Sony 49XH8505 – Test

mightythor Çevrimdışı

mightythor 

Aktif Üye
6 Tem 2018
499
49
Alıntıdır.Orjinal kaynak : Chrome da Lehçeden Türkçeye çevrilmiştir.
Bilgi amaçlıdır.Orjinal içerik sahibinin şikayeti olursa veya forum kuralları ile ilgili bir sıkıntı varsa konuyu silebilirsiniz.
Test eden:
"Kırmızıyı görebiliyorum! Kırmızı!" - olağanüstü Sony 49XH8505 TV'nin testi
XH81'in XH80 serisinin bir varyantı olduğunu varsayarsanız, Sony'nin XH85 serisi tam olarak 4K model aralığının ortasında. Aşağıda XH70 serisi (androidsiz), XH80 (android) ve üstü - XH90 ve XH95 serisi var. 49 inçlik model testlerimize gitti ve bunu neden olağanüstü bulduğumu aşağıdaki incelemeden öğreneceksiniz.

, 49 inç ekran boyutuna ve 3840 x 2160 piksel çözünürlüğe sahip bir 4K . Test sırasında TV, Android 9 işletim sistemi ve 6.4770.0615EUA yazılım sürümü altında çalışıyordu.
TV modeli

Tasarım
TV'nin muhafazası plastikten yapılmıştır. Muhafazanın burulma sertliği nispeten düşük olmasına rağmen, TV'yi taşırken kolayca görülebilmesine rağmen kaliteleri kabul edilebilir. Muhafaza, bir çift sağlam metal ayağa dayanmaktadır. Burulma sertliği haricinde bence malzeme ve işçilik kalitesi genel olarak iyi ve TV'nin fiyatı için yeterli.
sony tv uzaktan kumanda

49XH8505'i XH95 serisi gibi diğer televizyonlardan ayıran bir özellik, harici güç kaynağıdır. Bu çözümün elbette avantajları ve dezavantajları vardır: tasarımcılar diğer bileşenler (örneğin anakart) için yuvada daha fazla alana sahipken, bazı kullanıcılar, özellikle de TV'nin etrafındaki her santimetrekare boşluğun değerli olduğu kişiler bu çözüm için burunlarını biraz çevirebilirler. . Uzaktan kumanda, örneğin XG85 serisinden bilinen ve 49XH8505'in pratikte yerini aldığı 49XG8396 modelindeki uzaktan kumandadan daha modern olan, 2019'da tanıtılan bir yapıdır. Ekranın yan kenarlığının genişliği 7 mm ve çerçevenin kendisinin genişliği 5 mm'dir. Sırayla, bacakların aralığı 555 mm'dir.
Görüntü kalitesi Sony 49XH8505
Görüntüle
Sony 49XH8505, VA tipi bir LCD ekranla donatılmıştır. Bu ekran türü, IPS veya ADS LCD matrislerinden daha koyu siyahlar ve daha yüksek kontrast sağlar.
ekran tipi

Ekran, geleneksel bir RGB alt piksel yapısına sahiptir ve alanların şekli ve düzenlemesi Samsung Ekrana benzer. Termogram, ekranın kenarının aydınlatıldığını gösterir.
ekran arka ışığı

Renkler
Varsayılan standart modda, renk hataları yüksekti (ortalama 14,5), bunun başlıca nedeni mavimsi beyaz (9794K kadar).

TV'yi kendi moduna (6680K) geçirdikten ve varsayılan olarak parlaklık özelliklerini bozan aktif gelişmiş kontrast geliştirme (ZZK) işlevini devre dışı bıraktıktan sonra , ortalama hata 2.3 değerine, yani ortalama izleyici için algılama eşiğinin altına düştü.

Bu çok iyi bir sonuç, ancak burada durursak, Sony 49XH8505'in renk reprodüksiyonunun tanımı eksik kalacaktır.
TV, mavi ışığı dönüştürmek için muhtemelen biraz farklı bir fosfor türü ( modeline kıyasla ) kullanıyor. Hem iyi hem de kötü noktaları olan selefinden daha yoğun kırmızı emisyonlar üretir. İyi çünkü sınıfındaki% 100 doymuş kırmızıyı yeniden üretme sorunları olan çoğu televizyonla karşılaştırıldığında, Bravia 49XH8505 bunu kolaylıkla yapıyor, aşağıdaki renk şemasındaki "R100" noktasında da görülebiliyor.

Tamamen doymuş kırmızının çok yoğun olduğu inkar edilemez - hatta normla ilgili olarak biraz fazla.
Burada itiraf etmeliyim ki, genel olarak televizyon reklamlarını izlemekten hoşlanmıyorum ve her zaman sesimi kapatıyorum ve ayrıca çok sık kanalı değiştiriyorum. Buna rağmen Bravia beni bu uygulamadan vazgeçirdi. Çok canlı kırmızı ve yoğun sarı renk sayesinde reklamlar (çoğu izleyicinin dikkatini çekmek için tamamen doygun renkler kullanan) tamamen farklı bir anlam kazanmış ve sıradan kablo aktarımı sırasında (1080i, DVB-C, Vectra) son derece yoğun bir renk ziyafeti izlemiştir. benim için şaşırtıcı derecede özel bir zevkti.
% 100 kırmızının biraz fazla güçlü bir yeniden üretiminin görüntü kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisi oldu mu?
Bu şüphesiz normdan belirli bir sapma olsa da, genel olarak etkisi olumsuz değildir, ortalamanın üzerindeki yoğun kırmızının görüntüye benzersiz bir canlılık ve esneklik kazandırdığını söylemeyi tercih ederim.
Tamam, peki ya bu derin doymuş kırmızının cilt tonlarının yeniden üretimi üzerindeki etkisi ne olacak?
Pek çok üretici, geniş bir renk yelpazesi uygulayarak birden fazla kez "aşmıştır". Sony'nin temelde büyük bir yan etkisi olmadığı ortaya çıktı. Yukarıda Diyagram, daha az doygun kırmızı tonlarının (% 20, 40, 60 ve 80) normdan biraz fazla düşük doygunluğa sahip olduğunu ve yalnızca% 100 kırmızının çok yüksek olduğunu göstermektedir.
Sadece çok düşük parlaklık seviyelerinde, parlaklık parametresi 1-2'ye düştüğünde , yüzlerde daha fazla kızarıklık görülür. Daha yüksek seviyelerde, bu problem hızla tamamen ortadan kalkacak şekilde azalır. Bu, Bravia 49XH8505'in özellikle daha parlak odalarda, örneğin daha yüksek ekran parlaklığıyla çalışmaya yatkın olduğu anlamına gelir. İlginç bir şekilde, Bravia 49XH8505, 2/100 parlaklıkta tam ekranda 120 cd / m ^ 2 elde ediyor.
Normalde yapmasam da, yani renk reprodüksiyonunu gösteren bir fotoğraf galerisi sunmasam da, bu sefer bir istisna yapacağım. Bayern'in PSG'yi mağlup ettiği 23 Ağustos'ta Şampiyonlar Ligi finalinin benim üzerimde ne kadar (olumlu) izlenim bıraktığını hala hatırlıyorum. Sony 49XH8505 ekranında mükemmel bir şekilde görülebilen Bayern oyuncularının kırmızı gömlekleri ile sahanın yeşil çimleri arasındaki kontrast gerçekten muhteşemdi! Ne diyebilirim - kendiniz görün:
Bayern monachium

futbolcu

sevinç

Futbol Takımı

faul

Lewandowski

futbolcular

zafer

tören

ballers

Bayern monachium

futbolcu

Önceki
Sonraki
Bu kadar uygun fiyatlı bir LCD TV'nin bu kadar yoğun ve son derece çekici, ancak yine de nispeten doğal renklerle parlayabileceğini düşünmediğimi itiraf ediyorum. Sony 49XH8505'te spor (futbol, F1) ve reklamlar izlemek unutulmaz bir deneyim bıraktı.
Açılı renklere gelince, solukturlar, ancak bir VA matrisi için küçük bir ölçüde.
Geniş bir renk yelpazesi
UHDA-P3 alanının kapsamı% 88 (CIExy) idi. Bu, bu ekipman sınıfı için iyi bir sonuçtur.

Aşağıdaki her iki diyagramda da görüldüğü gibi geniş renk gamı görüntüleme hataları düşüktü.

4K HDR malzemelerde, TV'nin otomatik olarak geniş bir renk yelpazesine geçmesiyle ilgili bazı sorunlar olduğunu belirtmekte fayda var. Bu durumlarda bazen renk uzayını Otomatik'ten manuel olarak değiştirmek zorunda kaldım. BT.2020 tarihinde. Yazılımın güncellenmesiyle bu dezavantajın ortadan kalkacağını umuyorum.
Siyah ve kontrast
VA tipi LCD matris sayesinde ANSI kontrast oranı 3192: 1 idi, bu sayede siyahlık bu sınıfta popüler olan 49 inç IPS panellerdekinden çok daha koyu oldu. Onay için, işte 1917 filminden ( yönetmen Sam Mendes, 2019 ) bazı fotoğraflar :
Uyarı!Ayrıntılar için, aşağıdaki fotoğraflar en iyi görüntü parlaklığı yüksek veya maksimum olan karanlık bir odada görüntülenir.
filmden sahne

filmden sahne

filmden sahne

filmden sahne

filmden sahne

filmden sahne

filmden sahne

Önceki
Sonraki
HDR
Sony 49XH8505'in HDR modundaki yetenekleri, bu fiyat sınıfındaki ortalamadan daha iyi. Tipik 300-350 cd / m ^ 2 yerine Sony 49XH8505, test panosunun türü ne olursa olsun 450 cd / m ^ 2 parlaklığa sahip olabilir. Ayrıca, parlaklık istikrarlı ev ülkeden bazı markaların çok tipik LED kırpma hile olmaksızın, idi kimchi .

Tabii ki, bu çok fazla değil, ancak bu fiyat sınıfındaki tipik rakiplerin sunduklarından daha fazlası.
HDR modunda çok parlak tonların geçişine gelince, Bravia 49XH8505, sinyalin türünden bağımsız olarak 1000 cd / m ^ 2'ye kadar tüm parlak ayrıntıları gösterir.
Son olarak bir not daha. HDR ( tescilli ) modunda, "gelişmiş kontrast geliştirme - küçük" (ZZK) seçeneği varsayılan olarak etkindir. Ancak, geçen yılki 49XH8396'dan tamamen farklı bir şekilde çalıştı ve görüntünün parlaklığını iki kattan fazla azalttı (!). Bu nedenle, TV'nin tüm özelliklerini elde etmek için ZZK'yi kapattım. Yazılımın güncellenmesiyle bu dezavantajın da ortadan kalkacağını umuyorum.
Hareket haritalama
Sony 49XH8505, hareketli görüntülerin maksimum keskinliğinin yüksek olduğu (maksimum 1080'de 750 satır) 120Hz sınıfı bir LCD matris ile donatılmıştır. Motionflow sisteminin ayrı modlarına bölünmüş bu çözünürlük aşağıdaki gibidir:
  • Kapalı: 150 satır (maksimum 1080'de)
  • Otomatik: 150 satır
  • Özel: Ayarlanabilir, maks. 750 satır
Her iki yüzünden Sony TV'ler, rakip TV'ler daha netlik ve pürüzsüzlük iyileştirme sisteminin farklı bir "tasarım" pürüzsüzlük ve netliği hareketli görüntülerin netliğini etkiler. En yüksek keskinlik, pürüzsüzlük 2 ayarı ve netlik 2 ayarı tarafından verilir , ancak herkesin hoşlanmadığı belirli (hafif ama her zaman) taşma hareketini kabul etme zorunluluğuyla bağlantılıdır. Bir ile, varsa temizlik 1, biz 1'e 2'den düzgünlüğü azaltmak, biz yukarıda belirtilen önleyecektir. aşırı likidite, ancak dinamik çözünürlük 750'den 450 satıra düşecek, bu yüzden en iyi TV setlerinin seviyesine ... 60 hertz.
Bunun nedeninin ne olduğunu kestirmek zor değil, başka bir performans değil: Bir yandan yoğun kırmızı ve geniş bir renk yelpazesi sağlayan, diğer yandan lekelenmeyi biraz artıran, yani hareketin netliğini azaltan yeni bir fosfor türüdür.
Hareket akışkanlaştırma derecesinin Motionflow sisteminin moduna bağımlılığı şu şekildedir:
  • Kapalı: sıvılaşma yok
  • Otomatik: yüksek sıvılaşma
  • Kendinden düzenlenmiş sıvılaşma
Önceki modelde olduğu gibi, yani 49XG8396'da olduğu gibi, tam mutluluk için, özellikle 1 ve 2 değerleri arasında ek bir derece olmak üzere, hareketin daha fazla yumuşatılması (pürüzsüzlüğü) gerekli olacaktır. trafik. Ayrıca örneğin futbol maçlarını izlerken rahatsız edici olabilecek kirli bir ekran efekti bulamadım.
Ses kalitesi
Sony 49XH8505, yaklaşık 6 cm uzunluğunda konik diyaframlara sahip iki tam kapsamlı sürücü ile donatılmıştır.
sony tv hoparlörü

Ses, geçen yılki 49XG8396 modeline çok benziyor. TV, esas olarak oldukça iyi olan ortamı oynatır (TV için). Hiç daha düşük bas yok, sadece üstte. Tiz biraz boğuk ama bu sayede genel denge korundu ve muhtemelen tasarımcıların niyeti buydu. Genel olarak, ses doğrudur, diziler gibi haberler ve filmler için uygundur, ancak müzik veya muhteşem film efektleri (patlamalar vb.) Üretmek için bir gitar veya bir ev sinema sistemine ihtiyacınız olacaktır.
Her zamanki gibi Android'li Bravia'da olduğu gibi, Bluetooth olan kayıp iletişim kanalını atlayarak Tidal veya Spotify gibi hizmetlerden doğrudan akışa izin veren Chromecast işlevi için büyük bir artı.
Sony 49XH8505 akıllı TV işlevleri
Test edilen TV setinde önceden yüklenmiş Android 9 işletim sistemi bulunmaktadır.Android sistemi çok sayıda uygulamaya sahiptir. Test sırasında ikiye odaklandım: YouTube ve Prime Video. Kusursuz çalıştılar. Sistem aynı zamanda istikrarlı bir şekilde çalıştı.
Selefinden (yani 49XG8396) farklı olarak, Bravia 49XH8505, 2019'da yalnızca XG83'ten daha yüksek serilerde piyasaya sürülen yeni bir donanım platformu üzerine inşa edildi. 2020'de tüm Android Cesaretleri, diğerlerinin yanı sıra görülebilen yeni bir donanım platformunda çalışıyor. "hızlı ayarların" varlığından sonra, bu sayede bazı parametreleri bir anda değiştirmek mümkündür.
Medya oynatıcıya gelince, avi, mov, mp4, mts gibi bir dizi formatı destekler, ancak flv, tp ve wmv olmadan. Sıralama seçenekleri çok iyi.
Uyarı!Sony 49XH8505'in benzersiz bir avantajı, dosya listesini bağlı bir ağ sürücüsünden (NAS) sıralama yeteneğidir. Hiçbir rakip bu kullanışlı özelliğe sahip değildir.
Standart medya oynatıcıda birçok değerli değişiklik yapılmış olsa da, bazı tökezlemeler de olmuştur. Yazılım tam olarak geliştirilmemiştir: ilk kez bağlanan bir USB bellekten dosya listesinin yüklenmesi rakiplerinkinden çok daha uzun sürer, Lehçe çeviride utanç verici yazım hataları vardır ve dosya simgeleri bazen, özellikle de medya oynatıcısına hızlı bir şekilde girdikten sonra amaçsızca titreşir. Bu sorunlar, diğer Sony modellerinde de birkaç aydır mevcut ve üretici bir şekilde bunları ortadan kaldırmaya istekli değil.
28.gif

Bu sorunu üreticiye bildirdim. Onu ne kadar çabuk kaldıracağını göreceğiz.
Buna rağmen hiçbir şekilde Kanımca kusur bu TV'yi diskalifiye etmiyor çünkü standart bir oynatıcı yerine başka bir tane, örneğin çok iyi bir VLC kurabiliriz.
Konektörler ve arayüzler
  • HDMI 2.0 - 3
  • HDMI 2.0 (eARC) - 1
  • HDMI 2.1 (tam 48 Gb / sn) - mevcut değil
  • USB - 3
  • Ethernet - 1
  • Optik - 1
  • Kulaklık - 1
  • Bluetooth - evet
  • Wi-Fi - evet

Donanım özellikleri
Üreticiye göre parametreler:
  • ekran türü - LCD
  • çapraz (inç) - 49
  • ekran şekli - düz
  • maksimum çözünürlük - 3840 × 2160
  • TV alıcıları - DVB-C, DVB-S / S2, DVB-T / T2
Ölçülen parametreler (fabrika ayarları)
  • ANSI kontrastı (x: 1) - 3192: 1
  • karşılıklı hata demek renkler dE2000 (BT709) - 2.3
  • UHDA-P3 alan kapsamı (%) - 88
  • giriş gecikmesi (ms) - 159 (?)

30.jpg

Test sırasında oyun modunda HDMI konektöründe çok yüksek bir sinyal gecikmesi ölçtüm . Sıfırlama, soket değişikliği, istek ve büyü yok. Gecikmeyi farklı bir kopya üzerinde de olsa aynı yazılım sürümüyle ölçen üreticiye bildirdim ve 10 ms'lik bir sonuç elde ettim. Bu, büyük olasılıkla örneğimizin küçük bir kusuru olduğu anlamına gelir, bu nedenle ikinci Bravia 49XH8505 yapışkan ellerimize düşer düşmez ölçümü tekrarlayacağız.
Şunu belirtmekte fayda var:
  • kontrast oranı ne kadar yüksekse o kadar iyi,
  • 3.0'ın altındaki ortalama renk üretimi hatası çok iyi bir sonuçtur ve 1.0'ın altındaysa - harika bir sonuç; genellikle ne kadar az olursa o kadar iyi,
  • UHDA-P3 alanının kapsamı ne kadar büyükse, renkler o kadar doygun ve dolayısıyla daha canlı ve çekici olur.
31.jpg

Özet
XH8505 serisinden 49 inç Bravia, selefi 49XG8393 modelinden biraz farklı bir TV. Sony 49XH8505, daha yeni, daha verimli bir donanım platformu, yeni bir uzaktan kumanda, daha düzgün bacaklar ve yoğun, ancak tamamen kabul edilebilir renklerle iyi kalitede, kontrast oluşturan bir görüntü sunuyor. Ayrıca HDR modunda ortalamanın üzerinde parlaklığa sahiptir. Bence, incelemede bahsedilen yazılımdaki eksiklikleri giderdikten sonra, Sony Bravia 49XH8505, 4.000 PLN'den daha düşük bir fiyata en iyi 49 inç 4K TV'lerden biri olacak. Kelimenin tam anlamıyla ekrandan fırlayan renklere sahip bir TV arıyorsanız, bu Bravia'yı size tavsiye edebilirim.
32.jpg

Eksiler
  • yazılımdaki çok sayıda küçük hata (güncelleme ile kaldırılacaktır)
  • 120Hz sınıfı bir TV için ortalama hareketli görüntü netliği
  • renk kalibrasyonu seçeneği yok (CMS)
  • daha fazla trafik akışı kullanabilir
  • renkler bir açıda hafifçe soluyor
  • muhafazanın düşük burulma sertliği
  • herkes harici güç kaynağını sevmeyecek
  • ayak aralığının ayarlanması yok
  • düşük kayıtlarda ses daha dolgun olabilir
  • menünün Lehçe sürümünde utanç verici yazım hataları
Artıları
  • iyi siyah ve kontrast (IPS LCD'den daha iyi)
  • dümdüz ileride genellikle iyi renksel geriverim (% 100 kırmızı hariç)
  • HDR modunda parlaklık, sınıfının ortalamasından daha yüksek
  • gölgelerde ayrıntıların çok iyi görünürlüğü
  • trafiği yumuşatmak
  • geniş bir renk yelpazesi
  • çok kullanışlı "hızlı ayarlar"
  • TV kanallarının uygun yönetimi
  • bir ağ sürücüsünde benzersiz dosya sıralama
  • çekici bir görünüm
  • kullanışlı uzaktan kumanda
  • para için iyi değer

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
kısaca

Samsung;ilk calib.değerler de "Blueish" tonludur!
Sony de taa CRT zamanın dan beri bu değerler "Redish" tonludur

ve bu adeta bir kural olmuştur!

şimdi bu tam ne demektir

Sony olarak ele alırsam;RED daha doygun ve yukarıda anlatıldığı üzere red tanımı burada daha baskın veya düzgün v.s dir

Samsung da ise durum tam tersidir BLUE daha baskındır

ama Blue da bena göre Samy daha iyi iken RED ise Sony daha iyidir gibi bir sonuçda çıkar

Diğer bir konuda ise kişi eğer benim tabirimle "filimci" ise Sony alır
ama diğer her türlü izlemeler içinse Samsung alır!

Spor,dahil,Stüdyo programları ve benzer tüm TV programları(canlı veya bant dan) genel de çıkış dan kaynaklı
daha çok Cold tabir ettiğimiz Blueish ağırlıklıdır! bu programlar Samsung da daha uygundur

Sony eskiden beri(CRT de dahil dir buna) FILM de RED tonlamayı daha fazla yaptığı ve de özellikle
Hollywood yapımı tüm FILM ler ile US Dizileri de hem Redish dir!

gibi her iki marka arasında bazen bariz farklar vardır!

Ben FILM de daha da iyi resim işlemesi için Sony tercih ediyorum! ama genel resimler de Samsung tercih ediyorum(Spor dahil)

WARM-Redish ile FILM harici resimler bana göre falso oluyor!

Bir lafım da Philips ler için dir; ben Philips lerin çoğu serisini bu yukarıda anlattığım iki husus hk. gerek Samy den
gerekse de Sony den(FILM dahil)bir tık daha başarılı buluyorum bunun sebebi de Philips ler "NATURAL" resim
verme de kesinlikle Samy&Sony den daha iyidir!

Ama her TPV paneli değil bunlar HiEnd tabir ettiğim en üst seriler dir ama diğer alt serileri de NATURAL resim de
oldukça iyidir veya Stüdyo çekimlerin de özellikle Samsung lardan çok daha iyidir!

TPV-VA panel ise;sonuç daha da iyidir
TPV-IPS panel(NANO da dahil buna) de ise HiEnd serilerin de VA dan daha iyi ve doğru resim üretiyor gibi

gördüğünüz üzere bir çok farklı yönleri vardır

Sony/Samsung dan özellikle son yıllardaki panelleri adeta "Anime" izler gibi anormal yapay renk/tonlamalar varken
TPV ler de bu resim gerçekten çok daha Natural dir ama işin bu kısmı daha insan göz zevki ve renk anlayışıyla
bir olay olduğu için şu iyidir bu iyidir demek herkes için doğru olmaz!

++
Ancak TPV tabiri caizse bu "kafayla" ne Sony ile ne de Samsung ile ne de IPS de LGE ile rekabet edemez ve de zaten
edemiyor,mallar ortada!

TPV ana üretici olarak bu üçlü den bugün itibarıyla çok daha teknolojik ve de teknik uygulamalar v.s olarak ciddi ileridedir
ama ortada buna değecek bir mal yok!

Eskiden LCD de şunu yaparlardı ama belliki o işi de bir şekilde adam gibi yapamadıkları için bugün Global pazarda
Philips de diye bir şey yoktur,sadece Avrupada var,burada da artık iyice düştü....

TPV ilk zamanlar;

1-HiEnd VA-FALD yapardı ve bunlar çok çok iyiydi:ok(SHARP panelli tabiki)
2-HiEnd IPS(Nano veya düz)yapardı ki bunlar da IPS çiler için tek alternatifdi piyasalarda!
3-Normal VA-Baclit EDGE(Samsung/Sharp panelli)yapardı bunlar da F/P idi ama bana göre tek kelimeyler Performans idiler:ok
(kızıma almıştım geçmişte 2012/13 model 7707,DH de çok verdim bunları o zaman!)

bunun altında kalan panelleri de vasat/giriş v.s idi yani fazla iddalı değil ama özellikle resim vermede başarılı olurdu bunlar da!

kısaca herifler oradan buraya düştüler bugün için ve "The ONE" imiş güyya şimdi:haha1

C Çevrimdışı

complete

Yeni Üye
3 Ağu 2020
5
40
xh8596 modelini kullanıyorum oldukça iyi renk üretiyor ama incelemede görüldüğü gibi kırmızı'lar oldukça yoğun ama diğer renkler ref.ayarında ,özellikle siyahlar çok iyi..

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt