Sigorta Değişimi ve Kaçak Akım Koruma Rölesi

Najaz Çevrimdışı

Najaz

Aktif Üye
7 Ağu 2019
84
46
Merhaba arkadaşlar,

Birkaç gündür yeni taşındığım ev için kaçak akım koruma rölesi araştırıyorum. Aslında halihazırda sigorta kutusunda bir tane mevcut, ama müteahhit biraz ucuza kaçmış sanırım ve Tengen markalı, Çin malı bir ürün kullanılmış. Biraz daha güvenilir bir marka olsun istiyorum; Siemens'in şu aşağıdaki ürününü buldum uygun fiyatlı:

Kaçak akım rölesiyle birlikte evdeki sigortaları da değiştireyim dedim. Halihazırda 2 adet C10, 6 adet de C20 sigorta mevcut sigorta kutusunda; bunlar da Dragon marka yine ucuz Çin malı ürünler. Okuduğum kaynaklardan ve görüştüğüm elektrikçilerin söylediklerinden anladığım kadarıyla C tipi sigortaların evlerde kullanılmaması gerekiyormuş; mevcutları B tipi sigortalarla değiştirmeyi düşünüyorum. C20, yani 20 Amperlik sigortaların yerine de B16, yani 16 Amperlik sigorta takacağım zira okuduğum kaynaklarda, priz hatlarında azami 16 Amperlik sigorta kullanılması gerektiği yazıyor. 20 Amper ev kullanımı için çok fazlaymış. Müteahhit hangi akla hizmet 20'lik takmış bilemiyorum.

Sigortaları da yine Siemens marka alacağım.

Şimdi sormak istediğim şu: Bunların montajını, elektrikçi çağırmadan kendim yapmak istiyorum. Hem sigorta uyumluluğu konusunda, hem de montaj aşamasında dikkat etmem gereken, es geçtiğim, atladığım bir unsur var mı? Bu konuda görüşlerinizi okumak isterim...

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Sigortaları tek tek değişmek mantıklı. Hangi kablonun nereye takılacağı karışmaz en azından.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt