Siemens elektrikli süpürge yardım

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
multimetren varsa fişin uçlarını diyot kademesinde kontrol et bakalım.Arada kopukluk vs varmı.Geçenlerde baldızın saç kurutma makinesi bozulmuş enişte bakarmısın dedi aldım eve ilk işim multimetre le uçları kontrol ettim biri iletmedi ,ucundan kademe kademe kestim tam girişin alt kısmında bakır teller yanmış ,kopmuş haliyle elektrik iletmeyince çalışmıyordu Kestim yeniden bağladım düzeldi.

böyle saç kurutma , süpürge gibi hareketli kablolu cihazlarda hep kablo dipleri kırılıyor .Kontrol etmenden fayda var derim.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
multimetren varsa fişin uçlarını diyot kademesinde kontrol et bakalım.Arada kopukluk vs varmı.Geçenlerde baldızın saç kurutma makinesi bozulmuş enişte bakarmısın dedi aldım eve ilk işim multimetre le uçları kontrol ettim biri iletmedi ,ucundan kademe kademe kestim tam girişin alt kısmında bakır teller yanmış ,kopmuş haliyle elektrik iletmeyince çalışmıyordu Kestim yeniden bağladım düzeldi.

böyle saç kurutma , süpürge gibi hareketli kablolu cihazlarda hep kablo dipleri kırılıyor .Kontrol etmenden fayda var derim.
Prizi de yeni değişmiştim ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Fişi tak , anahtardan 220 çıkış var mı?
Yok ---> Fişten anahtara kadar ölçüm yap (avometrenin düdüklü -işaretli bölümüyle )
Var ---> Anahtardan motora kadar -motor girişi dahil- ölçüm yap,sağlam ise motor kömürlerini kontrol et ,üstteki tırnağı kaldırıp kömürlü çıkartıp 0(sıfır) zımpara ile zımparala -her iki kömürü- ,ardından kollektörü spreyle temizle (ben kullanılmayan deodorant kullanıyorum, alkol olmazsa elimde :) )
Kömürler bitik değil ve sağlam ise ,umutun dediği kondansatöre bak (ilk başlama kondansatörü) ,o da sağlam ise ve arada hız devresi var ise onu kontrol et,fişi çıkart ,bu devreye giren F ve N uçlarını çıkart ,çıkıştan motora giden uçları da çıkart bir birine bağlayıp fişi tak,anahtara bas ,çalışırsa devrede sorun vardır.
Motorlar kolay kolay yanmaz çünkü :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yalnız kısa devre & diyot kademesinde iken fiş prize takılı olmasın. Ona dikkat edelim. Amaç orada kablodaki kopukluğu kontrol etmek.
Ha bunun daha kolay yolu, makarayı sistemden ayırıp fişi prize takın, makaranın faz nötrüne ölçü aletini AC konumunda 220V gibi bir kademede takın.
Şebeke gerilimini ölçebilyorsanız, kabloda kopukluk yok denebilir. Tabi tüm kabloyu makaradan açıp kontrol etmek de denenebilir. (Birinin yardımıyla.)

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Önceden kablo değişmiştim. Makara dibinden.. Makarayı çıkardım. Tırnaklardan elektrik kontrolü yaptım ve evet elektrik yok. Bağlantı yerinin dibini ek yerini kontrol ettiğimde tel kablonun biri çıkmış.. Daha orijinal ek yaptım. Şuan sorun yok. ?
Teşekkürler herkese ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt