Servis Tarafından Kurulan TV'nin Vesa Vidası Yalama Olmuş

F Çevrimdışı

felisleo 

Aktif Üye
15 Kas 2021
97
38
Merhaba arkadaşlar yine Vestel TV'de sorun yaşıyorum. 3 ay önce tv garantiden değişmişti ve yeni gelen TV'yi servis Vestel'in kendi aparatı ile duvara astı.

Ben de 3 ay sonra hareketli tv aparatı aldım, aparatı duvara kurdum ve TV'ye takacağım parçası için TV'nin arkasındaki vidaları sökmek istedim, üst vidalar rahatlıkla çıkarken alttakiler çıkmadı, vida dönüyor ama boşa dönüyordu. Servisi aradım gelip baktılar, vidaların içinde patlatma varmış onlar kırılmış, kullanıcı hatası dediler. Arka kapak değişecekmiş fiyatı da 350 tl.

Kullanıcı hatası diyorlar buna, bir insan vidayı çıkarırken onu nasıl kırar? Ben vida takılırken kırılmıştır bu diyorum, hiçbir şekilde garantiye girmez diyorlar. Müşteri hizmetlerini de aradım durum aynı.

Tv MODELİ : 43U9600

unnamed11fbf03a3e2dd029.jpg

The_SreT Çevrimiçi

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Şimdi siz vida takılırken kırılmıştır diyorsunuz, buradaki mıştır muamma, kim emin olabilir takılırken kırıldığına. Serviste kullanıcı hatası diyor, yani kısacası siz vidaları sökmeye çalışırken zorlamışsınız ve bu yüzden vidalar yalama yapmış demek istiyorlar.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Çıkan vidaların görselini de eklermisiniz? Belki başka bir çözüm yolu gelebilir aklımıza, neresi patlatma dedikleri yer neresi kırılmış onuda eklerseniz illaki bir şekilde yorum yapan çıkabilir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Çıkan vidaların görselini de eklermisiniz? Belki başka bir çözüm yolu gelebilir aklımıza, neresi patlatma dedikleri yer neresi kırılmış onuda eklerseniz illaki bir şekilde yorum yapan çıkabilir.
Vidanın girdiği kısım.
Bizdeki 22 inç Vestel'i patlattım ben de öyle.

C Çevrimdışı

confickerbelasi 

Yasaklı Üye
27 Eyl 2021
677
47
servis çamura yatmış bunu garantiden halletmesi mümkün olmalı kapak için 350TL çok abartı ve mesajım niye siliniyor? hakaret yok hakikat var kimse böyle servisi olan marka almaz.

F Çevrimdışı

felisleo 

Aktif Üye
15 Kas 2021
97
38
Şimdi siz vida takılırken kırılmıştır diyorsunuz, buradaki mıştır muamma, kim emin olabilir takılırken kırıldığına. Serviste kullanıcı hatası diyor, yani kısacası siz vidaları sökmeye çalışırken zorlamışsınız ve bu yüzden vidalar yalama yapmış demek istiyorlar.
Abi şarjlı matkap ile sökerken nasıl zorlayabilirim, akıl var mantık var vida takılırken zorlama olr sökülürken nasıl zorlanacak? 2 vida çok rahat çıktı ama alttaki vidalar ilk çevirmeden itibaren hep boşta döndü. Matkabı da ayarladım, yavaş çevirdim. Zorlama falan asla yok. Ayrıca çıkmayan vidaların olduğu kısım hafif çukur, fotoğraftan da biraz belli oluyor, bu da takılırken fazla sıkıldığını düşündürdü bana.

Onu da geçtim benim sökerken zorladığım nasıl anlaşılıyor, servis nasıl emin olabilir ki bu konuda? Bu güne kadar o kadar vida söktüm taktım hiç böyle bir şey ile karşılaşmadım.

Parça siparişi verdik 300- 350 TL ücreti varmış tam hatırlamıyorum 300 küsürdü, mecburen ben ödeyeceğim. Patlama dedikleri şey servisin demesine göre sadece alt vidalarda varmış, vidayı saran bir plastikmiş.

Aslında servis kullanıcı hatası da demedi, ben vidayı sökerken nasıl bir hata yapmış olabilirim diyorum cevap veremiyor, siz fazla sıktınız sanırım diyorum bir şey demiyor sadece Vestel bunu garantiye sokmaz diyor.

Servisin uzman yorumu bu yani vestel bunu garantiye sokmuyor.

Son düzenleme:
The_SreT Çevrimiçi

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Abi şarjlı matkap ile sökerken nasıl zorlayabilirim, akıl var mantık var vida takılırken zorlama olr sökülürken nasıl zorlanacak? 2 vida çok rahat çıktı ama alttaki vidalar ilk çevirmeden itibaren hep boşta döndü. Matkabı da ayarladım, yavaş çevirdim. Zorlama falan asla yok. Ayrıca çıkmayan vidaların olduğu kısım hafif çukur, fotoğraftan da biraz belli oluyor, bu da takılırken fazla sıkıldığını düşündürdü bana.

Onu da geçtim benim sökerken zorladığım nasıl anlaşılıyor, servis nasıl emin olabilir ki bu konuda? Bu güne kadar o kadar vida söktüm taktım hiç böyle bir şey ile karşılaşmadım.

Parça siparişi verdik 300- 350 TL ücreti varmış tam hatırlamıyorum 300 küsürdü, mecburen ben ödeyeceğim. Patlama dedikleri şey servisin demesine göre sadece alt vidalarda varmış, vidayı saran bir plastikmiş.

Aslında servis kullanıcı hatası da demedi, ben vidayı sökerken nasıl bir hata yapmış olabilirim diyorum cevap veremiyor, siz fazla sıktınız sanırım diyorum bir şey demiyor sadece Vestel bunu garantiye sokmaz diyor.

Ben zaten sen yapmışsındır demiyorum, servisin tutunacağı dalın bu olacağını belirtiyorum. Yani sana böyle gelecekler ve ne yazık ki haklılığını ispat edemeyeceksin.

Gel gelelim tv ilk kurulumda kimin aklına gelecek askı aparatlarını kontrol etmek, benim gelmez şahsen. Sizin yaşadığınız bu sıkıntı gösteriyor ki buna bile dikkat etmemiz gerekebilirmiş.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Benim bildiğim patlatma, vidanın deliğe diş açarak ilerlemesi, yani misal vida metrik 6 ise delik daha dar açılıyor vida diş açarak ilerliyor, sökerken yüksek tork ile sökülürse yapama oluyor. Bu işlem eski işimde saha süpervizörlüğünde çokça rastladığım bir durumdu. Ama burada anladığım kadarıyla vidanın zarar gördüğünü söylüyorlar size, bunu kafamda canlandıramadım açıkçası :)

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Parasını öde satın al eski parçayı da talep et sende kalsın sonra böyleyken böyle oldu diye,

THH'ye yaz şikayetini kararın lehine çıkma olasılığı çok yüksek servis kaynaklı mı tüketici kaynaklı mı ,

Kalitesiz malzemeden kaynaklı mı bunların ölçecek hangi cihazla bakmışlar garantiye sokmuyorlar..

Ucu açık kalıyor THH yolu ile para iadesi alırsın dene şansını kaybedecek birşeyin yok...

F Çevrimdışı

felisleo 

Aktif Üye
15 Kas 2021
97
38
Benim bildiğim patlatma, vidanın deliğe diş açarak ilerlemesi, yani misal vida metrik 6 ise delik daha dar açılıyor vida diş açarak ilerliyor, sökerken yüksek tork ile sökülürse yapama oluyor. Bu işlem eski işimde saha süpervizörlüğünde çokça rastladığım bir durumdu. Ama burada anladığım kadarıyla vidanın zarar gördüğünü söylüyorlar size, bunu kafamda canlandıramadım açıkçası :)
Vida sağlam aslında daha çok vidanın girdiği yuvada sorun var servis de öyle söyledi. Vidanın üst kısmı sağlam.
Parasını öde satın al eski parçayı da talep et sende kalsın sonra böyleyken böyle oldu diye,

THH'ye yaz şikayetini kararın lehine çıkma olasılığı çok yüksek servis kaynaklı mı tüketici kaynaklı mı ,

Kalitesiz malzemeden kaynaklı mı bunların ölçecek hangi cihazla bakmışlar garantiye sokmuyorlar..

Ucu açık kalıyor THH yolu ile para iadesi alırsın dene şansını kaybedecek birşeyin yok...
Bunu deneyeceğim hocam teşekkür ederim.

Şantiyede konteynerda 24" LG var bu güne kadar 6-7 defa vidalarını sökmüşümdür hala taş gibi.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Vidanın girdiği dişli somun plastiğin içinde yuvada gömülü o plastikten ayrılmış yuvada ama boşta ,

vida ne sıkılıyor nede gevşiyor boşa dönüyor ona patlama diyorlar aslında kalitesiz plastikten kaynaklan durum..

Örnek resimler aşağıdaki somunlar plastiğin içine gömülüyor hava kabarcığı yada iyi tutunmazsa boşa dönüyor..

10756104290354.jpg
imagesf7b24c06754fcda2.jpg
HTB1YwNkB8yWBuNkSmFPq6xguVXa2.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,591

F felisleo Öncelikle yaşadığınız durum için geçmiş olsun. Konuya dahil olmak istemedim fakat yazışmaları görünce ben de bir şeyler yazayım dedim.
Benzer bir 43' Tv arka kapak iç kısmının resmini buraya ekledim. Sizin tv aşırı ağır olmadığı için ağırlığını taşıyacak olan asıl vidalar üst vidalardır. Bu vidalar iç kısımda blu ünitesine de vidalıdır. Alt vidalar ise sadece destek içindir. Servisler genelde duvar askı aparatını tv nin barkod bilgilerine göre takarlar tıpkı yazılım gibi en önemli nedeni vidaların uzunluğu ve makaraların iç yapısının pul olarak düşünürsek kalınlığıdır.
Eklediğiniz resime göre sizin tv de uygun duvar aparatı kullanılmış. Servisin size kapaktaki bahsettiği patlatmanın içerisindeki somun görevini gören sarının son kısmı kapalıdır. Uzun vida takıldığında ve vida sona dayandığında durur zorlanırsa sarı vida yuvası plastiğini kırar yada içerisinde sonsuz döner
sökülemez de şimdi ihtimalleri yazayım servis elemanı vidayı aşırı sıkmaya çalışmış zarar vermiş olabilir.
Fakat her gün montaja giden bir eleman o vidayı ne kadar güçte sıkacağını illaki biliyordur. Şarjlı kullanıyorsa tork ayarını da biliyordur. Zarar vermemiş demiyorum vermiş olabilir.
İkinci ihtimal şu olabilir kesinlikle sizi suçlamıyorum son kullanıcı veya herhangi bir kişi faklı bir askı aparatı takmak için vidaları söker bu arda da şarjlı kullanıyorsa tetiğe bastığında aşırı hızlı döner plastiği kırar yada aparatı arka kapağa takmaya başlar vidaları takarken kullandığı aparatın derinliği ince ise vida sona yaslandığında vida uzunmuş gibi olur aparat sallanır vidayı sıkmak için zorlayınca da içeriden dönmeye başlar yeni satın aldığınız duvar aparatını montaj yapması için keşke servise müracaat etseydiniz. Sorumluluk servise ait olurdu belirsizlik olmazdı.
Anlatmaya çalıştıklarımı açıklayan bazı resimler ekliyorum. Sizi de kesinlikle suçlamıyorum serviste babamın oğlu değil onu da savunmuyorum. Sadece olabilecekleri yazdım. Tekrar geçmiş olsun.

1b452c059a7303726.jpg

29a2946965a27c90a.jpg

366fade13f641727a.jpg

4f8889c5438c9c035.jpg

Sizin tv ye ait vidanın tamamen sıkılmış hali bu vida demir aparatı sıkmaz boşluk olur sıkmaya çalışırsa içeriden döner plastik kırılır destek pul eklenmeli

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

felisleo 

Aktif Üye
15 Kas 2021
97
38
By_Trol By_Trol hocam teşekkür ederim çok güzel bir açıklama olmuş. Yalnız ben zorlamadığımdan eminim yani çok hızlı çevirmedim. İlk vida boşa dönünce ikinciyi denedim ve çok yavaş başladım o da boşa döndü.

Evde Makita kırıcı delici ve şarjlı matkap var bu nedenle servisin kurulum yapmasına gerek duymadım, Vestel bu ama çağırmak lazım herhangi bir parçası elinizde kalabiliyor TV'nin.

Servis aradı beni şimdi birazdan gelip parçayı takacaklarmış.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,591
servis çamura yatmış bunu garantiden halletmesi mümkün olmalı kapak için 350TL çok abartı ve mesajım niye siliniyor? hakaret yok hakikat var kimse böyle servisi olan marka almaz.
Üzgünüm mesajınızı ben silmiştim acil işim çıktı cevap yazamamıştım. "Çakal" Terimi genelleme olmuştu tavsiyeforumunda ilgili marka konusunda binlerce kişiye destek olan 3-5 Arkadaşımız var. O genelleme ile hepsini aynı kefeye koyamayız. Anlayış ile karşılayacağınızı düşünüyorum.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt