Şerit testere hakkında yardım rica ediyorum.

Tamercan Çevrimdışı

Tamercan 

INSTAGRAM: @artsanat01
Yeni Üye
1 Ocak 2021
8
52

Merhaba, HAIS marka MJ10 model şerit testere kullanıyorum. Daha önce de Einbell kullandım ve aynı sorunu yine yaşadım. Farklı ebatlarda testere kullanmak için kasnak ayarlarını değiştirdiğimde bir daha kesinlikle sağlıklı kesim yapamıyorum. Şuan yaşadığım sorun şöyle: Malzemeyi düz kesemiyorum. Testere sola doğru kesim yapıyor. Dayama kullansam bile sorun oluyor, sola doğru kestiği için tahta testere ile dayama arasında sıkışmaya başlıyor. 10 mm lik testere ile 10 cm yüksekliğindeki tahtayı şuan kesemiyorum. Kesim yaparken çığlık atıyor makina. Kılavuzlar da normal görünüyor. En baştaki vidyoda durumu daha iyi görebilirsiniz.
Sorunun ne olduğu konusunda fikri olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Tamercan Çevrimdışı

Tamercan 

Yeni Üye
1 Ocak 2021
8
52
Ya testere ya da motor yetersiz belki de. Daha kalın testere takılamıyor mu?
Motor konusunda sorun olduğunu sanmıyorum. Skk kullanılan bir marka ve motor. Zaten başlangıçda bir sorun yoktu. 3mm den 12 mm ye kadar testere takılabiliyor. Ben kıvrımlı kesimler yaptığım için 3 ve 6mm lik kullanıyorum. 6mm liği taktım bir çok kesim yaptım. Sonra 3mm liği taktım, yine kesimlere devam ettim. Ancak bşr süre sonra bu sorun oluşmaya başladı. Muhtemelen ben bişeyi yanlış yapıyorum. Belki testereler özelliklerini yitirdi veya daha farklı bir sorun işte . Eğri kesime sebep olabilecek farklı bir sorun.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Motor konusunda sorun olduğunu sanmıyorum. Skk kullanılan bir marka ve motor. Zaten başlangıçda bir sorun yoktu. 3mm den 12 mm ye kadar testere takılabiliyor. Ben kıvrımlı kesimler yaptığım için 3 ve 6mm lik kullanıyorum. 6mm liği taktım bir çok kesim yaptım. Sonra 3mm liği taktım, yine kesimlere devam ettim. Ancak bşr süre sonra bu sorun oluşmaya başladı. Muhtemelen ben bişeyi yanlış yapıyorum. Belki testereler özelliklerini yitirdi veya daha farklı bir sorun işte . Eğri kesime sebep olabilecek farklı bir sorun.
Testerenin eğilip eğilmediğini kontrol edin bence. Balans sorunu yaşanıyor benim anladığım.

Tamercan Çevrimdışı

Tamercan 

Yeni Üye
1 Ocak 2021
8
52
Testerenin eğilip eğilmediğini kontrol edin bence. Balans sorunu yaşanıyor benim anladığım.
Evet olabilir. Çünkü sıkışma yaptığında kasnaktan fırlıyor. Tekrar takarken bazı yerlerinde hafif bir eğilme (katlanma gibi) görüyorum ve düzeltmeye çalışıyorum. Tabi elimle düzelttiğim için makinadan çıkmış gibi olmuyordur.

Tamercan Çevrimdışı

Tamercan 

Yeni Üye
1 Ocak 2021
8
52
Teşekkür ederim, ben de gördüm bunu ve kontrollerimi yaptım. Ama bazı noktalarda bilgim yetmiyor. Örneğin testere çok mu gergin az mı? Bana göre yeterli gerginlikte. O zaman neden çığlık atıyor kesim yaparken. Hadi biraz gevşetelim. Bu kez de çok esniyor, en ufak bir zorlamada kasnaktan atıyor. Denemediğim gerginlik miktarı kalmadı. Şimdi 6 mm lik yeni bir testere alıcam ve sorun devam ediyor mu bakıcam. Etmiyorsa demek ki testerelerim deforme olmuş veya başka bir sorun oluşmuş ki kesim yapmıyor. Ediyorsa araştırmaya devam. Tabi bu arada üretim yapamıyorum, o da ayrı bir sorun.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
yeni testere bıçağı ile deneme yapın sorun düzelmez ise mekanik bir arıza sorun var demek şıkışma sonucu çığlık sesi olabilir motor dişli sorunu vs olabilir sorun çözülmez ise bu işlere bakan yetkili bir servisten destek isteyiniz

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt