Samsung üretimi VA Panelli TV Önerisi

G Çevrimdışı

gokhann

Yeni Üye
7 Kas 2019
9
25
Mutfak televizyonu olarak ikinci bir tv alıcam Samsung üretimi VA paneli olan 40" ve üstü dahili uydu alıcısı olan bi tv arıyorum. Bütçem maksimum 2000₺. 4K veya Smart olursa iyi olur ama çok ta önemli değil paneli iyi olsun yeterli.

D Çevrimdışı

dallas

Aktif Üye
6 Ocak 2020
130
49
Gökhan kardeşim
Özellikle VA panel demişsin ancak
VA paneller hernekadar evet yüksek ışık kontrast içerse ve bunu filmci/oyunculara tavsiye etsemde
Bu paneller "Görüş açısı" olarak iyi sayılmazlar
Bu yüzden heleki mutfak ve işyeri gibi kullanım alanlarında VA panel önermem
Bunun yerine bir İPS panelli marka/model almanı tavsiye ederim...

G Çevrimdışı

gokhann

Yeni Üye
7 Kas 2019
9
25
Gökhan kardeşim
Özellikle VA panel demişsin ancak
VA paneller hernekadar evet yüksek ışık kontrast içerse ve bunu filmci/oyunculara tavsiye etsemde
Bu paneller "Görüş açısı" olarak iyi sayılmazlar
Bu yüzden heleki mutfak ve işyeri gibi kullanım alanlarında VA panel önermem
Bunun yerine bir İPS panelli marka/model almanı tavsiye ederim...
Haklısınız hocam fakat 2 ay kadar önce LG43UM7100PLB model tv aldım oturma odama tv yi geceleri ve ışık kapalı izleyen biri olarak ekrandaki en ufak bir beyaz ışıktan (dizi, film arası reklamlarda) geceleri gözlerim yanıyor parlaklığını vs düşürdüm tüm ayarlarıyla oynadım fakat soruna bi türlü çözüm bulamadım. Birde kontrast sorunu varki netflix gibi yerlerde çok belli oluyor siyahların tam siyah olmadığı. Bundan önce 2015 model FHD bi samsung tv vardı o çok güzeldi fakat bozuldu o da. Birde mutfak zaten çok büyük değil 12 m2 civarıdır. TV yi yandan izlemiceğimiz için VA sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

D Çevrimdışı

dallas

Aktif Üye
6 Ocak 2020
130
49

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Dallas hocam, tam 2 sene evvel tavsiyenle bir tv almıştım. Kolay kolay ips panel önerdiğini görmedim ama söylediğin çok mantıklı.
Oyuncu Filmci Detaycı kesim ve Işık Kontrast Siyah performansı için neden İPS panel değilde
Bu değerlerin çok çok daha yüksek olduğu VA paneli önerdiğimin cevabını benim yerime üstte Gökhan kardeşimiz şu ifadelerle vermiş;
Haklısınız hocam fakat 2 ay kadar önce LG43UM7100PLB model tv aldım oturma odama tv yi geceleri ve ışık kapalı izleyen biri olarak ekrandaki en ufak bir beyaz ışıktan (dizi, film arası reklamlarda) geceleri gözlerim yanıyor parlaklığını vs düşürdüm tüm ayarlarıyla oynadım fakat soruna bi türlü çözüm bulamadım. Birde kontrast sorunu varki netflix gibi yerlerde çok belli oluyor siyahların tam siyah olmadığı. Bundan önce 2015 model FHD bi samsung tv vardı o çok güzeldi fakat bozuldu o da. Birde mutfak zaten çok büyük değil 12 m2 civarıdır. TV yi yandan izlemiceğimiz için VA sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.
Ancak!
Benim neden mutfak ve işyeri gibi kullanım alanlarına İPS panel önerdiğime gelince
Diğer konularda hernekadar VA panel önde olsa bile "görüş açısı" konusunda ips paneller daha iyidir
Çünkü mutfak işyeri gşbi kullanım alanların bu açı çok önem arzetmektedir.
Örneğin bir kuaförde öyle eni konu film izlenmez oyun ise hiç oynanmaz ancak koltukta traş olurken ya sağında ya solunda yada tepende kalan tv'nin görüntüsünün bozulmaması gerek işte bu konuda ips iyidir
Aynı şey mutfaktada geçerlidir...
Aslında ips önerdiğim tabiki oluyor ancak böylesi kullanım alanları için tavsiye isteyen 4-5 kişiyken
Oturma/misafir odası için Oyun film kriteri ile panel arayan 40-50 kişi oluyor.
Bu yüzden nadir olan ips önerilerimiz araya kaynayıp gitmiş oluyor...

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt