Samsung tv yarım ekran cizgi sorunu

E Çevrimdışı

Erkantr

Yeni Üye
2 Ağu 2020
10
31
IMG_20220810_025142.jpg

Tvde boyle bir sorun var .sorun neden kaynakli olabilir. nerede tamir ettirebilirim.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Emin olamadım cihaza sıvı temas etmiş olabilir mi çocuk fln var mi evde ?
Garantisi yok mu?
Tam yarım olması t-con kartı sebepli de yapabilir ama panel arızası gibi de duruyor.
Panel onarım merkezleri yapıyor nerde oturuyorsunuz

E Çevrimdışı

Erkantr

Yeni Üye
2 Ağu 2020
10
31
Ben Çankırı'da yasiyorum burasi kucuk bir sehir tamir edebilecek guvendigim bir yer yok. O yuzden tamir icin nereye gonderebilecegim hakkinda tavsiyelerinizi bekliyorum. Ayrica bugun tv yi söküp actim. Tcon kartindan coflara iki tane film gidiyor. Tcon kartindan da çınlama gibi bir ses geliyor. Arizali olan taraftaki filmi söktügümde tcondan gelen cınlama sesi kesiliyor. Cof boardlari iki ayri parca seklinde. Evimdeki ölcu aletini kisa devre konumuna alarak arizali olan cof bordunun uzerindeki bazi voltaj noklarini olctugumde 8.8v yazan yerde kisa devre oldugunu gordum ve 0.2 voltaj degeri okudum. Saglam taraftaki aynı voltaj olcum noktasini olctugumde ise 8.8v vardi. Acaba sorun cof boardu uzerindeki herhangi bir komponentten kaynaklaniyor olabilirmi. 8.8v olan voltaj olcum noktasina dışarıdan ayarli voltaj regülatörü ile voltaj versem arizali parcayi bulabilirmiyim. Bu voltajin olmamasi ekrana cizgili goruntu gelmesinin sebebi olabilir mi ? Bu arada elektronik islerine merakim oldugundan evimde olcu aleti vs bulunuyor. Cevaplariniz icin simdiden teşekkür ederim

E Çevrimdışı

Erkantr

Yeni Üye
2 Ağu 2020
10
31
Urunu gondermeden once bahsettigim konuyla ilgili bir deneme yaptim ayarli voltaj regulatoru ile 8.8v olan yere yaklasik 2v civarinda bir voltaj verdim. Yaklasik 2 amper civarinda bir akim cekti. Coflarin bagli oldugu board uzerinde isinan bir parca olup olmadigini kontrol ettim herhangi bir parcada isinma yoktu. Fakat isinan parcayi kontrol ederken coflardan bir tanesi asiri derecede isindigini gordum. İsinan cof kisadevre olmus gorunuyor. Degistirilirse duzelir mi yoksa panelin kendisinde de bir problem olma ihtimali var midir ?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Urunu gondermeden once bahsettigim konuyla ilgili bir deneme yaptim ayarli voltaj regulatoru ile 8.8v olan yere yaklasik 2v civarinda bir voltaj verdim. Yaklasik 2 amper civarinda bir akim cekti. Coflarin bagli oldugu board uzerinde isinan bir parca olup olmadigini kontrol ettim herhangi bir parcada isinma yoktu. Fakat isinan parcayi kontrol ederken coflardan bir tanesi asiri derecede isindigini gordum. İsinan cof kisadevre olmus gorunuyor. Degistirilirse duzelir mi yoksa panelin kendisinde de bir problem olma ihtimali var midir ?
Zaten cof için panelci haydara yönlendirdim sizi 😊

E Çevrimdışı

Erkantr

Yeni Üye
2 Ağu 2020
10
31
Teşekkür ederim. Acaba coflarin bagli oldugu boardda bi kondansatör vs. gibi biseymi kisadevre olusturuyor diye denedim sadece :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt