samsung - sony - philips tv tavsiyesi

H Çevrimdışı

hardrock

Yeni Üye
28 Eyl 2020
13
44
Merhaba
Tv seçimi konusunda yardımcı olmanızı fikir vermenizi rica ediyorum, seçmiş olduğum modellerin bana göre kendi içlerinde +/- yönleri var bu modeller için kendi düşüncelerimi paylaşıp sizden de destek vermenizi bekliyorum, bir diğer konu da android tv olması tercih sebebi midir, android tv kullanımı daha kullanışlıdır, daha iyidir şeklinde düşünmek yanlış mıdır?

samsung 49q60r / 50q60t modelleri
philips 50 PUS 8505 modeli
sony 55XG7005 / 49XH8096 / KD-55XG8096

samsung; marka olarak ürünlerine güveniyorum (servis, teknik destek vs), panel garantisi olması benim için önemli bir tercih sebebi, kontrast değeri görüntü kalitesi güzel. Benim için eksik yönleri android tv olmaması, Dolby vision desteği olmaması, akıllı kumanda kullanımının zor olabileceğini düşünüyorum, alıştığımız klasik kumandadan çok farklı.

Philips, markanın tv konusundaki kalitesi, müşteri hizmetlerinin ve teknik servis altyapısının verdiği hizmet kalitesi konusunda hiçbir fikrim yok, tv özellikleri doluluk açısından iyi ancak yorumlarda kumandasının ve kullanım menüsünün çok kötü olduğu konusunda şikayetler var, bazı görüntülerde renk patlaması var gibi hissettim sanki renkleri doğallıktan uzak fazla canlı gibi. Android tv olması güzel ama bununla ilgilide uygulama yüklemiyor şeklinde şikayetler okudum, bu yüzden kafamda çok soru işareti var philips için.

Sony, aslında almak istediğim tv markası bu ancak, yorumlarda çok olumsuz eleştirile var, müşteri hizmetleri, teknik servis, ve kısa sürede panel hatalarının oluşması üzerine çok olumsuz yazlılar okudum. Görüntü kalitesinin kesinlikle güzel olacağını düşünüyorum, android tv olması, ses özelliklerinin ve dolby vision desteği ile birlikte yayın kayıt etme özellikleri benim için tercih sebebi ancak eski sony kalitesi yeni nesil tv lerinde yok sanırım, bu olumsuzluklardan dolayı çok istediğim sony markası için de kararsız kalmış durumdayım.
Özet olarak, almak istediğim marka sony, kalite olarak kafamın rahat edeceği marka samsung, fiyat performans olarak philipsi değerlendirdim. Bu modelleri siz nasıl yorumluyorsunuz, neyi neden tercih etmeliyiz. Yardımlarınız için teşekkürler

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Tavsiyeleri buradan isteyelim;

H Çevrimdışı

hardrock

Yeni Üye
28 Eyl 2020
13
44
Merhaba, android tv ile ornegin samsung q60 tizen işletim sistemi olan tv yi kıyaslayacak olursak hangisi için daha kullanışlıdır yorumu yapılabilir,

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,236
Bu tür işler için Android zaten en iyisidir ki ayrıca işi bu zaten!

Ancak çoğu şey kullanıcının ne yapmak istediğine veya bağlı olarak nereye kadar
neyi yapacaklarıyla ilgilidir,örneğin ben paneli monitör gibi görüp kullanıyorum
ve diğer tüm işler için de Android TV-Box ları yıllardır kullanıyorum!

yani herkes kendi işin yapmalı:kiskis

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,236
o yukarıda ki paneller den ben bir tek 8505 i tavsiye edebilirim,diğerleri ise
hem fazla para vermek+hem de o seriler zaten çok iyi değildir!

Sony lerin IPS leri yaramaz,MARKA ya haybeye fazla para verme
Samy de 50Hz dir yine MARKA sına fazla para verme
8505 bana göre F/P sayılır ki ben de Cuma günü 50lik olanı aldım şimdi pixel hatası çıkınca servis aldı götürdü
artık ne yaparlar bilemiyorum,gerçi önemli değildi ama göreceğiz artık ne yapacakları bu arada

H Çevrimdışı

hardrock

Yeni Üye
28 Eyl 2020
13
44
o yukarıda ki paneller den ben bir tek 8505 i tavsiye edebilirim,diğerleri ise
hem fazla para vermek+hem de o seriler zaten çok iyi değildir!

Sony lerin IPS leri yaramaz,MARKA ya haybeye fazla para verme
Samy de 50Hz dir yine MARKA sına fazla para verme
8505 bana göre F/P sayılır ki ben de Cuma günü 50lik olanı aldım şimdi pixel hatası çıkınca servis aldı götürdü
artık ne yaparlar bilemiyorum,gerçi önemli değildi ama göreceğiz artık ne yapacakları bu arada
Hayirli olsun 8505 modelini almışsınız, benim çevremde çok samsung kullanıcısı var ancak piksel hatası hiç duymadim, philips için f/p ürünü olarak görüyorum ben de ancak menüsünün çok kullanışsız oldugunu söyleyenlerin sayısı oldukça fazla bu sebeple o ürünede güvenemiyorum aciksaci, bir de o tv ye o kumanda hiç olacak şey mi bu tür detaylar dikkatimi çekiyor. Peki kullanıcısı olarak panelin siyah tonlama kalitesi nasıl, karanlık ortamda siyah performansı nasıl, gri tonlar ağırlıkta mi oluyor , bulutlanma oluyormu izlerken

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,236
Sizin öncelikle kriterleriniz benimkilerle hiç uyuşmuyor dolayısıyla şu iyidir bu kötüdür tarzı
konular için tartışamam

-Pixel hatasını Samsung larda hiç duymamanız olabilir ama eskiden beri bu konularda özellikle
Samsung un kendi ürettiği panelleri bu konuda adeta nam salmış ve meşhur du desem abartmış olmam!
Neyseki herifler artık bunları fason ürettirip veya bir yerlerden alıp kendi Tv lerine takıyor da
bu hatalar giderek azalmıştır!

-QLED panelleri de artık Samsung üretmeyip AUO/China dan alıyor:kiskis

Bunlar TFT-LCD ve bu paneller SHARP bile buna dahildir dahil hepsi de çeşitli sıkıntılata gebedir!

-Philips menüleri kimilerine göre kullanışsız olabilir veya hastalık derecesinde kötü de olabiliyorlar,bizde
bir ara 2013 model 7x serisi vardı tam illet idi,ama takılmıyorduk aslında

-Philips ler hala öyledir! ama bana göre menüsünde sorun yok,bilakis fazlası bile var ancak sıkıntı veren
önzelikle bu kumanda hiç ergonomic değil! elde çalışması ciddi zor ve bunu hiç beğenmedim,ama neticede
kumanda bu,bana panelin ne verdiği önemli,her bir şeyine takarsan zaten alacak panel bulamam

-F/P olduğu özellikle MARKA TV ler arasında doğrudur,ben büyük ekran sevmediğim için 50" bana uydu ama 58
almazdım

-Kimilerinin ne dediği hele TF/DH deki kimilerinin ne dedikleri filan bunları geçin takılmayın,Allah dan böyle tipler
daha doğrusu sallamacı ve ay marka yalakaları veya bir şekilde satıcılar takmı bu forumda yoktur,çünkü onlara
buradan ekmek çıkmaz,1 tane vardı nümunelik onuda şutladılar,burada işi bilen adamlar vardır,ciddi ustalar vardır v.s
Ve bunların derdi şu marka satılsın bu marka öne çıksın filan değildir neyi görürsek aynen şak diye yazarız

Ama ben ortada kefil olacak veya gidin şunu direk alın bir TV de göremiyorum artık,bunlar eskidendi!

Fazla kesilmeden bir tane panel alın geçin kullanın

++

8505 için bir takım şeylerini yazdım,ama benim için öyle uçan-kaçan bir TV filan değil yanlış anlamayın
ilgili başlığı var,daha fazla resim kalitesi beni ilgilendiriyor gerisi benim için teferruat dır,ancak testlerimi
henüz bitirmedim,Bluray testini biraz yapabildim(benim için ilk kriter budur)

Panel mVA dır(sanırım CHOT üretimi 50" lik olanlar ve 58 likler de onun ama bu herifler bir sürü yerden
panel alıyorlar Samsung/Sony gibi) VA panel olduğu için Contrast çok yüksek sanırım 50 olanı 58 den biraz daha yüksek
teknk olarak da zaten böyledir ebat büyüdükçe CR değeri düşüyor(Sharp lar hariç tabiki!)

Siyah dan kasıt,benim anladğım ve de baktığım siyah detaylaması nasıldır ben buna bakarım "kapkara" olursa zaten
bu siyah değildir,genel de buna iyi deniyor ama tam tersi doğada her siyah kapkaramıdır??? tonları vardır elbette!

Gökyüzünü kapkara gösteriyor çoğu VA paneller bile ama gerçekte gökyüzü gece zifiri karnalık ta Lacivert
tonlarındadır ve bunu beceremeyen VA veya IPS ler simsiyah verirler bu tonlamayı!

Pio PDP kullanıcısı bilir ne demek istediğimi çünkü hala hiç bir LCD panel hatta OLEd ler bile gerçek siyah
ve siyah tonlamalarını bir Pio kadar veremiyor! sadece kapkara bir fon veriyhorlar ve o da black crush ile de arada bozuluyor
çünkü tonlamayı beceremiyor,alın size kapkara diyor sonuçta:haha

-"Griye" kaçma ayrı bir olay ve bu panel de hemen hemen yok,ama bir PDP gibide zaten olamaz!
panelin baclit sistemi "Direct-LED" olması bence ciddi bir artı,en azında ışık kaçırma/clouding v.s sıkıntılarını
min.seviyelere indirmiş,örneğin bende düzgün bir homojenite var,banding efekti hemen hiç yok ki bu da
iyi bir özellik

Ancak herkeste böyle çıkar/çıkıyor demek de bir o kadar yalnış olacaktır,bu iş sonuç da şansa bakıyor!

Samsung/Sony nin 2.el Araba parasına satılan hesap da Full-LEd+LocalDimmg panellerini de görüyoruz
LD falsolo FL sistmei de yalnış çalışıyor ki bu paneller en üsr seviyedir "FALD" dediğimiz paneller ama
asıl sorun bunlarda var hem Baclit sisteminde sorun çıkıyor hemde özellikle Halo effect dediğimiz
sıkıntı oluşuyor ama fiyatı panelin 15 kağıt veya 39 kağıt veya 55 kağıt!

Yeni FALD panellerinde böyle bir sıkıntısı vardır,ben de Toshiba var 11 senedir kullanıyorum FALD panellerin en iyisidir
sıfır sorun ve sıfır FALD hatası vardır,üstelik üzerinde ki panel de Samsung S_PVA yani riske en açık panel ama bir iki kişi
haricinden herkeste sorunsuz gidiyor 8/10 senedir

Clouding dediğimiz bulutlanma olayı Direct_LED lerde artık pek çıkmıyor,bu sııntı en çok Sony dedir!
Samsung da daha azdır ama bu konuda teknik olarak en iyisi Philips lerdir! eskiden beri böyledir ama bunlarda da
illaki başka sorunlar da çıkabiliyor sorunsuz panel olmaz,Philips eskiden Sharp panelli efsane FALD Tv ler üretirdi
yani bu işi iyi biliyorlar ama artık eski mallar yok,herifler OLED lere yatırım yapıyorlar ve bu konuda Panasonic le beraber ciddi iyiler
örneğin Philips OLED ler rahatlıkla alınabilir ama fiyatı pahalıdır

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
47
Sizin öncelikle kriterleriniz benimkilerle hiç uyuşmuyor dolayısıyla şu iyidir bu kötüdür tarzı
konular için tartışamam

-Pixel hatasını Samsung larda hiç duymamanız olabilir ama eskiden beri bu konularda özellikle
Samsung un kendi ürettiği panelleri bu konuda adeta nam salmış ve meşhur du desem abartmış olmam!
Neyseki herifler artık bunları fason ürettirip veya bir yerlerden alıp kendi Tv lerine takıyor da
bu hatalar giderek azalmıştır!

-QLED panelleri de artık Samsung üretmeyip AUO/China dan alıyor:kiskis

Bunlar TFT-LCD ve bu paneller SHARP bile buna dahildir dahil hepsi de çeşitli sıkıntılata gebedir!

-Philips menüleri kimilerine göre kullanışsız olabilir veya hastalık derecesinde kötü de olabiliyorlar,bizde
bir ara 2013 model 7x serisi vardı tam illet idi,ama takılmıyorduk aslında

-Philips ler hala öyledir! ama bana göre menüsünde sorun yok,bilakis fazlası bile var ancak sıkıntı veren
önzelikle bu kumanda hiç ergonomic değil! elde çalışması ciddi zor ve bunu hiç beğenmedim,ama neticede
kumanda bu,bana panelin ne verdiği önemli,her bir şeyine takarsan zaten alacak panel bulamam

-F/P olduğu özellikle MARKA TV ler arasında doğrudur,ben büyük ekran sevmediğim için 50" bana uydu ama 58
almazdım

-Kimilerinin ne dediği hele TF/DH deki kimilerinin ne dedikleri filan bunları geçin takılmayın,Allah dan böyle tipler
daha doğrusu sallamacı ve ay marka yalakaları veya bir şekilde satıcılar takmı bu forumda yoktur,çünkü onlara
buradan ekmek çıkmaz,1 tane vardı nümunelik onuda şutladılar,burada işi bilen adamlar vardır,ciddi ustalar vardır v.s
Ve bunların derdi şu marka satılsın bu marka öne çıksın filan değildir neyi görürsek aynen şak diye yazarız

Ama ben ortada kefil olacak veya gidin şunu direk alın bir TV de göremiyorum artık,bunlar eskidendi!

Fazla kesilmeden bir tane panel alın geçin kullanın

++

8505 için bir takım şeylerini yazdım,ama benim için öyle uçan-kaçan bir TV filan değil yanlış anlamayın
ilgili başlığı var,daha fazla resim kalitesi beni ilgilendiriyor gerisi benim için teferruat dır,ancak testlerimi
henüz bitirmedim,Bluray testini biraz yapabildim(benim için ilk kriter budur)

Panel mVA dır(sanırım CHOT üretimi 50" lik olanlar ve 58 likler de onun ama bu herifler bir sürü yerden
panel alıyorlar Samsung/Sony gibi) VA panel olduğu için Contrast çok yüksek sanırım 50 olanı 58 den biraz daha yüksek
teknk olarak da zaten böyledir ebat büyüdükçe CR değeri düşüyor(Sharp lar hariç tabiki!)

Siyah dan kasıt,benim anladğım ve de baktığım siyah detaylaması nasıldır ben buna bakarım "kapkara" olursa zaten
bu siyah değildir,genel de buna iyi deniyor ama tam tersi doğada her siyah kapkaramıdır??? tonları vardır elbette!

Gökyüzünü kapkara gösteriyor çoğu VA paneller bile ama gerçekte gökyüzü gece zifiri karnalık ta Lacivert
tonlarındadır ve bunu beceremeyen VA veya IPS ler simsiyah verirler bu tonlamayı!

Pio PDP kullanıcısı bilir ne demek istediğimi çünkü hala hiç bir LCD panel hatta OLEd ler bile gerçek siyah
ve siyah tonlamalarını bir Pio kadar veremiyor! sadece kapkara bir fon veriyhorlar ve o da black crush ile de arada bozuluyor
çünkü tonlamayı beceremiyor,alın size kapkara diyor sonuçta:haha

-"Griye" kaçma ayrı bir olay ve bu panel de hemen hemen yok,ama bir PDP gibide zaten olamaz!
panelin baclit sistemi "Direct-LED" olması bence ciddi bir artı,en azında ışık kaçırma/clouding v.s sıkıntılarını
min.seviyelere indirmiş,örneğin bende düzgün bir homojenite var,banding efekti hemen hiç yok ki bu da
iyi bir özellik

Ancak herkeste böyle çıkar/çıkıyor demek de bir o kadar yalnış olacaktır,bu iş sonuç da şansa bakıyor!

Samsung/Sony nin 2.el Araba parasına satılan hesap da Full-LEd+LocalDimmg panellerini de görüyoruz
LD falsolo FL sistmei de yalnış çalışıyor ki bu paneller en üsr seviyedir "FALD" dediğimiz paneller ama
asıl sorun bunlarda var hem Baclit sisteminde sorun çıkıyor hemde özellikle Halo effect dediğimiz
sıkıntı oluşuyor ama fiyatı panelin 15 kağıt veya 39 kağıt veya 55 kağıt!

Yeni FALD panellerinde böyle bir sıkıntısı vardır,ben de Toshiba var 11 senedir kullanıyorum FALD panellerin en iyisidir
sıfır sorun ve sıfır FALD hatası vardır,üstelik üzerinde ki panel de Samsung S_PVA yani riske en açık panel ama bir iki kişi
haricinden herkeste sorunsuz gidiyor 8/10 senedir

Clouding dediğimiz bulutlanma olayı Direct_LED lerde artık pek çıkmıyor,bu sııntı en çok Sony dedir!
Samsung da daha azdır ama bu konuda teknik olarak en iyisi Philips lerdir! eskiden beri böyledir ama bunlarda da
illaki başka sorunlar da çıkabiliyor sorunsuz panel olmaz,Philips eskiden Sharp panelli efsane FALD Tv ler üretirdi
yani bu işi iyi biliyorlar ama artık eski mallar yok,herifler OLED lere yatırım yapıyorlar ve bu konuda Panasonic le beraber ciddi iyiler
örneğin Philips OLED ler rahatlıkla alınabilir ama fiyatı pahalıdır
Hocam eline sağlık gene şahane anlatmışsın mevzuyu

Geri
Üst Alt