Samsung QE-49Q60R ve Sony KD-49XG8396 tvlerinden hangisini tercih etmem doğru olur ?

B Çevrimdışı

Başkan2005 

Yeni Üye
21 Eyl 2018
40
60
Görüntüsü tatminkar olan mevcut 42 ekran 10 yıllık Philips LCD televizyonumun yerine 49 ekran bir TV almak istiyorum. Kitaplığımda ancak 49 ekran tv sığacak kadar yer var.
55 ekran tv kitaplığıma sığmıyor:
* İkisi de fiyatları birbirine yakın televizyonlar, Sony 600-800 lira civarında daha pahalı. bu günlerde fiyatlar sürekli düşüyor.
* Sony'nin panel yenileme hızı 100 Hz, QLED Samsung'un ise 50 Hz. (aynı modelin 55 ekranına 100 Hz panel koymuşlar, ama 49 ekranı 50 Hz yapmışlar)
* Sony'de ayrıca entegre Chromecast vb. gibi birkaç ek özellik var.
* İkisi de 2019 model.
* İkisi de Türkiye'de üretiliyor.
* Okuduğum forumlarda Samsung'dan ana şikayet bir süre sonra ekranda bulutlanma oluşması.
* Sony'den ana şikayet ise kanal geçişlerinin ve menülerin yavaş olması.
* Halen kullandığım 42 ekran Philips'de de bu yavaşlık problem var. Ayrıca üst üste birkaç tuşa basılınca Philips televizyon resetleniyor. 10 yıl sonra bu yavaşlık probleminin hala çözülenememesine akıl erdiremiyorum.
Bütün bu değerlendirmeler ışığında, 100 Hz panel hızı olması nedeniyle gönlüm biraz Sony'i satın almaya meyilli.
Sizlerin görüşleri nedir?

Not: Halen kullandığım 10 yıllık Philips televizyonu da değiştirmek zorunda değilim. Tavsiyeniz doğrultusunda bu 2 tvden birini almayıp Philipsi izlemeye devam edebilirim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Öncelikle 4K içerik izliyor musunuz? Bu panellerde tam performansı, panelin çözünürlüğünde olan içeriklerle alabilirsiniz.
Ağırlıklı olarak TV yayını izleyen biri iseniz 4K panel sizi üzecektir.

cozunurluk-farklarifae9ba5d77abfa92.png

Gelelim TV'lere;

Sony işletim sistemi itibariyle daha yavaş kanal geçişlerine sahip olabilir. Panel'i 100 Hertz olmasıyla öne geçiyor.
İkisi de VA, 8 BİT+FRC, edge-LED aydınlatmaya sahip.

İçlerinden birini alacak olsaydım bu Sony olurdu. Ama kronik sorunu var mı yok mu araştırıp alırdım.

Bir de VA paneller açı zafiyetine sahiptir, yan açılardan izlediğinizde renklerin soluklaştığını göreceksiniz.
Bunu da dikkate alın derim.

4K içerik tüketme imkanınız yoksa Philips TV'niz hurdaya çıkana kadar kullanmaya devam edin derim.
Panelleri görmedim etmedim ama o Philips TV'nizdeki resim kalitesi Sony veya Samsung'ta olacak mıdır onu da bilmiyorum.
Belki de elinizdeki TV'lerden daha iyidir. :bilmiyom

A Adem Helvacı

B Çevrimdışı

Başkan2005 

Yeni Üye
21 Eyl 2018
40
60
Öncelikle 4K içerik izliyor musunuz? Bu panellerde tam performansı, panelin çözünürlüğünde olan içeriklerle alabilirsiniz.
Ağırlıklı olarak TV yayını izleyen biri iseniz 4K panel sizi üzecektir.

cozunurluk-farklarifae9ba5d77abfa92.png

Gelelim TV'lere;

Sony işletim sistemi itibariyle daha yavaş kanal geçişlerine sahip olabilir. Panel'i 100 Hertz olmasıyla öne geçiyor.
İkisi de VA, 8 BİT+FRC, edge-LED aydınlatmaya sahip.

İçlerinden birini alacak olsaydım bu Sony olurdu. Ama kronik sorunu var mı yok mu araştırıp alırdım.

Bir de VA paneller açı zafiyetine sahiptir, yan açılardan izlediğinizde renklerin soluklaştığını göreceksiniz.
Bunu da dikkate alın derim.

4K içerik tüketme imkanınız yoksa Philips TV'niz hurdaya çıkana kadar kullanmaya devam edin derim.
Panelleri görmedim etmedim ama o Philips TV'nizdeki resim kalitesi Sony veya Samsung'ta olacak mıdır onu da bilmiyorum.
Belki de elinizdeki TV'lerden daha iyidir. :bilmiyom

A Adem Helvacı
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Umut Bey,
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben zaman zaman televizyonda HD kanalları izliyorum. Bunun yanısıra ağırlıklı olarak bluray filmleri izliyorum.
4K televizyonlar HD TV kanallarını bir full HD televizyondan daha mı kötü veriyorlar, bunu ilk kez duydum?
Bluray HD filmlerde de durum aynı mıdır?

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
4K televizyonlar HD TV kanallarını bir full HD televizyondan daha mı kötü veriyorlar, bunu ilk kez duydum?

Yukarıda attığım görsele dikkat edin, bu normal bir şey çünkü HD kanal dediğiniz yayınlar 1920x1088 adet piksele sahip.
4K panel ise 3840x2160 adet piksele sahip.
Aradaki fark yükseltme işlemi ile yani piksellerin taklit edilmesi ve türlü renk geliştirmeleri ile kapatılıyor.
Yoksa daha az piksel barındıran yayını o kadar piksele dağıtamazsınız.

Bu da UHD (3840X2160) içerik izlemek gibi olmaz. Amiral gemi televizyondaki işlemci ve yazılım daha iyidir ama sonuç mükemmel olmaz, olamaz.
İzlediğiniz Blu-ray filmler 1080P mi yoksa 4K mi? Bu da önemli.
1080P film izliyorsanız, 4K panelde 1080P paneldeki netliği alamazsınız.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt