Samsung Mu7000 - 7400 & Lg sj800v karşılaştırma

B Çevrimdışı

balkan

Yeni Üye
12 Şub 2018
28
İyi geceler arkadaşlar. Bir süredir tv bakiyorum, aslında Vestel'e de niyetlenmiştim ama markanin kutsal kase tv sini bir türlü bulamadik "wcg - hdr" ben de arayisi onumuzdeki hafta ici en gec sonlandirip konu basligindaki modellerden birisini dusunmeye basladim artik... Vestel de 55 di ama butce yuzunden 49 - 50 inch e indim.

Karsilastirmak istedigim tv ler asagida, ustalardan yorum rica ediyorum... Teknik dille de izahat olabilir elektronik teknikeriyim...

Şimdi...

Lg 49sj800v "high end lcd tv modeli markanin" 10 bit rgbw ips ekran, wcg ve aktif hdr "dolby vision" var, eled ve 100hz, local dimming var.

Samsung mu7400 "tr ye özgü model ismi esasen mu7000"

Samsung mu7000 "bu tv nin de asil modeli mu6300 olarak geciyor tr de mu7000 ismi ile pazarlaniyor"

Bu iki tv de rgb 8bit va panel, 50hz ve hdr mevcut... Fakat tr de mu7000 olarak gecen model de wcg mevcut degil, aydinlatma dled ve local dimming yok, 7400 ise eled ve local dimming yok... fakat kontrast ve siyah olarak ikisi de cok iyiler testlerde...

49mu7400 3300tl
50mu7000 2800tl " veya 3400tl 55mu7000"
49sj800v. 3400tl

Degerli üstatlarin yorumlarini rica ediyorum artik bu isi bitirmek niyetindeyim.

E Çevrimdışı

Efrasiyab

Aktif Üye
20 Şub 2018
98
49sj800v modelini bir hafta kullandım ve iade ettim . Bunun başlıca nedeni tv de ortaya çıkan vertical blooming sorunu , tv nin kontrastinin çok kötü olması ve rgbw yazılımı nedeniyle renk performansının kötü olması ( tv de gerçek sarı renk izleyemezsiniz mesela ) bu sorunlar haricinde başarılı bir cihaz. Ancak 100 hz panel olmasina rahmen motion performansını da beğendiğimi pek söyleyemem.

Mu 7000 modelini mağazalarda inceledim yurt dışındaki karşılığı mu 6170 olarak biliyorm . 50 inch olanının 6 +frc ile 8 bit panel olması, dar renk skalası bulunması nedeniyle kişisel olarak beni tatmin etmeyen bir ürün oldu . Ancak Tizen gibi bir sisteminin olması bir avantaj .

Mu7400 daha güzel bir görüntü sağlıyor ama ips panel olması nedeniyle kontrast oranı çok düşük. Işın içine bir de edge led olması yüksek oranlı vertical bloomingi kaçınılmaz hale sokacaktır. Ayrıca siyah performansinin tatminkâr olmadığını düşünüyorm.

Şahsen ben de aynu bütçe aralığında bir tv arıyorum ama malesef hem ekonomik hem de her yönden iyi tv bulmak çok ama çok zor.

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

balkan

Yeni Üye
12 Şub 2018
28
Mu7400 daha güzel bir görüntü sağlıyor ama ips panel olması nedeniyle kontrast oranı çok düşük. Işın içine bir de edge led olması yüksek oranlı vertical bloomingi kaçınılmaz hale sokacaktır. Ayrıca siyah performansinin tatminkâr olmadığını düşünüyorm.

Mu7400 ips bilgisinin kaynagini verebilir misiniz?

E Çevrimdışı

Efrasiyab

Aktif Üye
20 Şub 2018
98
Mu7400 ips bilgisinin kaynagini verebilir misiniz?

Yurtdışında mu6400 olarak satılan model ülkemizde mu7400 olarak satılıyor. Aşağıda kaynağın linkini koyuyorum. ADS panel olarak belirtilmiş, Ads paneller hakkında çok derin bir bilgim yok ama yabancı bazı sitelerde Advanced PLS nın kısaltması olduğu, yapısının IPS panele çok benzediğini okumuştum. Tabi ADS paneller hakkında en doğru bilgileri A Ado üstaddan alabiliriz.

Ayrıca mağazada ürünü incelediğimde, renk parlaklik ve motion konusunda oldukça başarılı bulmama rağmen ips panellerin özelliklerini de farketmiştim.

Bana kalırsa en doğrusu bir mağazada paneli kendinizin incelemesi olacaktır.

B Çevrimdışı

balkan

Yeni Üye
12 Şub 2018
28

Bu model olmadiginin bilgisi nerede var?veya sizin belirttiginiz model oldugunun? Ben de tamamen baska yerde denk geldim bu ifade ye orada da net bilgi verilmemisti o yuzden soruyorum, yanlis anlasilma olmasin. Magaza da baktim mu8000 ile kontrast renk tamamen ayni gibi geldi bana sadece mu8000 motion olarak baya iyiydi.

B Çevrimdışı

balkan

Yeni Üye
12 Şub 2018
28
Gerci sizin verdiginiz panelin interpolasyon verisi birebir örtusuyor turkiye de satilan mu7400 ile... Kafam karisti.

E Çevrimdışı

Efrasiyab

Aktif Üye
20 Şub 2018
98
Paylaştığınız linkdeki cihaz curved panel , yurt dışındaki mu7000 modelinin linkini de aşağıya ekliyorum. Cihazın ayaklarından tutun , tanitim gorselleri ve pqi degerleri tamamen ülkemizdeki mu7400 den farklı. Ayrıca yurtdışında mu6400 ve ülkemizdeki mu7400 modellerinin pqi değerlerinden tutun bir çok özellikleri aynı gözüküyor. Tabiiki en sağlamı kendi gözleriniz ile yapacağınız sağlama olacaktır.

B Çevrimdışı

balkan

Yeni Üye
12 Şub 2018
28
O zaman Ulkemizdeki mu7000 sanirim mu6170 olarak gecen model anladigim kadari ile?

Dled ve va? 7400 den daha iyi gibi duruyor... Baya daha ucuz ustune?

E Çevrimdışı

Efrasiyab

Aktif Üye
20 Şub 2018
98
O zaman Ulkemizdeki mu7000 sanirim mu6170 olarak gecen model anladigim kadari ile?

Dled ve va? 7400 den daha iyi gibi duruyor... Baya daha ucuz ustune?

Ben yurt dışındaki mu6140 olarak bilmiyorm ama aralarında çok bir fark yok zaten.

Burdaki mu7000 ve mu7400 modelleri arasında mu7000 sadece panelinin VA olması ve de daha uygun fiyatıyla öne çıkıyor. Renk, canlılık ve motion performansı mu7400 in çok daha yukarı seviyede.

TV alirken kullanım alanı, aranan öncelikler ve en önemlisi bütçeye göre hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorm. Ben bu şekilde hareket etmeye çalışıyorum.

B Çevrimdışı

balkan

Yeni Üye
12 Şub 2018
28
Magaza da Mu7000 ne hikmetse farkli taraftaydi ve magazanin ortak hd demo goruntusunu acmislardi... Mu7400 8000 ve 9000 yan yanaydi ve demolar birebir ayni, kopek gezdiren kadinin oldugu 4k hdr demoydu.. Mu7000 de de aynisini gormek lazim yan yana iken...

Mu8000 den itibaren sanirim model olarak yurt disi ile ortusuyor samsunglar.

E Çevrimdışı

Efrasiyab

Aktif Üye
20 Şub 2018
98
Magaza da Mu7000 ne hikmetse farkli taraftaydi ve magazanin ortak hd demo goruntusunu acmislardi... Mu7400 8000 ve 9000 yan yanaydi ve demolar birebir ayni, kopek gezdiren kadinin oldugu 4k hdr demoydu.. Mu7000 de de aynisini gormek lazim yan yana iken...

Mu8000 den itibaren sanirim model olarak yurt disi ile ortusuyor samsunglar.

Aynen öyle , mu 8000 den itibaren buradakilerle ayni. cihazların özellikleri artınca fiyatları da artıyor ve bir bakmışsınız bütçeden çok uzaklaşılmış.

Ben cihaz bakarken 50pus6262 dikkatimi cekmisti fiyat olarak da uygun ancak philips markası hakkındaki olumsuz yorumlar nedeniyle cesaret edemedim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt