Samsung M7 Bulutlanma Problemi

P Çevrimdışı

piyanist89

Yeni Üye
17 Eki 2024
2
35
Merhaba Arkadaşlar Geçenlerde Amazon Üzerinden Kampanyadayken Samsung M7 43 İnc Monitör Aldim.

Bugün geldi. Kurulumunu yaptım. Pixel testi yaptim. Görünürde bir ölü pixel problemi ile karsilasmadim.

Ama bulutlanma problemi vardi. Gunduz gözü ile baktigimda oh yok dedim. Monitöre sagdan soldan farkli acidan baktim. Belli olmaya başladı.

Havanın kararmasini bekledim tam olarak ortaya çıkar dedim.

Karanlikta baktigimda bulutlanma var. Sagsa solda orta diklemesine bir şekilde görünüyor.
Flimlerse videolarda veya oyunlarda belirgin değil.
Dikkatli baktim ama bir belirgenlik görmedim.

Biraz Siyah renkli flimler actim. Oralarda belli olur mu diye görüntü uzun süreli sabit kalırsa bir belirgenlik oluyor.

Resimlerini çektim. Ama resimlerde abarti çıkmis. İsik sizmasi olan yerlerim hatlari belli oluyor. Ama resimde 1 veya 1.5 kat fazla parlamış.

Sizce bu sorun normal mi ? Ayni urunu kullanan kisilerde bulutlanma var. Ama bazilarinda yok.

Satıcı amazonun kendisiydi. İade veya değişim talebinde bulunsam mi ? Aynı şekilde sorum yasayanlar degisim yapmis veya iade edip tekrar almis yine ayni sorun ile karşılaşmış.

Bu monitörü alıp bulutlanma ışık sizmasi yasamayanda var. Bu bir genel sorun ise bulutlanma sorunu yaşayamayanlarin monitörü ozel uretim mi 🙂

IMG_20241016_193954.jpg
IMG_20241016_194006.jpg
IMG_20241016_194022.jpg
IMG_20241016_194026.jpg
IMG_20241016_194029.jpg
IMG_20241016_200955.jpg
IMG_20241016_201029.jpg
IMG_20241016_201136.jpg
IMG_20241016_201159.jpg
IMG_20241016_201211.jpg
IMG_20241016_201610.jpg
IMG_20241016_201628.jpg
IMG_20241016_201634.jpg
IMG_20241016_201640.jpg
IMG_20241016_201646.jpg
IMG_20241016_201653.jpg
IMG_20241016_201700.jpg
IMG_20241016_201709.jpg
IMG_20241016_203717.jpg
IMG_20241016_203701.jpg
IMG_20241016_201424.jpg

Kurulumunu yaptım. Standı taktim. Yani mecbur bunlari yapmam lazimdi yoksa televizyonu nasil test edicem.

Ayrıca ghosting olayıda mevcut. Samsung'un menuleride gezince ikonlar gecislerinde kisa süreli yayilma oluyor.

Veya pcyi bağladigimda pencereyi sürüklediğimde belli oluyor.

Pes oynamayı denedim. Topun gölgesi oyuncuların golgesi hafiften kisa sureli belli oluyor.

Yil 2024 neler ile uğraşıyoruz.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,890
Üretim kaynaklı ama çoğu kişide varsa, bu malın kalitesi bu kadar diyebiliriz. Değişime gitmenin zar atmaktan farkı olmaz. Genel kullanımda belirgin değilse ve sizi rahatsız etmiyorsa değiştirmeyin derim. Işığı dağıtan polarizer katmanların kalitesizliği nedeniyle olan bir durum bu.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
19,102
yaptığınız çekimlere bakara konuşuyorum. Bu sorun bulutlanmadan çıkıp bildiğiniz gökyüzüne dönmüş...

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,617
40
P piyanist19
Ayrıca ghosting olayıda mevcut. Samsung'un menuleride gezince ikonlar gecislerinde kisa süreli yayilma oluyor. Veya pcyi bağladigimda pencereyi sürüklediğimde belli oluyor. Pes oynamayı denedim. Topun gölgesi oyuncuların golgesi hafiften kisa sureli belli oluyor.

Yil 2024 neler ile uğraşıyoruz.
Hocam sizinki şuna benziyor; On Board ekran kartı ile AAA oyun açıp, ''Bu kasıyor'' veya ''Oynatmıyor'' gibi olmuş. Veya Şahin alıp ''120'den sonra titremeye başlıyor'' diye şikayet etmek gibi.

Sizin aldığınız cihaz 9.000 TL'ye satılıyor. Bu paraya artık bırakın tv kadar monitörü, cep telefonu, akıllı saat veya kaliteli bir kulaklık bile alamıyorsunuz. Bence bu paraya M7 çok iyi bir ekran. Ne kadar ekmek o kadar köfte durumu yani.

Monitörün motion ayarı varsa ayarları değiştirin. Tepkime süresi çok hızlı olmadığı için bunu yaşıyorsunuz. IPS monitör alsanız bu sefer de siyahları beğenmeyeceksiniz. Hem tepkime düşük olsun hem de siyahlar iyi olsun derseniz de bütçenizi 3-4 kat yukarı çıkarmanız gerekiyor.

Gelelim ışık sızması mevzusuna. Fotoğraf veya video kaydı alırken genelde olduğundan daha kötü görünür. Pozlama ayarını iyi ayarlamak gerekiyor. Yanılmıyorsam ışık sızması fotoğraflardaki kadar kötü değil. Durumu en yakın ifade eden şu görsel galiba,
IMG_20241016_203717274dfa66a2ca415c.jpg

Yukarıdaki resme göre durum iyi görünüyor. Eğer sizi rahatsız ediyorsa iade edip yenisini alabilirsiniz. Işık sızması durumları her cihaza göre değişiyor. Mesela 2 arkadaş aynı ürünü sipariş ettiniz diyelim, birinde çok diğerinde az olabilir veya birinde hiç olmayabilir. Amazon iade konusunda zorluk çıkarmaz, çok rahatsızlık veriyorsa değiştirebilirsiniz.

Veya şöyle bir şey alın,

P Çevrimdışı

piyanist89

Yeni Üye
17 Eki 2024
2
35
P piyanist19

Hocam sizinki şuna benziyor; On Board ekran kartı ile AAA oyun açıp, ''Bu kasıyor'' veya ''Oynatmıyor'' gibi olmuş. Veya Şahin alıp ''120'den sonra titremeye başlıyor'' diye şikayet etmek gibi.

Sizin aldığınız cihaz 9.000 TL'ye satılıyor. Bu paraya artık bırakın tv kadar monitörü, cep telefonu, akıllı saat veya kaliteli bir kulaklık bile alamıyorsunuz. Bence bu paraya M7 çok iyi bir ekran. Ne kadar ekmek o kadar köfte durumu yani.

Monitörün motion ayarı varsa ayarları değiştirin. Tepkime süresi çok hızlı olmadığı için bunu yaşıyorsunuz. IPS monitör alsanız bu sefer de siyahları beğenmeyeceksiniz. Hem tepkime düşük olsun hem de siyahlar iyi olsun derseniz de bütçenizi 3-4 kat yukarı çıkarmanız gerekiyor.

Gelelim ışık sızması mevzusuna. Fotoğraf veya video kaydı alırken genelde olduğundan daha kötü görünür. Pozlama ayarını iyi ayarlamak gerekiyor. Yanılmıyorsam ışık sızması fotoğraflardaki kadar kötü değil. Durumu en yakın ifade eden şu görsel galiba,
IMG_20241016_203717274dfa66a2ca415c.jpg

Yukarıdaki resme göre durum iyi görünüyor. Eğer sizi rahatsız ediyorsa iade edip yenisini alabilirsiniz. Işık sızması durumları her cihaza göre değişiyor. Mesela 2 arkadaş aynı ürünü sipariş ettiniz diyelim, birinde çok diğerinde az olabilir veya birinde hiç olmayabilir. Amazon iade konusunda zorluk çıkarmaz, çok rahatsızlık veriyorsa değiştirebilirsiniz.

Veya şöyle bir şey alın,
Evet fiyat bazinda baktığımizda bu fiyatlara axen sunny onvo gibi markalari dahil alamıyorsun.

Bulutlanma olmayanlarin yorumunu görünce dedim. Acaba bir problem mi ? Diye düşündüm. Olan var olmayan var. Kontrolsüz bir şekilde piyasaya sürüyorlar galiba.

Yurtdışında böyle bir şikayet yok. Yine 3. Sınıf ülkesi gozu ile bakılıyoruz.

Neyse 30 gun iade suresi var. 3 5 gun daha bakarim. Çok rahatsiz ederse iade ederim

Fotoğraflada abarti cikmis 20 tane cektim hani bir oyle bir boyle ortalama bir görüntü yakalarim diye. Bugün yine cektim. Monitör ile kamerada gördüğüm yerleri işaretledim.

Screenshot_2024-10-17-20-52-42-297_com.miui.gallery.jpg
Screenshot_2024-10-17-20-52-12-481_com.miui.gallery.jpg

Ferhat sensoyun olduğu fotoğraf benim gördüğüm gibi görünüyor. Flim veya oyunlarda tamamen bir siyah ekran gecisi olurda uzun sure kalırsa görünüyor. Hareket halinde belli olmuyor.

Artık kafaya takmayacaz ileri daha çok büyürse sorun. Servise götürürüm.

Dikkatimi ceken başka birşey var. Ekran kavisli değil ama yandan bakinca orta kısmı iceri doğru hafif baskili meyil vermis.

Bunu ben media markette incelerkende ayni şekildeydi. Acaba diyorum bu urunlerin bir çoğu sevkiyat esnasinda baski mi gördü. Ondeki cam kısmen panele baski yapti oyle kaldi. Ve arkadaki beyazligi belli ediyor.

Düzgün Sevkiyat yapilmis olanlardada sorun olmuyor gibi.

Bulutlanma olmayipta 1 ay sonra bulutlanma problemi yasayanda var. Ne bilim iste alacaklar bu konudan haberi olsun hazirlikli olsun ona göre alsinlar. Yoksa görüntü kalitesi güzel.

Ghosting olayi bir oluyor bir olmuyor bir var gibi geliyor bir yok gibi anlamadim.

Pencereyi suruklerken yayilma oluyordu. Amd nin ayarlarindan bişeyler yaptım duzeldi kendi kendine zaten bilgisayarı formatlayacam. Monitörude fabrika ayalarina çekerim. Bastan herseyi takip ede ede yaparım.

motion ayarı var mi bilmiyorum. Bazı forumlarda var demişler. Oyun modunda yenileme diye bişey var galiba

Standart daha hizli extreme diye

Pes 2018 denedim bugün soyle bir durum var. Oyunda görüntü bazen takılıyor. Atlaya atlaya gidiyor. Hani ekran kartinin sürücüsünu yuklemessen pencere kaydirdigin zaman takilir ya oyundada hizli bir atraksiyon olduğu zaman bu oluyor.

Pes ayarlarindan 60 fps olarak ayarladim. Ekran karti msi rx580 8 gb armor

Ekran kartı ayarlarindan 4 k icin bişey mi yapmak lazim acaba çünkü oyunu en yuksek çözünürlüğe aldim.

Geri
Üst Alt