Samsung 65S95C Modeliyle Yaşadığım 4K 144Hz Oyunlarda BLACKOUT Sorunları ve Samsung servis rezilliği

O Çevrimdışı

ozi41

Yeni Üye
24 Tem 2024
6
38
Merhaba arkadaşlar,

Samsung 65S95C televizyonumda yaşadığım ciddi bir sorunu sizlerle paylaşmak ve bu soruna çözüm arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Bu modelde 4K 144Hz ayarında oyunları oynarken, rasgele ve değişken bir şekilde meydana gelen sinyal düşmesi (BLACKOUT) problemi yaşıyorum. Bu durum, oyun oynarken tamamen sinyal kaybına yol açıyor ve ekran kararıyor. Problemin ne zaman ortaya çıkacağını tahmin etmek imkansız.

Bu sorunu gösteren videolar da çektim ve linklerini buraya ekliyorum:

bu videonun 2.30 4.30 7.40 9.18 dk larına bakabilirsiniz ve devamı sonradan geliyor .

bu videonun 3:50, 5:44, 6:25, 8:43, 9:33 saniyelerine bakabilirsiniz.

Benim gibi bu problemden şikayetçi olan birçok insan Reddit, AVSForum ve HDTVTest gibi forumlarda konuyu tartışıyor. Problemin kaynağı, televizyonun One Connect Box kutusunun HDMI bant genişliğinin 40Gbps ile sınırlı tutulması. Bu bir hata, çünkü esasında ürün üretimden kusurlu. Bir önceki model olan Samsung S95B modelinde bu kutu 48Gbps olarak yapılmıştı. 120Hz bir TV’de 48Gbps varken, 144Hz panele sahip bu modelde nasıl 40Gbps olabilir? Bu durumu açıklayan bir videoyu HDTVTest çekmiş ve işte

video yu aşağıya bırakıyorum.

Ugreen ve Paugge gibi birçok HDMI 2.1 sertifikalı kabloyu denedim. Hatta problemin sıklığının fiber optik HDMI kablo kullanımı ile azaldığını belirten bir video izledikten sonra yurt dışından fiber optik HDMI kablo getirdim. Problemin sıklığı azaldı, fakat tamamen ortadan kalkmadı.Videodaki kablodan getirttim. Videoda konsollarda problem yaşanmadığını belirtiyor evet konsollarda sıkıntı yok çünki ps5 in band çıkışı 32gbps gibi düşük bir genişlikte olduğundan problem sahip olduğum 4090 gpu lu gibi yüksek donanımlı pc lerde yaşanıyor.

Bu durumu yaşayan kişilerden youtube taki videolardan bir örnek daha atıyorum videoyu incelerseniz aynı durum

25 Haziran'da Samsung servisinden başvurum üzerine. Servis evime geldi, ancak evde bir işlem yapamayacaklarını, hatta televizyonu götürseler dahi test edebilecekleri bir donanımları olmadığını söylediler.Daha sonra aradılar mühendisleri One connect box taki anakartın değişmesi gerektiğini belirtti ve götürdüler değiştirdiler (işe yaramayacağını söyledim redditte bazı kullanıcılarda 3 defa değiştirmişler) ve dediğim gibide çıktı işe yaramadı çünki sorun üretimden kaynaklı one connect box un yetersizliğinden.

Sorun yine aynı devam ediyor diye teslim almadım 2.ye tutanak tuttular ben böyle rezillik görmedim cihaz kronik sorunlu fakat hala diretiyorlar ne yapacaklarını şaşırdılar.

Bugun aradılar daha ağızlarını açmadan sakın bana fatura bedeli iadesi teklif etmeyin mahkemelik oluruz dedim.Bana ya değişim vereceksiniz üst modeli vereceksiniz yada bu modelin muadilinin piyasa fiyatını diye belirttim.

Büyük ihtimalle tüketici hakem heyeti ile uğraşacaz gibi gözüküyor.

Bir önceki tv imde Samsung Q95t modeliydi gayette memnundum.Samsung gibi marka üst seviye tv sinde nasıl olurda böyle bir üretim hatası yapar.Ürün resmen tüketiciye vaadettiklerini yerine getiremeyecek bir donanımla satılan bir ürün.Bir daha SAMSUNG mu aman aman !!!!!

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,542
40
Sizin mesele biraz karışık. Aklıma ilk gelen çözüm, tazeleme hızını 120'ye düşürmek oldu. 144'ten 120'ye düşürme seçeneğiniz var mı ?

O Çevrimdışı

ozi41

Yeni Üye
24 Tem 2024
6
38
Maalesef Earc tan avr ses sistemi kullandığım için yok samsung sadece earc çıkışlı hdmi a koymuş 120 hz i

kaldıki 144 hz diye satılan paneli neden 120 de kullanmak durumunda kalıyorum başkaları şunu bile demiş işte HDR10+ kapanınca blackout yapma süresi uzuyor ben böyle rezillik görmedim 😂 amiral gemisi diye alınan tv de işte kimi oyun modunu kapatmış renk bit i 8 bit e düşürmüş ya muhabbetlere rezilliğer bak 3 te 1 ine satılan tv lerde bunu yapmıyorsun.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,542
40
Maalesef Earc tan avr ses sistemi kullandığım için yok samsung sadece earc çıkışlı hdmi a koymuş 120 hz i

kaldıki 144 hz diye satılan paneli neden 120 de kullanmak durumunda kalıyorum başkaları şunu bile demiş işte HDR10+ kapanınca blackout yapma süresi uzuyor ben böyle rezillik görmedim 😂 amiral gemisi diye alınan tv de işte kimi oyun modunu kapatmış renk bit i 8 bit e düşürmüş ya muhabbetlere rezilliğer bak 3 te 1 ine satılan tv lerde bunu yapmıyorsun.
Hocam kusursuz tv yok ne yazık ki 🙂 3'te1'ine satılan televizyonların görüntüsü ile S95C kıyaslanamaz bile.

120 hz ile 144 hz arasındaki farkı da pek hissetmezsiniz, bu nedenle düşürebilseniz belki yararı olurdu. İsterseniz AVR'yi geçici olarak iptal edin, bakalım 120 hz'de yine sorun yaşayacak mısınız. Problem çözülürse ses mevzusu için belki başka bir çözüm bulunabilir.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,542
40
Bir de şöyle bir şey var; televizyonlar oyun konusunda bence bir monitörün yerini tam olarak dolduramıyor. Giriş gecikmesi, tepkime süresi, VRR gibi oyun için önemli olan konularda monitörler daha iyi. Bu tv’de display port olsa belki bu sorun olmazdı.

Diğer yandan monitörler de film konusunda bir tv tadı veremiyor. Çok hızlı olmalarının dışında görüntü yumuşatma özellikleri olmadığı için (varsa da ben bilmiyorum), özellikle düşük kare hızındaki sahnelerde çok fazla stutter oluyor.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
HDMI ile 40gbps+ transfer yapılabildiğini bile bilmiyordum, biz alışmışız DP'ye.

Kesinlikle hiçbir özelliği kapatmadan ve azaltmadan kullanmak hakkınız. Ama yine de farkı hissetmeyeceğiniz 8bit veya 120Hz seçenekleri mantıklı olabilir.

Zaten 4k144Hz çok lüks diyecektim fakat S95'in kendisi zaten çok lüks 😂

S95D'nin bant genişliği yeterliyse böyle bir teklif ile gelmelerini ummak durumundayız belki küçük bir fiyat farkıyla falan. Zaten gördüğüm kadarıyla 2023 ve 2024 modeller arası fiyat farkı çok düşük Samsung'un.

Aksi halde hakem heyeti yolu gözüküyor gibi.

O Çevrimdışı

ozi41

Yeni Üye
24 Tem 2024
6
38
Zaten renklerden parlaklıktan görüntüden yana hiç bir sıkıntım yok her oyundada bu durumu yaşamıyorum genelde düşük donanım isteyen oyunlar indie oyunlarda bu sıkıntı yaşanıyor ki 144 hz i sonuna kadar yüklendiği için sanırım

120 hz çıkışı neden tutarsında sadece EARC çıkışına koyarsın ve ondada deneyenler olmuş yine devam etmiş sanırım.

"televizyonlar oyun konusunda bence bir monitörün yerini tam olarak dolduramıyor. Giriş gecikmesi, tepkime süresi, VRR gibi oyun için önemli olan konularda monitörler daha iyi."

şöyle diyeyim yapılan testlerde 4 5 ms tepkime süresi var baya rahat oynuyorum vrr desteği gsync olsun gayet makul tabiki turnuva oyuncusu değilim ama rahat fps oynadığımı göstermek için ufak bir video atabilirim :)

geneli zaten single oyun oynayan bir oyuncuyum.

Kızdığım nokta bukadar para veripte neden vaadedilen özellikleri kullanmaktan feragat eden taraf ben oluyorum :)

He belki s95d modelinin kutusundada bu sorunlar olabilecek ama ben birşeyden fedakarlık yapacaksam onlarda en azından model yeniledi derim kendimi o şekilde avuturum diye düşünüyorum fakat s95d ile araştırdım ben göremedim bu sorunu yaşayan

Sizde rica etsem bir bakabilirmisiniz ? s95c için dünya başlık var

HDMI ile 40gbps+ transfer yapılabildiğini bile bilmiyordum, biz alışmışız DP'ye.

Kesinlikle hiçbir özelliği kapatmadan ve azaltmadan kullanmak hakkınız. Ama yine de farkı hissetmeyeceğiniz 8bit veya 120Hz seçenekleri mantıklı olabilir.

Zaten 4k144Hz çok lüks diyecektim fakat S95'in kendisi zaten çok lüks 😂

S95D'nin bant genişliği yeterliyse böyle bir teklif ile gelmelerini ummak durumundayız belki küçük bir fiyat farkıyla falan. Zaten gördüğüm kadarıyla 2023 ve 2024 modeller arası fiyat farkı çok düşük Samsung'un.

Aksi halde hakem heyeti yolu gözüküyor gibi.

İşte normalde o 48gbps olması lazım çok ilginç ya yemin ederim lg g3 almadıgım için pişmanım sırf QD OLED ve daha yüksek nit oranına sahip diye aldım ve güzel bir kahve makinesi hediye kampanyası vardı.

Ben dün arayan mt ye sinyali verdim zaten bana sakın fatura bedelini iade edelim gibi saçma bir teklifle dönmeyin diye muadili tvler olmuş 130 k larda bana vermeye kalkacak 70 lira samsung genel merkezin önünde parçalarım o tv yi daha iyi

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,542
40
şöyle diyeyim yapılan testlerde 4 5 ms tepkime süresi var baya rahat oynuyorum vrr desteği gsync olsun gayet makul tabiki turnuva oyuncusu değilim ama rahat fps oynadığımı göstermek için ufak bir video atabilirim :)
Amiral Gemisi bir model olduğu için panel her bakımdan çok hızlı, monitör gibi özellikleri var, haklısınız.

Kızdığım nokta bukadar para veripte neden vaadedilen özellikleri kullanmaktan feragat eden taraf ben oluyorum :)
Bende de 2020 model 9 serisi Sony var. PS5 ready diye reklam edilen cihaz için aylarca VRR güncellemesi beklendi fakat doğru düzgün çalışmıyor çünkü kullandıkları Mediatek marka SOC yetersiz. Kusursuz tv yok derken bunu kast etmiştim aslında.

İşte normalde o 48gbps olması lazım çok ilginç ya yemin ederim lg g3 almadıgım için pişmanım sırf QD OLED ve daha yüksek nit oranına sahip diye aldım ve güzel bir kahve makinesi hediye kampanyası vardı
Ben zaten insanlara LG dışında Oled almamalarını öneriyorum. Evet, Samsung daha parlak ama bunun bir bedeli var. Bu bedel de panelin daha çabuk yaşlanması.
Günde 18 saat kullanım ile 6 ay sonraki durum bu şekilde, kaynak Rtings
Oled_6_Ayf10085baa8fe62bd.jpg

real-burn-in-week-102-tv-3-red-largead8af29dcd99afbe.jpg

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,779
Başlık yazışmalar, güzel. Bende bişey ekliyim. 144 Hz de G4 de de oyunlarda sorunlar var. Dikey bantlanma sorunu var belirgin şekilde

O Çevrimdışı

ozi41

Yeni Üye
24 Tem 2024
6
38
şöyle diyeyim günde 18 saatten 6 ay çokkk ciddi süre birde anladığım kadarıyla tv yayınları ile test edilmiş günde ortalama 5 saat kullansak sadece benim gibi oyun oynamak için ki 5 saat istisnasız hergün oynamak çok zor (günlük aralıksız 18 saat oynamakla 5 saat oynamak totalde süre aynıda olsa aynı etkiyi yapmaz diye düşünüyorum) normal bir kullanıcı bu kullanımı yapamaz bence yinede bir test var ortada tabiki

Başlık yazışmalar, güzel. Bende bişey ekliyim. 144 Hz de G4 de de oyunlarda sorunlar var. Dikey bantlanma sorunu var belirgin şekilde
hadi ya kötü olmuş bu durum hatta daha fena bir durum

benim yaşadığım blackout sorunu AAA yani yeni tür oyunlarda yapmıyor anca düşük sistem isteyen indie game ve eski oyunlarda yapıyor sıkıntıyı bende onlarıda oynamayı seviyorum oynamasam ortada sıkıntı kalmaz

s95d için araştırdım başlık göremedim sizin görebildiğiniz varmı?

Son düzenleme:
Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
anca düşük sistem isteyen indie game ve eski oyunlarda yapıyor
Tamamen bilmemekten soruyorum, bu oyunlar 144fpsi de aşıp gereğinden fazla veri gönderiyor olabilir mi?

Vsync ile falan veya başka yollarla onların fpsi 144 ile sınırlamak çözer mi acaba?

Çünkü 144x10bitx4k = 36Gbps ediyor sıkıştırmasız. HDR da 10 bit ile çalışıyor, 12 bit olursa 43Gbps ediyor. Yani normalde o bant genişliğinin yetmesi gerekiyor teorik olarak en azından.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,351
Genel de gözden kaçan husus şudur bir kaç tanedir

1-inputLAG/motion/response time
dikkat edin her "Televizyon" için eskinin "TN" panelleri gibi acaip ama küllüm yalan LAG değerleri veriyorlar

TN ler süperdir yani en hızlısı CRT sıfır dır "mutlak" gerisi palavradır

Katalog verileri veya tanıtımlar v.s

2-LAG diye size TV ciler yok5ms yok 12 ms yok 15ms bunlar küllüm yalandır yaw
TV yaw bu ve bir ne TN ne de IPS h/w yapısı+system gücü vardır

TV de modeli eskiyse bilinki LAG çok daha düşükdür!

TV ler de ortalama ve içerik de şayet 4k ise bile min. "2-frame-lost alırsın" o da ebatı 42/49 bilemedin 50" ise
55 ve daha üstünde b değer biraz daha yükselir!

2-frame-lost=16msx2frame =32ms dir min.

eskinin bazı seri Toshiba/Sharp(ki bunlarda 2010 öncesi üretmleridir) 32/37/42(Toshiba 46 gbi)
"TV" leri 1-frame-lost idi!

Teknik olarak bunun altına TV ler zaten inemezki

tam doğru mutlak sıfır CRT ve TN dir

3-panel VA ise zaten LAG daha fazladır IPS lere göre! bu hep böyle idi
istisna ise yine eskinin bazı öncelikle Toshiba sonra Sharp VA panelleri idi
Sharp VA da en hızlısıdır
Toshiba ise IPS de en hızlısıdır

2000-2010 arası örneğin özellikle Japonya da Gamer ların tek markası Sharp idi(%99 oranında)
sonra Toshiba sahaya çıktı ve Sharp ı da geçti,diğer markalar bu konuda bildiğin "kötü" idiler

4-Black-out;kesinlikle örneğin oyunun içinde "milisaniyelik" oynama varsa ki zaten olur ama her zaman
ekran black-out a düşmez,işte

burada bizim bilgimiz/tecrübemiz ve kullanımşlık düzeyimize göre durum kısaca şudur;
Sistem içinde ne kadar fazla uygulamadan tut da settings ayarlarına kadar çok şey varsa bu LAG demekdir
işin Türkçesiyle

"Geri planda" çalışmalar;TV lerin hepsinde bu vardır ve istediğin kadar kapat sistem yine çalışıyor bunlar için
ama sana ayarlarda grey görünüyor veya Game Mode da ise pic.sett. ve kapatıyor her şeyi desen de "kapatmıyor"

geride çalışan TV ler de çok fazla şey varken Monitörler de bunlar hemen hiç yoktur!
onun için çok daha hızlıdır
ya da hard-core Gamer lar zaten TV değil de monitör kullanıyorlar

Not;günümüz de her monitör de çok hızlı değildir hele VA ise kesinlikle uzak durun(hard-core gaming de)
TN hemen hiç kalmadı ama IPS her zaman en doğru monitör tipidir

5-Kablo kalitesi+uzunluğu
bunlar etkendir ama senin durumunla direk alakalı değildir

tercihen max.1m.kablo olsun mümkünse 50cm olsun!

Fiber-optic kablolama tamamen gerekisiz,bu sadece metraj 10metre ve üzeri olursa iş görür(o da mecburen
f/o olması gerektiği için)

Not;her zaman yazıyorum sakın "Katalog" verilerine veya çeşitli adv.,işlerine yani marketing-tool
sallama bilgilerini "bilgi" diye almayınız!

PS5/XBox;benim tecrübelerime göre XBox HIZ olarak(Gaming de) biraz daha iyi ama 1080p/4k FILM işinde(Bluray) ise
PS5 daha iyi

Sertifikası kabul edilmiş veya ona göre dillendirilmiş HDMI kablo kullanın(max 1 m)

6-TV MARKAsından bağımsız olarak bütün bu işlemler için panelin MainBoard-sistem içindeki olası bir sıkıntı varsa
zaten çözüm de hiç olmayacaktır,ya da tek çözüm MB değişimidir!

f/w çıkar zaman zaman ama bu ve benzer sorunlar daha komplike olduğu için düzelme olmayabilir

Not;TV üreticileri her türlü f/w işlerini TV nin asli görevleri için yaparlar!
"Gaming" dediğiniz olay TV üreticisini sinir eder yaw,çünkü bilen bilir ki Gaming için TV değil de
Monitör olmalıdır(kaldıki günümüzde her monitör bile artık çok hızlı bir Ferrari gibi olamıyor)

Not;bazı TV üreticileri sahadan çekilmiştir(caponlardan bahsediyorum) şimdi olay Smart cart-curt işleri yok
Stream-media izlenimi yok Android v.s v.s

ayrıca hiç bir devirde salt bir "TV" Gaming için olmadıki!

sadece Sharp/Toshiba istisna idiler hatta bunlar "VA" panel olup,o zamanların sıfır LAG diye satılan(aslında değildi tabiki)
Pioneer/Panasonic PDP ler den bile çok daha hızlıydılar:ok

Bugün ise sistemin içinde(TV ler de) yok yok dolayısıyla 5ms yok 15ms filan LAG bir yalandır sadece

7-"144Hz Gaming" bunun kendisi sistem v.s olarak güzel ama uygulayacak adam gibi TV yok,Monitörler bile
şişiyor bu konuda

hatta 240Hz game de olacak/oluyor

sonuç olarak üreticiler malının satılmasına bakar,f/w ile de düzeliyorlarsa ne ala yoksa git kardeşim "Monitör"
al diyecek sana

ne yazıkki günümüz marketing işleri öyle saçma ve yalan dolan işlere girdiki haklı olarak tüketicler de şaşırmış durumda
yaw işin tekniği sonra fiziği var=panel "TV" olup da hele de VA olup da bir de ebatı 65/75" gibi olursa nasıl uçacak dır???

herifler utanmasa 1ms hatta zero-LAG diyecekler yahu:haha1

++
yukarıda yazdığınız veri aktarımı veya bit-rate veya çeşitli sebeblerle hiç alakası yoktur!

O Çevrimdışı

ozi41

Yeni Üye
24 Tem 2024
6
38
geçemez nvidia control panelden gsync sürekli çalışsın diye 140fps ye max fps kilidi koyuyorum zaten.

Samsung tan aradılar mühendisleri suçu benim pc yazılım ekran kartına atıyormuş bende dedim evimdeki diğer tv lerde böyle problem yok gelin istediğiniz monitör istrdiğiniz kablo ile test edelim.

O şekilde deneyemezlermiş bende dedim bana teslim ederken kullanıcının bilgisayarından şüphelendik arızayı gidermeden teslim ettik diye tutanak vereceksiniz dedim.

O Çevrimdışı

ozi41

Yeni Üye
24 Tem 2024
6
38
Üstad siz şimdi nediyorsunuz bu s95c lerde olan blackout problemi özellikle oyundan oyuna farklı şöyle diyeyim düşük sistem isteyen oyunlar eski oyunlar vsvs

mesela mount and blade 2 oynuyorum oyunu oynarken yapmazken menülerinde item vb yapıyor

indie gamelerde vsvs sırf bunun etkisi azalsın diye fiber optic kablo getirttim azalttı ama tamamen ortadan kaldırmadı ve 10 larca başlık bulabilirsiniz bu konu ile ilgili one connect box un band genişliğinin yetmediğini söyleyen sizin yorumunuz nedir?

Input lag olayınada deneyimimi söyleyeyim hiç unutmam lg nin bu olay nedir diye denemeden bir tv sini almıştım hedefi oyun modunda yönetemiyordum bile bu rakamları firmalar vermiyorki rtings gibi siteler veriyor be monitördede oyun oynuyorum öyle aman aman fark yok çok rahat aim alıyorum oyunlarda ki bunu en çok hissettiren oyun türü fps dir.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt