SAMSUNG 55NU8000 İNCELEME

A Çevrimdışı

Askn0more

Aktif Üye
29 Mar 2019
109
39
Merhaba

Bugün sizlere daha çok bilgisayar bağlantılı olarak kullanacağım 55NU8000 marka ve model televizyon hakkında bilgiler vermek istiyorum. Ayrıca satın alım kararım öncesi destekleri için değerli A Ado hocama bir kez daha teşekkür ederim.

6dd0ccac7e79645abf1488c180be042f.jpg
nu8000-back-large.jpg
nu8000-thickness-large.jpg

Öncelikle Televizyon çok ince ve şık bir tasarıma sahip. Hem çerçeve kalınlığı hemde genel kalınlık olarak bu derece zarif bir televizyon olması göze hoş geliyor. 0.9 cm çerçeve kalınlığı ve kasa olarak en kalın noktasında 5.8 cm ölçüsüyle Samsung adeta sadece panelden oluşan bir kasa hissiyatını vermeyi amaçlamış gibi... Ürün genel olarak plastik kasadan oluşuyor ancak hiç rahatsız edici değil aksine kaliteli bir malzeme kullanıldığı için premium hissini veriyor. Ürün oldukça büyük bir kutuda geliyor. Kutu kompakt araçlarla taşıyamayacağınız kadar geniş ve uzun. Bu noktada ürünü fiziksel satış mağazalarından elden almak isteyen kişiler için belirleyici bir faktör olabilir. Geniş bir araçla gitmek veya kargo beklemek durumunda kalıyorsunuz. Tasarımda sorun olarak gördüğüm iki konu var. Birincisi televizyonun ayağı arkadan öne doğru düşünüldüğünde epey büyük. Ünitede önüne birşey koymak isterseniz veya görece daha az geniş bir ünite üzerine koyarsanız sorun yaşayabilir yada estetik kaygıya kapılabilirsiniz. Yine diğer önemsediğim bir konu olan One Connect Box ın kutu içeriğine dahil edilmemesini de anlayamadım. Bu kutu ile televizyona tek kablo üzerinden bağlantı gerçekleştiriyor ve TV ye bağlama ihtiyacınız olan tüm kabloları o kutuya bağlayabiliyorsunuz. Bir önceki modellerde var olan bu ek bileşeni samsung NU serisinde kaldırmayı uygun görmüş. Özellikle TV yi asılı halde kullanan kullanıcıların yeni bir bağlantı gerçekleştirmek istediğinde televizyonun arkasına uzanma zahmetini ortadan kaldıran One Connect Box'ı açıkçası görmek isterdim. Yinede tv yi duvara en yakın olacak şekilde astığınızda dahi elinizin biraz zahmetli de olsa girebileceği kadar boşluk oluyor. Bu arada arkadaki 4 adet HDMI girişlerin tamamı hdmi 2.0b versiyonu destekliyor. Son olarak ürün 200x200 vesa mount destekli..

Yakın geçmişte Samsung marka bir akıllı TV kullandıysanız bu televizyonda da menüye hızlıca aşina oluyorsunuz ve hemen ayarları yapmaya başlıyorsunuz. Önceki model tizen işletim sistemine sahip televizyonlarla kıyaslandığında işletim sistemi bazında basit bir kullanıcının aman aman farkedebileceği pek fazla farklılık yok gibi... Benim ilk dikkatimi çeken farklı bildirim ekranı olmuştu. Örneğin bir ağ hatası oldu ve bunu hemen bildirim penceresinde gösteriyor. MU7000 ve MU9000 de bunu deneyimlememiştim. Yalnız şunu belirtmeliyim ki sahip olduğum mu9000 model Samsung TV ile arasında arayüz hızı açısından fark mu9000 lehinde. NU8000 yeni açıldığında birkaç saniyeliğine lag hissiyatı oluyor. Mu9000 de bunu deneyimlemiyorum. Tabi sahip olduğu diğer özelliklerle ile ki belirtmek gerekirse 120 hz panel ve düşük gecikme süresi MU9000'e genel kullanımda büyük fark atıyor diyebilirim.

Ses performansı olarak çok fazla beklenti içinde olanları anında hayal kırıklığına uğratacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak bu beklentide olanların zaten deneyimleri doğrultusunda ses noktasında farklı çözümlere yöneleceğini tahmin etmek yanlış olmaz. Yine de böyle bir televizyonu alıp sadece normal TV yayınları izlemek isteyen kitle için ses oldukça tatminkar diyebilirim. Filmlerde ve oyunda ise eksikliğini hissedeceğinizi düşünüyorum. Bende beraberinde Samsung'un üretimi bir soundbar kullanıyorum. Tek kumanda ile kullanım oldukça rahat oluyor.

Kanal geçişleri yaklaşık 2 saniye civarı seyrediyor. Genel olarak dahili uydu alıcılarda kanal geçiş süreleri vasat oluyor. TV yayınlarını önemseyen kitle, harici ve daha hızlı geçişleri olan çözümlere yönelmeyi düşünebilirler. Tabi bunun da maliyete artısı olacağını unutmamak gerekir. Aslında buradan hareketle şunu söyleyebiliriz ki genel olarak televizyon alacağınız zaman elbette beklentileriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda tam anlamıyla eksiksiz bir tecrübe yaşamak adına ses ürünleri, panel koruması, uydu alıcısı veya şebeke elektriği dengesiz olanlar için regülatör gibi ekstra unsurlarla tv ücretini +2000 tl gibi düşünmekte fayda var. Tabi ki bunları zamanla yavaş yavaşta tamamlayabilirsiniz. Benim şahsi fikrim panel koruması ve voltajı dengesiz kullanıcılar için regülatör olmazsa olmazlardandır.

Görüntü kalitesi açısından renkler tam anlamıyla görsel şölen yaratıyor diyebilirim. Özelikle mavi ve kırmızıda ki başarısını ifade edebilmenin tek yolu ürünü çıplak gözle göstermek olduğunu düşünüyorum. Renkler çok canlı ve kontrast oranı memnun edecek seviyede yüksek dolayısıyla siyahlarda ki başarısı VA bir panelden beklenebileceği kadar iyi diyebilirim. Daha başarılı renk gösterimi ve siyah performansı için OLED veya QLED gibi çözümlere yönelmek gerekiyor ancak fiyat elbette dramatik olarak artıyor. Karanlık ortamda hiç bir sorun yok ancak aydınlıkta ekranda bir miktar yansıma hissediyorsunuz. Bu yansıma geçmiş yıllarda kullandığımız tv ler kadar asla değil. Pencereye yakın bir noktaya konumlandırmış biri olarak bu konuda da beni memnun etti. Bulutlanma, ışık sızması gibi sorunlarla hiç karşılaşmadım. Ancak bu biraz şans işi diyebilirim. HDR performansını günlük kullanım için yeterli buluyorum. Ulaşabilecek maksimum parlaklık değeri ile beraber ürün için ödenen ücret göz önüne alındığında HDR performansı bir çok kişiyi memnun edecektir. Yine belirtmeden geçemeyeceğim. HDR için en tatmin edici sonuçları yine yüksek segment diyebileceğimiz tv lerde aramak gerekiyor. Bence burada olumsuz olarak söylenebilecek tek şey izleme açısının VA panel olmasından dolayı daha dar olması ve yanlardan izlendiğinde görüntü kalitesindeki kayıp ki, bunu sahip olduğu VA panelin diğer birçok artısının yanında bir nazar olarak görüyorum. Zira mükemmel ve eksiksiz bir panel malesef henüz icat edilmedi. Edildiyse bile sanırım ticarileştirilebilir maliyetlerde değil ki son kullanıcı tarafında örnekleri henüz yok :) Genel bir deyişle Ultra HD bir panel arıyorsanız ve OLED-QLED seviyelerine çıkmayı düşünmüyorsanız bu panel sizin için dostlar. Gerçekten Premium UHD seviyesinin yıldızı olan birkaç modelden bir tanesi diyebilirim.

Özellikle 120 hz panel hızıyla oyunlara kattığı değer ve Freesync desteğiyle oyuncuların gözdesi olabilir. Freesync bildiğiniz gibi amd ekran kartlarına sahip PC lerde veya güncel konsollarda oyun oynarken ekrandaki yırtılmaların önüne geçen bir teknoloji. Bir dönem etrafta dolaşan insan gözü 60hz - 30 hz sonrasını farkedemiyor miti sadece şehir efsanesiydi. Ekran kartlarının performanslarının iyice artması ve pazarda günden güne daha fazla yer almaya başlayan yüksek hızlı monitörlerle değişmeye başlayan bu fikir, sonunda VRR (Variable Refresh Rate) ve yüksek yenileme hızının günümüzde oyuncuların gözdesi olmasıyla son buldu. VRR olarak da adlandırılan Freesync veya Nvidia tarafında Gsync'in gündemdeki yerini uzun yıllar boyunca koruyacağına inanıyorum. Hatta şunu söyleyebilirim ki; 100 hz üzerine çıktığınız zaman bunun geri dönüşü yoktur.. :)

Söz konusu Televizyon olduğunda ve oyun amaçlı kullanılacaksa gecikme değerinden bahsetmemek olmaz ki 55NU8000 bu konuda bir çok mecra tarafından takdir edilen bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. 2018'in kasım ayında gelen güncelleme ile beraber 1440p çözünürlükte 24.8 ms olan input lag değeri 9.7 ms ye düşürüldü. Böylece NU8000, televizyonlarda 30 ms altını başarılı kabul eden bir kitle olarak tüm oyunculara göz kırpıyor. 120 HZ VRR sadece 1080p ve 1440p çözünürlükte sağlanıyor. 4K çözünürlükte oyun oynarken 60 hz destekli görüntü alabiliyoruz. Bunun nedeni şuanda güncel HDMI 2.0 bant genişliğinin bunu desteklememesi. İçinde bulunduğumuz 2019 yılı itibariyle sadece üst modellere entegre edilen HDMI 2.1 buna izin veriyor ki sırayla orta ve giriş seviyesi ürünlerde HDMI 2.1'i birkaç yıl içerisinde göreceğimizi düşünüyorum.

Film performansına gelecek olursak yine panel hızı dolayısıyla özellikle hareketli sahnelerde başarısı oldukça yüksek. Güncel olan bir çok formatı sorunsuz açıyor ancak hepinizin bildiği gibi DTS desteği olmaması bazı film severlerin bu ürüne uzak durmasını sağlayabiliyor. Benim gibi pc bağlantılı yada televizyonu Apple Tv veya değişik media oynatıcılarla kullanan kişiler için önemsiz olurken yinede premium sınıf bir ürüne yüksek bir fiyattan sahip olmamıza rağmen bu formatın neden desteklenmediğini sorgulamamak elde değil. Umarız Samsung DTS konusundaki bu tavrını yakın zaman da değiştirir.

Bir çoğunuzun ekranda altyazı çıktığında meydana gelen ekstra parlaklığı sorduğunuzu duyar gibiyim. Ekrandaki parlamayı, USB sürücüye aktardığım örnek bir film görüntüsünü altyazı ile izlediğimde az bir miktar deneyimleme şansım oldu. Çok rahatsız edici düzeyde mi? Hayır ama dikkatli baktığınız için elbette gözünüzden kaçmıyor. Yalnız bu sorunu dediğim gibi USB yoluyla filmi TV üzerinden oynattığımda gözlemledim. Netflix veya Youtube da yer alan altyazılı içeriklerde hiç deneyimlemedim.

Sonuç olarak 55NU8000 sahip olduğu birbirinden farklı gelişmiş özelliklerle kitle olarak geniş bir kitleye hitap ediyor diyebilirim. Düşük çözünürlükteki içerikleri başarılı şekilde upscale ederek TV yayınları izleyen kesimi, panel özellikleri ile ise film- spor ve oyun severleri memnun edecek ve ödenen her bir liranın hakkını veren bir televizyon olduğunu söyleyebilirim. Umarız eksi olarak gördüğümüz noktaları Samsung bir sonraki serilerde giderir...

Genel hatlarıyla sorularınıza cevap verebilen bir inceleme olması için bir kaç haftalık deneyimimi tarafsız şekilde yansıtmaya gayret ettim.. Merak ettiğiniz veya test etmemi istediğiniz şeyler olursa özel mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Kalibrasyon ayarları ve giriş-çıkış bağlantıları, desteklenen formatlar gibi daha ayrıntı bilgiler için linkler;

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Süper inceleme,eline -gözüne sağlık ,bu arada tekrar güle güle kullan :ok
Arkadaşlarımın kendileri veya çocukarı bana soruyorlardı"tv alacağım,ne yapalım" diye,bende bu forumu takip etmelerini söylüyordum-ki ediyorlardı da- detay olması süper olmuş :)

A Çevrimdışı

Askn0more

Aktif Üye
29 Mar 2019
109
39
Süper inceleme,eline -gözüne sağlık ,bu arada tekrar güle güle kullan :ok
Arkadaşlarımın kendileri veya çocukarı bana soruyorlardı"tv alacağım,ne yapalım" diye,bende bu forumu takip etmelerini söylüyordum-ki ediyorlardı da- detay olması süper olmuş :)

Çok teşekkür ederim. İlk ürün incelemem. Aslında bir video inceleme yapıp bahsettiğim noktalara görsel olarak işaret etmek isterdim ancak elimde çekim için telefon dışında bir ekipman yok ve ekstra aydınlatma imkanları olmadan telefon kamerasıyla tv incelemek ters ışık sorunundan ötürü oldukça zor.. Denedim sonuçlarından memnun kalmadım :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri