SAĞLIK SİGORTASI

S Çevrimdışı

SİGORTACI

Yeni Üye
29 Tem 2018
39
54
Hepinize merhaba,
Epey zamandır bu konu başlığını açmak istiyordum.Forumda sorular olduğu yönünde geri bildirimler almıştım.
Türkiye'de özel sağlık sigortaları doksanlı yıllarda özel hastanelerin faaliyeti ile başlamış en esnek sigorta türlerinden birisidir.Esnek dememin sebebi mal sigortalarında malın tüm değeri üç aşağı beş yukarı ölçülüp ona göre primlendirme yapılırken,sağlık sigortasında bu belirsizdir.Bu yüzden de sigorta şirketlerinin hem çok sevdiği hem de en korktukları sigorta türlerinden birisidir.Aynı şey sigortalı için de geçerli.
Genel olarak Yatarak tedavi teminatları ve Yatarak+Ayakta tedavi teminatları olarak iki parça halinde satışa sunulur.Son yıllarda ortaya çıkan, teminat seçebildiğiniz poliçeler de aslında aynı konsept ile çalışır.
Bunlar dışında sadece acil durumları (sigorta şirketlerinin tanımını verdiği, hayati tehlike olan acil durumlar)kapsayan ekonomik poliçeler ve SGK kullanımı üzerine fark ücreti isteyen Sağlık kurumları için geliştirilmiş Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları da var.
Standart sağlık sigortaları dışında,bazı sigorta şirketlerinin geçmişe dönük rahatsızlıkları kabul ettiği ancak tek bir özel hastane grubunda geçen tamamlayıcı sağlık sigortası ve belli operasyonlar için gene belli kurumlarda geçen doğum,saç ekimi v.s. gibi poliçeleri de mevcut.
Sağlık sigortası SGK' nın alternatifi değildir.Kuralları olan,doğru acente ile çalışıldığında hayal kırıklığına uğranılmayacak bir sigorta türüdür.
En çok da doğum için ve bebek doğduktan sonra aklımıza gelir.
Soru gelirse o yönde anlatmaya devam edeyim.Çünkü bu iş kişiden kişiye değişebilen derinlemesine inilecek bir konu.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Bilgiler için teşekkürler. Ben soruyu tersten sorayım o vakit... SGK'lıyım (devlet memuru) benim ilave sağlık sigortası yaptırmam için sebepler nelerdir?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,449
SGK'li Devlet Isçisiyim Kesilen SSK Primi
Canımıza Okuyor.
Özel Saglik Sigortası Aklimiza Bile Gelmiyor.
Bestem Bile Ciktim ilkayda 350tl kesmisler :kiskis

E Çevrimdışı

em1r. 

Aktif Üye
25 May 2018
183
49
S SİGORTACI, merhaba
doguştan kalp rahatsızlığı aort biküspit tanısı konan 13 yaşında oğlum var.tamamlayıcı sigorta düşünüyorum.bu rahatsızliktan dolayı muayenesini kapsam içine aldirabilirmiyiz.devlet hastanesinde kontrelleri yapılıyor.amacım tamamlayıcı sigorta ile normal hastalıkllarda çocugu ordan oraya koşturmamak birde kalp rahatsızligını farklı doktora muayene ettirmek.bilgi paylaşırsanız sevinirim

S Çevrimdışı

SİGORTACI

Yeni Üye
29 Tem 2018
39
54
Bilgiler için teşekkürler. Ben soruyu tersten sorayım o vakit... SGK'lıyım (devlet memuru) benim ilave sağlık sigortası yaptırmam için sebepler nelerdir?
Domestos Domestos merhaba,
Eğer SGK anlaşması olan sağlık kurumu kullanıyor (ya da bundan sonra kullanmayı düşünüyorsanız)ve her seferinde talep ettikleri fark ücretini ödüyorsanız yıllık ödediğiniz tutarlar ile sigorta ücretini karşılaştırın.Sigorta daha az paranın cebinizden çıkmasına sebep oluyorsa yaptırın.Ayrıca sağlık sigortası harcaması gelir vergisi matrahından düşülebildiği için sigortaya ödediğiniz paranın ortalama %25'i size geri dönecektir.Bu kısımda ayakta tedavi kısmını düşünebilirsiniz fakat asıl finansal risk Yatarak tedavi kısmında karşınıza çıkar.Çünkü insanlar hayat boyu en fazla bir kaç kez ameliyat olurlar (kronik bir hastalık söz konusu değilse) ve bu durumda araştırıp o tedaviyi yapabilecek en iyi doktorla devam etmek isterler.İşte bu noktada iyi doktorların özel sağlık kurumlarının bünyesinde olması sebebiyle çok ciddi rakamlar telaffuz edilmeye başlar.Sigorta bu harcamalar için güvencedir.
Özel hastanelerin ücretlerinden korkmadan özel hastane kullanmak için yaptırıyoruz aslında.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

SGK'li Devlet Isçisiyim Kesilen SSK Primi
Canımıza Okuyor.
Özel Saglik Sigortası Aklimiza Bile Gelmiyor.
Bestem Bile Ciktim ilkayda 350tl kesmisler :kiskis
Sota Sota haklısın kesinti çok fazla,sebebi de aslında sistemin ve mevzuatın çok güncel olmamasından kaynaklı.Şöyle ki:
Aslında SGK da hayat boyu ödediğimiz primler bizim bu dönem içindeki sağlık harcamalarımızı ve emekli olunca da ölene dek maaşımızı karşılayacak bir fon oluşturmak üzerine kurulu.Fakat hem sağlık için yanlış kullanım ve politikalar hem de kullanılan istatiklerin güncel olmaması durumu zorlaştırıyor.Küçük bir örnek vereyim ,hepimizin evinde bir kaç kutu ilaç devamlı bulunur,doktora yazdırılır son kullanma tarih geçen atılır 23 milyon SGK'lı ve bakmakla yükümlü oldukları ailelerini de düşünürsek sadece evlerimizde boşa yatan 100-150 milyon T.L. (eski parayla trilyon)var.
Sağlık sigortasının en önemli noktası henüz risk oluşmadan yapılması gerekliliği,bir teşhis konduktan sonra sigorta şirketleri bu hastalığı pek kabul etmezler.Tavsiyem Tamamlayıcı sigortaların sadece yatarak olanlarından birisini alabilirsin düşündüğünden çok daha uygun fiyatlı olacağına eminim.BES ve hayat sigortaları için ayrı bir konu başlığı açmak lazım o da derin bir konudur.

S SİGORTACI, merhaba
doguştan kalp rahatsızlığı aort biküspit tanısı konan 13 yaşında oğlum var.tamamlayıcı sigorta düşünüyorum.bu rahatsızliktan dolayı muayenesini kapsam içine aldirabilirmiyiz.devlet hastanesinde kontrelleri yapılıyor.amacım tamamlayıcı sigorta ile normal hastalıkllarda çocugu ordan oraya koşturmamak birde kalp rahatsızligını farklı doktora muayene ettirmek.bilgi paylaşırsanız sevinirim
@em1r. öncelikle çok geçmiş olsun.
Sizin durum için bir kaç çözüm var, bir çok özel hastane kardiyoloji ve onkolojide sadece muayene farkı ile tüm tedavi sürecini kabul ediyor (tedavi maliyetleri biraz yüksek olduğu için SGK iyi ödeme yapar hastaneler de bu sebeple hastadan pek fark ücreti istemezler,ama her seferinde sormakta fayda var).
Bu tip konjenital (doğuştan gelen) hastalıklar için Medical Park hastanelerinde (ek olarak Ankara Liv de geçerli) risk kabul yapılmayan bir poliçe var.Risk kabul yapılmadığı için önceden olan rahatsızlık diye bir kavram devreye girmiyor.Tek şartı Yatarak tedavi için ilk üç ay bekleme süresi olması.
Standart bir sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sigorta yaptırırsanız muhtemelen Kalp Damar hastalıklarını kapsam dışında tutarlar.Diğer rahatsızlıklar için sigorta kullanıp mevcut rahatsızlık için çıkan hastane ücretini siz ödersiniz ;gittiğiniz kurumun SGK anlaşması olmasa bile sigorta şirketi ile anlaşması varsa sigortanın ödemediği kısmı, hastane sigorta şirketi anlaşmalı fiyatları üzerinden faturalandırmak zorunda çünkü.
Umarım bir nebze fikir vermişimdir.Yaşadığınız şehir neresi Medical Park var mı bilemiyorum,ama standart bir sağlık sigortası da ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilir gibi duruyor.

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

em1r. 

Aktif Üye
25 May 2018
183
49
Domestos Domestos merhaba,
Eğer SGK anlaşması olan sağlık kurumu kullanıyor (ya da bundan sonra kullanmayı düşünüyorsanız)ve her seferinde talep ettikleri fark ücretini ödüyorsanız yıllık ödediğiniz tutarlar ile sigorta ücretini karşılaştırın.Sigorta daha az paranın cebinizden çıkmasına sebep oluyorsa yaptırın.Ayrıca sağlık sigortası harcaması gelir vergisi matrahından düşülebildiği için sigortaya ödediğiniz paranın ortalama %25'i size geri dönecektir.Bu kısımda ayakta tedavi kısmını düşünebilirsiniz fakat asıl finansal risk Yatarak tedavi kısmında karşınıza çıkar.Çünkü insanlar hayat boyu en fazla bir kaç kez ameliyat olurlar (kronik bir hastalık söz konusu değilse) ve bu durumda araştırıp o tedaviyi yapabilecek en iyi doktorla devam etmek isterler.İşte bu noktada iyi doktorların özel sağlık kurumlarının bünyesinde olması sebebiyle çok ciddi rakamlar telaffuz edilmeye başlar.Sigorta bu harcamalar için güvencedir.
Özel hastanelerin ücretlerinden korkmadan özel hastane kullanmak için yaptırıyoruz aslında.

Sota Sota haklısın kesinti çok fazla,sebebi de aslında sistemin ve mevzuatın çok güncel olmamasından kaynaklı.Şöyle ki:
Aslında SGK da hayat boyu ödediğimiz primler bizim bu dönem içindeki sağlık harcamalarımızı ve emekli olunca da ölene dek maaşımızı karşılayacak bir fon oluşturmak üzerine kurulu.Fakat hem sağlık için yanlış kullanım ve politikalar hem de kullanılan istatiklerin güncel olmaması durumu zorlaştırıyor.Küçük bir örnek vereyim ,hepimizin evinde bir kaç kutu ilaç devamlı bulunur,doktora yazdırılır son kullanma tarih geçen atılır 23 milyon SGK'lı ve bakmakla yükümlü oldukları ailelerini de düşünürsek sadece evlerimizde boşa yatan 100-150 milyon T.L. (eski parayla trilyon)var.
Sağlık sigortasının en önemli noktası henüz risk oluşmadan yapılması gerekliliği,bir teşhis konduktan sonra sigorta şirketleri bu hastalığı pek kabul etmezler.Tavsiyem Tamamlayıcı sigortaların sadece yatarak olanlarından birisini alabilirsin düşündüğünden çok daha uygun fiyatlı olacağına eminim.BES ve hayat sigortaları için ayrı bir konu başlığı açmak lazım o da derin bir konudur.

@em1r. öncelikle çok geçmiş olsun.
Sizin durum için bir kaç çözüm var, bir çok özel hastane kardiyoloji ve onkolojide sadece muayene farkı ile tüm tedavi sürecini kabul ediyor (tedavi maliyetleri biraz yüksek olduğu için SGK iyi ödeme yapar hastaneler de bu sebeple hastadan pek fark ücreti istemezler,ama her seferinde sormakta fayda var).
Bu tip konjenital (doğuştan gelen) hastalıklar için Medical Park hastanelerinde (ek olarak Ankara Liv de geçerli) risk kabul yapılmayan bir poliçe var.Risk kabul yapılmadığı için önceden olan rahatsızlık diye bir kavram devreye girmiyor.Tek şartı Yatarak tedavi için ilk üç ay bekleme süresi olması.
Standart bir sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sigorta yaptırırsanız muhtemelen Kalp Damar hastalıklarını kapsam dışında tutarlar.Diğer rahatsızlıklar için sigorta kullanıp mevcut rahatsızlık için çıkan hastane ücretini siz ödersiniz ;gittiğiniz kurumun SGK anlaşması olmasa bile sigorta şirketi ile anlaşması varsa sigortanın ödemediği kısmı, hastane sigorta şirketi anlaşmalı fiyatları üzerinden faturalandırmak zorunda çünkü.
Umarım bir nebze fikir vermişimdir.Yaşadığınız şehir neresi Medical Park var mı bilemiyorum,ama standart bir sağlık sigortası da ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilir gibi duruyor.
Cevabınız için teşekkür ederim.istanbulda yaşıyorum. en azından çocuk grip oldu üşüttü gibi normal rahatsızlıkta çocugu ordan oraya koşturuyoruz yok sıra al yok şu gün gel zaten kalp hastası o yüzden tamamlayici sigorta düşündüm.birde araya kardoyolji muayenesini sokarsak iyi olacak.sizin sigorta tavsiyeniz varmıdır.normal işci adamız yüksek pirimli sigorta ödeyemem

S Çevrimdışı

SİGORTACI

Yeni Üye
29 Tem 2018
39
54
Cevabınız için teşekkür ederim.istanbulda yaşıyorum. en azından çocuk grip oldu üşüttü gibi normal rahatsızlıkta çocugu ordan oraya koşturuyoruz yok sıra al yok şu gün gel zaten kalp hastası o yüzden tamamlayici sigorta düşündüm.birde araya kardoyolji muayenesini sokarsak iyi olacak.sizin sigorta tavsiyeniz varmıdır.normal işci adamız yüksek pirimli sigorta ödeyemem
E em1r. bana mesajla oğlunuzun ve yanına bir ebeveyn için kimlik numarası yollayabilirseniz bir kaç şirketten teklif bakayım isterseniz.Şirketler tarifeleri açık yayınlamadıkları için ancak sisteme girerek rakamları görebiliyoruz.Oğlunuz 18 altında olduğu için bazı şirketler tek başına yapmaz.Mesajda e-posta adresi de bildirirseniz iyi olur,foruma PDF nasıl yüklenir bilmiyorum çünkü.
Bu arada kardiyoloji muayenesi için beğendiğiniz bir hekim ya da kurum var mı?Varsa ona ulaşacak çözümlere odaklanalım.
Şirket adı ancak primlere baktıktan sonra söyleyebilirim,her yaş grubunda aynı şirket uygun fiyat vermiyor.İki üç şirketten primleri görünce anlaşılır nasıl yol izlemek gerektiği.

T Çevrimdışı

tyfngkt 

Aktif Üye
1 Eyl 2018
59
33
Gündemin merak edilen konularından olan ve halk arasında GSS olarak bilinen hizmet, 2012’de ülkedeki herkesi kapsayarak zorunlu hale getirilmiştir. Şöyle ki 2006 yılında Bağkur, Emekli Sandığı ve SSK gibi kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) adı altında tek çatı altında toplanmıştır.

Bu adımın ardından yapılan reformla GSS, 1 Ocak 2012 itibariyle zorunlu hale getirilmiştir. Çalışıp çalışmaması fark etmeksizin ülke nüfusunun tamamını kapsayan sigorta sistemi ile Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşlar GSS’li olmuştur.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sitesine göre genel sağlık sigortası; kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortayı ifade etmektedir.

Böylece kişilerin ekonomik gücüne ve isteğine bakılmaksızın, ortaya çıkacak hastalık riskine karşı, toplumun bütün fertlerinin sağlık hizmetlerinden eşit, ulaşılabilir ve etkin bir şekilde faydalanması sağlanmıştır.

Çıkartılan yasa ile vatandaşlar arasındaki eşitsizlik ortadan kaldırılmış ve yasa, norm, standart birliği sağlanmıştır. SGK, yapılan reform ile tüm nüfusun sağlık güvencesi yönünden kapsam ve koruma altına alındığını belirtmektedir.

Bunların yanında ülkedeki yabancılar da istedikleri takdirde GSS’den yararlanabilmektedir. Türkiye’de ikamet eden herkes GSS kapsamındadır.

Herhangi bir kapsamda olmayan ya da sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında olmayan yani işsiz, kurumdan gelir ya da aylık almayan ya da bakmakla yükümlü olunan olmayan kişiler de genel sağlık sigortası kapsamındadır. genel sağlık sigortası hakkında tüm bilgiler yer alıyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt