Saba Uydu Alıcı Tv Kanal Listesi Düzenleme ve Bazı Kanallarda Görüntü olup Ses Çıkmaması Sorunu

G Çevrimdışı

gokan90

Yeni Üye
27 May 2022
3
34
Merhaba, Saba marka uydu alıcılı tv de güncel kanalları bulması için tarama yaptırdığımda kendime göre düzenlemiş olduğum kanal liste düzeni bozulmakta. Liste düzeninin bozulmaması yeni bulunan kanalların sona eklenmesi için ne yapmalıyım?
İkinci sorunum ise bazı kanallarda görüntü var ama ses yok, örneğin Türksat uydusunda bulunan Kabe tv de bu sorunu yaşamaktayım. Üstteki kanal özellikleri barına baktığımda bu kanalın H264 kodekli olduğu gözükmekte. Hotbird uydusunda da yine aynı şekilde H264 yazan kanallarda görüntü var ama ses yok. Bu sorunu düzeltmek için ne yapabilirim? güncel bir yazılım var mı?

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
imkanın varsa harici bir hd uydu alıcısı al ister kasalı yerin yoksa minide olabilir.çünkü tvlerin içersindeki yerleişik uydu alıcılarının sorunları bitmez.

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Saba kendinden uydulu TV dediğinize göre Mehmet Atmaca Elektronik üretimi olabilir. Uydu kanal araması yapınca evet liste bozuluyor. Tek frekans aratınca bozulmuyor. MA bununla ilgili bir yazılım çalışması yapabilir. Uydu aratınca yeni kanalların sona eklenmeli çok daha mantıklı olur. Aslında bu MA kaynaklı bir sorun da değil, kullandıkları yazılım / arayüz bu şekilde ayarlanmış. Aynı şekilde aynı arayüzü kullanan Dijitsu'larda da bu şekilde.

Aynı şekilde şuan aynı kanalı açıp denedim. SD olanda ses varken HD olanda ses yok. Yabancı HD kanallarda H264 yazıyor ve ses yok. Yerli HD kanallarda MPEG | H264 yazıyor ve bunlarda ses var. Sanırım bizdeki kullanılan sistem veya uydu bu kanalların kullandığı ses formatını desteklemiyor.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Harici bir HD cihaz alın, televizyonun yazılımından fazla bir işlev beklemeyin. Arama yaptırınca liste bozulma durumu diğer TV'ler de de var. Neden oluyor bilmiyorum. Normalde sona eklemesi lazım.

akrep2018 Çevrimiçi

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,239
62
Arama yaptırınca liste bozulma durumu diğer TV'ler de de var. Neden oluyor bilmiyorum. Normalde sona eklemesi lazım.

Eğer uydu alıcınızda(ister dahili ister harici)kanal taratırken (eskiden yoktu şimdi hemen hemen tüm cihazlarda var)TKGS sistemi açık olursa kanal listesini kendi sistemine göre sıralar.Siz kendi kanal listenizi istediğiniz sıralı şekilde istiyorsanız kanal yükleme,tarama yaparken TKGS sistemini kapalı veya esnek yapmalısınız.Bu şekilde yaparsanız genellikle tüm uydu alıcı cihazlar yeni bulunan kanalları en sona ekler.Diğer bir çözüm de kanal listenizi usb belleğe kaydedip,her hangi bir şekilde kanal listeniz bozulduğunda usb'den geri yüklersiniz.Kolay gelsin.

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Eğer uydu alıcınızda(ister dahili ister harici)kanal taratırken (eskiden yoktu şimdi hemen hemen tüm cihazlarda var)TKGS sistemi açık olursa kanal listesini kendi sistemine göre sıralar.Siz kendi kanal listenizi istediğiniz sıralı şekilde istiyorsanız kanal yükleme,tarama yaparken TKGS sistemini kapalı veya esnek yapmalısınız.Bu şekilde yaparsanız genellikle tüm uydu alıcı cihazlar yeni bulunan kanalları en sona ekler.Diğer bir çözüm de kanal listenizi usb belleğe kaydedip,her hangi bir şekilde kanal listeniz bozulduğunda usb'den geri yüklersiniz.Kolay gelsin.
Yok o şekilde olmuyor, ben zaten kendi listemi kullanmak istediğim için TKGS'yi devre dışı bırakıyorum, hiç izlemediğim saçma kanalların önde olmasına gerek yok. Kendime göre sıralıyorum. E tabi TKGS kapalı olunca (özellikle bir açılıp bir kapanan ot çöp reklamlarının arasında Türk filmi yayınlayan ve oturup izlediğim) kanallar sürekli değiştiği için yeniden arama yaptırıyorum. Turksat uydusunda arama yaptırırsam kanalları silip frekans sırasına göre tekrar arıyor kendisi. TP düzenleme kısmından tek frekans (örnek 11096 H 30000 gibi) aratınca, o frekanstaki tüm kanalları tarayıp en sona ekliyor. Atıyorum bu frekansta 10 tane kanal var, birisi TRT Belgesel, benim listemde 10.sırada. Bu şekilde frekans araması yaptırınca o frekanstaki kanalların hepsi en sona gidiyor. Yani TRT Belgesel'i de sona ekliyor. 11'den itibaren tüm liste karışmış oluyor yani. Saçma bir şekilde.

Bazı uydularda (Next gibi), Tek frekans aratınca o frekansta olup da listede olmayan kanal varsa onları sona ekler, diğerleri yerinde sabit kalır, değişmişse isimleri güncellenir. Komple uydu aratınca da kayıtlı TP'lerdeki listede eksik olan kanallar sona eklenir, ismi değişen varsa güncellenir. Liste bozulmaz. Fakat bu TV'lerde dirket olarak aranandakileri sil ve yeniden ekle şeklinde ayarlı.

Harici uydu var aslında elimde Dreamstar DS-4000 var. Fakat uğraşmak istemedim. Zaten genelde Android uygulamaları için kullanıyorum TV'yi. Arada da işte dandik kanallarda denk geldikçe Türk filmleri.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri