RTX 3080 inceleme ambargosu kalktı, incelemeler yayında.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Merakla beklenen RTX 3080'in ambargosu kalktı incelmeler gelmeye başlamış ilk baktığım haliyle RTX2080' i ikiye katlayamasa da (sınırlı durumlar hariç) %50 ile%75 arasında oyun performansı farkı, profesyonel kullanımda da duruma göre değişmekle birlikte CUDA kullanan işlemlerde RTX 2080ti 'ı bile uçurumla geride bıraktığı oluyor. NVIDIA bu jenerasyon sözünü tuttu diyebiliriz bence Intel'in şuan ki halinden ibret alıp yıllardır ilk kez tüketici dostu bir hamle yaptılar RTX 3070 detaylı incelemeleri gelince bu seri ile ilgili daha iyi bir kanı ortaya çıkar diye düşünüyorum zira asıl f/p anlamında kilit kart o. Tabi Türkiye şartlarında almak çoğu insan için hayal olsa da tüketici lehine yapılan her hareket bir şekilde fayda olarak geri döner belki 3 yıl sonra ciddi ucuz fiyatlara bu kartlara erişebiliriz. Bu arada 350W TDP ye rağmen soğutma işini halletmişler hava akımı alışılmışın dışında olsa da işe yarıyor. Bu kadar çıkmışken birde 500W kart yapıp tam R9 295x2 yapsınlar artık:deli1

Detaylı veri incelemek isteyenler için bu işin ehli olan insanlardan iki video:

Gamers Nexus:

Hardware Unboxed:

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
EVGA'nın 3090'ında 24 pin güç girişi görmem yetmişti açıkçası. :hihi

kbULlLB2v3qNNkRR.jpg

Para olsa konsola geçerim, PC'de görsellik güzel ama hile ve optimizasyonla uğraşmak yoruyor.
Güzel bir PC + konsol candır diyorum.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
3090 Titan serisinin yerine geldi zaten bence bu jenerasyon hiç 3080ti çıkarmazlar. Oyun için 3080 yeterli hem iş hem oyun için kullanacak adam da 3090 a yönelir. Geforce serisine Titan ı katmaları güzel olmuş hep arada kalan üvey evlat gibi kalıyordu bu sefer daha çok satar belki hem fiyatı daha iyi.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
3090 Titan serisinin yerine geldi zaten bence bu jenerasyon hiç 3080ti çıkarmazlar. Oyun için 3080 yeterli hem iş hem oyun için kullanacak adam da 3090 a yönelir. Geforce serisine Titan ı katmaları güzel olmuş hep arada kalan üvey evlat gibi kalıyordu bu sefer daha çok satar belki hem fiyatı daha iyi.

Fiyatlar öyle bir duruma geldi ki açıkçası, gözüm 20 serisinin fiyatlarında. :hihi
20'ler bitmeden 30'ların alt serileri piyasaya girmez gibi geliyor bana.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Fiyatlar öyle bir duruma geldi ki açıkçası, gözüm 20 serisinin fiyatlarında. :hihi
20'ler bitmeden 30'ların alt serileri piyasaya girmez gibi geliyor bana.
İkinci el dışında 2000 serisi alınmaz bence şu andan sonra sonuçta ne kadar indirseler de satıcıların ellerindeki kartları belli bir para ödediler fiyatları aşırı indiremezler ama ikinci elde ciddi fırsatlar göreceğiz gibime geliyor. Gerçi hiç bir şey kesin değil bir bakarız kur uçmuş ikinci eller bile zamlanmış:bilmiyom

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
İkinci el dışında 2000 serisi alınmaz bence şu andan sonra sonuçta ne kadar indirseler de satıcıların ellerindeki kartları belli bir para ödediler fiyatları aşırı indiremezler ama ikinci elde ciddi fırsatlar göreceğiz gibime geliyor. Gerçi hiç bir şey kesin değil bir bakarız kur uçmuş ikinci eller bile zamlanmış:bilmiyom

İkinci el piyasasından öyle bir durum beklemiyorum ne yazık ki hocam.
İnsanların bilgisizliğinden faydalanılıp satılır yine iyi fiyatlardan.
Birkaç kart gözüme ilişti fiyatı düşen, alıcı mıyım değilim, benimkisi hobi sadece.
1660 Super'imle ölene kadar devam. :kop

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
İkinci el piyasasından öyle bir durum beklemiyorum ne yazık ki hocam.
İnsanların bilgisizliğinden faydalanılıp satılır yine iyi fiyatlardan.
Birkaç kart gözüme ilişti fiyatı düşen, alıcı mıyım değilim, benimkisi hobi sadece.
1660 Super'imle ölene kadar devam. :kop
Güzel kart hocam zaten üst segment kartlara geçmenin bir anlamı olması için birde 2K 144hz veya 4k monitör lazım onlarda ciddi para. 1080p için RX580 bile gayet yeterli halen. İkinci elde bence biraz düşüş olur bence ama 2 yıl önce Media Markta GTX 1080'den 500tl daha pahallıya satılan 780ti ve iki kartın yanına gelip asıl kart bu diyerek 780ti'a bakan insanlar gördüm o yüzden hak veriyorum size.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Güzel kart hocam zaten üst segment kartlara geçmenin bir anlamı olması için birde 2K 144hz veya 4k monitör lazım onlarda ciddi para. 1080p için RX580 bile gayet yeterli halen. İkinci elde bence biraz düşüş olur bence ama 2 yıl önce Media Markta GTX 1080'den 500tl daha pahallıya satılan 780ti ve iki kartın yanına gelip asıl kart bu diyerek 780ti'a bakan insanlar gördüm o yüzden hak veriyorum size.

Evet, güzel kart. Güzel de bir fiyata almıştım. (1600 TL)
İnsan işte her şey en yüksekte ve yüksek FPS'te oynamak istiyor.
Yani buldukça bulma durumu kısacası.
Şu an 75 Hertz monitörüm var, bazı oyunlarda ufak tefek ayar kısma haricinde işimi görüyor.
Ultra 60 FPS kartı diyebiliriz kendisi için.
Detaylara girdikçe boğuluyor insan.
İlerdeki kaplamalar niye geç yükleniyor vs. bir şeyleri buluyorum kafayı takacak.
Gerçi şu sıralar oyunsuzluktan dolayı ekran kartını neden aldığımı sorgular oldum ama, bu da geçecek bakalım. :hihi

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Evet, güzel kart. Güzel de bir fiyata almıştım. (1600 TL)
İnsan işte her şey en yüksekte ve yüksek FPS'te oynamak istiyor.
Yani buldukça bulma durumu kısacası.
Şu an 75 Hertz monitörüm var, bazı oyunlarda ufak tefek ayar kısma haricinde işimi görüyor.
Ultra 60 FPS kartı diyebiliriz kendisi için.
Detaylara girdikçe boğuluyor insan.
İlerdeki kaplamalar niye geç yükleniyor vs. bir şeyleri buluyorum kafayı takacak.
Gerçi şu sıralar oyunsuzluktan dolayı ekran kartını neden aldığımı sorgular oldum ama, bu da geçecek bakalım. :hihi
Hocam çok iyi fiyata almışsınız bende pek oyun oynamam ama şöyle genel amaçlı biraz Video düzenleme için falan RX5500xt 8GB aldım ama dolar artacak korkusuyla aldıktan 1 hafta sonra iyi indirime girmişti ben 1780'e almıştım siz gayet uyguna almışssınız ben baktığımda en ucuzu 2100 falandı.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam çok iyi fiyata almışsınız bende pek oyun oynamam ama şöyle genel amaçlı biraz Video düzenleme için falan RX5500xt 8GB aldım ama dolar artacak korkusuyla aldıktan 1 hafta sonra iyi indirime girmişti ben 1780'e almıştım siz gayet uyguna almışssınız ben baktığımda en ucuzu 2100 falandı.

Ben ilk çıktığında aldım sayılır.
Baktım Teknobiyotik'te indirim var, yapıştırdım bir tane.
Dedim biriktirerek alsam alamam.
Aynı olayı şimdi telefon için yapacağım muhtemelen.
Zaten online eğitim, evdeyim. :kop

Arkadaşım yakın zamanda 2100'e aldı Gigabyte 1660 Super'i. Gerisini sen düşün.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Coil Whine yaşayan olmuş;

Geçen seridede böyle kronik sıkıntı çıkmıştı RAM çipleri iki haftada ölüyordu galiba özellikle 2080ti da sonra çözmüşlerdi çok yayılırsa yine bir recall yapabilirler. Mühendisler verimli kart yapa yapa 350watt besleyecek VRM yapmayı unutmuşlar :hihi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Geçen seridede böyle kronik sıkıntı çıkmıştı RAM çipleri iki haftada ölüyordu galiba özellikle 2080ti da sonra çözmüşlerdi çok yayılırsa yine bir recall yapabilirler. Mühendisler verimli kart yapa yapa 350watt besleyecek VRM yapmayı unutmuşlar :hihi

Çoğunluk özel üretimleri alacağı için fazla üstüne gidilmemiş olabilir.
Ayrıca bobin gürültüsü her üretimde çıkabilecek bir sorun.
Sıkı bir kalite kontrol sürecinden geçmedikten sonra çıkabilir yani.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Çoğunluk özel üretimleri alacağı için fazla üstüne gidilmemiş olabilir.
Ayrıca bobin gürültüsü her üretimde çıkabilecek bir sorun.
Sıkı bir kalite kontrol sürecinden geçmedikten sonra çıkabilir yani.
Olabilir ben dolgu malzemesi düzgün uygulanmamış bobinlerin titreyip resonans yapması sebebiyle olduğunu okumuştum bir yerde belki komponent aldıkları yerden kaynaklı bir kalite problemidir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt