Roborock S5 Max Robot Süpürge İncelemesi

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Merhaba. Roborock S5 Max incelemesi ile karşınızdayım. Bu cihaz hakkında kendimce deneyimlerimi paylaşmak istedim. Geçtiğimiz Pazartesi Aliexpress de kampanya oldugunu paylaşmıştım, bir tane sipariş verdim bu cihazdan ve 1 gün sonra kapıda kargocu ile karşılaştık bu kadar çabuk gelmesini beklemiyordum açıkçası, çok hızlı bir şekilde cihaz tarafıma teslim edildi.

Ürünümüze gelecek olursak, paketin içinden süpürgenin kendisi, kablolu şarj istasyonu ve paspas aparatı çıkıyor.

İstasyonun elektrik bağlantısını yapıp cihazı üzerine bıraktığımda cihaz çalıştı.
Gerekli ayarlamaları yapmak için telefonuma cihazın uygulamasını kurdum ve cihazin ev interneti ile bağlantısını sağladım.

Uygulamanın arayüzü oldukça basit.
Öncelikle cihazı telefonla uygulama üzerinden eşleştiriyorsunuz, ardından evinizdeki internet ağına bağlamış oluyorsunuz.
Böylelikle cihazı dışarıdan yönetebiliyor ve cihazın durumunu öğrenebiliyorsunuz.

Artıları:

Temizlik performansi iyi tozlari topluyor paspas özeligide daha detayli bir temiizlik sagliyor evi güzel bir temizleyip düzenli olarak calistirirsaniz evinizi sürekli temiiz tutmus olursunuz dagilan veya evde attiginiz adimlarla ve rüzgar gibi etkenlerle havalanan tozlardan kurtulmus olursunuz mobilyalarin üzerinin de daha az toz olacagini tahmin ediyorum.

disardan kontrol edebilmek güzel eve gitmeden önce calistirip yaptiginiz ayar ile temizligi baslatabiliyorsunuz.

cihaza takilmasin diye yerde corap filan birakmamaya özen gösteriyorum ister istemez ev daha toplu oluyor
( bunun cihazla alakasi yok ama etkisi var :haha)

Bir yere takilip kalira hem kendisi sesli uyari yapiyor hemde uygulamadan telefonunuza uyari geliyor gidip kurtarmalisiniz

filtre durumu ve cihaz bakimi icin kalan süreyi görebiliyorsunuz

Eksileri:

yapi itibari ile kapi arkalari veya dar yerlere dogal olarak giremiyor bu tarz yerleri kendiniz temizlemelisiniz
fakat daha önce söyledigim gibi evi sürekli temiz tutacaginiz icin bu tarz dar yerlerde toz kir birikmesi haftada bir süpürge acilan eve göre daha az olacaktir yani tahminim 15 günde veya ayda 1 yapilan detayli temizlik+düzenli robot temizligi evin her zaman temiz kalmasini saglar

tozlari önüne toplayan fırçamsı parça tek tarafta bulunuyor çift tarafli olmasi daha faydali olurdu diye düsünüyorum.

temizlik ayarlarinda bütün ev odalar veya bölge temizligi secenegi mevcut fakat örnegin mutfak ve salonu süpürdükten sonra paspas yapasin ama oturma odasini sadece süpürsün gibi ayri ayri ayar yapma secenegi mevcut degil varsada ben bulamadim halen alisma sürecindeyim.

paspas ayarinda en düsük kademeli su ayari yetersiz orta seviyede biraz fazla gibi geldi yani düsük kademede kuru orta kademede fazla islak yapiyor sanki parkeler icin sorun olabilir.

mutfakdaki yemek masasinda bulunan standart ayakli olmayan sandalyede takildi kaldi adini bilmiyorum S seklinde ayagi olan sandalyelerden
risk algilama yetenegi düsük nereye takilip kalacagini nereye takilmayacagini tam kestiremiyor

simdilik aklima gelenler bunlar ekleme yapmaya calisirim

144bfa03e5b2fb005.jpg
2721e0729c67cd434.jpg

Mutfagi paspas yaparken cektigim video dan bir kac kare.

WhatsApp-Video-2021-04-04-at-14.37.32.mp4_snapshot_00.00.544.jpg
WhatsApp-Video-2021-04-04-at-14.37.32.mp4_snapshot_00.09.283.jpg
WhatsApp-Video-2021-04-04-at-14.37.32.mp4_snapshot_02.01.797.jpg

Son düzenleme:
Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Ne kadara almıştınız ve buna değer mi sizce?

Moderatör tarafında düzenlendi:
B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
yapi itibari ile kapi arkalari veya dar yerlere dogal olarak giremiyor bu tarz yerleri kendiniz temizlemelisiniz fakat daha önce söyledigim gibi evi sürekli temiz tutacaginiz icin bu tarz dar yerlerde toz kir birikmesi haftada bir süpürge acilan eve göre daha az olacaktir yani tahminim 15 günde veya ayda 1 yapilan detayli temizlik+düzenli robot temizligi evin her zaman temiz kalmasini saglar
Doğru söylüyorsunuz ama kapı arkaları için arada şöyle bir çözüm üretebilirsiniz. Kapıyı kapatarak oda oda süpürebilir veya hafta veya iki haftada bir şarjlı veya normal süpürge ile girmediği alanları alabilirsiniz. Düzenli kullanımda hem mobilya hem de çevredeki toz oranını azaltıyor. Ben mesela aldığımdan ana süpürgeyi tüm ev için bir kere açtım. Diğer türlü duruma göre haftada bir veya iki hafta da bir giremediği bir alan var orası için açıyorum.

tozlari önüne toplayan fircamsi parca tek tarafta bulunuyor cift tarafli olmasi daha faydali olurdu diye düsünüyorum

Genelde haritalama fonksiyonu olmayan alt seviye cihazlarda çift fırça bulunmakta. S5max gibi modellerde ise gözlemlediğim kadarıyla çift fırçaya hem ihtiyaç kalmıyor hem fırçanın sağa sola parçaları fırlatmasının önüne geçiyor. Fırçanın amacı süpürgenin yapısı itibariyle yaklaşamadığı alanlarda bulunan tozları makinanın altına çekmek. Bu durumda genelde duvar kenarı, halı fayans birleşim yerleri ve mobilya ayaklarında oluyor. Cihazın duvar sensörü fırça olan tarafta olduğundan cihaz bu tarz yerlere o tarafıyla yaklaşıyor ve diğer tarafta bir fırçaya ihtiyaç kalmıyor.

temizlik ayarlarinda bütün ev odalar veya bölge temizligi secenegi mevcut fakat örnegin mutfak ve salonu süpürdükten sonra paspas yapasin ama oturma odasini sadece süpürsün gibi ayri ayri ayar yapma secenegi mevcut degil varsada ben bulamadim halen alisma sürecindeyim. paspas ayarinda en düsük kademeli su ayari yetersiz orta seviyede biraz fazla gibi geldi yani düsük kademede kuru orta kademede fazla islak yapiyor sanki parkeler icin sorun olabilir.

Evet dediğiniz gibi seçenek mevcut. Şöyle yapabilirisiniz gördüğüm kadarıyla haritalandırma sonrası odaları isimlendirme ve sıralama yapmamışsınız. Sağ tarafta bulunun harita düzenleme simgesine tıklayarak önce odaları isimlendirin sonra temizlik sırası ve en kısa mesafeye göre sıralandırın. Daha sonra ise ikinci resimde bulunan fan ve mop kademelerini ayarladığınız yerin en altına gelerek hangi odayı hangi kademede süpürsün ve mop yaparken verilecek su miktarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
Su miktarında ise mop aparatının altında bulunan bezin arasına bez parçası koyarak eğer paspasın yere daha sağlam basmasını sağlarsanız daha iyi silme performansı yakalayabilirsiniz. Artı olarak başlamadan önce paspası ıslatabilir üzerine yüzey temizleyici dökebilirsiniz içine koymanızı tavsiye etmem tıkanabilir.

mutfakdaki yemek masasinda bulunan standart ayakli olmayan sandalyede takildi kaldi adini bilmiyorum S seklinde ayagi olan sandalyelerden
risk algilama yetenegi düsük nereye takilip kalacagini nereye takilmayacagini tam kestiremiyor

Takılma problemini gözlemleyerek sürekli takıldığı sabit yer varsa o alana no go zone olarak işaretleyerek ya da takıldığı şeyi değiştirerek çözebilirsiniz. Takıldığı noktayı resim olarak daha farklı seçenek sunulabilir.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
# Ürün görseli yok
# Ürünün ne olduğunu açıklayan konu başlığı eksik
# Yurt dışında yaşadığınız için fiyat olarak size uygun gelse bile, ülkemiz için bu mümkün değil sanki.

* * *

Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanmak nasip olsun. Bilgilendirme için teşekkürler.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Bana göre eksilerine gelince hala ülkemiz için pahalı olmasının yanında

1) Türkiye de yoğun olarak satılmasına rağmen hala Türkçe uygulama ve robot desteği hala yok.
2) Çalışma esnasında haritayı yedekleme gibi bir seçenek sunulması lazım. Çünkü harita bazen bozulabiliyor. Harita bozulduğunda yedek haritayı kullanabilmemiz lazım. Ya da haritaya yeni ekleme yaparken bizden onay istemeli.
3) Aynı ortam için kolay bir şekilde birden fazla harita çıkartma eklenmesi lazım. İstenirse eklenebiliyor ama bu biraz uğraştırıcı bence tek tuşla yeni harita aynı ortama oluşturulabilmeli. Sebebine gelince aynı harita üzerinde gireceği yerleri ayarlamak zaman alıyor. Farklı harita kolay yapılsa. Birini silme birini süpürme için ayarlanabilir. Yada aklınıza gelen başka şekilde de olabilir.
4) Harita üzerinde kısmı silme işlemi yapılabilmeli. Yoksa harita da hata oluşunca tamamen silip tekrar harita çıkarmak zorunda kalıyorsunuz.
5) Harita çıkarma işlemi için ve daha fonksiyonel kullanım için kenarları süpür gibi mod eklenmeli
6) Aynı oda da birden fazla süpürme yapılmak istendiğinde hep odanın aynı ekseni üzerinde süpürme yapıyor. Arka arkaya süpürme yaptırıldığında birincide x ekseninde süpürüyorsa ikinci de y eksenin de süpürme yapılmalı.
7) Mop sırasında hep 'S' şeklinde bir silme işlemi yapıyor bunun yerine 'Y' şeklinde de bir seçenek eklenmeli.
8) Bazı evlerde bazı bölgelerde yoğun manyetik alandan dolayı robot çalışmayabiliyor. Bunun için ayarlarda bu alanda da çalışmasını sağlayabilecek bir seçenek eklenmeli. Bu durumda robotun tüm algılama seçenekleri devre dışı kalacağından dolayı ihtiyacı olanlar bunu göze alarak kapatabilecek.
9) Halı tanıma fonksiyonu aktif olduğunda harita üzerinde bu alanlarda haritada halı olarak işaretlemesi gerekli. Silme işlemi açısından epey bir konfor sağlar. Yoksa tahmini olarak halıların bulunduğu yerleri sizin belirlemeniz gerekiyor.
10) Genelde siyah halı ve mobilya ayaklarını lidar sensörü tanımıyor boşluk olarak algılıyor. Mobilya ayakları için cihazın algılayabileceği insanı rahatsız etmeyecek kalem veya bant satılmalı. Siyah renkte halı ve zeminler içinde biz işaretleme yaparak bu alanlarda çalışmasını sağlayabilmeliyiz. Ya da en azından cihazın düşme sensörü uygulama üzerinden kapatılarak bu alanlar süpürülebilmeli.

Bunları firmaya da attım gelen cevap arge ekibine ileteceğiz :)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ürünün artıları eksileri o paraya değermi diye merak ediyorum. O para kaç para onuda bilmiyorum. Oldu mu?
Değer mi sorusu göreceli bence. Kişi konfora önem veriyorsa değer. Ama derse ben zaten haftada açıyorum o da bana yetiyor o zaman değmez.
Bütün hayatı kolaylaştıran cihazlar için aynı soru vardır. Beklentiyi karşılıyor mu karşılıyor. Eksikleri var mı var. Ama değer mi sizin bütçe ve beklentiniz ile alakalı. Ben misal neden daha önce almamışım dedim. Ama bir çok akrabam o fiyatı vereceğime kendim supururum dedi ki bunlar için de evine temizlik için hafta birini alan bile var. Yani göreceli.
Çamaşır veya bulaşık makinesi için de zamanında ayni şey geçerliydi.

Cam silme robotu var mesela onu sorsaniz 100 TL bile olsa bence değmez şuan için ama süpürge isini yapıyor onun için aynı şeyi diyemem. Kullanmadan karar vermek zor.

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
eline sağlık. ürün kutu görseli de eklenmiş olsaydı daha iyi olurdu.
aslinda calisirken kisa bir video bile cektim fakat sitede video yükleme özelligi yokmus fotolarida pc ye aktarip yükleme zamanim olmamisti birazdan eklerim
Ne kadara almıştınız ve buna değer mi sizce?
ben yurt disinda yasadigim icin 320 euroya geldi aslinda 290 euro ya düsmüstü ama o saticinin kampanyayi kacirdim bari hazir aklima gelmis aliyimda ikilemde kalmaktan kurtulayim dedim bu cihazlar ilk ciktigindan beri takip ediyorum hatta bu sitede ilk konuyu da ben acmistim. degermi degmezmi konusunda net birsey söyleyemem herkesin ihtiyaclari,beklentileri ve maddi durumu farkli ama kabaca bir profil cikarmaya calisirsam

eviniz minimalist fazla esya kullanmiyorsunuz size gider klasik türk mantigi duvardan duvara mobilyali bir evde oturuyorsaniz bence gereksiz cihazin calismasi icin bos ve düz alan lazim verdiginiz paranin karsiligini alamazsiniz.
toz pislik gibi seylere takintiliysaniz veya evde evcil hayvaniniz varsa size gider
calisiyorsunuz ve mesgulsünüz ev temizligine pek zamaniniz olmuyor veya bu zamani baska seylerle degerlendirmek istiyorsunuz yine sizin isinize yarar
isin özeti karar kullaniciya ait her ürün gibi bu ürününde hitap ettigi bir kitle var siz o kitlenin icindemisiniz degilmisiniz cevap burada gizli
# Ürün görseli yok
# Ürünün ne olduğunu açıklayan konu başlığı eksik
# Yurt dışında yaşadığınız için fiyat olarak size uygun gelse bile, ülkemiz için bu mümkün değil sanki.

* * *

Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanmak nasip olsun. Bilgilendirme için teşekkürler.
yukarida yazdim ürün geldi daha yeni yeni kurcaliyorum kervan yolda düzülür misali bir konuyu acayim gerisini hallederiz demistim. robot süpürge diye aratinca 50 euroya da var 1000 euro ya da var benim aldigim cihaz ortalama fiyatda kabul edersek elimde baska cihaz olmadigi icin anca bunun hakkinda deneyimlerimi paylasabilirim belki daha uygun fiyatli olanlarida ayni isi yapiyordur bilmiyorum

Doğru söylüyorsunuz ama kapı arkaları için arada şöyle bir çözüm üretebilirsiniz. Kapıyı kapatarak oda oda süpürebilir veya hafta veya iki haftada bir şarjlı veya normal süpürge ile girmediği alanları alabilirsiniz. Düzenli kullanımda hem mobilya hem de çevredeki toz oranını azaltıyor. Ben mesela aldığımdan ana süpürgeyi tüm ev için bir kere açtım. Diğer türlü duruma göre haftada bir veya iki hafta da bir giremediği bir alan var orası için açıyorum.

Genelde haritalama fonksiyonu olmayan alt seviye cihazlarda çift fırça bulunmakta. S5max gibi modellerde ise gözlemlediğim kadarıyla çift fırçaya hem ihtiyaç kalmıyor hem fırçanın sağa sola parçaları fırlatmasının önüne geçiyor. Fırçanın amacı süpürgenin yapısı itibariyle yaklaşamadığı alanlarda bulunan tozları makinanın altına çekmek. Bu durumda genelde duvar kenarı, halı fayans birleşim yerleri ve mobilya ayaklarında oluyor. Cihazın duvar sensörü fırça olan tarafta olduğundan cihaz bu tarz yerlere o tarafıyla yaklaşıyor ve diğer tarafta bir fırçaya ihtiyaç kalmıyor.

Evet dediğiniz gibi seçenek mevcut. Şöyle yapabilirisiniz gördüğüm kadarıyla haritalandırma sonrası odaları isimlendirme ve sıralama yapmamışsınız. Sağ tarafta bulunun harita düzenleme simgesine tıklayarak önce odaları isimlendirin sonra temizlik sırası ve en kısa mesafeye göre sıralandırın. Daha sonra ise ikinci resimde bulunan fan ve mop kademelerini ayarladığınız yerin en altına gelerek hangi odayı hangi kademede süpürsün ve mop yaparken verilecek su miktarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
Su miktarında ise mop aparatının altında bulunan bezin arasına bez parçası koyarak eğer paspasın yere daha sağlam basmasını sağlarsanız daha iyi silme performansı yakalayabilirsiniz. Artı olarak başlamadan önce paspası ıslatabilir üzerine yüzey temizleyici dökebilirsiniz içine koymanızı tavsiye etmem tıkanabilir.

Takılma problemini gözlemleyerek sürekli takıldığı sabit yer varsa o alana no go zone olarak işaretleyerek ya da takıldığı şeyi değiştirerek çözebilirsiniz. Takıldığı noktayı resim olarak daha farklı seçenek sunulabilir.

kapi arkalari icin kapiyi kapatma olayini bende düsündüm ama bu otomatik vites araba alip 2. vitese kadar manuel vites degistirip sonra kendiliginden otomatige gecmesi gibi birsey nasil anlatayim bilmiyorum yani "bunuda yapsaydi iyi olurdu" anlaminda dedim cihazin yapi itibari ile daha iyisini yapmasini beklemek mantikli degil zaten

tek firca ile bile temizligini yapiyor o konuda sorun yok ama cift firca olsa belki daha cabuk ve daha iyi temizlik yapabilirdi diye düsündüm benim evde ihtiyac yok ama mesela evcil hayvanlari olanlar icin vs daha kirli evlerde etkisi büyük olabilirdi

uygulmayi biraz daha kurcaladim tercih ayari ile hangi odayi nasil temizleyecegini ayarliyabiliyormusum ama anladigim kadariyla ayari yapinca öyle kaliyor farkli kayit secenekleri mevcut degil
mesela mutfak ve yatak odasini paspas/temizlik olarak ayarladim diger yerleri sadece temizleme modunda
uygulamayi biraz daha kurcalamam lazim anlasilan

Bana göre eksilerine gelince hala ülkemiz için pahalı olmasının yanında

1) Türkiye de yoğun olarak satılmasına rağmen hala Türkçe uygulama ve robot desteği hala yok.
2) Çalışma esnasında haritayı yedekleme gibi bir seçenek sunulması lazım. Çünkü harita bazen bozulabiliyor. Harita bozulduğunda yedek haritayı kullanabilmemiz lazım. Ya da haritaya yeni ekleme yaparken bizden onay istemeli.
3) Aynı ortam için kolay bir şekilde birden fazla harita çıkartma eklenmesi lazım. İstenirse eklenebiliyor ama bu biraz uğraştırıcı bence tek tuşla yeni harita aynı ortama oluşturulabilmeli. Sebebine gelince aynı harita üzerinde gireceği yerleri ayarlamak zaman alıyor. Farklı harita kolay yapılsa. Birini silme birini süpürme için ayarlanabilir. Yada aklınıza gelen başka şekilde de olabilir.
4) Harita üzerinde kısmı silme işlemi yapılabilmeli. Yoksa harita da hata oluşunca tamamen silip tekrar harita çıkarmak zorunda kalıyorsunuz.
5) Harita çıkarma işlemi için ve daha fonksiyonel kullanım için kenarları süpür gibi mod eklenmeli
6) Aynı oda da birden fazla süpürme yapılmak istendiğinde hep odanın aynı ekseni üzerinde süpürme yapıyor. Arka arkaya süpürme yaptırıldığında birincide x ekseninde süpürüyorsa ikinci de y eksenin de süpürme yapılmalı.
7) Mop sırasında hep 'S' şeklinde bir silme işlemi yapıyor bunun yerine 'Y' şeklinde de bir seçenek eklenmeli.
8) Bazı evlerde bazı bölgelerde yoğun manyetik alandan dolayı robot çalışmayabiliyor. Bunun için ayarlarda bu alanda da çalışmasını sağlayabilecek bir seçenek eklenmeli. Bu durumda robotun tüm algılama seçenekleri devre dışı kalacağından dolayı ihtiyacı olanlar bunu göze alarak kapatabilecek.
9) Halı tanıma fonksiyonu aktif olduğunda harita üzerinde bu alanlarda haritada halı olarak işaretlemesi gerekli. Silme işlemi açısından epey bir konfor sağlar. Yoksa tahmini olarak halıların bulunduğu yerleri sizin belirlemeniz gerekiyor.
10) Genelde siyah halı ve mobilya ayaklarını lidar sensörü tanımıyor boşluk olarak algılıyor. Mobilya ayakları için cihazın algılayabileceği insanı rahatsız etmeyecek kalem veya bant satılmalı. Siyah renkte halı ve zeminler içinde biz işaretleme yaparak bu alanlarda çalışmasını sağlayabilmeliyiz. Ya da en azından cihazın düşme sensörü uygulama üzerinden kapatılarak bu alanlar süpürülebilmeli.

Bunları firmaya da attım gelen cevap arge ekibine ileteceğiz :)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Değer mi sorusu göreceli bence. Kişi konfora önem veriyorsa değer. Ama derse ben zaten haftada açıyorum o da bana yetiyor o zaman değmez.
Bütün hayatı kolaylaştıran cihazlar için aynı soru vardır. Beklentiyi karşılıyor mu karşılıyor. Eksikleri var mı var. Ama değer mi sizin bütçe ve beklentiniz ile alakalı. Ben misal neden daha önce almamışım dedim. Ama bir çok akrabam o fiyatı vereceğime kendim supururum dedi ki bunlar için de evine temizlik için hafta birini alan bile var. Yani göreceli.
Çamaşır veya bulaşık makinesi için de zamanında ayni şey geçerliydi.

Cam silme robotu var mesela onu sorsaniz 100 TL bile olsa bence değmez şuan için ama süpürge isini yapıyor onun için aynı şeyi diyemem. Kullanmadan karar vermek zor.

sende masallah döktürmüssün benden cok yazmissin :haha

1 türkce dil destegi yok ama telefon kullanacak kadar ingilizce bilgisi cihazi kullanmak icin yeterli oluyor
2 harita yedekleme olayi var gördügüm kadariyla "beta" yaziyor sanirim yeni gelmis bir özellik

digerlerine katiliyorum iyi yazmissin eline saglik

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
1 türkce dil destegi yok ama telefon kullanacak kadar ingilizce bilgisi cihazi kullanmak icin yeterli oluyor
2 harita yedekleme olayi var gördügüm kadariyla "beta" yaziyor sanirim yeni gelmis bir özellik

digerlerine katiliyorum iyi yazmissin eline saglik
Dil konusunda bende zorlanmıyorum ama olmalı bence. Kullanıcısı daha az olan bir çok ülke dili mevcut. Yoksa kullanma noktasında resimler bile yeterli geliyor ki bir sürü videoda var.
O harita ekleme olayı ayrı alanlar için. Örneğin dublex evler ya da birden çok evde kullanmak isterseniz çoklu harita çıkıyor ama. Aynı alan için öyle bir seçenek yok. Robot tanıdığı alanda haritalama tekrar yapmıyor. Haritayı silerseniz o zaman tekrar harita çıkartır. Yada bulunduğu yeri tanimazsa. Değişik şekiller var aynı ortama birden çok harita çıkarmayak için ama hepsi robotun kafasını karıştırarak kendini yeni bir evdeymis gibi kandırma temelli. Yoksa firma ne gerek var aynı ortam da iki haritaya diye öyle bir seçenek koymamış.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Dil konusunda bende zorlanmıyorum ama olmalı bence. Kullanıcısı daha az olan bir çok ülke dili mevcut. Yoksa kullanma noktasında resimler bile yeterli geliyor ki bir sürü videoda var.
O harita ekleme olayı ayrı alanlar için. Örneğin dublex evler ya da birden çok evde kullanmak isterseniz çoklu harita çıkıyor ama. Aynı alan için öyle bir seçenek yok. Robot tanıdığı alanda haritalama tekrar yapmıyor. Haritayı silerseniz o zaman tekrar harita çıkartır. Yada bulunduğu yeri tanimazsa. Değişik şekiller var aynı ortama birden çok harita çıkarmayak için ama hepsi robotun kafasını karıştırarak kendini yeni bir evdeymis gibi kandırma temelli. Yoksa firma ne gerek var aynı ortam da iki haritaya diye öyle bir seçenek koymamış.
cok ihtiyaci olanlar ve benim gibi kasinanlar harici icin aslinda gereksiz bu aletler ayni otonom araclar gibi daha gelisme asmasinda acelesi olmayan beklesin bizde idare edicez simdilik isimi görüyor bu arada kapi arkasini da temizlemesi icin buldugum cözümü yazayim kapiyi yarim acik birakinca odalar arasinda gececek kadar yeri oluyor hemde kapinin arkasinida temizliyor

B Çevrimdışı

beratozguner

Aktif Üye
25 Mar 2021
101
31
Ben farklı bir model kullanıyorum. 360 s7pro. 6 ay oldu. Ben lidar sensörlü robotların(Tepede ki kule) sorununu söyliyim bu konu özelinde hepsinde %90-100 oranında yaşanır.
1- Siyah ayaklı koltuklar. Demir ayaklı sandalyeler. Bunlara çarpar. 1 gün çarpmaz ertesi gün çarpar özellikle inceyse kesin çarpar. Ama zaten çarpabilsin diye önü esnek.
2- Güneş görürse haritada hatalar yapabilir. Lidara çok yoğun güneş gelince sağa solan gidebilir.
3- Boy aynası varsa kafayı yer :)
4- Shagy halı veya yumuşak tekeri içeri gireceği halıda saçma rota çizebilir.
5- Ayakları değişik s şeklinde, çapraz veya tam dik olmayan nesnelerin etrafını uzun sürede döner. Algılayamıyor düzgün.

Bu sorunlar dışında mükemmel aletler. Şöyle ki her gün çalıştırmak evde ki tozu %80-90 bitiriyor. Giremediği çok az yer oluyor koltuklarınız yeterli yükseklikteyse. Kalan kısım içinse 1 kere elektrikli süpürge veya sarjlı süpürgeyle işiniz bitiyor. Her eve lazım mı bence lazım. Hem zaman kazancı oluyor hem de sürekli toz temizliği gerekmiyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri