renk sorunu

E Çevrimdışı

Emre27

Yeni Üye
21 Mar 2020
30
33
s.a benim bir sorunum var monitörüm var fakat bu monitörde renkler tersine dönmüş durumda örneğin çoğunluğu mavi ama esasta mavi olan renkler pembe, beyazlar siyah keza siyahlar beyaz vs. vs. böyle bir sorunum var ve çözümü nedir? aşağıya resim bırakıyorum. A Adem Helvacı abi yardımcı olursan sevinirim valla youtube den burayı bulmam büyük şans oldu

3427085e-d4cd-49bf-a303-0d23ed9fd7fad4a52583f8d54927.jpg

IMG_20200321_183428.jpg
IMG_20200321_181147.jpg

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Sorun kablo veya ekran kartı kaynaklı değil di mi?
PC'yi başka bir ekrana o kablo ile takıp test ettiniz mi?

Dipnot : Şimdi fark ettim, monitör OSD'sinin de renkleri tersine dönmüş gördüğüm kadarıyla. OSD'nin renkleri bildiğim kadarıyla sarı ve siyah olması lazım.

E Çevrimdışı

Emre27

Yeni Üye
21 Mar 2020
30
33
Sorun kablo veya ekran kartı kaynaklı değil di mi?
PC'yi başka bir ekrana o kablo ile takıp test ettiniz mi?

Dipnot : Şimdi fark ettim, monitör OSD'sinin de renkleri tersine dönmüş gördüğüm kadarıyla. OSD'nin renkleri bildiğim kadarıyla sarı ve siyah olması lazım.
kablo ve ekran kartını kontrol ettim sorun monitorde
o dediğiniz nedir nasıl sorunu halledebilirim

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
kablo ve ekran kartını kontrol ettim sorun monitorde
o dediğiniz nedir nasıl sorunu halledebilirim

Ekranda gördüğünüz menüye OSD (On screen display) denir.
Bu sizin halledebileceğiniz bir arıza değil.
Kablo ve ekran kartını başka ekrana takarak mı kontrol ettiniz?

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
panel kaynaklı bir sorun gibi görünüyor panelin tamir olacağını düşünmüyorum .olma durumu olsa bile yüzü astarını geçer

E Çevrimdışı

Emre27

Yeni Üye
21 Mar 2020
30
33
Ekranda gördüğünüz menüye OSD (On screen display) denir.
Bu sizin halledebileceğiniz bir arıza değil.
Kablo ve ekran kartını başka ekrana takarak mı kontrol ettiniz?
hayır monitörü başka cihazda denedim aynı sorun mevcut kabloyu televizyonda denedim kablo sağlam bu sayede monitörde sorun olduğunu anladım
elektronik bilgim var onarabileceğimi düşünüyorum ve bu arıza için 100 tl den fazla ücret talep ettiler ve bu astarı yüzünden pahalıya getiriyor
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

panel kaynaklı bir sorun gibi görünüyor panelin tamir olacağını düşünmüyorum .olma durumu olsa bile yüzü astarını geçer
panel kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü size attığım görüntüleri monitörde açınca gerçeğe yakın renkler oluyor hemen ekliyorum fotoğraf.

hayır monitörü başka cihazda denedim aynı sorun mevcut kabloyu televizyonda denedim kablo sağlam bu sayede monitörde sorun olduğunu anladım
elektronik bilgim var onarabileceğimi düşünüyorum ve bu arıza için 100 tl den fazla ücret talep ettiler ve bu astarı yüzünden pahalıya getiriyor

panel kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü size attığım görüntüleri monitörde açınca gerçeğe yakın renkler oluyor hemen ekliyorum fotoğraf.

IMG_20200321_2240530957e4fae5a25d22.jpg
IMG_20200321_224046f930abde78daf709.jpg
resimler biraz sarı çıktı normalde daha açık renkli

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

Emre27

Yeni Üye
21 Mar 2020
30
33
ccfl yani panel içindeki florasan kaynaklı olabilir yani buradan teşhis koymak zor
onuda kontrol ettim ondada sorun yok çünkü kabloyu(vga) çıkarınca ekran bembeyaz oluyor kabloyu takın ibaresi çıkıyor. ayrıca monitörü açtım ve bu halde kontrol ettim florasan ışığı beyaz yanıyor

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt