Randevuya gelinmeyince Biontech aşıları ziyan oldu

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Koronavirüs pandemisiyle mücadele için başlatılan aşılamada, vatandaşların randevularına gelmemeleriyle birlikte Biontech aşılarının çöpe atıldığı belirtildi.

Pandeminin üçüncü pikinde aşının ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü söyleyen Tükek, 65 yaş üstündeki ciddi vaka azalmalarını dile getirdi.

Tükek, ölüm sayılarının henüz gözle görülür derece düşmediğine dikkat çekerek, 40-60 yaş aralığının da aşılanması halinde vaka oranlarının azalacağını söyledi.

"AŞI RANDEVUSUNA GİTMEYEN AŞIYI ZİYAN EDİYOR"
Salgınla mücadelede bütün stratejinin aşı üzerine kurulması gerektiğini de vurgulayan Prof. Dr. Tufan Tükek, özellikle Biontech aşısı için randevu alıp gelmeyenler nedeniyle aşıların ziyan olduğunu söyledi .

Tükek, "Toplumda aşılamayı desteklemeyen bazı kitlelerin olduğunu görüyoruz. Bunların da ikna edilmesi gerekiyor. Çünkü gerçekten aşı bu salgını durdurmak için elimizdeki en önemli silahlardan birisi. Özellikle Biontech aşısı, sınırlı sayıda var. Ama randevusuna gelmeyenler olduğu zaman o kişinin aşısı çöpe gidiyor. Çünkü bu aşının saklama koşulları nedeniyle aşı eritildikten sonra tekrar dondurmanız mümkün değil. Mutlaka o anda kullanılması gerekiyor.

Kullanılmadığı takdirde boşa gidiyor. Vatandaşlardan ricamız, bu aşılar çok kıymetli, boşa gitmemesi için aşı randevusunu aldığınız zaman mutlaka randevunuza gidin ve aşınızı yaptırın. Çünkü bir flakon 6 kişilik ve dondurulmuş vaziyette. Eritiyorsunuz, uygulamaya başlıyorsunuz. Diyelim ki, o flakondan 4 kişiye aşı yaptınız, geri kalan 2 kişi randevusuna gelmedi. O aşı dozları tekrar kullanılamıyor ve çöpe gidiyor. Dolayısıyla 2 kişinin aşısı boşa gitmiş oluyor. Gerçekten yazık, büyük israf. Bu durumda, başka kişilerin de hakkı yenmiş oluyor. Şu dönem aşıya erişme imkanı bulamayan kişilerin de hakkı yenmiş oluyor."
diye konuştu.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Çözüm basit, vatandaşı aradın diyelim, gelmeyeceğinin teyitini aldıysan o aşıyı vur sağlık personeli yakınına vs. gitsin.
Bürokrasi biraz pratik olmalı ama o henüz bizde yok.
İmkan olsa Biontech aşısını hemen olurum ama muhtemelen olamayacağım alerjiden dolayı.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
koskoca ilaç firmaları ürettikleri aşının arkasında durmuyor yasal sorumluluk almıyor vatandaşında randevuya gitmeme hakkı var bence sistem otomatik randevu oluşturuyor sms geliyor o randevuya gitmeyen vatandaş suçlu ilan ediliyor arayın sorun teyit edin geliyor mu gelmiyor mu ona göre aksiyon alsınlar

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Saklama koşulları nedenli böyle sorun oluyor.Maske, mesafe, hijyen koşuluna uymayandan ne beklersin.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
koskoca ilaç firmaları ürettikleri aşının arkasında durmuyor yasal sorumluluk almıyor vatandaşında randevuya gitmeme hakkı var bence sistem otomatik randevu oluşturuyor sms geliyor o randevuya gitmeyen vatandaş suçlu ilan ediliyor arayın sorun teyit edin geliyor mu gelmiyor mu ona göre aksiyon alsınlar
Adamlar zaten üretim maliyetini üstlenmiş, bir de depolama maliyeti işin içine girerse o aşıyı kimse almaz.

Butateknoloji Çevrimdışı

Butateknoloji 

Aktif Üye
23 Mar 2020
91
35
benim anlamadığım evinden dışarı çıkmayan 90 yaşındaki vatandaşa aşı yapmaya çalışıyolar ama ortalıkta para kazanacam diye girip çıkmadığı yer kalmayan vatandaş aşı sırası bekliyor ben ne anladım bu işten önce ortalıkdaki insanları aşıla sonra 90 yaşa geçersin.şahsi düşüncemdir.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
benim anlamadığım evinden dışarı çıkmayan 90 yaşındaki vatandaşa aşı yapmaya çalışıyolar ama ortalıkta para kazanacam diye girip çıkmadığı yer kalmayan vatandaş aşı sırası bekliyor ben ne anladım bu işten önce ortalıkdaki insanları aşıla sonra 90 yaşa geçersin.şahsi düşüncemdir.

Yaş itibariyle daha riskli kesime öncelik verilmiş durumda. İstatistiklere göre hangi yaş grubu daha riskli hangi yaş grubu yoğun bakıma yatma konusunda riskli buna göre aşı haritası belirleniyor.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Aynı yorumu yapmıştım geçen bir arkadaşla sohbet ederken. Ben gezmek zorundayım bu yüzden firmam bana maaş veriyor ama piramitin en altlarındayım. Muhtemelen sıra bana gelene kadar diğerlerinin yılı dolacak.
Yaş itibariyle daha riskli kesime öncelik verilmiş durumda. İstatistiklere göre hangi yaş grubu daha riskli hangi yaş grubu yoğun bakıma yatma konusunda riskli buna göre aşı haritası belirleniyor.
Bu aslında kesin bir durum değil. 85 yaşındaki, kalp piliyle yaşayan eniştem covid oldu sadece ishal ile atlattı. Bu demek değilki her yaşlı ölüyor yada ölmüyor. Arkadaşın demek istediği bu gezme zorunluluğu olan kişiler aşı olmazsa ölmese bile virüsü taşımış oluyorlar. Evde tutulabilirse büyük yaş gruplarımız en azından 1 ay daha efektif olur (yalandan kapanma değil, gerçek kapanma gerekiyor). Yada bunu orantışı dağıtmak lazım. Şuan belkide istemeden yayıyoruz bu virüsü kimseye fayda sağlamıyor.

A Çevrimdışı

Albaysusi

Yeni Üye
15 Ocak 2019
8
56
Ben Biontech'in 1. aşısını 2 nisanda oldum 2'ncinin randevusunu almaya çalışıyorum ama alamıyorum henüz verilmiyor zannımca.

Moderatör tarafında düzenlendi:
akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,238
62
Ben Aralık ayı başında kovid geçirmiştim, bünye kendisi antikor ürettiğinden 6 ayı doldurmam gerekiyormuş.O yüzden sıram gelmesine rağmen aşı olamıyorum,sürem dolunca sıra gelsin ben de Biontech aşısı olacağım.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
israilde pfizer biontec in aşısından 2 doz olan kişilerde G. afrika varyantına yakalanma da muazzam artış olduğu görülmüş. bu aşıların yeni varantlara karşı etkisi düşündürücü

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Bence aşıya gitmeyenler eğer coronaya yakalanırsa hastaneden içeri almayacan.. Gerçi hastanelerde dolu ama tedaviyi haketmiyorlar. Bizim millette zaten garip bir toplum. Ne bir önlem ne bir hassasiyet ne bir kural..

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri