PVC Pencereyi Yarım Açılır Yapmak - İkili Açılır Pencere Yerine Havalandırma (Basit ve Etkili Yol)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Bu arada fransız balkon derken ,pencere büyük ve sadece duvarda bir yere kadar boru(diyeyim) var sanırım,çünkü gittiğim evlerde böyle gördüm çoğunda(balkon yok yani), sizde de öyle balkon var mı,varsa boydan boya kapatmaya izin veriyorlar mı,merak ettim ,ev alacağım da çoğu baktıklarım fransız balkon :)

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Bu arada fransız balkon derken ,pencere büyük ve sadece duvarda bir yere kadar boru(diyeyim) var sanırım,çünkü gittiğim evlerde böyle gördüm çoğunda(balkon yok yani), sizde de öyle balkon var mı,varsa boydan boya kapatmaya izin veriyorlar mı,merak ettim ,ev alacağım da çoğu baktıklarım fransız balkon :)
Hocam bu tamamen apartman yönetimi ve bina sakinleri ile alakalı bir durum. Her apartmanda aynı şey geçerli değil. Örneğin bizim apartmanda klima dış ünitenin bile nereye taktigina karışan olmuyor. Ama arkadaşım sitesinde cam balkon seçiminde renk tonu veya terası kapatmak için yapılacaklar için bile yönetimin onay verdiği renk ve şekilde kapatmak zorundalar. Kanuna göre yönetim izin vermeli vermiyorise kat maliklerinin 5 te 4 unden yazılı izin alınarak yapılabilir. Yani tamamen komşular ve yönetim ile alakalı.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Hocam bu tamamen apartman yönetimi ve bina sakinleri ile alakalı bir durum. Her apartmanda aynı şey geçerli değil. Örneğin bizim apartmanda klima dış ünitenin bile nereye taktigina karışan olmuyor. Ama arkadaşım sitesinde cam balkon seçiminde renk tonu veya terası kapatmak için yapılacaklar için bile yönetimin onay verdiği renk ve şekilde kapatmak zorundalar. Kanuna göre yönetim izin vermeli vermiyorise kat maliklerinin 5 te 4 unden yazılı izin alınarak yapılabilir. Yani tamamen komşular ve yönetim ile alakalı.
Teşekkür ederim ,bir kaç emlakçı bana "olmaz" demişti .Camın önüne yarım demir koyuyorlar ,tehlikeli yani.Ben acaba yönetim değil de belediye mi izin vermiyor olarak anladım emlakçılardan ,konu hakkında bilgim yok maalesef sevgili baran :ok

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Teşekkür ederim ,bir kaç emlakçı bana "olmaz" demişti .Camın önüne yarım demir koyuyorlar ,tehlikeli yani.Ben acaba yönetim değil de belediye mi izin vermiyor olarak anladım emlakçılardan ,konu hakkında bilgim yok maalesef sevgili baran :ok
Belediye proje değişikliği olmadığı sürece karışmaz. Proje de değişiklik olmadığı için belediyenin kapsama alanından çıkıyor. Ki proje değişikliği için belediye bina yapiminda karışir ilerleyen zaman da yapılan kör cephede cami bile görmezler ancak şikayet olursa değerlendirebilirler. Örnek bizim apartmanda ruhsat yapı denetimin işi bittikten sonra yan cephemizdeki tüm daireler mutfağın balkona açılan duvarı yıkıp balkonu Pimapen ile kapatarak mutfağa dahil ettiler. Ama is Ortak alanlar ve dış cepheden görülenler üzerinde yapılacak değiştirme, tadilat ve onarıma gelince yönetim izni aranıyor hocam. Tabi kanunda demir yapma veya cam balkon yaparken izin almalisin diye birşey geçmiyor ama tadilat ve değişiklik olduğu için o madde içinde değerlendiriyorlar. Eğer yönetim yapılmamasına dair daha önceden karar aldıysa veya görüntüyü bozduğunu dusunerek reddederse yapılamıyor. Onunda açık yolu toplam malik sayısının 5/4 olacak şekilde yazılı izin almak. Yönetimi uyandırmadan tek tek alırsanız. Yönetimi bypass etmiş oluyorsunuz. Yoksa yönetim müdahale ettiğinde ya adam kendi camina yaptırıyor ne olacak diyen komşu bile yazılı izin vermek istemiyor.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Belediye proje değişikliği olmadığı sürece karışmaz. Proje de değişiklik olmadığı için belediyenin kapsama alanından çıkıyor. Ki proje değişikliği için belediye bina yapiminda karışir ilerleyen zaman da yapılan kör cephede cami bile görmezler ancak şikayet olursa değerlendirebilirler. Örnek bizim apartmanda ruhsat yapı denetimin işi bittikten sonra yan cephemizdeki tüm daireler mutfağın balkona açılan duvarı yıkıp balkonu Pimapen ile kapatarak mutfağa dahil ettiler. Ama is Ortak alanlar ve dış cepheden görülenler üzerinde yapılacak değiştirme, tadilat ve onarıma gelince yönetim izni aranıyor hocam. Tabi kanunda demir yapma veya cam balkon yaparken izin almalisin diye birşey geçmiyor ama tadilat ve değişiklik olduğu için o madde içinde değerlendiriyorlar. Eğer yönetim yapılmamasına dair daha önceden karar aldıysa veya görüntüyü bozduğunu dusunerek reddederse yapılamıyor. Onunda açık yolu toplam malik sayısının 5/4 olacak şekilde yazılı izin almak. Yönetimi uyandırmadan tek tek alırsanız. Yönetimi bypass etmiş oluyorsunuz. Yoksa yönetim müdahale ettiğinde ya adam kendi camina yaptırıyor ne olacak diyen komşu bile yazılı izin vermek istemiyor.
Biz ailecek bu tip ev almaktan vazgeçmiştik neredeyse iyimi.Yarın emlakçıyı arayayım bakayım ,duruyor mu elindekiler.Yani biz sonradan o demirlerin boyunu yükseltebiliyoruz,bunu öğrendiğim iyi oldu :ok

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Şimdiden hayırlısı olsun inş emmi.??

Bizde de Fransız balkon var 3. kattayız , önünde dandik alüminyum küpeşteler var şuana kadar hiç sıkıntı olmadı.Ev alırken özellikle fransız balkonlu istemiştik.Güneşin tam girmesi, ışık miktarı tasarım için güzel oluyor.Aslında tam karşımda nehir ve orman manzarası vardı evlenirken eşime buraya berjer koyarız manzara eşliğinde kahvemizi içeriz dedim ertesi gün geldiler tam karşıma bina diktiler???.Şimdi nehir ve orman manzarası yerine arada karşı komşu ile selamlaşıyoruz.?

hasari Çevrimdışı

hasari 

Aktif Üye
28 Nis 2020
196
40
B baran5454 baya bir iyi anlatmış bana gerek kalmamış. teraspy teraspy Benim kişisel görüşümde apartman yönetiminden izin almak ama bizim buralarda uygulayan yok apartman bir süre sonra ucubeye dönüyor iyi bir şey değil yani. Bende normal balkon ve fransız balkonlar var hepsine çocuklar için gerekli önlemleri aldım. Ben gene renk ve desene uymaya çalışıyorum ama maalesef tam zıttı malzeme seçenlerde var halbuki bizzat uyardıklarım var ama bile bile yaptılar.

Y Çevrimdışı

Yusufclp 

Aktif Üye
10 Şub 2021
74
45
Pencereyi veya balkon kapısını yarım açılır yapmaya ben de çok kafa yordum. Evde küçük çocuk var birde. Kapıyı açıp balkona çıkabiliyor kendisi. Bunun için de hem yarım açılır hem de havalanacak kadar aralık kalabilmesi için araştırma yaparken fotoğrafını ve linkini paylaşacağım ürüne denk geldim.

IMG_20210925_120738.jpg
IMG_20210925_120732.jpg

Çift açılır mekanizması montajı ustalık gerektiriyor. Uğraşsam yaparım ama kiracı olduğumdan böyle birşeye gerek yok. Bu ürün istendiğinde sökülebiliyor. Takılı iken kapı veya pencerenin kapanmasını engellemiyor çocuk açtığında ise sedece 10 cm kadar açılıyor.
Biraz ürün reklamı gibi oldu ama gerçekten çok araştırdım bu konuyu ve ihtiyacı olan da bilsin diye paylaşıyorum. Sadece Bursada bir yapı markette satılıyor.
Bu da ürün linki.

Son düzenleme:
hasari Çevrimdışı

hasari 

Aktif Üye
28 Nis 2020
196
40
Pencereyi veya balkon kapısını yarım açılır yapmaya ben de çok kafa yordum. Evde küçük çocuk var birde. Kapıyı açıp balkona çıkabiliyor kendisi. Bunun için de hem yarım açılır hem de sadece havalanacak kadar yarı açık kalabilmesi için araştırma yaparken fotoğrafını ve linkini paylaşacağım ürüne denk geldim.

IMG_20210925_120738.jpg
IMG_20210925_120732.jpg

Çift açılır mekanizması montajı ustalık gerektiriyor. Uğraşsam yaparım ama kiracı olduğumdan böyle birşeye gerek yok. Bu ürün istendiğinde sökülebiliyor. Takılı iken kapı veya pencerenin kapanmasını engellemiyor çocuk açtığında ise sedece 10 cm kadar açılıyor.
Biraz ürün reklamı gibi oldu ama gerçekten çok araştırdım bu konuyu ve ihtiyacı olan da bilsin diye paylaşıyorum. Sadece Bursada bir yapı markette satılıyor.
Bu da ürün linki.
Eğer sabit tutuyorsa ve kapanmıyorsa aynen aslında yapmak istediğimiz tam olarak bu.

Y Çevrimdışı

Yusufclp 

Aktif Üye
10 Şub 2021
74
45
Bu ürünü alacaklara tavsiyem ağız kısmını eye ile hafifçe eyeleyerek genişletmeleri iyi olur. Çocuk emniyeti olduğundan pimden çıkmasın diye sıkı geçecek şekilde ayarlanmış. Tam açmak gerktiğinde parmakla epey zor çıkıyordu. 1-2 eye sürtmeyle rahat çıkabilir duruma getirdim. Montajı da basit.
Eğer sabit tutuyorsa ve kapanmıyorsa aynen aslında yapmak istediğimiz tam olarak bu.
Sabit tutuyor. Takılı iken tek el ile kapıyı açtığınızda kapı aralanıp sabit kalıyor. Ben çok memnunum. Sağ sol olarak yönleri var ona dikkat etmek gerekiyor alırken sadece.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt