profilo buzdolabı dırıltı ses yapıyor

C Çevrimdışı

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
288
64
sevgili forum arkadaşlar evde kulandığım buzdolabı çok gürültülü bir ses yapıyor dırrrr diye ses çıkarıyor buzdolabı çift kapılı kapıyı açıyorum ses kesiyor kapatığımda başlıyor zırlamaya yer zemin düzgünlüğü olsaydı kapı ile nealaka olabilir sorusu geliyor aklıma sanki hava sirkulasyon fan sesi yapıyor gibi geldi bana ama aradım bulamadım varsa bu fan nerde kalıyor yardımcı olacak anlıyan beyaz eşyacı forumda varsa beni bu konuda aydınlatırsa çok memnun kalırım saygılar hayırlı forumlar dilerim.

IMG_20220506_072207.jpg
IMG_20220506_072140.jpg
IMG_20220506_072118.jpg
IMG_20220506_072104.jpg

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
statik dolap bu buzluk kısmında fan olmaz alt bölmede yada dolabın arkasında motorun yanında fan vardır..

arkasını çevirin muhafaza kapağı vardır vidalarını açın motorun yanını kontrol edin fan varsa temizleyin..

Örnek video ⤵️

Moderatör tarafında düzenlendi:
C Çevrimdışı

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
288
64
statik dolap bu buzluk kısmında fan olmaz alt bölmede yada dolabın arkasında motorun yanında fan vardır..

arkasını çevirin muhafaza kapağı vardır vidalarını açın motorun yanını kontrol edin fan varsa temizleyin..

Örnek video ⤵️

arkasınada baktım kapısınada baktım dolabın her kenarı gözlemledim lanet bir alet bulamadım:sirit
IMG_20211009_074735.jpg

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
arkasınada baktım kapısınada baktım dolabın her kenarı gözlemledim lanet bir alet bulamadım:sirit
IMG_20211009_074735.jpg
Alt bölümde birde arkasında fan varsa vardır yoksa yoktur o ses direk motordan gelebilir eskiyince sesli çalışıyor dolap motoru..

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
ustam kesinlikle motordan yapmaz şunu anlamadım alt büyük kapıyı açınca ses kesiyor kapatığımda başlıyor zırlamaya demekoluyorki dolabın içinde mutlaka fan vardır ama nerde bilen usta arkadaşlarımızın yorumlarını beklerim
Gösterdiğim yerden başka yerde fan olamaz varsa orda var

IMG_20220506_072140c4f395867554c600.jpg

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
ustam bende ordan aramaya çalıştım bir türlü açamadım ekstra ventilation vantilatörmü demek istiyor acaba?
ekstra havalandırma demek fan onun altında tornavida yada bıçak ucu ile dibinden kanırtman çektirmen lazım,

Tırnaklı geçmeli bir parça

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
İçerideki fandan ses geliyor. Dolabın içindeki plastik kanalı sökmeniz lazım. Fanın balansı bozulmuş olabilir, kanallarda tıkanıklık veya kirlenme vs olabilir. Fan muhtemelen dondurucu bölmededir. O plastiği sökebileceğiniz vida kapaklarını bulmaya çalışın.

osmanke Çevrimiçi

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,618
59

Profilo Buzdolabı Neden Karlanma Yapar? Neden Soğutmaz?​

Bosch Buzdolabı Neden Ses Yapar​

Kullanmakta olduğunuz buzdolabı gürültülü çalışıyor ve sesin nerden geldiğini bulamıyorsanız videomuzu izleyerek tamiri konusunda bilgi alabilirsiniz.

Son düzenleme:
C Çevrimdışı

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
288
64
ustam forumda aynı modeli tamiri hakında bilgi verecek tamirci arkadaş yokmu yotubede eklediğiniz çok benzer videoları izledim ama hiç bir tanesi aynı buzdalabımın aynı modelden olmadığıiçin fanın bulunduğunoktası tespiti yapamadık malsef çok değerli beyaz eşya tamircimiz elbet sesimizi duyar inşallah hayırlı şler diler.

osmanke Çevrimiçi

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,618
59
ustam forumda aynı modeli tamiri hakında bilgi verecek tamirci arkadaş yokmu yotubede eklediğiniz çok benzer videoları izledim ama hiç bir tanesi aynı buzdalabımın aynı modelden olmadığıiçin fanın bulunduğunoktası tespiti yapamadık malsef çok değerli beyaz eşya tamircimiz elbet sesimizi duyar inşallah hayırlı şler diler.
cemil47 ben tamirci değilim tespit edemeyecek bir şey yok sistem aynı model değişik olabilir ancak eklediğim youtube videoları biri karlanma buzlanma için diğeri,de fandan gelen ses için çekilmiştir sizin yapacağınız dolabın fişini pirizden çıkarıp en az 12 saat kapılarını açarak buzun erimesini sağlayacaksın sonra 2ci videodaki gibi üst taraftaki buzlukta fana ulaşmak için önce zemininde plastik bir kapak var onu vidalarını söküp arkadaki kapağı,da söküp çıkaracaksın sonra yine bir strofor var onu bir tornavida yardımıyla yerinden çıkaracaksın buz tam erimemiş olabilir bundan dolayı yapışıktır biraz zorlayınca çıkar yerinden soğutucu ızgaraları göreceksin ve aynı anda fan,da arka duvarda takılıdır büyük ihtimalle soldadır seninde resimlerinde gözüktüğü gibi o şişelerin olduğu yerde altta bir kapak ve altta,da strofor her ikisinide dikkatlice çıkar tornavidayı kullanırken delip dolaba zarar verme umarım bu bilgi yeterlidir ustaların en fazla on dadikasını alıyor bunları sökmek ama sen dikkat et zarar verme acele etme kolay gelsin.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri