premier pre20 model monitör çalışmiyor devre şeması lazım

C Çevrimdışı

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
288
64
sevgili arkadaşlar elimdeki monitör çalışmiyor yaptığm gözlemler besleme devresinde smd dirençler patlak dirençler ve köprü diyot besleme entegresi değerleri okuyamadım devre şeması elinde olan arkadaşlar ekliye versin verdiğim bordun resmi dirençlerin değerleri bordun üzerinde işaretledim bilen arkadaşlar vasa

primer-monitor-bordu.png

primer-monitor-bordu40fbb9006a4ccdb9.png

yazsada olur yardım lütfen

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Monitör şeması bulunmaz tv gibi değil kart üzerindeki kod ile arat google 'da

E Çevrimdışı

eregun

Yeni Üye
24 May 2021
11
36
mrb barış hocam bu ney anlmadımki
Mosfet'in S ucu ile GND arasındaki dirençler patlamış gibi gözüküyor aradan bir bağlantıyla akım ölçmüyorsa onlar 0.1ohm gibi küçük bir değerdedir. mosfetin kısa devre olmadığından emin ol yapabilirsen sağ taraftaki sot23-6 kılıf entegrenin üstündeki kodu okuyup yazıver. Entegrenin gerçek kodunu bulalım oradaki şemayı inceleme fırsatı olur. Resimleri daha geniş çekersen iyi olur. kartın şemasını bulmak için etiketlerdeki değil de PCB üzerinde bir kod varsa(etiketin birinin altında olabilir) daha çok işimize yarar.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
ben googlede taratım malesef olmuyor yok böyle bişey direnç pozisyon kodları r2036,r2032 elerinde böyle bord olan varsa bir zahmet bak değerler ekliyi versın lütfen
r2023 le aynı direnc gibi görünüyor r2023 referans alabilirsin

M Çevrimdışı

Misafir

Aktif Üye
10 May 2021
85
42
3 direnç yerine 0.33 ohm tak blok kondansatör arızalı olduğu için patlar genelde benim düşüncem senin o kartı onarabileceğini sanmıyorum

C Çevrimdışı

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
288
64
Mosfet'in S ucu ile GND arasındaki dirençler patlamış gibi gözüküyor aradan bir bağlantıyla akım ölçmüyorsa onlar 0.1ohm gibi küçük bir değerdedir. mosfetin kısa devre olmadığından emin ol yapabilirsen sağ taraftaki sot23-6 kılıf entegrenin üstündeki kodu okuyup yazıver. Entegrenin gerçek kodunu bulalım oradaki şemayı inceleme fırsatı olur. Resimleri daha geniş çekersen iyi olur. kartın şemasını bulmak için etiketlerdeki değil de PCB üzerinde bir kod varsa(etiketin birinin altında olabilir) daha çok işimize yarar.
mrb ustam besleme entegresi üzerindeki kodu okudum 36r geçiyor besleme transistörü oalarak pozisyon koduQ2013 geçiyor dışında mofset transistör yok o ise tabiki

kapak-2.jpg

kapak-1.jpg

E Çevrimdışı

eregun

Yeni Üye
24 May 2021
11
36
mrb ustam besleme entegresi üzerindeki kodu okudum 36r geçiyor besleme transistörü oalarak pozisyon koduQ2013 geçiyor dışında mofset transistör yok o ise tabiki

kapak-2.jpg

kapak-1.jpg
bahsettiğim yöntem şu Pwm modülatör (smps) entegresini bulup uygulama şeması ile kendi devreni karşılaştırmak. sot23-6 kılıf paket kodu 36r ise bu çıkıyor ilk sayfadaki şemaya göre kontrol edebilirsin. Entegre ve mos u test et mos gittiyse yüksek ihtimal patlamıştır. ve gate kısa devre olduysa gate direncine de bakman lazım.
neyseki piyasada olan bir entegreymiş.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri