Potansiyometre hk yardim.

G Çevrimdışı

gkhn08 

Aktif Üye
13 Mar 2020
78
32
Merhaba Değerli Ustalarım,
Bir konuda bilgi yetersizliğinden çıkmaza girdim konuya gececek olursak,
Aracimda orjinal teyp var ve sadece cd ve radyo var degistirmek istiyorum ancak direksiyon kumandasindan da vazgecmek istemiyorum, her neyse ucuz yollu bluetoothlu bir teyp aldim ve fonksiyon tuşlarinin altindan kablo cikartarak kumandaya lehimledim sonuc basarili sarki ileri geri alma, acma kapama vs vs hepsi calisti sira ses acma kisma olayina gelince bir turlu yapamadim potansiyometrenin bacaklarindan kablo cikartip deneme yanilma yontemiyle biseyler denedim olmadi olmadi, yanliz soyle de bi durum var potansiyometreye ustten basinca buton gorevi goruyor bass tiz ayari gibi onun bacagini buldum ama bir turlu ses olayini cozemedim, sizden ricam bana bunu en basit haliyle şuraya sunu lehimle gibisinden anlatip tarif ederseniz cok ama cok mutlu olurum saatlerdir ugrasiyorum olmadi yapamadim.
Beyaz kablo ses +
Mavi kablo ses - olacak.
Simdiden cevap yazanherkese cok tesekkurederim.

IMG_20210909_150610eccf1c89367b39c7.jpg

IMG_20210909_150454da11e84241c5da88.jpg

IMG_20210909_1504278baf4170fe534fac.jpg

IMG_20210909_145837907f295c15a4fe6d.jpg

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Potansiyometreyi çevirmeden direnç değeri değişmeyeceğinden onu lehimleyerek bir sonuca ulaşamazsınız. Çünkü çevirdiğiniz her konumda belirli bir değerde bir drenç değeri verir. Bunu çözmek için birden çok direnç kullanmanız lazım belirli değerlere göre o da çok sağlıklı olmaz en iyisi sesi düğmeden açmaya devam edin benim fikrim. Başka bir yerden alınır mı onu bilmiyorum.

G Çevrimdışı

gkhn08 

Aktif Üye
13 Mar 2020
78
32
  • Potansiyometreyi çevirmeden direnç değeri değişmeyeceğinden onu lehimleyerek bir sonuca ulaşamazsınız. Çünkü çevirdiğiniz her konumda belirli bir değerde bir drenç değeri verir. Bunu çözmek için birden çok direnç kullanmanız lazım belirli değerlere göre o da çok sağlıklı olmaz en iyisi sesi düğmeden açmaya devam edin benim fikrim. Başka bir yerden alınır mı onu bilmiyorum.
    Ustam cevabini için tesekkurederim, yanliz şu videodaki anlatimda ayni yöntemi kullanan kişi benim istediğim olayi cözmuş ancak sadece anlatım olarak bahsetmiş. Defalarca dinledim ancak bir sonuca varamadim.
  • 8.35 saniyeden sonrasında anlatiyor olayı

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560

• Ustam cevabini için tesekkurederim, yanliz şu videodaki anlatimda ayni yöntemi kullanan kişi benim istediğim olayi cözmuş ancak sadece anlatım olarak bahsetmiş. Defalarca dinledim ancak bir sonuca varamadim.
  • 8.35 saniyeden sonrasında anlatiyor olayı
Usta değilim. Sizde ses kısma veya açma çalışıyor mu? Yoksa ikisi de mi iptal?

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
İkisinide bulamadim, bu cikisları bulamadim maalesef
Onun teyp de direksiyon kumandası için çıkışlar vardır belki düşünüyorum. Bazı teyplerde ekstra çıkışlar var kumanda için çünkü. Siz direk fonksiyon tuşlarından aldığınız için bu problem oluyor olabilir. Bilgili arkadaşlar cevap verecektir mutlaka. Ben potansiyometre mantığından yola çıkarak böyle söyledim. Belki bir püf noktası vardır.
Umut Barış Umut Barış , @denysmih6, teraspy teraspy sanırım arkadaşlardan biri daha fazla yardımcı olacaktır.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Su videoda olayi anlatmis ancak gorsel olarak degil 8.35 dk dk itibaren anlatiyorum Ustam.
Evet anlatmış ama teyp aynı mı acaba? Çünkü o birini yapabilmiş ama diğerine elektrik alamamış onuda açmadan almış diyot ile tek yönlü olarak elektirik geçişini sağlamış.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Yalnız o parça potansiyometreden ziyade encoder gibi duruyor. Tek yöne iki tur attırabiliyorsanız kesinlikle encoder'dır. Üstteki iki tane bacak buton görevini görmesini sağlayan iki bacak, alttaki 3 bacak ise sizin çevrim yönünüzü ve miktarını algılayan bacaklar. Encoderların da çalışma prensibine göre tipleri oluyor. Uygun olanını kullanmanız lazım aksi takdirde kontrol devresi bu datayı işleyemez.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Encoder o potansiyometre değil.
Sadece sinyal pinleri olur.
2 pini kısa devre edersiniz ses azalır, başka 2 pini kısa devre edersiniz ses artar.
Ses artırma kısmanın muhtelemen ortak gnd pini vardır.
Diğer 2 pini bulmanız lazım.

Bu verdiğim örnek tabi.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Başka teyp yerinne bt araç kiti alsanız daha iyi olurdu aux kablosu bağlantınızı yaptıktan
Sonra araç kumandası sorunsuz çalışıyor
bt araçkitlerinde extra farklı birşey ile uğraşmazdınız
Aracındaki teyp marka modeli aldığın teyp marka modelini paylaş marka model bilmeden ezbere kimse yardımcı olamaz her teyp devresi farklı
Yeni teyp ses chip datasheet bakıp ses chipi ilgi bacaklarına lehim yaparak çözülebilir sanki

Moderatör tarafında düzenlendi:
G Çevrimdışı

gkhn08 

Aktif Üye
13 Mar 2020
78
32
Ustalarim sonsuz donuyor ve uzerine basinca buton gorevi goruyor potansiyometremidir yoksa encoder mi pek bilgim yok, encoderse baglantisi nasil olmali tarif edecebilecek ustam varmidir

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri