Playstation 5'e Yakından Bakış : İçinde Neler Var?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Sony Playstation 5'in içi nasıl? Neler var? Nasıl bir tasarım bizleri bekliyor, hep birlikte görelim;

Videoda incelenen modelde;
  • Fazladan eklenen, PCI-E 4.0 destekli, NVME SSD Slotu ile depolama yükseltme olanağı,
  • Sıvı metal kullanılan soğutma sistemi,
  • Yatay ve dikey kullanım sağlayan stant,
gibi heyecan verici gelişmeler bizleri bekliyor.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Genelde ürünlerinin içinin açılmasından rahatsız olan firmalardan farklı olarak kendilerinin teardown yapmaları hoş olmuş. Dahili SSD nin anakarta entegre olması pek hoşuma gitmedi ama ekstra M2 slotu bırakmaları bunu bir eksi olmaktan çıkarır bence. Soğutmada geçen jenerasyonu göre daha büyük duruyor sanki PS4 çok gürültülü çalışıyordu PS3 le karşılaştırıldığında belki bu jenerasyon daha sessiz çalışır. Tabi bu kirlenene kadar içi toz dolunca jet motoru gibi çalışmaya başlar.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Maliyet açısından herseyin tümleşik olması firmanın faydasına fakat kullanıcının zararına

Hala bu ürünlerde ram disk vga harici olmalı taraftar kitlesindeyim

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Genelde ürünlerinin içinin açılmasından rahatsız olan firmalardan farklı olarak kendilerinin teardown yapmaları hoş olmuş. Dahili SSD nin anakarta entegre olması pek hoşuma gitmedi ama ekstra M2 slotu bırakmaları bunu bir eksi olmaktan çıkarır bence. Soğutmada geçen jenerasyonu göre daha büyük duruyor sanki PS4 çok gürültülü çalışıyordu PS3 le karşılaştırıldığında belki bu jenerasyon daha sessiz çalışır. Tabi bu kirlenene kadar içi toz dolunca jet motoru gibi çalışmaya başlar.

Fanın olduğu yerde gürültü kaçınılmazdır. Zamanla olması normal bu yüzden.

Dahili SSD anakarta tümleşik geliyor ama depolama artırma çözümünde Microsoft gibi kart satmak yerine, ki o karttan oldukça şüpheliyim, esnek çözüm sunması kullanıcı dostu olmuş. Tabi bu yavruyu ne yazık ki vitrinden görebileceğim. :hihi

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Maliyet açısından herseyin tümleşik olması firmanın faydasına fakat kullanıcının zararına

Hocam o zaman PC olur zaten maliyet olarak toplama kasalarla rekabet etmek için konsolları çok düşük karla yada zarar ederek satıp oyunlardan para kazanıyorlar. Konsolun nispeten uygun fiyatının korunabilmesinin tek yolu böyle yapmak. Apple gibi sırf tüketici düşmanlığı yapmak için parçaları anakarta lehimlemeyle bir tutmuyorum bu cihazları. Zaten standart değil parçaları depolama dışındaki kısımları soketli olsa bile yükseltme yapabileceğiniz parça çok az olur.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

O zaman zaten PC'den farkı kalmaz.
Ek NVME SSD girişi koymuşlar işte, depolama artırmak isteyen takar oraya bir SSD.
Ki USB 3.0'dan da bir disk takıp kullanabilirsiniz. Tabi yine SSD olması gerekecek o ayrı.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Fanın olduğu yerde gürültü kaçınılmazdır. Zamanla olması normal bu yüzden.

Dahili SSD anakarta tümleşik geliyor ama depolama artırma çözümünde Microsoft gibi kart satmak yerine, ki o karttan oldukça şüpheliyim, esnek çözüm sunması kullanıcı dostu olmuş. Tabi bu yavruyu ne yazık ki vitrinden görebileceğim. :hihi
Zamanla tabi olur ses temizleyince normale dönerde PS3 ve PS4 ü arkadaşlarım sayesinde deneyimledim ses olarak PS4 ciddi rahatsız ediciydi belki benim arkadaşınki kirliydi ondan dı ama fan hızları yüksek geldi bana sanki soğutucu yetmiyor gibiydi.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Hocam o zaman PC olur zaten maliyet olarak toplama kasalarla rekabet etmek için konsolları çok düşük karla yada zarar ederek satıp oyunlardan para kazanıyorlar. Konsolun nispeten uygun fiyatının korunabilmesinin tek yolu böyle yapmak. Apple gibi sırf tüketici düşmanlığı yapmak için parçaları anakarta lehimlemeyle bir tutmuyorum bu cihazları. Zaten standart değil parçaları depolama dışındaki kısımları soketli olsa bile yükseltme yapabileceğiniz parça çok az olur.

Çok da pc olmaz hadi xbox bir şekilde uydurulurda ps işletim sisteminden dolayı pek olur gibime gelmiyor

Bence asıl sıkıntıları cihazların upgrade edilmesine karşı

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Zamanla tabi olur ses temizleyince normale dönerde PS3 ve PS4 ü arkadaşlarım sayesinde deneyimledim ses olarak PS4 ciddi rahatsız ediciydi belki benim arkadaşınki kirliydi ondan dı ama fan hızları yüksek geldi bana sanki soğutucu yetmiyor gibiydi.

Onlardaki sistem bundaki kadar büyük değildi.
Bunda daha büyük bir heatsink var.
Ki Zen2 CPU ve RDNA2 GPU önceki nesle göre oldukça güçlü.

Güç tüketimi 350 Watt'da kalmış tabi. :sirit

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Çok da pc olmaz hadi xbox bir şekilde uydurulurda ps işletim sisteminden dolayı pek olur gibime gelmiyor

Bence asıl sıkıntıları cihazların upgrade edilmesine karşı

Yeni cihazı nasıl satacaklar sonra?
Yükseltmek isteyene PC orada.
Bütçem olsa bende konsol kullanırım.
PC oyunculuğu kanser. (Hile konusunda.)

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Onlardaki sistem bundaki kadar büyük değildi.
Bunda daha büyük bir heatsink var.
Ki Zen2 CPU ve RDNA2 GPU önceki nesle göre oldukça güçlü.

Güç tüketimi 350 Watt'da kalmış tabi. :sirit
Şuan RDNA2 normal ekran kartlarında nasıl performans çıkaracak onu merak ediyorum doğrusu sızan bilgilere göre teknik açıdan 6900XT dışındakiler 5700xtye çok benziyor 7nm process te optimizasyon yapmış olabilirler ama nasıl rtx3000 lerle boy ölçüşebilecek anlamadım. Belki başka bir numaraları vardır.

D Çevrimdışı

Dizayn054

Yeni Üye
6 Eki 2020
12
33
Arkadaşlar PS5 konsolunda sadece HDMI2.1 çikişmi olcak 60 FPS oynamak isteyenler için HDMI2.0 olmayacakmi?

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Universal M2 slotu olması güzel ama bu slota uyan tüm m2 ssdler çalışacak, oyunlar buraya yüklenecek mi demek oluyor? Bence bununla ilgili kesin bir açıklama duymak gerek. Sony bu her şeyi paraya döküyor. PS Vitalarda gördük. Micro SD ye benzeyen kendi kartlarını çıkardılar. Cihaz sadece bu kart ile çalışıyordu. Ayrıca tümleşik SSD hiç iyi bir şey değil. Bir arıza durumunda sadece servis çözecek bu işi. Bir de ekstra SSD takmak niye bu kadar zahmetli olmuş? PS4'de bu çok kolaydı. Xbox Series X'de kolay olacakmış.

Yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla soğutma konusunda bazı soru işaretleri varmış. RAM modülleri için herhangi bir soğutma planı göremedik diyenler var. Liquid metal macunun uzun kullanımda sorunlar çıkaracağını söyleyenler var. Ayrıca heatsink'in büyük olması çok iyi bir soğutması olduğu anlamına gelmiyor. PS3'lerde de buna benzer büyüklükte heatsink vardı ve çok problemliydi.

PS3 Heatsink
7972_large_3000_largezprsr.jpg

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Arkadaşlar PS5 konsolunda sadece HDMI2.1 çikişmi olcak 60 FPS oynamak isteyenler için HDMI2.0 olmayacakmi?
HDMI geri uyumluluğu olan bir standart HDMI 2.0 la hatta daha eski standartları kullanan TVlerle kullanabilirsiniz konsolu sadece 4K 120hz de çalışmaz. Ama tvniz zaten 4k 60hz se 2.1 kablo filan almanıza gerek yok elinizdeki ürünleri kullanabilirsiniz.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt