Pixellence

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Yok mesela normal işlemcinin yanına Sony XR İşlemci, Samsung Quantum 4K İşlemci dedikleri görüntü işleme birimlerini koyuyorlar ya. Onu diyorum.
Vestel'de dönem dönem ayrı işlemci koyuyor kartlara.
MB130'un bir varyasyonunda da vardı sanırım.

İlk Pixellence'larda Philips'in video işlemcisini kullanmışlardı sanırım.

Bu yazılım açık kaynak bir teknoloji diye hatırlıyorum.
Philips vs birçok firma farklı isimle kullandı bildiğim kadarıyla.

Samsung'un Quantum veya SONY'nin X1 işlemcisi gibi bir mühendislik beklemeyin tabi.
Vestel'in konumu Arçelik, Sunny gibi üreticilerin bir tık üstü işte.
Kendi altyapsını kendi yapan, paneli ve diğer elektronik bileşenleri kendi mühendisliğiyle birleştiren bir firma.
Sunny mesela elektronik kartları bile dışarıdan alır.
Yazılım da öyle.
Arçelik de Vestel gibi sayılabilir ama tam olarak öyle değil.
Bazı besleme kartları Delta Electronics veya FSP'den alınma. (Yanılmıyorsam)
Vestel kadar kullanışlı bir yazılımı yok ama.
Sunny'nin yazılımının süslenmiş hali gibi geliyor bana.
Resim işlemede falan Sunny'den iyi iş çıkarır ama.
Ses konusu da öyle.
Vestel yıllarca o ses konusuna hiç el atmadı mesela. :kiskis

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Günaydın; Şu konuda paylaşılan link ile bu başlıktan haberim oldu, nasıl görmemişim bugüne kadar hayret :alala

Ben bildiğim kadarını anlatayım; Pixellence teknolojisini ilk defa 17MB22 anakartlarda sürdüler piyasaya ve o zamanlar aynen ilk nesil 100hz tv lerde 100hz kartının ayrı bir modül olduğu gibi ilk nesil Pixellence kartları da ayrı bir modüldü, yani sadece yazılım algortiması değildi. Yine 100hz ürünlerde olduğu gibi sonraki nesillerde ayrı modül olarak kullanmak yerine tv nin kendi işlemcisi üzerinden bu işi çözmeye başladılar. SPARTAN Xilinx chipli modül ile eklendi bu Pixellence özelliği ve tek işi buydu. Bulursam görsellerini de paylaşırım mutlaka.
17MB22 ile başlayan furyada görüntüde cidden etkili sonuç alındığı görülünce bunu pazarlaması uygun görülen tüm ürünlerde kullanmaya başladılar.
Bu Pixellence kartından ben bir kere sipariş edip incelemiştim. Üzerinden gerilim yükü yerine data akışı olduğu için öyle arıza yapan bir kart da değildi. 6 sene boyunca elimde kalmıştı o kart, kullanabilecek 1 tane bile tv denk gelmedi çünkü hem artık kartlı modeller kalmadı hem de hiç arıza yapan olmadı. Bugün gitsem abime devrettiğim şirketin malzeme deposunda baksam kimbilir hangi kıyı köşede kalmıştır :kiskis

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri