Philips Tv 2020 & 2021

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
piyasada ki "VA" tip özellikle 50"/58"/70" ebatlı paneller,kısaca ucuz/vasat paneller dir
hepsi de 50Hz+çakma10bit/8bit dir!

Sizlere arada bazı TV ler için paneli "SAMSUNG" derler ama bu küllüm yalnıştır!
kendisi bile QLED ler hariç hepsini Çin den ya ortak olduğu ya da fason olarak bir yerlerden alıp çakıyor

QLED lerin de sadece 9 ve biraz da 8 hariç hariç LGD fabrikası panel üretim işini devretti/bıraktı veya
tamamen çekilmiştir!

sürekli bir Samsung panel tantanası gidiyor! böyle bir şey yoktur!

"QLED" lerin neredeyse tamamını TCL üretiyor(CSOT) Samsunga da buradan alıyor ve buraya çok yeni ortak oıldu!

Sharp da panel üretmiyor dersek artık;geriye iyi "V A" olarak bir tek QLED paneller kalıyor
%90 harbi ÇİN malı(çoğu TCL de çıkıyor) AUO da üretiyor,sanırım fason bir kaç üretici daha var veya aday zaten vardır!

100Hz(120Hz)+10bit(çakma olan FRC ler filan değil)=sadece "QLED" ler vardır! arada AUO/CMO gibi ana üreticiler
örneğin SONY ye normal QL olmayan ama 100Hz+10bit panel üretip veriyorlar! hepsi Çin malıdır bunlar

Not;Sony sadece en üst seri Xxx9xx lar böyledir diğer VA/IPS ler vasat/sıradan v.s paneller dir!
Samsung da yaklaşık böyledir!
Philips daha farklı bir yoldan gidiyor ama üst seviye panel TPV de yine yoktur!

LGE de ise sadece NANO serileri üst seviyedir diğerleri vasat dır!

++

"Resim işleme" performansına gelirsem;TPV bir veya iki tık daha iyidir hepsinden!
hem IPS hem de VA olarak,bu konuda TPV epeyi yıllardır zaten her iki tip panelde de
ya iyidir veya çok iyidir!

8505/VA 10bit(8+FRC)+50Hz panele gelirsem(70 hariç)

kısaca 50lik paneller içinde bence en alınası panel budur(bakın TV demiyorum,çünkü TV
dediğiniz zaman adam yok kumandası şöylemidir diyor veya Android varmı diyor
yok cep den bilmem neyi yansıtıyormu gibi panelin asıl işlevi olaylardan çıkıp
bambaşka yerlere gittiği için ben bunları kriter olarak almıyorum!)

TV-panel=resim kalitesi+performansı ve buna bağlı olarak diğer fonksiyonları
nedir sadece buna bakarak değerlendirme yapıyorum!

adam kumandası için gidip LGE alabiliyor
veya Tizen sistemi onu çok etkiliyorsa sırf onun için Samsung alabiliyor
gibi diğer işlere göre tercihleri herkes tabiki yapabilir...

ancak iş resim kalitesine performansına gelirse,TPV bu konuda üstelik hemen her serisi
zaten doğru resim veriyor,ama mal kalitesizmiş,yok servis dandikmiş,yok fiyatı pahalı imiş
bunlar da kişiye göre değişir,sizler de buna göre TV yi seçerken kafanıza göre hareket edebilirsiniz!

Biz de özellikle kişiler forumlar denen yerlere girince bir alem oluyorlar!
birileri yemleme yapıyor,bu kişiler de bilgi kıt olunca hoop yemi yutuyorlar!
çöp oluyor dandik oluveriyor,bu markadan kaçın oluyor v.s v.s

50Hz+8bit=ekran da 48/49 dan büyük olursa hele de VA panel olursa....
adam bunu alıyor Pio aldığını sanıyor herhalde:haha
yok böyle bir şey yaw,böyle bir panel den bu kadar iş çıkacaktır!

++

Ben 2 aydır 50/8505 kullanıyorum,bu marka en çok Avrupada satıldığı için bir dolu yerden
yabancılar ne yazıyor diye okuyorum,bazen gülüyorum,bazen düşünüyorum bazen de ciddi
şaşırıyorum,zira orada da bazı tipler sanırım Pio aldığını sanıyor veya Samsung Q9x aldığını
sanıyor gibi msg lar okuyunca bir süre sonra insan bıkıyor yaw

8505 den sadece 50 ve 58 OK dir gerisini sallayın geçin,ama ucuz olursa bunlar belki eyvallah
derim ama öyle değil şimdilik,ancak 50/58 OK dir,bunun içinde de özellikle tercih 50 olsun diye
sürekli bir şeyleri de anlatarak 58 değil de 50 alın diyorum ve zaten kendim de 50lik olanını aldım

"resim kalitesi" olarak bana istediğim her şeyi doğru olarak verebiliyor,ancak bazı sebeblerdne dolayıda
eskik olan taraflarını da hem yazdım hem zaten biliyorum ama bir şekilde de kullanıyorum

çünkü eldeki malzemeden ortaya çıkacak mal budur yaw!
daha fazlası zaten olamaz ki

50lik panellerin çoğunu izledim veya çevremde var veya ben aldırdım v.s
50/8505 bunların içinden en iyisi(50Hz+8bit olarak konuşuyorum)
bakın 58 bile bana biraz falsolu geliyor(ebat büyüdüğü için) sadece 50 dedim ne 65 diyorum
ne 70 dedim veya 43 dedim! 50/8505 bu seri içinde mevcut ebatları arasında tek alınası paneldir!

falsolarını yadım tek tek(daha teknik işlerini yazmadım kafalar karışmasın diye ve gerek de yok zaten)
öncelikle bana en çok sorun çıkaran "AÇI" konusu var ve burası bana göre tek kelimeyle berbat yaw

onun için sürekli "TV yi satıyorum" diye yazıyorum,çünkü panelin açısı kötü,benim oturduğum
yerden "monitör" olarak kullanamıyorum,zira ben Dektop u buna bağladım bana bir yerde monitörlük
vazifesi yapıyor;daha doğrusu hiç yapamıyor,yoksa normal TV programları v.s işleri diğer evde bulunan
2 adet farklı model Toshiba TV lerden izlerim!

satarsam yerine IPS koyacağım yine,bu arada geçenlerde sattığım Grundig IPS paneli de sattığıma
pişman oldum şimdi,bana salt "TV" gerekmiyor Monitör gibi de kullanmam gerekiyor

ancak bu haliyle TV tam karşıdan açısız veya çok az açıyla izlenirse mükemmel iş görüyor,ben öyle her panel
için mükemmel filan lafları kullanmam ama bu panel gerçekten bu haliyle ciddi iyi

Yabancı forumlarda güyya kalibrasyoın yapmışlar ve değerleri vermişler ama bana göre ağzına
etmişler panelin yaw:haha

Default ayarları Standard veya Natural resim modlarıyla çok iyi resim alınıyor
ben şahsen Natural modunu kullanıyorum
sadece FILM leri Movie mod da arada izliyorum çünkü FILM şayet Bluray den değilse
Movie mode fazla etkili olamıyor! ben de ona göre kendi kullandığım modu ortak değerler
vererek ayarladım,sonuç çok çok iyi!

Receiver kullanıyorum Uydu için sonuç zaten söyleme hiç gerek yok!
Servis bile şaşırmıştı :hihi

"Bluray" performasını hala tam olarak yapamadım,elimdeki Toshiba Bluray biraz sıkıntı çıkardı bu aralar!
esas buradan bakılması gerekiyor resim performansı için,zira referans her zaman Bluray dir veya şimdiler için
4K Bluray cihazları,yaza sanırım bir tane alacağım 4K-BD cihazı

Samsung 2020 model QLED ler hariç bana göre hikaye bu diğer seriler R/T örneğin
N ler kötünün iyisi gibi kaldı yaw

Samsung QLED 100Hz+10bit OK dir gerisi hikaye!
Sony den de XG/H/F 100Hz+10bit 9x serileri OK gerisi yine hikaye

C Çevrimdışı

cbufatih

Yeni Üye
6 Eki 2020
29
36
albanez albanez bey merhabalar, 8505 serisi için güzel yorumlamalar yapmışsınız. Teşekkürler.
Bir şey aklıma takıldı. 58pus8505 serisi hareketli sahne performası ile ilgili fikriniz nedir acaba? p5 motoru tanıtımında 360 derece dönen evlerin olduğu videoyu bilirsiniz. gerçekten hakkını veriyor mu? Geçenlerde Vestel 58ua9600 aldım ve hareketli sahne performanslarını hiç beğenmedim ve iade ettim. Şimdi Philips siparişi verdim ancak hala yollarda. TV gelmeden bir de size sormak istedim acaba nasıldır? youtube'de olan sniper videosu vestelde de çok iyiydi fakat Netflix'te normal tv kanallarında falan performansı inanılmaz kötüydü. p5 videosundaki titreyen evler gibiydi vestel. 58pus8505 acaba Netflix, YouTube veya karasal yayınlarda nasıldır bununla ilgili bilginiz var mıdır acep?
İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

O Çevrimdışı

Omers

Yeni Üye
9 Kas 2020
15
43
Herkese merhaba. Birkaç gündür kullandığım Philips 58PUS8505 modeli ile ilgili olarak bazı değerlendirmelerimi paylaşmak istedim. Yotube üzerinden bir video inceleme yapmayı da düşünüyorum yakın zamanda. Almayı düşünenler için eksileriyle artılarıyla fikir vermeye çalışayım.,

Artılar:

- Öncelikle Philips'in bu modeli ile ilgili zaten internette bulabileceğiniz özelliklerine (dolby atmos, HDR 10, direct led ...vs.) değinmiyorum. benim bu tv'yi tercih etmemin en büyük sebebi 4 metre civarında bir izleme açısı için 65" tv'leri fazla büyük bulmamdan kaynaklanıyordu. Zaten tv'min eni 130 cm, stantlı yüksekliği de 83 cm. Dolayısıyla 58" bu açıdan tam aradığım büyüklükteydi.

- Görüntü çok güzel ve renkler oldukça canlı. Ama bu canlılık Samsunglardaki gibi yapay bir canlılık değil. Mağazalarda Sony ve Philips'in ekranları nedense diğer tüm tv'lerden daha güzel görünüyordu. Özellikle 4K içerikleri izleyince eski televizyonum olan LG 42SL9000'in ne kadar eskidiğini daha net anladım.

- Amblight özelliği film izlerken gerçekten çok keyifli oluyor. Sanki görüntüyü daha derin ve ekranı daha büyükmüş gibi gösteren bir ilüzyon yaratıyor. Bu arada cihazda amblight özelliğinin farklı versiyonları var. Sese göre yada videoya göre ışık yansıtması verebiliyor. Ayrıca lounge light ve bayrağı takip et diye 2 versiyon daha var. Ancak bunlarda sürekli kırmızıya yakın bir ışık çıktığı için tercih etmedim. Son olarak amblight'ı kapatabiliyorsunuz.

- İnternette okuduğum bir iki şikayetten dolayı korksam da, cihazımda ışık sızması yada ölü piksel yok.

- Philips tv'lerde menü can sıkıcı derecede karmaşık olsa da (anneme geçen sene aldığım tv'den biliyorum), bu modelde daha yalın ve anlaşılır bir menü tercih edilmiş.

- Bazı 55" ve üstünde büyüklüğe sahip modellerde sabit ayak tercih edilirken, bu modelde döner stand olması pratiklik katmış.

- Cihazın kumandası premium hissi veriyor. Google sesli asistan desteği için ayrıca kumanda da tuş var. Bunun yanında tuş dağılımını oldukça kullanıcı dostu yapmışlar.

- Android ara yüzü son derece hızlı ve akıcı. Kıyaslama yapmam gerekirse Xiaomi Mibox S 4K'dan daha hızlı. Zaten bu sebeple android box'ı mı sattım.

- Netflix üyesi değilim ancak amazon prime üyeliğim var. Stremio Apk'sını da yükledikten sonra uygulamaların Mibox'dan daha performanslı çalıştığını fark ettim. (Ram farkı sanırım)

Eksiler:

- Siyahlar Oled ekranlardaki gibi tam siyah olmasa da, eski televizyonum ile karşılaştırdığımda gayet tatmin edici diyebilirim. Ancak karanlıkta film izlerken bu konuya takıntılı olanlar ve bütçesi yetenler için Oled'ler tercih sebebi olabilir.

- Bu modeli almadan önce 100 hz bir televizyon almayı çok istemiştim. Ancak bütçeyi 10.000 TL üstüne çıkarmayı da pek mantıklı bulmamıştım. Cihazın 50hz olmasından mı, yoksa sadece bu modelin bir sorunumu bilmiyorum ama hareketli sahnelerdeki dalgalanma benzeri bulanıklık göze fazlaca çarpıyor. Daha doğrusu belki dikkatsiz birisi için pek önemli olmayabilir. Ancak ben bu 50hz/100-120 hz olayını fazla araştırdığım için sanırım, benim gözüme fazlaca batıyor.

- Dahili uydu alıcılı televizyonlarda kanal geçişi yavaştır tamam. Ama bu televizyonda bir kanaldan diğerine geçerken internette gazete okuyabilirsiniz. Süre tutuyorum 4,5 saniyede ancak diğer kanala geçiyor. Bu konuda izlemediğim kanalları silmek bir çözüm olur mu değerli üstatlar dönebilirse sevinirim. Zira harici bir receiver takmak istemem. Ama bu durum gerçekten sinir bozucu.

- Keşke kumanda tuşları ışıklı olsaymış. Karanlık ortamda tuşları görmek zor oluyor. Kumanda da sadece "amblight" tuşunu ışıklı yapmışlar.

Birkaç günlük tecrübemden sonra paylaşacaklarım bu kadar. Ancak bütçemi daha üst bantlara çıkarabilseydim, kesinlikle 100hz bir oled tv almak isterdim.

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
O Omers

-hem genel hem de 8505 için v.s olsun tercihen panel 55 ve üstü ise hatta bana göre 50 ve üstüyse
50Hz yerine 100 Hz lik panel alın diyorum!

hatta bana göre bu durum 42 ve üstüne çıkma 50hz olursa!
veya eskiden "Toshiba"(IPS li olanlar için)ebat farketmeksizin 50Hz de olsa acaip hızlı olurlardı
ben de IPS 42 tosh da var ve CRT/TN ile yarışır o kadar hızlı!

-8505 de limit 50 dir,üstüne çıkmayın(VA için)!!!
ama 50Hz olmanın dezavantajı tabiki 50 de yine vardır ama 58 lere çok daha azdır!

>yabancı forumlarda çok okudum özellikle 58 alanların bazı malum/klasik sıkıntılarını ama 50 de
pek okumadım sayılır veya çok daha düşüktür!

-Siyah ları şimdi OLED ile mukayese etmek yalnış olur hatta haksızlık olur ve Pio gibi veya siyah konusunda
tam siyah için aderes zaten belli>>>OLED:ok

-buna karşın bu mVA panellerin orta-üst ve iyice serileri ki bu da böyledir özellikle Contrast oldukça iyidir!
ben bir yerde 10bin gibi okudum ama sallamışlar yaw,10bin;1 CR neredne uydurdular şimdi onuda anlamadım
ancak piyasa da gördüğünüz Samy QL veya Sony nin X9x serileri gibi/yakın veya daha iyi bir mVA panel var üstünde
50 de bu daha fazla belli oluyor,kısaca bu konuda CR oranı iyi diyorum

-diğer bahsettiğin 50Hz deki bulanıklık/titreme/dalgalanma v.s sıkıntısı tamamen ebat/Hz olayıyla ilgilidir!!!
50 de daha az vardır ama dediğin gibi çoğu insan bunu görmez veya anlamaz v.s
yani senin gözün doğrusunu görmüş şimdi

not;Philips TV ler özellikle resim işleme+hız v.s olarak genel de iyidir veya çok iyidir,zaten kişilerin Philips
şikayetleri çok başka şeylerdir!

not;son gelen yazılımla ki bu üçüncü yazılım oluyor ilki fabrika çıkışı(Mart2020)sonra iki tane daha çıktı
bugüne kadar,yazılım sorunu yok sayılır,zaten yakında bir kaç tane daha çıkabilir!

dikkatimi çeken son yazılımda resim kalitesi(video katı)biraz daha iyi olmuş(ben bir falso görmüştüm
panel 8bit olduğu için ama bundan bahsetmedim şimdilik,gizli kalsın bakalım kimler anlayacak diye
hiç yazmadım ama panel 8bit olduğu için bunu yazılımla düzeltemezler ama biraz iyileştirme yapabilirler
bekliyorum bakalım ne çıkacak:hmm

bir diğer sıkıntı ise hareketsiz sahnede(örneğin arka fon gibi) yine paneli 50Hz+8bit olmasıyla ilgili olarak
black-crush tarzı özellikle siyah ekran da karıncalanma gibi hareketlerin olmasıdır,bunu da Sharp ayarını kısarak
gideriyorsunuz,sanırım bu dikkatlerini çekmiş ki eskisi kadar olmuyor!

Default Sharp ayarını ne vermişler bilmiyorum ya da unuttum ama bunu "1" yapın 2 de bile bazen yapıyor

-Kumanda bana göre rezalet,bu kadar ergonomiden uzak bir şey olamaz yaw,AirMouse kullanıyorum şimdi
ama o da normal de TVBox ın olduğu için bir tane daha iyi bir AirMouse gerekiyor,kumanda benim için kötü!

-Dahili Uydu Alıcısı nı hiç kullanmadım,bilmiyorum,üşenmezsem bir gün bakarım artık,ilk servis kurduğun da
bazı şeyleri anlattı,zaten beni hiç açmamıştı bu dedikleri ve onlar gittikden sonra ben paneli resetledim ve
yeniden kurdum yaw,rezil bir alıcı çalışması var bana göre ve ben de 3 tane uydu var,seçme yok bilmem no yok v.s v.s deyince
zaten benim onlarla işim olmaz ve Kathrein-916 Receiver la kullanıyorum netice süper:ok

++

benim için tek kriter var "resim kalitesi" gerisi hikayedir
bu panel beni "kesti" kısaca

zaten bu malzemeden çıkacağı da en fazla budur! 50Hz+8bit yani ne olacakki???
keşke 48 i olsaydı direk onu alırdım(VA ise tabiki)

Not;AÇI sorunu vardır,sen bundan hiç bahsetmedin ama panelin rezalet bir açı sorunu vardır!
tam karşıdan gözlerin de panelin tam ortasına gelecek açıdan herşey süper yaw

ama biraz yana kayınca mVA lar böyledir ama bu en kötüsü çıktı!

ben bunu daha çok "Monitör" gibi de kullanınca yandan hiç izlenmez oluyor! bu yüzden satmak istiyorum
bana gelmedi bu TV maalesef,Monitör desteği aslında çok iyi+Monitör diye bir modu da var ama farkını tam
anlayamadım açılı izlediğim için! bu yüzden satıp IPS panel alacağım eskisi gibi

isteyen olursa 5 kağıda aynen gönderirim,yada satılmazsa bunu başka odaya geçirip ya yeni bir Nano IPS ya da eski
Tosh IPS panelimi buraya taşıyacağım!

O Çevrimdışı

Omers

Yeni Üye
9 Kas 2020
15
43
albanez albanez kesinlikle yazdıklarınıza katılıyorum. Ancak harici uydu işin içine girdi mi, ekstra bir kumanda, ekstra bir hdmi bağlantısı daha olacağı için pek sıcak bakmıyorum. Ama şu bir gerçek 100 TL'ye aldığım dreamstar harici uydu alıcının kanal geçiş hızı, kullandığım philipsten 3 kat daha fazla.

Bunun dışında yukarıda bahsettiğiniz bir takım değişiklikleri de yapıp hareketli görüntülerde bir değişiklik oluyor mu bakayım.

Bu arada dikkatimi çeken bir şey daha oldu. Harici diskten açtığım bazı filmlerde ufak takılmalar yaşarken, androidden kurduğum nova media player ile gayet akıcı bir izleme gerçekleştirebildim.

Açı konusunda tv'yi hep karşıdan izlediğim için dikkatimi çekmemişti.

Ben açıkçası fiyat performans kriterinde televizyonu başarılı buldum açıkçası (Aldığım fiyat 6.600 TL). Ancak 100hz bir Qled gerçekten güzel olurmuş. Maalesef onlarında fiyatları uçuk. Bu arada televizyonu Amazon'dan almıştım ve kargo hem hızlı, hemde kutusu neredeyse sıfır hata ile gelmişti. Amazon'un 1 aylık iade politikası göz önüne alındığında, tv'yi alıp sizin gibi beğenmeyenler için amazon'dan yapılacak alışveriş iyi bir çözüm olabilir.

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
-Uydu tercihi işi size kalıyor artık,ben dahili alıcıları bir tek Panasonic LCD&PDP ler harici hiç birisini
beğenmiyorum

-Gelişmiş ayarlar;örneğin bazı extra ayarlar ON&OFF şeklinde olanlar;hepsini OFF "yapın"

Motion;ben bunu da OFF da kullanıyorum!

Picture Format,Original yap!

-HDD ile açtığın bazı içerikler de yapar/yapabilir ancak bu daha çok uyum sorunu veya o içeriğin
bazı destekleriyle ilgilidir tam bir kriter olamaz bu,ayrıca bir çok insan bu panelleri bir "Media Player"
gibi görmektedir;bana göre YALNIŞ!

GPU zaten MaliG51 diye biliyorum(belki de 31 idi şimdi unuttum) bu bir kere çok iyi değildir!
ama sen bunu şimdi TVBox a takarsan performansı çok daha iyi olur ama panele takarsan
kesinlikle iyi değildir!

Örneğin Sony nin bazılarında GPU Mali860 vardır ki bana göre de en iyisi budur:ok
Philips bu konuda daha yenisini takmış ama performansı düşük kalıyor!

Örneğin aynı içerikleri TVBox varsa öyle dene veya PC den dene sanırım sonuç daha iyi olacaktır!

++

Android derken panelin dahili sisteminden mi kurdun bunu??
yoksa KODI yükleyip de denedinmi(ben denedim sonra kaldırdım,ama sorun çıkmadı)

Nova Player bilmiyorum hiç kullanmadım BOX larda

Not;panelin yine de M.Player desteği oldukça iyi,çünkü ben de denemek için ext.HDD mi taktım ve codec/format
v.s sıkıntısı olmadığı gibi Sony/Samsung a göre bu konuda daha iyi idi!
Motion da bahsettiğin sorunu da hiç görmedim ama ben paneli MP gibi kullanmıyorum,TV-Box veya PC kullanıyorum
böyle işler için

Bir ara devamlı kullandığım player olan "MX Player" yükledim panelin kendi Android sistemine sorunsuz çalışmıştı
sen de bir dene bunu,sanırım daha iyi bir player bu veya VLC ile dene bu da iyidir!

Not;ben panelin "Android" kısmını da hiç kullanmıyorum,çünkü üzerindeki GPU bana göre değil,hatta bana göre
dandik ben bunu Mali 7/8serisi beklerdim!
Android kısmına hiç bir şey de yüklemedim,veya yükleridiklerimi de sildim+KODI dahil ama dileyen bunları yükleyebilir
tabiki,ben de TV-Box lar var iki tane birisini bağlıyorum

not;takılma(motion olarak)ben görmedim hiç,ayarları dene,OFF yap hepsini bu arada! Motion dahil

-AÇI berbat! sadece bunun için paneli satmak istiyorum yaw:kiskis
Monitör olarak kesinlikle kullanamıyorum ama onun haricinde tam karşıdan baktığım zaman çok çok iyi:ok
aklınızda olsun bu panel ayrıca hafif üst den de bakarsanız ciddi açı sorunu veriyor!
göz hizanız tam panelin orta çizgisi seviyesine gelecektir

örnek;kimisi mağazaya gttim hiç beğenmedim diyor,halbuki panel çok büyük ihtimalle ya tepede duruyor ya da
alçak bir sehpa üzerinde durduğu için adam sisli/puslu v.s diyor ki hiç alakası yok!!

mVA paneller contrast+siyah olarak oldukça iyidir!
ayrıca panelin Direct_LED(full-led baclit) olması da ciddi bir artısıdır!

ama panelin baclit sistemine "dimming" sistemi eklemedikleri için bana göre en büyük eksi tarafı olmuş

yaw bu Çin liler maliyeti düşürmek adına ne varsa yapıyorlar,TPV de aynı mok!

++

QLED OK tabiki ama fiyatları da çok güzel! 7/8/9 OK dir
Sony XH9 da OK dir ama onların rakamlarıyla 8505 çok farklı kulvarda!

++

ben paneli mecburen Vatan dan aldım,çünkü elimizde toplam 3bine yakın alışveriş kuponu oldu
süresi de gelen! benim monitör tamire gitti kırdılar,parasını tam ödediler,kızımın da bir cihazı vardı
onuda kaybettiler kargoda! hepsini alışveriş çeki verdikleri için mecburen bunu aldım
ama amazon işi doğrusu çok iyiymiş,yoksa aynen sallardım geriye yaw:haha1

zaten ilk aldığım da pixel hataları çıktı,değişim verdiler 10 gün sonra gidip 2.paneli alıp getirdim
üstelik her iki defa da hamallığınıda ben yaptım yaw

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
GPlayStore dan bunu yükle bir dene derim>>

ben PRO sunu kullanıyorum ama pek fark yok,ya da reklamlara filan takılma önce içerikleri dene
bakalım ne yapıyor,olmadı VLC yi dene

ama VLC daha çok Andro lu telefonlarla tam uyumlu veya PC versiyonu PC de başarılı
bu programların hemen hepsi aslında telefonlar için yazıldığından dolayı,onlarda sorunsuz olurken
Android BOX veya TV olursa uyum sorunları çıkıyor hatta çalışmıyor bile zaten yüklerden de
uyarı verir!

için

Eliah Çevrimdışı

Eliah

Yeni Üye
24 Kas 2020
2
31
Merhaba,

70 - 75 inchlik bir TV arıyorum. Philips Hue ampüllerim de olduğu için şu an piyasada olan 70PUS8505 modelinde karar kılmıştım. Açıkcası fiyatı da oldukça ucuz. Ancak başlığın tamamını okuyunca iyi bir tercih olmadığını anladım.

TV'de benim için olmazsa olmaz olan spor içeriklerini ve HDR filmleri kaliteli şekilde izleyebilmek. Özellikle hareketli sahnelerde problem yaşanayan kullanıcılar olmuş sanırım. Futbol izlerken özellikle çok fazla hızlı görüntü oluşuyor, bu tarz içerikler izlerken performans gerçekten de çok mu kötü? Örnek bir video bulamadım özellikle bu konuya değinen.

Ambilight özelliğine sahip 70/75 inch boyutunda, belirttiğim içerikleri izlerken mutsuz etmeyecek herhangi bir Philips TV bulmam mümkün mü? Önerilerinizi rica ederim.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
70/75 ebatlar belki büyük ekran isteyenler için güzel bir seçim olsa da her panelin
böyle büyük ebatları alınmaz!

8505 özeline gelirsem tercih şöyle olmalı bu seri için önce 50 sonra daha büyük için 58
bu paneller zaten mVA dır

65/IPS dir ben fazla beğenmedim,daha da açıkçası ebat büyük olup da böyle vasat bir
IPS kullanlması zaten teknik olarak bile falso olmuş!
ancak 65 resim kalitesi 70 den daha iyidir

70/VA dır o da aynen IPS gibi,bu ebata bu spec. de panel hiç olmamış

sonuç olarak ilk tercih 50 sonra 58 olmalıdır şayet illa 8505 alınacaksa

Ambilight benim beğendiğim ve de kullandığım bir şey olmadığı için bunun kararı
size kalıyor

100Hz+10bit/VA panel=Samsung QLed serisi veya Sony den XH9x serisi;bunların her ebatı düşünülebilir
bütçe hikaye değilse:hoba1

kısaca piyasa da adam gibi panel serisi ciddi az dır!

++

Resim işleme katında Philips ler genel de hep iyidir veya çok iyidir,sorun yaşayanlar acaba neleri yaşamışlar da
sıkıntı olduğunu yazmışlar,bu da önemli,hani ben 50" kullandığım için sadece bunu biliyorum ve çeşitli
kaynaklar dan da test ettim ve genel bir sıkıntı kesinlikle yok!

Motion olarak elbett 50Hz/8bit bazı falsolar olsa bile bunları çoğu insan ne biliyor ne de görüyor!
gerçi ben bunları da anlattım ve bana direk ulaşıp da şöyle şöyle var abi diye motion şikayeti de hiç
gelmedi!

ama eldeki malzeme ile de şimdi Opel den BMW performansı da beklememek lazım:kiskis

Eliah Çevrimdışı

Eliah

Yeni Üye
24 Kas 2020
2
31
70/75 ebatlar belki büyük ekran isteyenler için güzel bir seçim olsa da her panelin
böyle büyük ebatları alınmaz!

8505 özeline gelirsem tercih şöyle olmalı bu seri için önce 50 sonra daha büyük için 58
bu paneller zaten mVA dır

65/IPS dir ben fazla beğenmedim,daha da açıkçası ebat büyük olup da böyle vasat bir
IPS kullanlması zaten teknik olarak bile falso olmuş!
ancak 65 resim kalitesi 70 den daha iyidir

70/VA dır o da aynen IPS gibi,bu ebata bu spec. de panel hiç olmamış

sonuç olarak ilk tercih 50 sonra 58 olmalıdır şayet illa 8505 alınacaksa

Ambilight benim beğendiğim ve de kullandığım bir şey olmadığı için bunun kararı
size kalıyor

100Hz+10bit/VA panel=Samsung QLed serisi veya Sony den XH9x serisi;bunların her ebatı düşünülebilir
bütçe hikaye değilse:hoba1

kısaca piyasa da adam gibi panel serisi ciddi az dır!

++

Resim işleme katında Philips ler genel de hep iyidir veya çok iyidir,sorun yaşayanlar acaba neleri yaşamışlar da
sıkıntı olduğunu yazmışlar,bu da önemli,hani ben 50" kullandığım için sadece bunu biliyorum ve çeşitli
kaynaklar dan da test ettim ve genel bir sıkıntı kesinlikle yok!

Motion olarak elbett 50Hz/8bit bazı falsolar olsa bile bunları çoğu insan ne biliyor ne de görüyor!
gerçi ben bunları da anlattım ve bana direk ulaşıp da şöyle şöyle var abi diye motion şikayeti de hiç
gelmedi!

ama eldeki malzeme ile de şimdi Opel den BMW performansı da beklememek lazım:kiskis
İlla 8505 olsun diye bir gayem yok. Ancak dediğim gibi mesafe uzak olduğu için büyük bir panel almak istiyorum. 70/75 inch bandında philips baktığımda ise karşıma en iyi seçenecek 8505 serisi çıkıyor. Bu büyüklükte başka bir philips var mı önereceğiniz?

Dediğiniz gibi, QLED serisi ve XH90 serisi oldukça başarılı ancak neredeyse Philipsin iki katı bir bütçe demek.

HDR içeriklerde nit değeri çok önemli detayları görebilmek açısından. Philips 8505'in ortalama parlaklığı 350 nit iken, Sony xh90'ın 600-700 nit. Sony bile eleştiri alıyor bu konuda.

Motion kısmını da çok kafama takıyorum çünkü oldukça fazla futbol maçı izliyorum, uydu üzerinden bir maç yayını açıp hangi noktalarda motion falsolar çıkarıyor video veya foto ile gösterebilirseniz çok memnun olurum.

N Çevrimdışı

Nautilus

Aktif Üye
13 Haz 2019
294
43
İlla 8505 olsun diye bir gayem yok. Ancak dediğim gibi mesafe uzak olduğu için büyük bir panel almak istiyorum. 70/75 inch bandında philips baktığımda ise karşıma en iyi seçenecek 8505 serisi çıkıyor. Bu büyüklükte başka bir philips var mı önereceğiniz?

Dediğiniz gibi, QLED serisi ve XH90 serisi oldukça başarılı ancak neredeyse Philipsin iki katı bir bütçe demek.

HDR içeriklerde nit değeri çok önemli detayları görebilmek açısından. Philips 8505'in ortalama parlaklığı 350 nit iken, Sony xh90'ın 600-700 nit. Sony bile eleştiri alıyor bu konuda.

Motion kısmını da çok kafama takıyorum çünkü oldukça fazla futbol maçı izliyorum, uydu üzerinden bir maç yayını açıp hangi noktalarda motion falsolar çıkarıyor video veya foto ile gösterebilirseniz çok memnun olurum.
70 PUS 7304 serisini kullandım 8505 serisinin 2019 versiyonu yani aynı ürün diyebilirim.Fiyat fayda olarak tavsiye edebilirim.Hiç bir kronik sıkıntısı yok , var diyenlerin çoğu ya kullanmayanlar yada kullanıyormuş gibi yapanlardır.DH deki yorumlara aldırış etme keza orası pazarlama yuvasına dönmüş vaziyette.Hareketli sahnelerde bana göre vasattır ama bu kötü olduğu anlamına gelmiyor.Yani ne kadar ekmek o kadar köfte bütçeniz elveriyorsa alın kullanın gitsin.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
8505 de veya Sony de v.s o parlaklık değerleri ile panel gerçek kendi değerleri farklıdır!

VA panellerin "dandikleri" bile 300nit dir! 350/400nitler de neredeyse tamamında böyledir
değişen sadece dynamic-nit değeri dediğimiz buna sebeb olan baclit gücü farklıdır!

8505 veya eşdeğer piyasada bulunan tüm VA lar orta/üst olanları 350/400 dür

HDR de adamlar bir değer koydular ve buna 1000nit dediler,ama hiç bir IPS panel de zaten
böyle bir değer yoktur ve de olmaz,OLED de hiç olmaz! VA ların çok çok azında 1000 ve üstüne
çıkılıyor!

ama hesap da HDR için 1000nit olması gerekiyor

1000niti adamın gözüne dayarsan ortada ne resim kalır nede manzara tarifi yaw!

FILM>>>1080p/24fps de>>doğru değer 120n dir 6500Kelvindir
bu film 2160 bile olsa anime veya benzer bir içerik değilse yine böyledir 120 dir ve 6500K dır

ama çoğu insan 120 yi az bulur bunu açar 140/160 la izler daha olmadı 250 ile izler ama 300 ile izlenmez zaten

HDR de çok farklı değerler var,bir şekilde manzara örneğin GECE çekimiyse,belki ilk etapda insana güzel veya detaylı
v.s gelse bile olan şu ki,siz hiç gece çıkıp en aydınlık sokaklarda veya çeşitli yerlerde dolaştığınız zaman
olan manzarayı görüryorsunuz ve biliyorsunuz ama panelden gördüğünüz GECE bir kere natural değil!
böyle bir gece yok yaw:haha

gelelim Gündüze;bu biraz daha su kaldırır gibi olsa bile gördüğünüz resmin natural olmadığını hemen anlıyorsunuz!

ama geriye şu kalıyor tabi zevkler-renkler tartışılmaz,şimdi adam der ki yaw ben bu resmi daha çok seviyorum veya
bu bana göre doğrusudur!

++

Verilen bazı teknik bilgiler bir kere yalnış,kağıt üstündeki bazı değerleri alıp buna göre iyi-kötü veya vasat v.s
diyorlar!

HDR ile bir yere kadar görüntü izlenir,panelin ömrünü HDR ile geçirmek mümkün değildir!

adamlar mal yapıyorlar bir sürü atraksiyon geliştiriyorlar,marketing palavralarıyla malı kakalıyorlar
test siteleri malum,forumlar hepten malum,bilen bilmeyen herkes zaten panel ustası oluyor

şimdi geçen aylarda 8505 için bir kaç yabancı Avrupa forumlarına takıldım adamlar sankim DH nin
farklı bir versiyonu gibi çalışmışlar yaw:haha
al burasını çal DH ye aynen öyle gibi

adam 65lik olanı almış elinde bazı test cihazları var belliki işte biraz anlayan birisi ama
herif aldığı paneli özel üretim Sharp VA panel sanıyor galiba ama Sharp IPS üretmez ayrıca
IPS lerin max. CR oranı 1000/1200:1 dir bu herif 10.000;1 diye ölçmüş çüşşşşş

IPS şayet FALD olursa ve harbi FALD olsa bile LocalDimming ON olursa bile max CR oranı/static-dynamic)
4000;1 olur yaw:hihi ama adam 10bin diyor yani öyle bulmuş!

yaw ben boşuna VA bakıyorum o zaman örneğin 65lik 8505 alayım hem IPS hem de 10bin contrast var:clap2

DH de böyle benzer lehte veya çoğunlukla aleyhte sözüm ona yorum bulursunuz özellikle Philips ler için
++

50Hz panelin bazı konularda riski de vardır+ebat büyük oldumu bunlar daha çok falso yapacaktır
ve bunlar LCD lerin olmazsa olmaz kriterleridir!

NIT değerleri tam yerine oturmuyor,örneğin benim böyle işlerle hiç işim olmaz çünkü ben natural resim seviyorum
ne HDR ne de D-Vision izlemem veya belki test için bakacağım v.s ama hiç bir zaman benim istediğim resim
böyle özellikler de olmayacaktır

Not;ben bugüne kadar ""50Hz"" olup da ister VA ister IPS olup da özellikle "Motion" çok iyi iş çıkaran
Toshiba hariç tek bir üretici ne duydum ne de gördüm!

Toshiba eskiden S_IPS leri LGD den alırdı,VA ları da Samsung S_LCD/SDI den alırdı 50/100Hz lik olarak
hepsi de motion da CRT/TN gibiydi! elimde böyle iki tane zaten var! birisi VA diğeri de IPS

btün ayarları OFF yapıp dilediğin mod tan istediğin kadar bas banamısın demiyen!
hele VA olanı,Game mode bile yok o panel de zira odevirde Game mode olmazdı yaw
anlayın gerisini

şimdi panel 100Hz ama motion da daha iyi veya hatasız olsa bile,burasını iyi okuyun şimdi>>
Bluray den diski oynatıyorsunuz FILM ve 1080p/24fps işte burada hemen hepsi sadece Sony
ler kısmen hariç falso veriyor ya da reism tam smooth akamıyor v.s

NTSC system USA/Japan olursa panel 120Hz oluyor bu falso daha fazla ortaya çıkıyor!
Toshiba da hiç bir zaman falso olmaz!

zaten işin uzman testi de Bluray bağlayıp oradan bakıyoruz buna 1080p/24fps de manzara nedir diye!
bugün 2160 lara çıktı ama Bluray performanlarında genel de es geçiliyor

yok HDR den 1000 değilmiş!
bilmem neyi şöyle yapıyormu!

ama TV izlerken de durum tam tersi USA/Japan>60Hz de veya 30Hz de panel daha başarılı iken
Avrupa PAL 25/50 de panel yine falso veriyor! örneğin yayınlar(Uydu) 1080i/50fps de çuvallıyolar
SD>576p de yine öyle

bu sorunu düzeltmek için şu tavsiye yapılıyor!(şimdiler de bu da pek yapılmıyor!)
örneğin paneli dahili alıcısı bu konuda falsolu ise Receiver kullanın diyor! ama hangi receiver???
bunların çoğu bu konuda dandik yaw veya adam RFeceiver alıyor ayarlarından 1080p seçiyor(max
değer onu gördüğü için)ama bu YALNIŞ,1080i seçilmelidir!

Not;ben 8505 in dahili alıcısını hiç kullanmadım,ne mal olduğunu zaten biliyorum ama ilk kurulumda
servis bunu kurdu ama tek bir kanala bile bakmadan onlar gittikden sonra paneli resetleyip hepsini sildim
Reciever bağlayıp öyle kullandım!

manzara çok ciddi iyi çıkınca da işte panel budur dedim,gerçekten iyi bir Receiver ile panel performansı
ciddi manada iyidir,ama yabancı forumlarda bile "berbat" bir resim var demişler yaw!
kimileride panelin Default resim ayarları rezil,berbat v.s demişler,yaw ben böyle bir şey görmedim!

bunlar acaba FAKE DH üyelerimi diye düşünüyorum şimdi:haha1

dileyen olursa bana gelir izler,yerim yurdum bellidir!

yoksa ülen diyorum bu TPV bana özel üretim bir malmı yaptı verdi??? öyle bir şey yok tabiki

Vatan/Lara mağazasından aldım,promotör beni tanır,çıktı yukarıdan depodan bir tane 50lik getirdi attım arabaya
getirdim ertesi gün pixel hataları çıkınca değişim verildi yine götürüp değiştirdim yenisini attım arabaya getirdim
yani ne özel ne de güzel v.s

şimdi buna dandik bir Receiver taksam elbette manzara hemen değişecektir!
ama bende şu anda Kathrein-916 bağlı panele,kolay kolay resim beğenmem ben açıkçası
ama gördüğüm manzara ciddi güzel üstelik gün boyu çoğunlukla Astra 19.2 den FTA "720p" yayınları izlerim
yani bu kadar olur,daha fazlası olmaz diyorum!

Monitör olarak da Dektop bağlı,o konuda bence gayet iyi textler düzgün,videolar çok iyi v.s
ama AÇI berbat olduğu için yandan izleme yapamıyorum canımı sıkan bir tek bu oldu,onun için
satacağım dedim,birisi çıkarsa bunu satarım zaten 50 biraz büyük oluyor bu iş için(oturduğum
yer itibarıyla)

IPS 100Hz/10bit alacağım bakalım ne zaman bir teşhir denk gelirse!

8505 için özelden çok soru alıyorum,onun için millet iyi okusun diye bazı şeyleri uzun tutuyorum!
50/58 OK hatta bana göre bir tek 50 OK dir bu seri den
ne 65 ne 70 nede 43(bu sanırım TR ye gelmedi diye biliyorum)

TPV uyanık bir Çin li üretici her ebat dan hangisi daha ucuz ise onu alıp takıyor panel için!
Sony de aynı bok! IPS leri yaramaz,MARKA satıyor sadece IPS ler için,ama ucuz olursa amenna ama ne gezer
acaip pahalı IPS leri bile
Samsung da kısmen böyle QLED 100Hz ler hariç herifler MARKA satıyor sadece!

TPV tam ayrı bir alem ne mok yediklerini bilen beri gelsin yaw

Düşünün en üst seri 50Hz/çakma10bit yaw varmı böyle iş arkadaşlar!

O Çevrimdışı

Omers

Yeni Üye
9 Kas 2020
15
43
Bugün televizyonumda fark ettiğim bir durum oldukça canımı sıktı. Bu durum normal mi, değil mi fikirlerinizi almak isterim.

tamamen karanlık bir ortamda ve televizyonda tek renk görüntü varken, panelin yüzeyinde belirgin bir ışık dağılması oluyor. Sanki led barlardan bazıları değişmiş ama orjinalinden farklı olur ya aynı onun gibi. Resimden anlaşılıyor mu bilmiyorum. Ama ekran normalde dümdüz siyah olması lazımken, ışıklı alanlar göze çarpıyor. Sizce panelde bir üretim hatası mı var?

737DDADB-DE4A-4599-ADDB-E4E7F2E38179.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt