philips led bar arızası prizdeki voltaj yüksekliğinden olabilir mi?

A Çevrimdışı

adil22 

Yeni Üye
29 Eyl 2022
11
38
Özet : Led tv de Ses var Görüntü yok probleminin (genelde led bar arızasıymış) sebebi prizdeki 253 Volt olabilir mi?

Merhaba,
2019 yılında alınma philips 49PUS7503/62 model android işletim sistemli televizyonumuz var. 1 yıl önce bir kez, üst sıradaki led bar arızası ile garanti kapsamında (garantinin son günlerinde) yetkili servisinde onarım gördü, onarım gördükten bir ay sonra tekrar göz kırpmaya başladı kafasına göre bazen gidiyor bazen geliyordu. Garantisi bittiği için tekrar götürüp yaptırmadım. Neticede izlenebiliyordu sadece üst kısım bir tık daha karanlıktı.
İki gün önce başlayan problem: Görüntü tamamen gitmeye başladı. Ses var görüntü yok. Tuhaf olan şu ki televizyonu açıp kapadığımda düzeliyor 10-15 dk sonra (ya da canı istediğinde) yine radyo görünümüne bürünüp görüntüyü bizden esirgiyor.
Prizde gerilimi ölçtüğümde 253 volt görüyorum. Belli aralıklarla ölçtüğümde bu değerin sabit kaldığını gördüm. Tv nin etiketinde 220-240 Volt yazmakta. Bozulmasındaki sebep prizdeki 253V ise servise götürsem bu yönde rapor verir mi? Verirse bölgedeki elektrik dağıtım şirketinden tamir faturası miktarını talep edeceğim.

Fikir ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Günaydın;
SMPS yani Switch Mode Power Supply diye tabir ettiğimiz gerilim dengeleme sistemi sayesinde ürünlerde DC gerilim ile çalışan bölgelerin hiç birisinde, AC gerilim ile çalışan bölgelerde olduğu gibi voltaj dalgalanması olmaz.

AC gerilim yani şehir şebeke tarafı 190 da olsa ledlere gitmesi gereken voltac DC72 ise DC72 dir. Şebeke voltajı 253 de olsa ledlere gitmesi gereken voltaj DC72 ise DC72 dir bu asla değişmez.

Aksi bir durum söz konusu olsa zaten ülkede hiç kimse sabit aydınlatma ile tv izleyemez, voltaj oynadıkça tv ekran aydınlığı da oynar.

Bu bilgilerden hareketle bir televizyonun led bar arızasının bazı tv tamircilerinin tüketicileri ikna etmek adına söylediğinin aksine KESİNLİKLE şebekeden olmadığını ve olamayacağını belirtmek isterim.

Haa, topraklama katnaklı anormallikler bu söylemlerimin dışındadır ancak o durumda da zaten normal arıza yerine genelde çatlamalaı patlamalı arızalar olur ve sadece ledler arıza yapmaz sürücü devresi de zarar görür.

A Çevrimdışı

adil22 

Yeni Üye
29 Eyl 2022
11
38
Ses devam ederken görüntünün tamamen gitmesi, TV yi kapatıp açınca düzelmesi led barların bozuk olmadığını gösteriyor diye düşünüyorum. O bölgeyi açıp incelemeden tahmin edilebilir mi?
Acaba ledbarları besleyen güç katında buna benzer kronik/ bilindik/ tekrarlayan bir elektronik eleman arızası mıdır?
Yani, ses var görüntü yok deyince akla ilk gelen/sık yaşanan "led bar arızası" söylemi gibi. Görüntü tekrar geliyorsa "Güç katında X eleman, Y kondansatör ü," vs gibi bir tahmin var mıdır? Tecrübeleriniz dahilinde olasılıklar sınırlandırılabilir mi?
Detaylı sorularımın nedenini de açıklayayım; Serviste "Anakartta X yanmış, tamiri yok anakartın değişmesi gerek" gibi bir cevapla karşılaşırsam, bu durum karşısında ne duruş sergileyeceğimi düşünüyorum.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ses devam ederken görüntünün tamamen gitmesi, TV yi kapatıp açınca düzelmesi led barların bozuk olmadığını gösteriyor diye düşünüyorum. O bölgeyi açıp incelemeden tahmin edilebilir mi?
Acaba ledbarları besleyen güç katında buna benzer kronik/ bilindik/ tekrarlayan bir elektronik eleman arızası mıdır?
Yani, ses var görüntü yok deyince akla ilk gelen/sık yaşanan "led bar arızası" söylemi gibi. Görüntü tekrar geliyorsa "Güç katında X eleman, Y kondansatör ü," vs gibi bir tahmin var mıdır? Tecrübeleriniz dahilinde olasılıklar sınırlandırılabilir mi?
Detaylı sorularımın nedenini de açıklayayım; Serviste "Anakartta X yanmış, tamiri yok anakartın değişmesi gerek" gibi bir cevapla karşılaşırsam, bu durum karşısında ne duruş sergileyeceğimi düşünüyorum.
Her tüketici gibi siz de haklı olarak, belli süre yandığı için led barlarıns ağlam olduğu fikrine kapılıyorsunuz fakat led barların bağlantı şekli seri veya seri+paralel şeklindedir ve led barların bağlı olduğu güç ünitesi her zaman için stabil bir feedback yani geri bildirim istere, buna elektronikte referans gerilimi denir ve bu gerilim gelmez veya sağlıklı gelmez ise sistem led barlara giden enerjiyi kapatır olay bu.

Feedback yani sağlam geri bildirim olmama nedeni ise ohm kanununa bağlıdır çünkü bu devre mantığı mühendislik hesaplarına göre örnek veriyorum toplamda 170 volt ile çalışacak 48 adet chip var diyelim, her birisi de 3,6 volt ile çalışıyor olsun ve bunlar birbirine seri bağlı diye düşünün. Eğer led chiplerden 3 tanesi kısadevre olursa, sağlam olduklarında kendi üstlenmeleri gereken yükü eşit olarak kalan 45 lede dağıtır sistem.

Daha basit bir yöntem ile şu şekilde anlatayım.

200 kiloluk ağaç kütüğünü aynı anda omuzlarında taşıyan 10 komando düşünün. her birisine yük eşit dağılır. Bu komandolardan 3 ünün ayağına kramp girdi diye bırakınca 200kg olan yük kalan 7 kişiye biner ve yine eşit dağılır ancak 7 komando olması gerekenden daha fazla güç harcamaya başlayınca komutan BIRAK! emri verir. komandolar kütüğü yere bırakır yani sistem kapanır.

Seri devrelerde eğer komponent (ampul led vs) açıkdevre olursa komple söner hiç yanmaz.
Seri+paralel devrelerde komponent açıkdevre olursa seriyi bozan komponentin olduğu bölge susar diğer bölgeler çalışmaya devam eder
Paralel devrelerde komponent açıkdevre olursa sadece açıkdevre olan komponent susar diğerleri çalışmaya devam eder.

Kısadevrenin de ayrı senaryoları var ve bunların tamamı ama tamamı ohm kanununa göre hareket ederler.

Yani televizyonunuzun ledleri arızalı.

T Çevrimdışı

tnncer

Yeni Üye
1 Haz 2022
29
31
Vaktinizi ayırıp detaylı olarak açıkladığınız için teşekkür ederim A Adem Helvacı . İyi çalışmalar dilerim.
Bizim lg marka televizyon garantisi bitmeye yakın açılıp kapanmaya başladı sonra ekran maviye döndü ledleri değişince 1 - 1.5 yıl rahat kullandık daha sonra gene başladı televizyon açılıp kapanmaya görüntü vs normaldi içini açıp baktığımda ledlerden 1 2 tanesi maviye dönmüş geçen sefer ki gibi tamamen maviye dönmese bile açılıp kapalar vardı bu durum kronik gibi bişey galiba ledlere aşırı fazla ayarda kullanmaktan olduğunu söyleyenler olmuştu aynı yerde lg nin başka bir televizyonu 4 5 sene kullandık aynı prizde bi sıkıntı çıkmamıştı modelle alakalı bir durum olabiliyor :/

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bizim lg marka televizyon garantisi bitmeye yakın açılıp kapanmaya başladı sonra ekran maviye döndü ledleri değişince 1 - 1.5 yıl rahat kullandık daha sonra gene başladı televizyon açılıp kapanmaya görüntü vs normaldi içini açıp baktığımda ledlerden 1 2 tanesi maviye dönmüş geçen sefer ki gibi tamamen maviye dönmese bile açılıp kapalar vardı bu durum kronik gibi bişey galiba ledlere aşırı fazla ayarda kullanmaktan olduğunu söyleyenler olmuştu aynı yerde lg nin başka bir televizyonu 4 5 sene kullandık aynı prizde bi sıkıntı çıkmamıştı modelle alakalı bir durum olabiliyor :/
Kişisel fikrim, o 1-1,5 yıl sonra arızayı tekrarlama sebebi ilk müdahalede led barların tamamının değil de sadece arıza yapan bar veya barların değişmesinden kaynaklı olabilir diye düşünüyorum.

T Çevrimdışı

tnncer

Yeni Üye
1 Haz 2022
29
31
Kişisel fikrim, o 1-1,5 yıl sonra arızayı tekrarlama sebebi ilk müdahalede led barların tamamının değil de sadece arıza yapan bar veya barların değişmesinden kaynaklı olabilir diye düşünüyorum.
Ledlerin hepsi değişmiş abi ama orjinal olarak değilde yan sanayi ledlerle çünkü takılan led barların 3 srıasındada satın alınan yerin logoları vardı ben yenilerini takarken aynı yerden almıştım ordan fark ettim benim kullandığım modelde de aynı sorun yaşayan çok insan vardı internette yazmışlar başka bir arıza olmasında 1 - 2 sene idare etmesi yeter bana :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ledlerin hepsi değişmiş abi ama orjinal olarak değilde yan sanayi ledlerle çünkü takılan led barların 3 srıasındada satın alınan yerin logoları vardı ben yenilerini takarken aynı yerden almıştım ordan fark ettim benim kullandığım modelde de aynı sorun yaşayan çok insan vardı internette yazmışlar başka bir arıza olmasında 1 - 2 sene idare etmesi yeter bana :)
Aman abi zaten vatandaş olarak yamulmuşuz, pamuklara sar sarmala kullan iş çıkarmasın başımıza :kiskis

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975

Philips 40W Led Ampul, 6500K Beyaz Işık, E27 Normal Duy​

amazon kasım kampanyasında 18 tane bu ampülden aldım.ürünler geldi 8 tanesinin kutusunda elektrik tüketimi a yazarken 10 tanesinde ise f yazıyor birebir aynı ürün bu farklılığın nedeni ne acaba.

Son düzenleme:
evrenatabek Çevrimdışı

evrenatabek 

Süper Üye
19 Eyl 2018
64
46
2 yıldır firmalar ambalajlarında yeni enerji sınıfına geçiyor
A+++++++ eklemekle ifade etmek istemiyorlar
yeni-eski ambalaj da stokları bitirmek öncelikli

Philips 40W Led Ampul, 6500K Beyaz Işık, E27 Normal Duy​

amazon kasım kampanyasında 18 tane bu ampülden aldım.ürünler geldi 8 tanesinin kutusunda elektrik tüketimi a yazarken 10 tanesinde ise f yazıyor birebir aynı ürün bu farklılığın nedini ne acaba.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
2 yıldır firmalar ambalajlarında yeni enerji sınıfına geçiyor
A+++++++ eklemekle ifade etmek istemiyorlar
yeni-eski ambalaj da stokları bitirmek öncelikli

evdeki ve apartman koridorundaki bütün klasik ampülleri philips led ampüllerle değiştirdim. fakat elektrik tüketimi a diye almıştım şimdi yeni sistemde f olunca kafam karıştı şimdi bu led ampüllerle tasaruf edeceğizmi yani.teşekkürler.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt