philips 82 crt 100hz problemi

E Çevrimdışı

efe7822

Yeni Üye
21 Haz 2018
11
36
dostlar merhaba, bir müşteriden gelme 82 ekran tüplü flat 100hz tv mevcut , çıkışa 140v 2-3 sn gelip gidiyor tv hata veriyor. Eht değişti eprom değişti sorun devam ediyor. 100hz kartından 1 adet buldum ancak onun sağlam olup olmadığını bilmiyorum. Bu sorunla karşılaian oldumu acaba ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,842
Burada bu konuda belirli isimler size yardımcı olabilir.
Onlar da foruma giriş yaptıklarında size cevap verebilir.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
dostlar merhaba, bir müşteriden gelme 82 ekran tüplü flat 100hz tv mevcut , çıkışa 140v 2-3 sn gelip gidiyor tv hata veriyor. Eht değişti eprom değişti sorun devam ediyor. 100hz kartından 1 adet buldum ancak onun sağlam olup olmadığını bilmiyorum. Bu sorunla karşılaian oldumu acaba ?
Selamlar Kardeşim; kusura bakma yoğunluktan dolayı geç cevaplayabildim. Sağ olsun Sota Sota başkan etiketlemiş :ok

Şimdi değerli kardeşim;
SMPS sistemlerin çalışma mantığı hep korumacıdır bilirsin bu nedenle 140V çıkış yapmak istediğinde ileri uç noktada sorun algıladığında yeniden epromdan ''Shuutdown!'' komutu alması doğal.

Burada önemli olan osilatör frekansını ölçebilecek durumun olup olmadığı. 15625hz alamıyorsan horizantel çalışmayacak, horizantel çalışmayınca dst sürülmeyecek, dst sürülmeyince de gücünü THT den alan vertikal ünitesi de doğal olarak çalışmayacaktır. Bunları senin de bildiğini tahmin etmekle birlikte bilerek üstünden geçtim zira sana tavsiyem öncelikle çıkış hattını tamamen boşaltarak çökmenin çıkış kaynaklı mı yoksa SMPS primer ünitedeki osilatörden mi kaynaklandığını tespit etmen gerekir .

Çıkış hattının tamamını boşa alarak tek tek hatlar üzerinden ilerleyerek de arıza kaynağı aramayı deneyebilirsin :ok

E Çevrimdışı

efe7822

Yeni Üye
21 Haz 2018
11
36
Selamlar Kardeşim; kusura bakma yoğunluktan dolayı geç cevaplayabildim. Sağ olsun Sota Sota başkan etiketlemiş :ok

Şimdi değerli kardeşim;
SMPS sistemlerin çalışma mantığı hep korumacıdır bilirsin bu nedenle 140V çıkış yapmak istediğinde ileri uç noktada sorun algıladığında yeniden epromdan ''Shuutdown!'' komutu alması doğal.

Burada önemli olan osilatör frekansını ölçebilecek durumun olup olmadığı. 15625hz alamıyorsan horizantel çalışmayacak, horizantel çalışmayınca dst sürülmeyecek, dst sürülmeyince de gücünü THT den alan vertikal ünitesi de doğal olarak çalışmayacaktır. Bunları senin de bildiğini tahmin etmekle birlikte bilerek üstünden geçtim zira sana tavsiyem öncelikle çıkış hattını tamamen boşaltarak çökmenin çıkış kaynaklı mı yoksa SMPS primer ünitedeki osilatörden mi kaynaklandığını tespit etmen gerekir .

Çıkış hattının tamamını boşa alarak tek tek hatlar üzerinden ilerleyerek de arıza kaynağı aramayı deneyebilirsin :ok
aynı gün çıkışı boşa alıp denemiştim sonuç değişmedi ancak bunu yazmayı unutmuştum.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
aynı gün çıkışı boşa alıp denemiştim sonuç değişmedi ancak bunu yazmayı unutmuştum.
o zaman primer ünitede fet'i süren osilatör entegresinin pik değerlerini görmek lazım.

Burada şu şekilde fikir ayrılıkları olabilir kendi kendimize de.

1- Primer ünite, Seconder üniteden sağlıklı feedback alamadığı için çıkışı kesiyor

2- Primer ünite kendi içerisindeki sorun nedeniyle çıkışı kesiyor.

Teknik olarak Switch Mode Power Supply üniteleri aşırı temkinli üniteler olarak kabul ettiğimize göre en ufak problemde sistemi sürekli olarak çıkışı kesmeye zorlaması şaşırılacak bir durum değil. Burada önemli olan, primerdeki entegrenin fet'i tetiklemesi için gerekli referansları doğru alıyormu almıyormu?

Eğer primer ünitede bu veriler doğru değil ise çıkışı boşaltmana rağmen halen enerjiyi kesiyor olmasının başka açıklaması yoktur diye düşünüyorum.

SMPS trafosunun seconder kanadında bir adet +B, bir adet Ses katı, Bir adet Sistem ünitesi için hat var doğru mu?

Geri
Üst Alt