PHILIPS 55pus8804 TV 3 Yıl Dolmadan IPS Panel Arızalandı

R Çevrimdışı

Rio35

Yeni Üye
2 Eki 2022
3
30
Merhabalar arkadaşlar herkese iyi günler dilerim,

Sizlere yaşadığım problemi anlatıp bana fikir vermenizi yerimde olsanız siz ne yapardınız fikir almak istiyorum;

14.10.2019 tarihinde Teknosa'dan 7552.69 TL'ye aldığım Philips 55 pus 8804 model üzerinde Bowers&Wilkins ses sistemi olan televizyon 25.05.2022 tarihinde ekli olan resimlerden birinde görüldüğü gibi ekran üzerinde renkli çizgiler ara ara gidip gelmeye başlamıştı . 29.09.2022 tarihinde ise resimlerden bir diğerinde göründüğü gibi ortada bir çizgi çıkıp komple ekran görüntüsü gitmiştir. Televizyonda bulunan Ambilight özelliği ve ses özellikleri çalışıyor ancak görüntü yok. Aradığım Philips yetkili servisinden aldığım bilgiye göre tamir olursa 2000 TL civarı bir ücret veya panel değişimi olursa 8000 - 10000 TL arası ekran değişim masrafı (tahmini) tutar diye bilgi aldım. Yetkili olmayan bir yere sorduğumda ise 7850 TL fiyat verildi. Televizyon bazen haftalarca çalışmadı ve asla yıpratılmadı ve hor kullanılmadı. Televizyon aldığım dönemde Philips'in ıps paneldeki en pahalı televizyonuydu ve daha pahalı olanı OLED modelleriydi ki o zamanlar o televizyonlara da gücüm yetiyordu ve Philips aldığıma pişman oldum.

- Daha 3 yıl dolmadan nasıl olur da üst seviye bir televizyon çok az kullanılmasına rağmen Panel gibi televizyonun en pahalı parçası olarak arıza yapar?
- Televizyonu tamir ettirmek mantıklı olur mu ya da bu şekilde satıp sıfır bir televizyon almam mı mantıklı olur ?

Fikirlerinize ve yardımlarınıza ihtiyacım vardır. Ne yapabilirim ?
Şimdiden teşekkür ederim herkese.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Yazacakalarımdan hoşlanmayacaksınız ancak, her ne kadar sevgili Umut Barış Umut Barış kardeşime katılıyor olsam da bu arızanın tv nin kendi kendine yaptığı bir arıza olmadığı ve olası bir sıvı temasının söz konusu olabileceği görüşüne sahibim.

Tek bir çizgi için olası bir kendiliğinden COF arızasını kabul etsem de çoklu çizgiler bariz bir elektroliz belirtisidir, elektroliz ise sıvı kaynaklı oluşan bir çürümedir.

Eğer sistemde karbon atığı oluşmamış ise onarımı mümkün ve 1000tl bantlarında rakama panel onarım merkezlerinde tamir ettirebilirsiniz, bu işlem için servise vermenize gerek yok çünkü POM da 1000tl ye yapılacak iş için onlar sizden 2000tl alacaklar ve sizin kendiniz götürebileceğiniz bir tv yi sizin yerinize götürdüler diye gereksiz bir 1000tl nizi alacaklar.

Aşağıda karbon atığı nedir anlattım

Aşağıda iğse ACF BONDİNG ile panel nasıl tamir edilir onu anlattım

R Çevrimdışı

Rio35

Yeni Üye
2 Eki 2022
3
30
Öncelikle A Adem Helvacı abi olmak üzere yorum yazanlara teşekkür ediyorum.

Ben TV'yi bazen ekranları silmek için olan Anti-Statik ıslak mendil kullandım. Ancak ıslak bez vb. silen birisi olmadı. Sıvı teması için hatırladığım kadarıyla kesin diyemedim.

Adem abinin yorumunu okuduktan sonra İstanbuldaki merkez servislerden birine televizyonu sarıp sarmalayıp götürdüm. Oradaki arkadaş TV'yi gördü ve COF'ları değiştirsek bile ortadaki çizgi kalır dedi. Panel değişimine gidelim dedi ve fiyatta anlaştık. Ben şart olarak arızanın görselini ve sebebini istedim. Onlarda kabul ettiler ve ben TV'yi bırakıp oradan ayrıldım. Tam 4 gün sonra TV yapıldı denildi ve müsaitlik bulabildiğim dün 10.10.22 tarihinde TV'yi almaya gittim. Kontrol ettik çalışıyordu yeni panelin jelatini üzerindeydi. Ancak resim çekmeyi unuttuklarını ve bana bugün göndereceklerini söylediler. Bende bugün tekrar döndüm. Bir çok kez aramama rağmen en sonunda COF'lardaki arızaların görselini çekemeyeceklerini söylediler ve arızanın sebebini de öğrenemedim. Ancak bana istersem arızalı paneli getirebileceklerini söylediler. Bende şuan bir geri dönüş yapmadım. TV'nin görselini ekliyorum. Sıvı teması mı yoksa panelden dolayı mı arızalandı bilmiyorum. Ancak tekrar söylüyorum Philips markası ben biraz yıprattı asla ve asla bir daha almam.

Panel Modeli: LC550EQQ-SMA4

Alibaba da 166-200 dolar kargo ve vergiler dahil 230-250 dolar arası tutar sanırım.

Son Hali:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Kafada deli sorular.
Sizin o panel o hali ile dahi para ederdi mesela, atacağınız adımdan haberimiz olsaydı indirim istemenizi yazardık.
O panelin COF lar değişse dahi panelin tamir olmayacağının tek ispatı ancak ve ancak mikroskop altında fotoğrafı çekilip size sunılacak olan karbon atığı nedeniyle olur ve bunun mutlaka ispatlanması gerekir.
Size sıfır paneli satıp parasını aldıktan sonra sizin paneli tamir edip veya ettirip kendi televizyonlarına kullanmadıklarını biz nereden bilelim şimdi?

Yani her konuda sürekli kara senaryo yazan taraf olmakistemiyorum ama öte yandan bakıyorum yani sürekli bir şüphe uyandıran hareketler, şeffaf davranmama, YAPACAĞIZ denilenlerin yapılmaması vs.

Şu saatten sonra ''Bu sizin eski panel abi, ama getirirken yolda çatladı, zaten hurdaydı biliyorsun'' deseler aksini nasıl ispat edeceksiniz?

Olan olmuş demek ve kurcalamamak dışında elinizden birşey gelmez, aksi her durum sinirinizi bozacaktır.

R Çevrimdışı

Rio35

Yeni Üye
2 Eki 2022
3
30
Kafada deli sorular.
Sizin o panel o hali ile dahi para ederdi mesela, atacağınız adımdan haberimiz olsaydı indirim istemenizi yazardık.
O panelin COF lar değişse dahi panelin tamir olmayacağının tek ispatı ancak ve ancak mikroskop altında fotoğrafı çekilip size sunılacak olan karbon atığı nedeniyle olur ve bunun mutlaka ispatlanması gerekir.
Size sıfır paneli satıp parasını aldıktan sonra sizin paneli tamir edip veya ettirip kendi televizyonlarına kullanmadıklarını biz nereden bilelim şimdi?

Yani her konuda sürekli kara senaryo yazan taraf olmakistemiyorum ama öte yandan bakıyorum yani sürekli bir şüphe uyandıran hareketler, şeffaf davranmama, YAPACAĞIZ denilenlerin yapılmaması vs.

Şu saatten sonra ''Bu sizin eski panel abi, ama getirirken yolda çatladı, zaten hurdaydı biliyorsun'' deseler aksini nasıl ispat edeceksiniz?

Olan olmuş demek ve kurcalamamak dışında elinizden birşey gelmez, aksi her durum sinirinizi bozacaktır.

Adem abi Philips müşteri hizmetlerine kadar aradım. Servisle aranızdaki konu dedi karışmadı. Canım bugün çok sıkıldı. Fiyat 7000 TL dendi. İndirim istedim en son 6800 TL olur dedi. Ben de aynı gün dışarıda youtube da videosu olan bir özel TV tamircisine mesaj atmıştım ve onlarda 7850 TL fiyat vermişti. Hal böyle olunca 6800 TL mecbur yetkili servis diye tamam demek zorunda kaldım. Şuan hala olay yeni olduğu için paneli isteyebilirim. Başta söylenilenlerden birisi de COF'lar değişince düzelebilir ancak ortadaki çizgi gitmiyor ve sorun yaşıyoruz dendi. O yüzden bu panel değişmesi lazım dendi. Resim çekilme ve arıza sebebinin söylenmesi şartıyla tamam dedim. Bu arada İstanbul Avrupa yakası merkez servisi ile bu durumu yaşadım. Ancak panel değişmeye Tv'nin Ümraniye'deki yerlerine gittiğini söyledi ve panelinde orda olduğunu söyledi.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem abi Philips müşteri hizmetlerine kadar aradım. Servisle aranızdaki konu dedi karışmadı. Canım bugün çok sıkıldı. Fiyat 7000 TL dendi. İndirim istedim en son 6800 TL olur dedi. Ben de aynı gün dışarıda youtube da videosu olan bir özel TV tamircisine mesaj atmıştım ve onlarda 7850 TL fiyat vermişti. Hal böyle olunca 6800 TL mecbur yetkili servis diye tamam demek zorunda kaldım. Şuan hala olay yeni olduğu için paneli isteyebilirim. Başta söylenilenlerden birisi de COF'lar değişince düzelebilir ancak ortadaki çizgi gitmiyor ve sorun yaşıyoruz dendi. O yüzden bu panel değişmesi lazım dendi. Resim çekilme ve arıza sebebinin söylenmesi şartıyla tamam dedim. Bu arada İstanbul Avrupa yakası merkez servisi ile bu durumu yaşadım. Ancak panel değişmeye Tv'nin Ümraniye'deki yerlerine gittiğini söyledi ve panelinde orda olduğunu söyledi.
Kardeşim yetkili servislerde ACF BONDING cihazı yok, olan işletmelere yolluyorlar. Gün geçtikçe Ülkemizde bu makineler yaygınlaşıyor ancak yine de sayıları çok az.
Düşünün ki yıllar evvel biz sevgili İlteriş Yılmaz İlteriş Yılmaz ile bu makineyi Çin'den getirttiğimizde Ülkedeki 11 inci işletmeydik. Ülke diyorum bakın o kadar vahim durum yani.

Şimdi muhtemelen yüzlerce işletmede var, hatta Arçelik bu işi tüm yetkili servislerine yaymak üzere çalışmalara başladı, şimdilik merkezleştirme politikası güdüyorlar sonra sanırım hemen her serviste olacak.

Ben yıllarca bu makineler ile panel tamir ettim, yüzlerce bnlerce tv geldi geçti elimden, sadece ama sadece 1 tane tv de çizgi izi kalmıştı o da bir akrabasına led değiştirden müşteirnin bu akrabasının panelin cofunu yırtması nedeniyle ortaya çıkıp ''biraz çalışınca geçer'' demesi üzerine 3 sene boyunca o şekilde çalıştığı için iz belliydi çünkü o bölgenin pixelleri hiç çalışmayıp diğer bölgeler hep çalışınca, biz tair ettikten sonra arada ton farkı oldu elbette, bunun dışında dikey çizgi arızası yapıp da tamir sonrası iz bırakan panelim olmadı.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt