Peteklerin altı ısınmıyor - Petek Bağlantısı Nasıl Olmalı?

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Merhaba değerli dostlarım.

petekler 1 aylık. Kombi 1 aylık. Sıfır hepsi.
Petekler DDPlus
Kombi Bosch2300 i 24kW

özellikle ısınmayan petekler 1 metre üzeri petekler;

900x900 2 tane peteğim var. Yarısından daha fazlası soğuk.

600x1400 peteğim var 1 tane, %20 kadarı soğuk.

600x1000 petekler daha iyi ısınıyor lakin;

kombi sanki 40’da değil de 30’da yanıyor gibi.
Ve petekler tamamen ısınmıyor..

E Çevrimdışı

elcapitano

Aktif Üye
18 May 2018
200
32
benim evdeki 1.5 metre kombiye uzak olan petekte aynı sorun var hocam. kombiye yakın odadaki 1 metrelik petekle yer değiştirdim deneme yapacağım bu sene.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Sanılanın aksine , peteklerin yarısının ısınması verim açısından iyi birşeydir.

Ortamı ısıtan petekler olduğuna göre önemli olan suyun ısısının ortama ne kadar transfer edildiğidir.

Özellikle yoğuşmalı kombilerde yoğuşma veriminin artması için dönüş hattının ideal soğuklukta olması gereklidir.

Tabi her zaman peteklerden bu kadar verim almak mümkün değildir ,özellikle kışın bu biraz zordur.

Gelelim sizin niye peteklerin altı soğuk?

1) 40 derece gibi düşük bir değere kombi set edilmiş.

2) Akışı hızlı olan suyun ortama verdiği ısı transferide hızlı olur.Haliyle su peteklerin altına gidinceye kadar çoktan ısısını salmıştır.

3)Peteklerin altının da ısınması için öncelikle suyun akış hızının yavaşlatılması gereklidir ki bunu pompa kademesini düşürelerek yada petek vanaları kısılarak yapılır.

4)Bireysel kombili sistemlerde maximum verim alabilmek için denge çok önemlidir.Kombi ideal set değeri, peteklerde termostatik vana ayarları, kombi pompa kademesi, oda termostatı varsa set değeri ile birlikte pompa çalışma süresi , özellikle yalıtım ve dış ortam sıcaklığı hepsi önemli etkenlerdir.İdeal ısınma denenerek bulunabilir.Malasef en iyi servisi de ustayıda getirseniz evinizin ısınma süresini ,tepkisini 10 dk da çözemez.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Uzun süre tesisat ve petek temizliği yapılmadıysa, kendi yöntemlerinizle veya işin ehli birisine tesisat temizliği yaptırın.
Bir de yarısından fazlası soğuk olan petekler tesisatın sonundaki peteklerse ondan dolayı da soğuk kalıyor olabilir.
Termostatik vananız yoksa peteklerin dönüş vanasını evinizin kullanım önceliğine göre ayarlayın.
Yani ısınması en önemli yeri en fazla, ısınması daha az önemli yerleri daha kısık şekilde ayarlamayı deneyin.
Bu tesisatınızdaki regülasyonu ayarlamanızı sağlar.

Petekleri kendiniz nasıl temizleyebilirsiniz?

Tüm peteklerin geliş dönüş hattını kapatın.
Temizleyeceğiniz peteğin geliş ve dönüş hattını açın.
Kombiyi en yüksek sıcaklıkta çalıştırın.
Kısa sürede hedeflenen sıcaklığa ulaşıp çalışmayı durduracaktır.
Petek iyice ısındığında kombiyi kapatın.
Peteğin boşta kalan kısmındaki somunu çıkartarak (bunun adı ne bilmiyorum) ya da kalorifer hattındaki boşaltma musluğunu açarak sıcak suyu sistemden boşaltın. Bu şekilde petek dibine çöken tortuyu bir miktar temizleyebilirsiniz. Bu işlemi petek başına bir kere daha tekrarlarsınız içinize sinmezse.

Petekten epey su akacağını unutmayın, basit bir leğen yetmeyecektir.
Çevrenizde hırdavatçı varsa eğer petek ağzına uygun dönüştürücü bir adaptör ile hortum takarak suyu lavabo vasıtasıyla akıtabilirsiniz.
Tesisattaki boşaltma musluğuna da hortum takılabiliyor, oraya da kelepçe vasıtasıyla bir hortum takıp suyu boşaltabilirsiniz.
Suyun siyah olması sizi şaşırtmasın, o peteklerin ve kombinin içindeki yağ nedeniyledir.

Dediğim işlemi her petek için sırasıyla yapmayı deneyebilirsiniz.
Ben fark hissetmiştim açıkçası.

İlaçlı tesisat temizliği yaptıracaksanız da eğer şunu unutmayın, ilacın sistemden ve kombiden atılması oldukça önemlidir.
Kombinin iç bağlantı parçalarını ilaç kalıntısı zamanla yıpratabilmektedir.
10-15 dk da temizlik yapıyoruz diyene inanmayın kısacası.

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Sanılanın aksine , peteklerin yarısının ısınması verim açısından iyi birşeydir.

Ortamı ısıtan petekler olduğuna göre önemli olan suyun ısısının ortama ne kadar transfer edildiğidir.

Özellikle yoğuşmalı kombilerde yoğuşma veriminin artması için dönüş hattının ideal soğuklukta olması gereklidir.

Tabi her zaman peteklerden bu kadar verim almak mümkün değildir ,özellikle kışın bu biraz zordur.

Gelelim sizin niye peteklerin altı soğuk?

1) 40 derece gibi düşük bir değere kombi set edilmiş.

2) Akışı hızlı olan suyun ortama verdiği ısı transferide hızlı olur.Haliyle su peteklerin altına gidinceye kadar çoktan ısısını salmıştır.

3)Peteklerin altının da ısınması için öncelikle suyun akış hızının yavaşlatılması gereklidir ki bunu pompa kademesini düşürelerek yada petek vanaları kısılarak yapılır.

4)Bireysel kombili sistemlerde maximum verim alabilmek için denge çok önemlidir.Kombi ideal set değeri, peteklerde termostatik vana ayarları, kombi pompa kademesi, oda termostatı varsa set değeri ile birlikte pompa çalışma süresi , özellikle yalıtım ve dış ortam sıcaklığı hepsi önemli etkenlerdir.İdeal ısınma denenerek bulunabilir.Malasef en iyi servisi de ustayıda getirseniz evinizin ısınma süresini ,tepkisini 10 dk da çözemez.
Hocam, bir konuda eksik var gibi. Direkt demirdökümdeki makine mühendisi söylemişti. Peteklerin altının da üstünün de ısınması gerekir. Gerekli kaloriyi verebilmesi için tamamı ısınmalıdır yoksa peteğin büyüklüğünün bir önemi yok demişti. Isının salınımını yapan içerideki kanatların ve hatvelerin dar olması sayesinde ısının bir an evvel dağıtılmasından bahsetmişti.

Bana da bu durum doğru gibi geldi çünkü petek ısınmadıktan sonra ısı salınımı yapamaz diye düşünüyorum. Ters dönüş yaptıktan sonra peteğin ısınması değişiyorsa kesinlike bağlantıda sorun var demektir.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Uzun süre tesisat ve petek temizliği yapılmadıysa, kendi yöntemlerinizle veya işin ehli birisine tesisat temizliği yaptırın.
Bir de yarısından fazlası soğuk olan petekler tesisatın sonundaki peteklerse ondan dolayı da soğuk kalıyor olabilir.
Termostatik vananız yoksa peteklerin dönüş vanasını evinizin kullanım önceliğine göre ayarlayın.
Yani ısınması en önemli yeri en fazla, ısınması daha az önemli yerleri daha kısık şekilde ayarlamayı deneyin.
Bu tesisatınızdaki regülasyonu ayarlamanızı sağlar.

Petekleri kendiniz nasıl temizleyebilirsiniz?

Tüm peteklerin geliş dönüş hattını kapatın.
Temizleyeceğiniz peteğin geliş ve dönüş hattını açın.
Kombiyi en yüksek sıcaklıkta çalıştırın.
Kısa sürede hedeflenen sıcaklığa ulaşıp çalışmayı durduracaktır.
Petek iyice ısındığında kombiyi kapatın.
Peteğin boşta kalan kısmındaki somunu çıkartarak (bunun adı ne bilmiyorum) ya da kalorifer hattındaki boşaltma musluğunu açarak sıcak suyu sistemden boşaltın. Bu şekilde petek dibine çöken tortuyu bir miktar temizleyebilirsiniz. Bu işlemi petek başına bir kere daha tekrarlarsınız içinize sinmezse.

Petekten epey su akacağını unutmayın, basit bir leğen yetmeyecektir.
Çevrenizde hırdavatçı varsa eğer petek ağzına uygun dönüştürücü bir adaptör ile hortum takarak suyu lavabo vasıtasıyla akıtabilirsiniz.
Tesisattaki boşaltma musluğuna da hortum takılabiliyor, oraya da kelepçe vasıtasıyla bir hortum takıp suyu boşaltabilirsiniz.
Suyun siyah olması sizi şaşırtmasın, o peteklerin ve kombinin içindeki yağ nedeniyledir.

Dediğim işlemi her petek için sırasıyla yapmayı deneyebilirsiniz.
Ben fark hissetmiştim açıkçası.

İlaçlı tesisat temizliği yaptıracaksanız da eğer şunu unutmayın, ilacın sistemden ve kombiden atılması oldukça önemlidir.
Kombinin iç bağlantı parçalarını ilaç kalıntısı zamanla yıpratabilmektedir.
10-15 dk da temizlik yapıyoruz diyene inanmayın kısacası.
Petekler 1 aylık hocam.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,101
43
Tesisatta pislik olabilir, boruda çap daralması olabilir. Bu ikisinde sorun olması imkansız ise tesisat temizliği kesinlikle yaptırmayın. Fabrika ortamında radyatör içerisine yağ sıvazlanır bu yağ kireç oluşumunun daha uzun sürede olmasını sağlar. Tesisat suyunu sürekli boşaltıp doldurmakda radyatörlerin daha çabuk kireçlenmesine yol açar. Kombiye yakın radyatörlerin kalorifer giriş (sıcak su) vanalarını kapatın. 1,5 tur açın kombiden sonraki 3 metre radyatöre aynı işlemi yapın. Sonrasındaki radyatör vanaları sonuna kadar açık olsun. Sorun devam ediyor mu tekrar bakın.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Tesisatta pislik olabilir, boruda çap daralması olabilir. Bu ikisinde sorun olması imkansız ise tesisat temizliği kesinlikle yaptırmayın. Fabrika ortamında radyatör içerisine yağ sıvazlanır bu yağ kireç oluşumunun daha uzun sürede olmasını sağlar. Tesisat suyunu sürekli boşaltıp doldurmakda radyatörlerin daha çabuk kireçlenmesine yol açar. Kombiye yakın radyatörlerin kalorifer giriş (sıcak su) vanalarını kapatın. 1,5 tur açın kombiden sonraki 3 metre radyatöre aynı işlemi yapın. Sonrasındaki radyatör vanaları sonuna kadar açık olsun. Sorun devam ediyor mu tekrar bakın.

Su zamanla çamurlaşacağı için senede 1 su yenileme yapılması lazım hocam.
Temizlik yapılmıyorsa bile.
Ki zaten bir kombi veya peteğin ömrü bellidir bence.
Zamanla ikisinin de değişmesi gerekir diye düşünüyorum. (15 yıl mesela)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Petekler 1 aylık hocam.

Vananız termostatik mi? Peteklerdeki.
Peteklerin alt kısmı ile üst kısmı arasında sıcaklık farkı olabilir ama ciddi düzeyde fark mevcutsa önce buna neden olan bir durum var mı yok mu diye bakılmalı bence.

1 aylık tesisatta ciddi kirlenme olmaz elbette.
Vanalarınızın ayarını gözden geçirin.

Mobil sistem ise oradaki vanalara da bir bakın derim.

İşin içinden çıkamıyorsanız akşam vaktine yakın tesisatı yapan firmayı çağırın derim.
Sonuçta yeni yapılmış bir iş, bir baksınlar uzman gözüyle.

Ki bu soğuma farkının da ciddi miktarda ısı transferi sonucu oluşabileceğini de düşünmüyor değilim.
Yarısı ısınmayan peteklerin olduğu odalarda sıcaklık nasıl? Isı kaybı olan odalar mı? Binanın köşesi vs.
Ya da oda ısınıyor mu?

Ben de ustası değilim, yardımcı olmaya fikir yürütmeye çalışıyorum. :alala

F Çevrimdışı

filibe

Aktif Üye
26 May 2018
90
58
Size nacizane basit ve güzel çözüm önerebilirim.İlk yapılacak iş-kombinin altındaki filtreyi temizleyin,sonra tüm radyatörlerin bağlantılarını alt giriş,alt çıkış olarak değiştirin ve kullandığınız sürece bana dua edersiniz.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Hocam, bir konuda eksik var gibi. Direkt demirdökümdeki makine mühendisi söylemişti. Peteklerin altının da üstünün de ısınması gerekir. Gerekli kaloriyi verebilmesi için tamamı ısınmalıdır yoksa peteğin büyüklüğünün bir önemi yok demişti. Isının salınımını yapan içerideki kanatların ve hatvelerin dar olması sayesinde ısının bir an evvel dağıtılmasından bahsetmişti.

Bana da bu durum doğru gibi geldi çünkü petek ısınmadıktan sonra ısı salınımı yapamaz diye düşünüyorum. Ters dönüş yaptıktan sonra peteğin ısınması değişiyorsa kesinlike bağlantıda sorun var demektir.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Petekler 1 aylık hocam.

hocam sen boşver mühendis leri en başından beridir söylüyorum.O zamanda kaçak oldu dedim mutlaka sistemde kaçak vardır.Dediniz ustası mühendisi yok dedi.Sonunda ne oldu kaçak çıktı.

Tekrar diyorum , önemli olan suyun petekte ısısını tam salıp öyle dönmesidir.Bu maximum verimdir.Altının da ısınmasını istiyorsanız ya dereceyi arttırın yada pompa hızını düşürün.

Umut barışın dediği de çok doğru çok ısınan petekleri kısıp suyun bir kısmını az ısınan peteklere yönlendirebilirsiniz .

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Size nacizane basit ve güzel çözüm önerebilirim.İlk yapılacak iş-kombinin altındaki filtreyi temizleyin,sonra tüm radyatörlerin bağlantılarını alt giriş,alt çıkış olarak değiştirin ve kullandığınız sürece bana dua edersiniz.

şuan peteklerin tamamı zaten alttan giriş alttan çıkış.
muhtemelen senin cihazdaki pompa bu modeldir.

Benim ki önceki üretim olduğu için böyle çıktı.

Bu şekildeyse kademeyi sanırım ben ayarlayamam.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt