PC yardım

F Çevrimdışı

Ferh@t 

Aktif Üye
7 Mar 2020
133
38
İnternet cafeden alınma ikinci el bir kasa var bilgisayardan gayet memnundum bilgisayar gerçekten çok hızlı açılıyordu oyunlarda filan performansı gayet iyiydi sonra bişi dikkatimi çekti bios ekranı gelmeden direk masaüstü ekranından acliyordu SSD varmiscasina hızlı açılıp kapanıyordu sonra format atmak istedim bios ekraninan şifre konulduğunu farkettim neyse bios pilini çıkarıp bios u bı sekilde fabrika sürümüne dondurdum uefi destekli anakart olduğu için uefi şeklinde format attım fakat PC nin eski performansından eser yok açılış hızı oyun performansı eskisi gibi değil bütün driver lari falan guncelledim hala aynı bios ekranı gelmeden direk PC nin açılması falan sanırım bios ta bir yerlerde ayar olması lazım ne yapmam gerek eski performansına döndürmek için yardım pls?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Sistem özellikleri nedir? (Anakart, işlemci, ram, disk, gpu vs.)
Fast boot açıksa ve post ekranı süresi çok kısaysa ondan hızlı geçmiş olabilir.
Bunun dışında SATA bağlantılı bir diske sistem yüklüyse, SATA modu AHCI mi değil mi ona bakın derim.
Bunun dışındaki ihtimaller güncelleme, virüs taraması gibi sistemi meşgul eden şeyler olabilir.
Onun dışında denetim masasından güç seçeneklerine bakılabilir.
Şu haliyle çok genel bir arızadan bahsediyoruz, daha detaya inmemiz lazım.

F Çevrimdışı

Ferh@t 

Aktif Üye
7 Mar 2020
133
38
anakart gıgabayte i3 3.nesil işlemci 8 ram 2gb harici ekan kartı yanı arıza oldugunu sanmıyorum sadece bı format atayım temiz olsun dedım atmaz olaydım öncekı performanstan eser yok oneden bıos ekanı gelmeden direk bılgıayar hoşgeldınız dıyıp açııyordu oyun performansı falana gayet ıyıydı bıosa şifre koyulmuştu tahmınımce bıostan bır yerlerden ayar yapmam lazım ama tam olarak ne yapacagımı bılmıyorum

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
anakart gıgabayte i3 3.nesil işlemci 8 ram 2gb harici ekan kartı yanı arıza oldugunu sanmıyorum sadece bı format atayım temiz olsun dedım atmaz olaydım öncekı performanstan eser yok oneden bıos ekanı gelmeden direk bılgıayar hoşgeldınız dıyıp açııyordu oyun performansı falana gayet ıyıydı bıosa şifre koyulmuştu tahmınımce bıostan bır yerlerden ayar yapmam lazım ama tam olarak ne yapacagımı bılmıyorum
Açıkçası tam bir bilgi vermediğiniz müddetçe ben ne söylesem yalan olur.
Önceki sistem neydi, siz ne yüklediniz?
Elinizdeki kurulum imajı temiz mi, güvenilir mi?
Kurduğunuz driver'ı nerelerden indirdiniz.?
Yaptıklarınızı gözden geçirin tek tek.

F Çevrimdışı

Ferh@t 

Aktif Üye
7 Mar 2020
133
38
önceden windows 7 ultimate yukluydu yine windows 7 ultımate kurdum iso dosyasını bu forumdan verilen yerden indirdim sanırım sota isimli arkadaş paylaşmıştı yanlış hatırlamıyorsam driver elle tek tek bulup kendı safalarından indirdim neden bole oldu bende anlamadım ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
önceden windows 7 ultimate yukluydu yine windows 7 ultımate kurdum iso dosyasını bu forumdan verilen yerden indirdim sanırım sota isimli arkadaş paylaşmıştı yanlış hatırlamıyorsam driver elle tek tek bulup kendı safalarından indirdim neden bole oldu bende anlamadım ?
Disk birleştirme yap, gereksiz servisleri kapat, açılışta çalışan programları kapatabilirsin.
Bu konuda yazdıklarıma bakabilirsin;

F Çevrimdışı

Ferh@t 

Aktif Üye
7 Mar 2020
133
38
Disk birleştirme yap, gereksiz servisleri kapat, açılışta çalışan programları kapatabilirsin.
Bu konuda yazdıklarıma bakabilirsin;

ok bı deneyelım tskler

L Çevrimdışı

lordleos

Yeni Üye
4 Ara 2020
3
46
Bakmak lazım ama W10 yüklemenizi tavsiye ederim. Ayrıca bios ayarları ile oynamamışsanız bu ile alakası olan bir durum değildir.
W7 hızlı açılsın diye modifiye edilmiş olabilir, sizde ayarları resetlediğiniz için açılış kapanış farkı olabilir ama bunun bios ile alakası yok. Sadece bios bekleme zamanı değişebilir oda zaten varsayılan 3 sn. dir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bakmak lazım ama W10 yüklemenizi tavsiye ederim. Ayrıca bios ayarları ile oynamamışsanız bu ile alakası olan bir durum değildir.
W7 hızlı açılsın diye modifiye edilmiş olabilir, sizde ayarları resetlediğiniz için açılış kapanış farkı olabilir ama bunun bios ile alakası yok. Sadece bios bekleme zamanı değişebilir oda zaten varsayılan 3 sn. dir.
O sisteme Windows 10 fazla gelir, gerek yok bence.:alala

H Çevrimdışı

Huncu

Yeni Üye
20 Kas 2018
22
74
bilgisayar gerçekten çok hızlı açılıyordu oyunlarda filan performansı gayet iyiydi sonra bişi dikkatimi çekti bios ekranı gelmeden direk masaüstü ekranından acliyordu SSD varmiscasina hızlı açılıp kapanıyordu
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu yazdıklarınız mac bilgisayarlarda yada tabletlerdeki uygulama.Bilgisayar kapanmayıp uyku moduna geçiyor.Yoksa mutlaka bios ile açılır.Windows bilgisayarları mac gibi kullanmamızı sağlayan proğramlar var.Araştırıp bulabilirsiniz.Yada:

Kısaca: Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Güç Seçenekleri\Sistem Ayarları
(GÜÇ DÜĞMESİNE BASTIĞIMDA: KAPAT'I Uyku moduna çevirin.Artık hemen kapanıp hemen açılır..)

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

Ferh@t 

Aktif Üye
7 Mar 2020
133
38
Bios sürümüne baktım en son versiyon bir sürüm vardi beta surum guncelledim doğru bir şekilde ondan sonra bios çöktü bilgisayar kendi kendine reset döngüsüne girdi 3 gün boyunca uğraştım dual bios denilen yedek bios varmış araştırarak buldum fabrika sürüm bios onu geri zar zor yükleyebildim ondan sonra tekrar bios guncelledim beta surumun bir alt versiyonunu Windows 7 kurdum halen açılış ta falan eskisi gibi değil uefi de kursam legacy de kursam eski performansı yakalayamiyorum şimdide farklı bir sorun var oyun oynarken 5 veya 10 dakika sonra işlemci hızı bir anda 0 kadar düşüp ekran kararıp oyun donuyor tekrar işlemci hızı yükseliyor oyun eski kaldığı yerden devam ediyor bunun çözümü ne olabilir

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt