PANASONIC 55FX740E İnceleme & İzlenimlerim

L Çevrimdışı

LiderTeknik

Yeni Üye
16 Tem 2019
24
40
Herkese merhaba, bir süredir tv almak için max 10.000tl bütçe ayırarak araştırmaya başladığım tv ler arasında f/p olarak uygun gördüğüm (4500tl) ve markaya olan sempatim doğrultusunda “Panasonic 55fx740E” modelini almış bulunmaktayım. Tv geçtiğimiz cumartesi günü phillips servisi tarafından kuruldu.

Siteye katkıda bulunmak için size dilimin döndüğünce bir kaç günlük tecrübelerimi anlatmaya ve sorularınız olursa yanıtlamaya çalışacağım.

Öncelikle tasarım olarak ele alırsam tv çok şık ve zarif görünüyor. Yandan bakıldığında o led tv sanabilirsiniz. Komple siyah görünmesi ve çok ince çerçeveye sahip olması da tv ye ayrı bir hava ve kalite katmış. Bu durum görünüş açısından çok havalı dursada parmak izi bırakması, tv’nin ağır ve kırılgan bir yapıda olması da bir devantaja dönüşüyor.

Tv de ips panel kullanılmış ve edge led local dimming bulunmakta. Hdr10 ve 10+ vs gibi özellikleri de mevcut. Teknik detaylarına “
Buradan bakabilirsiniz. Arayüz benim daha önceden alışık olduğum yapıda ama ilk defa kullanıyor da olsanız alışmanız çok kolay olacaktır.

Tecrübelerimi aktaracak olursam da panelin kontrastı ve parlaklığı biraz düşük, açısal değişikliklerde renk kaybı da yaşanmakta. Belkide ben karşıdan hafif yatar pozisyonda izlediğim için tv’yi koyduğum yer buna neden oluyor olabilir. Tv nin yerini ve yüksekliğinin değiştirerek deneme yapma şanşım olmadı.

Panelde ışık sızması, bulutlanma ve ölü piksel yok bu açıdan güzel. Lokal karartma olayı da lg nin edge led lerinden daha iyi diyebilirim. Bu özelliği ortam ışık sensörü ile kullandığınızda daha iyi sonuçlar alabiliyorsunuz. Söyle bir şey de eklemek isterim. Akşam film izlerken alt çerçevenin ince olmasından dolayı alt ve üstte siyah boşluklu filmlerde alttaki bazı led ışıkları belli olabiliyor, özellikle hdr filmlerde. Benim gibi takıntılı biri iseniz kesin görürsünüz ?. Ben takılmamaya çalışıyorum çünkü her panelde farklı bir kusur alobiliyor. Altyazılı filmlerde ekran aydınlanması gibi sorun yok. Dimming olayı da bana biraz garip geldi. Sanki ufak bir senkronize sorunu var yada ben fazla detay araştırdığım için tv ye alışma sürecinden böyle hissediyorum.

Hdr filmlerde ekran ışıkları daha fazla yanıyor ama bu hdr den mi yoksa tv yapısından mı anlayamadım. Bir plazma kullanıcısı olarak Ps4 de oyun açtığımda ekran renklerine henüz alışmış değilim.

Şunu samimiyetle söyleyebilirim ki tv’nin resim işlemesini beğendim, aynı yayını normal ayarda xf90 ve sm8020 ve sm9010 da denedim ve fx740’ın daha iyi göründüğünü gördüm. 1080p dizi ve film açtım ve bu panellerde baktım, sadece sinema modlarında resimlerin göze hoş geldiğimi gördüm, ama fx740 ta normal modda da ve sinema modunda da iyi sonuç verdiğini gördüm. Tabi bu zevktir, sizinde kendi zevkleriniz var.

Çektiğim bir video ile tv’yi size kısa bir şekilde göstermek isterim. Yorumlarınızı ve sorularınızı bana bu başlık altında yazabilirisiniz. Herkese iyi forumlar.

8468EB39-99AC-476C-ACBB-3BEEEA675CB6.jpg

3C2B0ED7-C836-46B0-9CB4-1A8AAD7341D4.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Hayırlı olsun. Bu tv favori listemde olmuştu hep. Plazmalarının kalitesini biliyoruz en azından...

L Çevrimdışı

LiderTeknik

Yeni Üye
16 Tem 2019
24
40
Hayırlı olsun. Bu tv favori listemde olmuştu hep. Plazmalarının kalitesini biliyoruz en azından...
Sağol teşekkür ederim. Kaliteli olduğunu düşündüğüm için tekrar aynı markanın ürünü tercih ettim. Ürün ince olmasına rağmen muadillerinden tam 10 kg daha ağır. Ürün orta seviye bir tv, ne süper ne kötü. Ürünün çok fazla incelemesi ve videosu yok, bu nedenden ötürü yeterli bilgi bulmanız kısıtlı. Aslında FX750 veya FX780 çok daha iyi bir panelmiş led ve o led arasında bir panel olarak yapılmış. Türkiyede diğer iki modeli bulamadığım için FX740 tercih ettim.
Mağazada gördüğümde 7000tl ye satıyorlardı, fiyatı hakettiği yere gelince daha mantıklı geldi.

T Çevrimdışı

Timur Duman

Aktif Üye
26 Mar 2019
73
Selamlar kardeşim,
Öncelikle televizyonunu güle güle kullanmanı diliyorum.
Bu tvyi uzun bir süre takip ettim lakin birebir mağazada görme şansım olmadı yabancı forumların inceleme ve yorumlarına bakarak iyi bir izlenim edindim. Şimdi sizinde bir iki aylık deneyim ve tvnin performansını sormak istiyorum.

L LiderTeknik

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt