Otobüs Firması Yüzünden Geç Kalınan Sınav Hakkında Zarar Tazmini

F Çevrimdışı

faikkivrak

Yeni Üye
29 Nis 2023
23
23
Merhaba,

Geçtiğimiz yıl yapılan Polis Meslek Yüksekokulu sınavı için x firmasından bilet aldım. Sefer şu şekilde: 22.30 Antalya Kalkış- 06.30 İzmir Varış.
22.30’ta kalkan otobüs saat 7’de ancak Manisa’ya gelebilmiş ve oradan da 6 yolcu kaldığı için İzmir’e gitmeyip başka bir otobüs firmasına bizi aktarmıştı. Sınavım 8’deydi ve hâliyle geç kaldım. Sınava geç kalmam nedeniyle doğan zararlarım aşağıdaki şekildedir.
- İzmir’e gidiş 220 TL bilet ücreti.
- Polislik için parkur kursu: 2 ay toplam 700 tl.
- Parkur kursunun forması: 100 tl.
- PMYO sınav ücreti: 225 tl.
- İzmir’den dönüş bileti 220 tl.
Eksik yazdığım tutarlar olabilir ancak kabaca böyle ve hepsinin dekontu mevcut. Zararımı nasıl tazmin ederim?

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
378
İnan okuyunca üzüldüm,sınava da giremedin tabii sanırım.Hangi firma bu merak ettim doğrusu.Mutlaka bir cevap gelecektir örneğin ben sevgili Müşteki Müşteki yi etiketleyeyim bakalım ,bilgisi varsa bir şeyler yazabilir.
Est. değersiz fikirlerimi paylaşırım elbette.

Netleştirelim. Hedeflenen ulaşım saati ne kadar sekteye uğradı toplamda?

F Çevrimdışı

faikkivrak

Yeni Üye
29 Nis 2023
23
23
Est. değersiz fikirlerimi paylaşırım elbette.

Netleştirelim. Hedeflenen ulaşım saati ne kadar sekteye uğradı toplamda?
Merhaba, iyi geceler. Yaklaşık 2 saat. Bu arada tüketici hakem heyetine bilet için ücret iadesi talep etmiştim. Haklı bulundum. Şimdi diğer kayıplarımı almak istiyorum.

Firma ile iletişime geçip maddi kayıpların yanı sıra 1000 tl de manevi tazminat talep etmeyi düşünüyorum. İhtar olarak yazdığımda bu konuda haksız olma durumum var mı? Ya da firma tehdit olarak algılayıp karşı dava açabilir mi?

IMG_6991.png

Bu şekilde ihtarname yazdım. Fikrinizi almaktan memnuniyet duyarım.

Son düzenleme:
eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Açıkcası ben bundan bir sonuç elde edebileceğinizi düşünmüyorum. Hiçbir firma size varış zamanını Taahhüt! etmez, edemez.
8:00 daki sınav için tahmini 6:30 varışlı seferi seçerek yanlış yapmışsınız. Nereye giderseniz gidin firma, firmanın avukatı size buradan gelecektir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Açıkcası ben bundan bir sonuç elde edebileceğinizi düşünmüyorum. Hiçbir firma size varış zamanını Taahhüt! etmez, edemez.
8:00 daki sınav için tahmini 6:30 varışlı seferi seçerek yanlış yapmışsınız. Nereye giderseniz gidin firma, firmanın avukatı size buradan gelecektir.
Ben yine de peşini bırakmazdım,hem de asla :ok

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Ben yine de peşini bırakmazdım,hem de asla :ok

Üstat, bırakmasan da bir sonuç çıkmaz. Mahkemeye versen mahkeme masrafları üstüne kalır. Bu olay hayatın akışına ters, kim garanti edebilir 6:30 da hedefte olacağını. Bir kaza olur, arıza olur, yol tıkanır bekler de beklersin. Bunun için zaten tahmini varış süresi deniliyor. Firma şu plakalı araçla şu saatte şu adreste olacağız diye bir taahhüt veriyor mu yok. Firmanın taahhüt edebileceği tek şey olağandışı durumlar olmazsa belirtilen yere yolcuları götüreceğidir. Olağandışı durumlar için de zaten koltuk başı sigorta yapar.

F Çevrimdışı

faikkivrak

Yeni Üye
29 Nis 2023
23
23
Olağandışı hiçbir durum olmadı aslında. Sürücü 60 km/s 70 km/s hızla gitti desem yeridir. Açıkçası tüketici hakem heyeti tarafından çıkmış ayıplı hizmet kararına güveniyorum. Ayıplı hizmetten doğan zararların da tazmin edebilebileceğine inanıyorum. Şansımı deneyeceğim bakalım.

Olağandışı hiçbir durum olmadı aslında. Sürücü 60 km/s 70 km/s hızla gitti desem yeridir. Açıkçası tüketici hakem heyeti tarafından çıkmış ayıplı hizmet kararına güveniyorum. Ayıplı hizmetten doğan zararların da tazmin edebilebileceğine inanıyorum. Şansımı deneyeceğim bakalım.
Ayıplı hizmet sadece süre olarak da değil, aynı zamanda belirlenen yere de götürmediler. Manisa’da otobüsten indirip başka firmayla gönderdiler 6 kadar kişiyi.

IMG_7002.png

Şikayetvar.com’a baktığımda benzer birçok şikayetin olduğunu gördüm. Bu da bu durumu ilk kez benim yaşamadığımı, firmanın sorumsuz davrandığını gösterir.

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
İnşallah zararınızı karşılarlar ama ben sizin olaya yanlış bir açıdan baktığınızı ve sizin de kusurlu olduğunuzu düşünüyorum.

Diyelim ki yaptığınız masraf olan 1.700 TL'yi ödediler, üzerine 1.000 TL de manevi tazminat aldınız. Harcadığınız zaman ve emeğin yanında 2.700 TL nedir ki ? O paraya ancak bir adet otomobil lastiği alabiliyorsunuz. Para benim hiç umurumda olmazdı açıkçası, ben daha çok kaybettiğim zamana üzülürdüm. Bir sonraki sınav kim bilir ne zaman.

Sınava 1.5 saat kala İzmir'e varacak şekilde planlama yapmak zaten başlı başına bir hata. En garantisi 1 gün önceden gidip sınavın olacağı mekana yakın bir yerde konaklamak olurdu. Veya maddi sorun varsa daha erken bir saate bilet almak gerekirdi.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
İnşallah zararınızı karşılarlar ama ben sizin olaya yanlış bir açıdan baktığınızı ve sizin de kusurlu olduğunuzu düşünüyorum.

Diyelim ki yaptığınız masraf olan 1.700 TL'yi ödediler, üzerine 1.000 TL de manevi tazminat aldınız. Harcadığınız zaman ve emeğin yanında 2.700 TL nedir ki ? O paraya ancak bir adet otomobil lastiği alabiliyorsunuz. Para benim hiç umurumda olmazdı açıkçası, ben daha çok kaybettiğim zamana üzülürdüm. Bir sonraki sınav kim bilir ne zaman.

Sınava 1.5 saat kala İzmir'e varacak şekilde planlama yapmak zaten başlı başına bir hata. En garantisi 1 gün önceden gidip sınavın olacağı mekana yakın bir yerde konaklamak olurdu. Veya maddi sorun varsa daha erken bir saate bilet almak gerekirdi.
Hak arama noktasında kesinlikle emsal teşkil etmesi için yazmıyorum. Hatta burada özellikle kişisel fikirlerimizi beyan ettiğimiz için doğruya en yakın içtihati ve mevzuat içeriği destekli bilgiyi Sayın Müşteki Müşteki üyemizin paylaşacağını düşünerek naçizane mevcut verilerden hareketle mahkemenin alacağı kararın ne olacağına ilişkin net bir görüş olmayacağını savunuyorum.

Benim benzer bir olayda yaşadığım senaryo, yine Antalya' dan iş görüşmesi için gideceğim İstanbul' a görüşme saat 08:30-09:00' da planlandığı için, benzeri gecikme ve sorunları göze alarak yaklaşık saat 04:00' te İstanbul' da olacak şekilde yolculuğumu planladığımdır.

F Çevrimdışı

faikkivrak

Yeni Üye
29 Nis 2023
23
23
Merhaba, söylediklerinizde haklısınız. Benim de hatam var elbette ancak kalacak yer bulamamıştım. Maalesef bu şekilde gerçekleşti. Manevi tazminatı temsili olarak yazdım. Sürecin takipçisi olacağım. Sayın Müşteki Müşteki ‘nin de yorumunu alayım, hakkımı almaya çalışacağım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt