Ortak Çalışma Teknik Sözlük Oluşturalım

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Arkadaşlar Merhaba;

ben bu çalışmayı yapacaktım ancak vakit bulamıyorum o nedenle sizlerind e desteğine/katılımına ihtiyacım var.

Şöyle ki, Malum TV dünyasında aynen otomotiv sektöründe olduğu gibi 1000 tane teknik terimin kısaltması girdi hayatımıza.

Arabalarda ABS EDS EBR ABC gibi bir sürü kısaltma ve bunların da teknik ayrıntıları olduğu gibi Panel dünyasında da HDR HLG WCG DV HB M+ gibi kısaltmalar girdi hayatımıza.

Bizler bunları biliyor ve her sorulduğunda cevaplıyor olsakl da, bu terimlerin bir sözlük gibi bir başlık altında olması, ihtiyaç duyan veya merak eden arkadaşımızın bakabileceği bir kaynak haline getirebiliriz diye düşündüm.

Bu anlamda herkes kendi bildiği açıklamayı yazarsa, ben de bunları zaman içerisinde ilk mesaja alır, ilk mesajı her zaman güncl tutarım.

Yardım ve desteklerinizin yanısıra ilk açıklamayı, uzun zamandır gördüğüm ancak anlamını bilmediğim, fakat forumdan bir kardeşimizin (''O bendim'' derse sevinirim bu başlıkta) Bana verdiği kaynak sayesinde öğrendiğim M+ özelliğini yazarak başlayayım.

Zamanla HDR HLG WCG DV HB yanısıra, sorunlarımızın açıklamaları olan DSE BANDİNG CLOUDİNG vs gibi tanımlamaları da bu başlıkta toplarız nasipse.

Herkese katkılarından dolayı şimdiden teşekkür ediyorum. :ok

M+ nedir?
Üründe daha yüksek parlaklık ve çözünürlük sunulmasına karşın daha düşük güç tüketimi yapılmasını sağlayan uygulamadır

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Kimse yazmamış hocam, farkedip ilgimi çeken bir konu oldu, birkaç gündür ciddi hastayım, yarın izin günüm biraz kendimi iyi hissedersem bu mesajı editleyeceğim selamlar...

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
DOLBY VİSİON NEDİR?

Dolby firması, TV’lerde görüntü kalitesini artırmak için yeni bir piksel teknolojisi sunuyor.
Şu anda sinema sektöründe film çekimlerinde kullanılan çok yüksek kaliteli kameraların çektiği görüntüleri, normal TV’lerde oynatmak mümkün değil. Hem çözünürlük çok yüksek, hem renk derinliği, hem de netlik ve parlaklık çok fazla. Bu çekilen yüksek kaliteli filmleri, ancak kalitesini ve çözünürlüğünü düşürerek evimizdeki televizyonlara uygun hale getirebiliyorlar.

İşte Dolby Vision bu kalite düşüşünü azaltmak ve bize evlerimizde pencerden dışarı bakıyormuşçasına canlı video görüntüleri izletmek için geliştirilmiş bir teknoloji. Dolby Vision’ın amacı, ekranlardaki piksel teknolojisini değiştirerek, her pikselde daha geniş renk aralığı, daha fazla parlaklık ve daha fazla netlik verebilmek. Dolby Vision sistemindeki pikseller, günümüz HD TV setlerindeki piksellerin 200 katı daha parlak olacak.

Dolby Vision destekleyen TV’lerde izlediğimiz görüntüler çok daha ayrıntılı ve gerçekçi olacak. Dolby daha şimdiden TV üretici firmalarla çalışmaya başlamış bile. İlk çıkacak Dolby Vision destekli ürünler aynı zamanda Ultra High Definition (4K) televizyonlar olacak.

Tek sorun şu ki, Dolby Vision sisteminde görüntüyü aktarmak için kullanılan sinyaller, ekstra renk ve netlik bilgisi yüzünden daha yüklü olacak. Yani aynı kablodan veya uydu bağlantısından, Dolby Vision kullanan filmler, daha fazla veri alanı isteyecek. Bu da bir seferde evimize gelen kanal sayısını azaltmak anlamına geliyor. Ama henüz bu sistemin ne zaman pratik kullanıma gireceği belli değil. Belki de bu yayınlar başlayıncaya kadar, evimize TV yayınlarını getiren kablo sistemlerinde de önemli bir gelişme olur.

Kaynak Silikonvadisi

I Çevrimdışı

Iz_for

Aktif Üye
25 Eki 2017
165
M+ A Ado abi sormuşsunuz biraz geç oldu m+ ı bi zamanlar size paylaşmıştım teşekkür ederim hatırlamışsınız:mutlu

Vestel international 2018 tv kataloğu (sayfa 11-19 arası Bms, bezel, Hdr, wcg, high bright gibi kavramlar var, ayrıca 72-77 arası vestelin yaygın kullandığı teknolojiler açıklanmaya devam ediyor.)

Speaker box = Hoparlör dünyasında hoparlörün bir kabin içerisinde çalışması desibeli her zaman etkili kılmıştır bu nedenle bu minicik hoparlörler için onlara uygun yapıda minik kabinler yapıyorlar bu da sesin TV kasası içerisinde kaybolması yerine hedef nokta olan dışarıya daha etkin olmasını sağlıyor. ( A Ado sizin daha önce bana yazdığınız ifade)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
M+ A Ado abi sormuşsunuz biraz geç oldu m+ ı bi zamanlar size paylaşmıştım teşekkür ederim hatırlamışsınız:mutlu

Vestel international 2018 tv kataloğu (sayfa 11-19 arası Bms, bezel, Hdr, wcg, high bright gibi kavramlar var, ayrıca 72-77 arası vestelin yaygın kullandığı teknolojiler açıklanmaya devam ediyor.)

Speaker box = Hoparlör dünyasında hoparlörün bir kabin içerisinde çalışması desibeli her zaman etkili kılmıştır bu nedenle bu minicik hoparlörler için onlara uygun yapıda minik kabinler yapıyorlar bu da sesin TV kasası içerisinde kaybolması yerine hedef nokta olan dışarıya daha etkin olmasını sağlıyor. ( A Ado sizin daha önce bana yazdığınız ifade)

Açıklama için çok teşekkür ederim kardeşim, Desteğin için de teşekkür ederim.

Zamanla tüm bilgileri ilk mesaja talıyacağım hepinizin müsaadesi ile :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
WCG Nedir? Sorusuna teknik sözlükten bir cevap;

Wide Color Gamut (geniş renk gamı) ise ekranda gösterilebilen renk sayısını arttırıp geleneksel renk gamının genişletilmesine verilen isimdir. Donanımsal destek içerir. HB ile birlikte çok daha etkin çalışır.

HB Nedir?
H
ıgh Brıghtness uzun yazılışıdır ve Daha yüksek ışık anlamına gelir ki tv nin backlıght sisteminde normal lümen değerinin daha üzerinde ışık desteği sağlar. Teknik kaynaklarda daha resmi bir açıklama bulduğumda konuya eklerim.

O Çevrimdışı

Orhan_alperen

Yeni Üye
12 Eki 2018
3
41
Merhaba
Benim arçelik marka usb bağlanabilen bir tv im var. Aynı televizyonun (menüleri dahi aynı olan) wifi bağlantısı olanı ise abim de var benim televizyonuma abimin televizyonunun programını yükleyerek wifi destekler hale getirwnilirmiyim. Ve bu işlemi nasıl yapmam gerekiyor. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. Aksi taktirde tekrar bir tv ihtiyacım doğacak buda bana ek maliyet anlamına geliyor. Şimdiden teşekkür ediyorum

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
O Orhan_alperen, wifi desteği yazılımla aktif olan bir özellik değil donanımsal bir parçadır . tvnizde smart var wifi yoksa wifi alıcı ile tvnize kablosuz bağlantı yapabilirsiniz. hem wifi yok hemde smart özelliği yoksa tvniz düz bir tvdir, üzerindeki usb girişi sadece resim/video görüntüleyebileceğiniz media player özellikli bir giriştir.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32

Hocam bu speaker box benim 47pf9090 da var mı acaba?Vestel in ses konusunda en başarılı tv si sanırsam benim 47pf9090 .Zaten kutusunda yüksek ses gücü yazıyordu hiç ümit etmiyordum şuan bana ses sistemini aratmıyor.Zaten bu tv den sonra vestel ilginç bir şekilde dahili subwoofer koymayı bıraktı.Açıkcası tv nin sesinden çok memnunum samsung soundbarım olmasına karşın film dışında kullanma gereği bile duymuyorum.Bu dolby olaylarını biraz ticari buluyorum adam gibi tok çıksın yeterli.Şimdi bunca yorumu niye yaptım derseniz 47pf9090 2014 yılında üretildi üzerine nineme vestel aldım sesi aşırı tiz , yatak odasındaki ve kayınpeder deki awox un hoporleri patlat gibi cızırtılı ve boğuk çıkıyor.tv de görüntü kadar bence seste önemli.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt