Orta sehba nasıl boyanmalı?

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Ağaçtan imal edilmiş oyması vs olmayan orta sehbayı boyayacağım ürünün şimdi ki rengi siyah. Boyadan sonra sünger ile eskitme de yapacağım. Acaba zımpara yapıp boyayı kazıyarak ağacın üzerini mi boyamalıyım? Yoksa zımpara yapmadan direk var olan boyanın üzerine sürüp sonrasında vernik mi atmalıyım?

Alacağım boya ve vernik bunlar olacak:

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Zımpara yormazsa,yeriniz varsa zımpara üstü yapmanızı tavsiye ederim ama bu akrilik boyalar her yüzeye tutunuyorlar. Zımparasızda çok sıkıntı olmaz. Yakın zamanda Cadence marka boya işe tüm mutfak dolaplarını boyadık.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Zımpara yormazsa,yeriniz varsa zımpara üstü yapmanızı tavsiye ederim ama bu akrilik boyalar her yüzeye tutunuyorlar. Zımparasızda çok sıkıntı olmaz. Yakın zamanda Cadence marka boya işe tüm mutfak dolaplarını boyadık.
Hocam bu şekilde matkapa takılan bir zımpara aldım ürün zaten üstü pürüzsüz yani zımparayı boyayı kazımak için yapıcam. Zımpara yapmak ile yapmamak arasında fark olmaz derseniz zımpara yapmıyım.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Bu aparattan bende aldım kullanmak nasip olmadı :)
Ben olsam zımpara yapardım, boya daha güçlü tutunur. Sonuçta sehpa ve darbeler alacak. Zımparalı yüzeyden daha zor kalkar ama siyah boya üstünden kalkması kolay olur.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Bende astar yok acaba astarsız olmaz mı?

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Aldığın alet ile yapılan zımpara dengesiz olabilir,10x5x2 cmlik bir ağaca zımparayı küçük çivi ile çakıp,elle yaparsan daha iyi olur bence,düne kadar elimdeki zımparaları dağıttım,bilsem ayırırdım ,nasılsa Bucada oturuyorsun(yanlış hatırlamıyorsam)

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Yeni nesil akrilik boyaların astar istemediğini düşünüyorum. İlk katı (bu kat astar görevi görür) sünger rulo ile yedire yedire çok ince atın. Az boya kullanıp her kat arasında 24 saat bekleyin. Sorun olacağını sanmam. İşlem bitince vernik çok önemli. Alacağınız boya markasının verniğini tercih edin. Yarı mat modeller çok tutuluyor. Sizin vernik nasıl ben göremedim.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Yeni nesil akrilik boyaların astar istemediğini düşünüyorum. İlk katı (bu kat astar görevi görür) sünger rulo ile yedire yedire çok ince atın. Az boya kullanıp her kat arasında 24 saat bekleyin. Sorun olacağını sanmam. İşlem bitince vernik çok önemli. Alacağınız boya markasının verniğini tercih edin. Yarı mat modeller çok tutuluyor. Sizin vernik nasıl ben göremedim.
Vernik de aynı markanın.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Bugün 2.5 saat lik uğraş sonucu çok güzel oldu. Boyamaktan vazgeçtik üstüne su renginde parlamasını sağlayan maddeden atmak istiyoruz. Cila mı daha sağlam olur vernik mi?

IMG_20210721_230446.jpg

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Vernik üstüne cila yaparsanız daha iyi olur. Parkeci anlatmıştı,vernik renk kazandırır sağlık verir ama üstüne cila atmazsan korumaz demişti.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri