Omurgasizlikta Sınır Tanımıyorlar %100 Yerli ve Milli Uçak

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
%100 yerli ve milli yalanlarinin sonu gelmiyor bu serefsizlerin. Bir arkadasim dalga gecmek icin
"yerli ve milli ucak" konulu bir haber videosu linki gönderdi bende merak edip 1 vidayi bile gercekten yerli ve milli imkanlarla yapmislarmi acaba diye kisaca bir arastirdim hic umudum olmadan 3-5 biseyi yerli imkanlarla yapilsa neyse diyecektim ucak bildigin ithal mali cikti
haber videosunun aciklamasi

"Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından tasarlanan, yerli ve milli imkanlar ile üretilen eğitim uçağı HÜRKUŞ’un HYEU modelinin Ateş Filo’ya teslim edilmek için gün sayıyor. Ateş Filo için özel tasarlanan HÜRKUŞ’lar ilk kez görüntülendi."
Video linki:

wikipedia da ucak hakkinda türkce sayfa ( ben güncelleme yapmaya calistim ama yayinlanirmi bilmiyorum)
ucagin kökeni veya parcalar hakkinda bilgi yok

fakat ingilizce ve almanca wikipediada cok güzel anlatmislar
Bu serefsizlerin yerli ve milli diyerek kandirdigi ucak aslinda güney korenin "YERLI" ucagi "KAI KT-1 Woongbi" yani ucagi güney koreden satin aliyorlar sonra modifiye ediyorlar (türkce isim ekleme vs) bu bilgi sadece almanca wikipedida var.

Ucak koreli
Pilot koltugu (acil durum firlatma özelligi vs ) ingiliz Martin-Baker firmasinin Mk T-16 N 0/0 modeli
Inis takimlari hidrolik vs Microtecnica isimli italyan ucak firmasinin
en önemli parca olan motor Pratt & Whitney isimli kanada firmasinin PT6A-62 model 708 kW lik motoru

zaten yerli ve milli araba vs yalanlarindan böyle oldugu belliydi fakat hayatlari yalan dolan hile hurda serefsizlik bunlarin hic mi utanmiyorlar nasil serefsiz bunlar insanlara yerli ve milli diye yalan söylüyorlar
hadi bunlar serefsiz bu yalanlara halen inan cahillere ne demeli hangi küfürleri etsem az bunlara

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Yerlilik oranları dünyada %30 -%25 seviyelerinde tasarım plan projede bu dilimlerin içinde aslında %30-%25 dilimi oluşturmakta geriye üretimi yaptıracak fason bir imalatçı montajcı bulmak kalıyor forumda daha önce bu konularda yazılar mevcut .Bizdeki yasada %51 i Türkiyede üretilmişse o ürüne yerli diye biliyoruz.Milli olayına karşıyım milli yerine Türk Malı Türk Tasarımı ibaresi kullanılmalı. Yerlilik konusuna gelirsek abd tankların da alman malı top kullanılmakta vs vs Hatta A Adem Helvacı nın vidyolarında mevcut LG nekadar lg ,SAMSUNG nekdar SAMSUNG içlerinde kullanılan komponentler %100 üretme şansları yok farklı tedarikçiler den almak zorundalar bir mamulün %100 yerli olarak üretebilecek bir firma yok denecek kadar az olsada çok maliyetli olur

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Yerlilik oranları dünyada %30 -%25 seviyelerinde tasarım plan projede bu dilimlerin içinde aslında %30-%25 dilimi oluşturmakta geriye üretimi yaptıracak fason bir imalatçı montajcı bulmak kalıyor forumda daha önce bu konularda yazılar mevcut .Bizdeki yasada %51 i Türkiyede üretilmişse o ürüne yerli diye biliyoruz.Milli olayına karşıyım milli yerine Türk Malı Türk Tasarımı ibaresi kullanılmalı. Yerlilik konusuna gelirsek abd tankların da alman malı top kullanılmakta vs vs Hatta A Adem Helvacı nın vidyolarında mevcut LG nekadar lg ,SAMSUNG nekdar SAMSUNG içlerinde kullanılan komponentler %100 üretme şansları yok farklı tedarikçiler den almak zorundalar bir mamulün %100 yerli olarak üretebilecek bir firma yok denecek kadar az olsada çok maliyetli olur

Aynen. Hiçbir ürün yüzde yüz o ülkenin üretimi değildir. Bursa da Doğu Pres var. Bosch Denso Delphi gibi dünya devlerinin tedarikçisi adamlar. Hatta Bosch hiçbir kalite kontrol yapmadan ürünlerini üretime sokuyor. Yanlış olanlara yanlış dememiz lazım. Yoksa doğru sözümüz havada kalıp, eriyip gidiyor.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Zamanında Donanımhaberde bir yazı yazmıştım uzun uzun.
''Yerli Markalara neden düşmanız?'' diye.

İşte sebebi tamamen bu YALAN DOLAN meselesi.

Bunlar, ellerinde kılıç kalkan ile diriliş kuruluş uçuş kaçış gibi dizileri izleyenlerin bu söylemlerden hoşklandıklarını bildikleri için ısrarla bu söylemlere devam ediyor. Biz ise ''O iş öyle değil'' dediğimizde taşlanan taraf oluyoruz.

Kardeşim bizim yerli malı ile derdimiz olabilmesi mümkün mü?

Biz YALAN söylenmesine ve olmayan ebik gübük masallarla milletin uyutulmasına isyan ediyoruz.

Aynen ustamın belirttiği gibi LG nin kendisi dahi yerli değil kardeşim hem de üretici firma olmalarına, ÜRÜN değil TEKNOLOJİ üretiyor olmalarına rağmen.

Ben bu adamların 1999 yılında kaleme aldıkları SMVA teknolojisini bana kalem kalem anlatmalarına rağmen anlamıyorum, düşünün ki bunlar o teknolojiyi BULMUŞ ADAMLAR.

DH de klima konularında herkes ME de ME (Mitsubishi Electric) derken o zaman bile kardeşim bu klimanın üretiminde kullanılan bakırın (Cu) hammaddesini Japonyadan mı çıkartıyor? İngiltere Harrier uçakların üretiminde kullanılan Helium çeliğini Fransız topraklarında mı elde ediyor?

Bakın seversiniz sevmezsiniz o ayrı konu (Ben sevmem) Muahrrem İnce veya Ali Babacan gibi kişiler bu yerli milli konusunda çok güzel açıklamalar yapıyorlar ve onların açıkladığı yerlilik konusunun altına ben imzamı atarım.

''MARKAM OLSUN'' dersin kimse buna karışamaz ve eleştirmez ancak YALAN DOLAN ile halkı uyutmaya kalkarsan her yerde çatır çatır yazarlar böyle yalancılığını.

Halkına dersin ki ''Ey Halkım, BOHG markası bizim milli markamızdır, şu an için bu markanın çeliğini biz üretiyoruz, lastiğini biz yapıyoruz lakin motor kısmında Xistan ülkesinden destek alıyoruz ancak motor üretimi konusunda da mühendislerimiz fizikçilerimiz çalışmalarını yürütüyorlar.

Yani kıt akıllı seçmen kitlesi hüloooooğ desin diye kürsülerden söylenen yalanlara isyanımız var bizim. Bu hangi seçmen kitlesi olursa olsun, hangi yalancı olursa olsun bizim yegane ve ebedi tepkimizdir, tepkimiz olacaktır.

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573

Bunlar, ellerinde kılıç kalkan ile diriliş kuruluş uçuş kaçış gibi dizileri izleyenlerin bu söylemlerden hoşklandıklarını bildikleri için ısrarla bu söylemlere devam ediyor. Biz ise ''O iş öyle değil'' dediğimizde taşlanan taraf oluyoruz.

Biz YALAN söylenmesine ve olmayan ebik gübük masallarla milletin uyutulmasına isyan ediyoruz.

Aynen ustamın belirttiği gibi LG nin kendisi dahi yerli değil kardeşim hem de üretici firma olmalarına, ÜRÜN değil TEKNOLOJİ üretiyor olmalarına rağmen.

Ben bu adamların 1999 yılında kaleme aldıkları SMVA teknolojisini bana kalem kalem anlatmalarına rağmen anlamıyorum, düşünün ki bunlar o teknolojiyi BULMUŞ ADAMLAR.

DH de klima konularında herkes ME de ME (Mitsubishi Electric) derken o zaman bile kardeşim bu klimanın üretiminde kullanılan bakırın (Cu) hammaddesini Japonyadan mı çıkartıyor? İngiltere Harrier uçakların üretiminde kullanılan Helium çeliğini Fransız topraklarında mı elde ediyor?

Bakın seversiniz sevmezsiniz o ayrı konu (Ben sevmem) Muahrrem İnce veya Ali Babacan gibi kişiler bu yerli milli konusunda çok güzel açıklamalar yapıyorlar ve onların açıkladığı yerlilik konusunun altına ben imzamı atarım.

''MARKAM OLSUN'' dersin kimse buna karışamaz ve eleştirmez ancak YALAN DOLAN ile halkı uyutmaya kalkarsan her yerde çatır çatır yazarlar böyle yalancılığını.

Halkına dersin ki ''Ey Halkım, BOHG markası bizim milli markamızdır, şu an için bu markanın çeliğini biz üretiyoruz, lastiğini biz yapıyoruz lakin motor kısmında Xistan ülkesinden destek alıyoruz ancak motor üretimi konusunda da mühendislerimiz fizikçilerimiz çalışmalarını yürütüyorlar.

Yani kıt akıllı seçmen kitlesi hüloooooğ desin diye kürsülerden söylenen yalanlara isyanımız var bizim. Bu hangi seçmen kitlesi olursa olsun, hangi yalancı olursa olsun bizim yegane ve ebedi tepkimizdir, tepkimiz olacaktır.

images-1-28.jpg

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hah işte bahsettiğim de bu.
Belki de hayatında binemeyeceği uçağın gazına gelen seçmen kitlesi.
Bu arada kimse küçümsüyorum zannetmesin, bu gün bir uçağa binebilecek durum kesinlikle bende de yok, zaten lafım da şahsın maddi durumuna değil kafa yapısına.

Ondan sonra okumuş kendisini geliştirmiş belli bir entelektüel bilgi birikimine sahip olmuş kimse varsa LANET OLSUN diye alıyor pasaportu basıp gidiyor yurt dışında elin gavuru dediğimiz ama İNSAN İNSAN değeri veren Ülkelerde yaşıyor biz de bunların zeka seviyesinde mahsur kalıyoruz.

Bu gün bir mesaj okudum başka yerde özelden yollanmış, ''Abi beni tanıyorsun Reisciyim ama yanlışa da YANLIŞ demezsek olmaz'' diyor.

Değerli bir kardeşimiz, ama biz de yıllardır yanlışın zaten hep yanlış olduğunu izah etmeye çalışıyoruz.

Yine de nedense zillet olan biz oluyoruz günün sonunda.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
bu ucagin %1 i bile yerli degil hangi %51 den bahsediyoruz? maliyet ve cikarlar dogrultusunda baska ülkelerden parca tedarik etmek baska birsey yapamadigi icin almak tamamen baska birsey su anda bir cok marka cikarlari icin baska sirketlerle hatta ülkelerle calissada cogunlukla o parcalari istedigi takdirde kendi üretecek teknoloji ve altyapiya sahip mesela mercedes arabasinda kullandigi bir parcayi cin de yaptiriyor olabilir ama bu yapamadigi icin degil maliyet kaygisiyla yapilan bir harekettir cin derseki biz size parca üretmiyoruz mercedes de der ki tamam biz kendimiz yapariz biraz zaman alsada maliyetli olsada fabrikasini kurar o parcayi kendisi üretir aynisi bizim ülkemiz icin gecerlimi? hic sanmiyorum.
ucak motoru üretecek altyapi varmi? ucak tasarliyacak mühendislerimiz vardir elbet aerodinamik testlerini yapacak rürzgar tüneli vs varmi ? hic sanmiyorum.
bunlarin disinda konu araba veya televizyon degil savunma sanayinde kullanilan seyler ki bunlari özellikle degil %51 %99 yerli olmasi lazim ki her hangi bir savas durumunda kendin üretebilesin
tank yapiyorlar motorlarlari vs baska yerden aliyorlar ucak konusunu zaten burada belirttik ihalar sihalar yerli milli dediler o da kanadadan israilden vs toplama cikti
1. dünya savasi gibi bir senaryo tekrar etse parca aldigin ülkelerin hepsi senin düsmanin olacak ne o %100 yerli dedigin tanki sihayi ucagi vs üretebileceksin ne birsey
2. dünya savasi senaryosu tekrar etse her ne kadar pratikte katilmasakda yine müttefiklerin yaninda olacagimiz farzedelim ucagin kendisini motorunu vs alirsin ama koltugunu alamazsin
3. dünya savasi senaryosunda kesinlikle bir tarafin yaninda olacagin icin en az 1-2 parca düsman ülkenin üretiminde olacak kisacasi olasi savas durumunda üretim yapabilmen imkansiz
ozaman niye yalan söylüyorlar bu serefsizler aslinda gelismemis savunma sanayisinin gelismis oldugunu iddia ediyorlar ve koltuklarin üzerinde tepinip dirilis bilmem ne izlesen beyinsiz organizmalar bunlara inaniyor hangisne kizacagimi sasirdim:slap

tamamen tercüman olmussun cok güzel anlatmissin sorun bu yalan dolanlar serefsizlikler haysiyetsizlikler ve bunlar inan cahiller kendine miliyetci diyip bu ülkeye zarar veren cahil milliyetciler bunlarin vatana verdigi zarari düsman devletler vermemistir

Ç Çevrimdışı

Çağatay Cihan 

Aktif Üye
22 Ara 2021
79
33
Bizdeki yerli ve milli olarak geçen savunma sanayi araçlarının hepsi lisansla üretimdir zaten hatta milli muharip uçak diye maketini ve animasyonun gösterdikleri uçakta dahil. Çoğu proje güney kore malı zaten. Ben bunu dile getirince millet beni linç etmeye kalkıyor oda ayrı.

Millete veriyorlar gazı ilk defa uçak yapacaz diye yakın tarihimizde uçak yapmış bir milletiz. Hem savaş hemde yolcu uçağı olarak. Ama millet araştırmadığı birde tek partili chp dönemi zaten bunu duydular mı kesin yalandır diye okumaya bile tenezzül etmeyen bir kesim var. Aynı şekilde hala almanya amerika vs batıyor halkları kuzey suriyedekiler gibi sefalet içindeler sanıyorlar.

Biraz dağınık yazdım kusura bakmayın yazıp yazıp sildiğim yerler oldu.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt