olefini ikinci el sorunlarım

E Çevrimdışı

erdoganaydin

Yeni Üye
28 May 2020
31
74
merhaba 85 metrekare bir evim var.

ikinci el bir klima aldım. olefini 18000 btu. servis ile 250 tl montaj için anlaştık. Klima aldığım yerde demonte şkildeydi. aldığım yerde servise çok yakındı. servis klimayı alıp gelip montajlayacaktı.

montaja geldiler.

• 250 tl montaj için para verdim.
  • 100 tl elektrik bağlantısı için para verdim
  • servis gelirken bakır boruyu beğenmemiş. atmışlar. byeni bakır boru takmışlar. yalan mı doğru mu bilmiyorum. eskisini attık dediler. 500 tl de boru parasıverdim.
  • aldıkları yerde dış ünitenin ayağı yokmuş. 250 tl ona istediler.
  • klimanın kumandası yoktu. gittiler kumanda aradılar ama bulmadılar. bulsalar ona da para isteyeceklerdi. sonradan eski kumandayı buldum.
  • en son beklerken gaz kaçmaış 300 de ona verdim. ( firma personeli benim gazım var şahsi onu doldurayın dedi 150 tl )

o kadar zahmetden sonra klima sadece üflediği bölgeyi soğuttu. klimayı 16 derecede çalıştırmamam rağmen, 3 saatte 32 dereceden 29 dereceye indirebiliyor sıcaklığı. kaldıkı çalıştığı oda 24 mete kare ve 18000 btu.

biraz araştırdım; klimanın gazı eksik olduğunu söylediler. servisi aradım tekrar kontrol için geldiler.

• gazının fazla olduğunu ve o yüzden soğutmadığını söylediler. gazını eksilttiler.
  • test ettik soğutmadı, soğutmadığına inanmadılar. 18 de çalışan klima bir saatte oda sıcaklığını 29 dan 25 e anca düşürdü. diyolarki bu kadar soğutur.
  • ben ikna olmayınca zaten bu eski model dediler.

en son klimanın tüm gazı vakumlayıp yeni gaz koyarlarsa düzeleceğini ama ücrete tabi olduğunu söylediler. bende istemedim. salı günü tekrar kontrole gelecekler.

bu arada servis olefini yetkili servis.

ben klimadan rahatsız da oldum açıkcası. sıfır bir klima almayı planlıyorum. sıfır klima alsam. klimayı takarken, eski klimayı ücretsiz sökerler mi?

5000 tl max bütçe ile 85 metre kare. izalosyonlu güney cephe hangi klimayı almalıyım.

eski klimayı söktürüp aldığım yere iade edeceğim.

teşekkürler

Rak_Benadam Çevrimdışı

Rak_Benadam 

Aktif Üye
2 Ağu 2021
223
33
Merhaba öncelikle büyük geçmiş olsun.....

85 metre kare derken odanın kapısını açıp tüm evi mi soğutmaya çalışıyorsunuz

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,241
62
Öncelikle geçmiş olsun.Bazı cihazlarda genellikle 2. el sorunlu olabiliyor.Biraz fazla verip yeni almak daha iyisi bence,tabii maddi imkanlar dahilinde.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Tam şark kurnazlarına denk gelmişsiniz. Kapattığım servisten kalan konsolları 25tl den sattım ben sıfır ve 2 ay önce :) Şu an tahminen 70-80tl dolaylarındadır perakende pazarda.

Sizin eski boruyu atmamışlar, belli ki sizin boruya çökmüşler, hurdaya biriktirip toplu satıyorlar.
ADAM GİBİ toplantı ise klima hiç bir zaman ama HİÇ BİR ZAMAN durduğu yerde gaz eksiltmez zibilyon kere açıkladık ama sesimizi istediğimiz ölçüde duyuramıyoruz.

Bir OLEFİNİ kullanıcısıyım, ısıtma soğutma üzmez normalde ama siz klimacısına değil yolucusuna denk gelmişsiniz.

Kaba yazıyorum biraz lakin sinirime verin lütfen çok çileden çıkıyorum bu gibi durumlarda.

Yeni klima değil yeni klimacı arayın lütfen. Elinizdeki ürün gayet rahat iş görür normalde.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
2.ci el eşya alınır alınmasına ,tıpkı ademin dediği gibi olmuş olay.Ben mesela 2 telefonu da 2.ci el aldım,şimidiki lenovoyu 2.ci el aldım,öncesindeki kartı yananı da 2.ci el almıştım.Gezmek lazım alırken,özellikle faturalı olan tercih edilmeli 2.ci elde ,yoksa rahmetli kayınbiraderimin dediği gibi 2.ci el değil de 5.ci el olur :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt