OECD raporu: Okula ve işe gitmeyen 30 yaş altı genç nüfus oranı en yüksek ülke Türkiye

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Türkiye, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD)'nin okula ya da işe gitmeyen 15-29 yaş arası gençler sıralamasında liste başında yer aldı.

OECD, Bir Bakışta Eğitim 2020 raporu ile ülkelerdeki genç nüfusun eğitim durumunu mercek altına aldı. Rapora göre Türkiye'de 15-29 yaş arasında ne okula ne işe giden gençlerin oranı yüzde 28,8. Aynı kategoride 20-24 yaş arasındaki gençlerin oranı ise yüzde 33,3.

Son 10 yılda en çok iyileşme kaydeden ikinci ülke olmasına rağmen Türkiye'de, eğitimde veya istihdamda olmayan (NEET) genç nüfusun oranı, OECD ülkelerinin ortalamasının neredeyse iki katı. Türkiye'yi NEET sıralamasında yüzde 23,7 ile İtalya ve Kolombiya takip etti. OECD üyeleri arasında NEET oranı en düşük ülke yüzde 5,5 ile Lüksemburg oldu.

Kaynak :

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
şahsi düşüncem ülkeyi 20 yıldır aynı parti yönetmesine rağmen son 10 yılda farklı bir yönetim sistemi uygulanıyor. her ne kadar uygulanan politikaları hiç beğenmesem de ilk 10 yılı fazlasıyla arar olduk. avrupa birliğine girdik gireceğiz gözüyle bakardık. döviz kurları 1e1 denilebilecek seviyelere gelmişti fakat bir şeyler oldu (ali ihsan yavuz). şuan ürettiğimiz bir şey kalmadı ve devletin tek geliri vergiler oldu. bu yüzden sıkıştıkça vatandaşın tepesine bir vergi daha çöküyor. paramız hiç olmadığı kadar değersiz oldu. bütün bunlar elbetteki usulsüzlüğü, yolsuzluğu, rüşveti, adam kayırmayı vs vs arttıracaktır elbette. ülkemizin buradan geri dönüşü olmadığı kanaatindeyim. büyük bir reform yapılması gerekiyor lakin mevcut hükumetin bu durumu kabullenmeyeceğine adım gibi eminim. bu vaziyette 5-10 sene daha sürünürüz. sonra kim kalır ne olur bilmem ama bildiğim tek şey bu topraklarda hiçbir zaman (osmanlı zamanları da dahil) iyi bir şey olmaz olmamıştır. olanı da inkar etmekteyiz. sebebi topraklar değil üstünde yaşayanlardır.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
şahsi düşüncem ülkeyi 20 yıldır aynı parti yönetmesine rağmen son 10 yılda farklı bir yönetim sistemi uygulanıyor. her ne kadar uygulanan politikaları hiç beğenmesem de ilk 10 yılı fazlasıyla arar olduk. avrupa birliğine girdik gireceğiz gözüyle bakardık. döviz kurları 1e1 denilebilecek seviyelere gelmişti fakat bir şeyler oldu (ali ihsan yavuz). şuan ürettiğimiz bir şey kalmadı ve devletin tek geliri vergiler oldu. bu yüzden sıkıştıkça vatandaşın tepesine bir vergi daha çöküyor. paramız hiç olmadığı kadar değersiz oldu. bütün bunlar elbetteki usulsüzlüğü, yolsuzluğu, rüşveti, adam kayırmayı vs vs arttıracaktır elbette. ülkemizin buradan geri dönüşü olmadığı kanaatindeyim. büyük bir reform yapılması gerekiyor lakin mevcut hükumetin bu durumu kabullenmeyeceğine adım gibi eminim. bu vaziyette 5-10 sene daha sürünürüz. sonra kim kalır ne olur bilmem ama bildiğim tek şey bu topraklarda hiçbir zaman (osmanlı zamanları da dahil) iyi bir şey olmaz olmamıştır. olanı da inkar etmekteyiz. sebebi topraklar değil üstünde yaşayanlardır.

Bunu şu forumdaki AKP'li üyelerimize anlatamazsın hocam. Bırak değişimi. :kiskis
Benim bu ülkenin insanından bir beklentim kalmadı açıkçası.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt