Ocak 2018 Sistem Tavsiyeleri

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Merhaba arkadaşlar. Size bu aya özgü ürün çeşitliliğinde, uygun fiyat karşılaştırması yaptığım iki firma üzerinden (  ,  ) konfigürasyonlar oluşturdum. Siz farklı firmalardan elbette daha ucuza ürünler bulabilirsiniz, fakat güvenilirlik nasıl olur bilemem. Her firmada sorun çıkar, önemli olan sorunlarınıza çözüm üretebilmeleri. Benim bu iki firma ile herhangi bir bağım söz konusu değil. Piyasada en bilinenler arasında, en uygun fiyatları çoğu zaman verenler onlar, o yüzden bu iki firmayı seçtim. Bazen pahalı olarak bilinen rakipler de sürpiz yapabilir o ayrı.  :sırıtma2:

Şu an donanım düzeyinde tasarım hatalarından kaynaklı Meltdown güvenlik açığından etkilenen Intel işlemcileri, yazılımsal güvenlik yamaları sonucu hissedilir düzeyde performansları düştüğü için tavsiye etmiyorum. Intel isteyenlere sorunlardan arındırılmış temiz bir mimari gelene kadar beklemelerini tavsiye ederim. 

AMD ile Intel'in tasarımları farklı olması nedeniyle AMD işlemcilerde doğrudan hissedilir düzeyde performansı düşüren Meltdown açığı mevcut değil. AMD'deki güvenlik açığı sadece Spectre'dir. AMD yöneticileri Spectre için üç ayrı senaryo belirledi ve işlemcilerinin bu yama ile performanslarında gözle görülür düşüş olmayacağını açıkladı. Ardından Microsoft ile beraber bir yama yayımladı fakat yayımlanan yama mavi ekran sorunlarına neden olduğu için şu an geri çekildi. Güvenlik açığı geçmişe yönelik birçok modeli etkilediği için başlangıçta böyle bir sorunun yaşanması normal. Yakında güvenlik güncellemesi tekrar yayımlanacaktır. 

Şimdi gelelim sistemlere. Ben gruplandırmayı isimlendirme yöntemi ile yapmayı tercih ettim. 
Çünkü diğer türlü gruplandırma (yani fiyat eksenli gruplandırma) yaptığımda kullanıcıların beklentilerinin yükselmesine neden olabilir.

------Ekonomik Giriş Seviyesi------

(Bu sistemle basit ofis işlerinizi halledebilir, internette rahatlıkla gezebilir, bazı oyunları oynayabilirsiniz.)

Oynayabileceğiniz oyunlar; 

League Of Legends, World Of Tanks, Counter Strike : Global Offensive
Euro Truck Simulator 2, American Truck Simulator
Crysis, Crysis 2, Crysis 3
Sniper Elite V2, Sniper Elite 3
Battlefield 3
Outlast, Metro 2033 Redux, Metro 2033 Redux Last Light 
Grand Theft Auto IV, Grand Theft Auto : Episodes from Liberty City

(Çoğu kişi GTA V soracak, çalıştırır oynatırsınız ama keyif alıp almamanız beklentinize kalmış. )
(GTA V'i Steam üzerinden satın alır denerseniz daha verimli oynayacağınız kesin, korsanlarda performans düşüşü olabiliyor.)

---Toplam 1670.52 TL---

------Ekonomik Giriş-Orta Seviye------

Bu sistemle, günümüzde çıkan popüler oyunları oynayabilirsiniz. 
(PUBG, GTA V, Battlefield 1, Wolfenstein II : The New Colossus, Call Of Duty Word War II, Metro : Exodus)
1080P'de optimum ayarlarda, keyifli bir akıcıkla bu oyunları oynayabilirsiniz. 

(Kendiniz yapamam diyorsanız Nvidia Geforce Experience bile bunu otomatik yapabilirsiniz. Ancak programın optimizasyon yapabilmesi için önce oyunu bir kere çalıştırıp kapatmış olmanız gerekmektedir. (Ki oyun önce kendi engine'ine göre bir .config dosyası oluştursun. Nvidia o dosyanın değerlerini değiştiriyor.) 

Ancak BF1, COD WW2'de multi player modunda kalabalık haritalı oyunlarda 4 çekirdek işlemcinin limitine takılabilirsiniz.
Bu da anlık donmalarla (drop) size kendini belli eder. 
Bundan büyük oranda kaçınmak için mutlaka çift kanal / dual channel bellek kullanın. (2x4 / 2x8 / 2x16 gibi.) 

---Toplam 3195.83 TL---

------Orta Seviye------

Giriş seviyesi 4 çekirdek işlemcinin ve 1050Ti ekran kartının yetmediği durumları bu sistemde kolayca aşar fakat daha zor koşullarda tıkanırsınız.

---Toplam 5734,28 TL---

Dipçe : Daha üst seviye sistemler için gerekli bileşenler, ülkemizdeki mağazaların stoklarında kalmadığı için yapamadım.  :cigara

Sistem toplama ile ilgili sormak istediklerinizi konu veya özel mesaj yoluyla sorabilirsiniz. 
İlk konumuz hayırlı, uğurlu olsun.  :rock:

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
Ellerın Dert Gormesın Umut Guzel Bır Baslık Olusturdun

Bu Gecede Inceleme Vıdeo Atıp Bılgısayar Konusuna Yavas Yavas Hayat Verelım... :ok:

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Sota' Alıntı:
Ellerın Dert Gormesın Umut Guzel Bır Baslık Olusturdun

Bu Gecede Inceleme Vıdeo Atıp Bılgısayar Konusuna Yavas Yavas Hayat Verelım... :ok:

Bir konum daha var hali hazırda taslaklarda, o da bilgisayarla ilgili. Bitirirsem yayınlarım.  :evillol:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt