Notebook Fan Sesi Azaltma - Kapama ?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Abi oyun kısayoluna sağ tıklayıp grafik işlemci seçeneğine bakar mısın? Nvidia seçili olmayabilir.
Deneyeceğim
Bence bu bilgisayarda oyun oynanmaz ama efsane ofis bilgisayarı olur. İşlemcinin termal macunu eskiyse yenile @fikoloji abi
Evet ofis PC işlerimi hallediyorum biraz modifiye ettim ? SSD taktim, ram taktım, harici hoparlör bile taktım gorsellerde mevcuttu dikkat ederseniz

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
The_SreT The_SreT AIDA64 indirip İşlemci sıcaklığına işaretlediğim yerlerden bakar mısınız?

1402d98cc08a95102.png

2db5ead3ac1b4b95c.png

46 derece hocam Umut Barış Umut Barış

Fan hızıda 2591 maşallah ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Boşta o sıcaklıktaysa biraz çalışabilir belki. Ekran kartı sıcaklığı ne durumda acaba? AMD ekran kartı var sanırım?
Aşağıdaki Preferences bölümünden bir rengi GPU Diode olarak ayarlayabilirseniz ekran kartı sıcaklığı da görünür.

Fan için şu kısma da bakabilirsiniz ;

Denetim Masası > Sistem Ve Güvenlik > Güç Seçenekleri yolundan;

Seçili olan güç planının yanında yer alan "plan ayarlarını değiştir" kısmına tıklayın;

Gelişmiş güç ayarlarını değiştir'e tıklayın;

İşlemci güç yönetimi kısmına tıklayın, sistem soğutma ilkesi "Etkin" ise edilgen yapmayı deneyebilirsiniz.

Edilgen yaptığınız durumda işlemci ısındıkça fan devreye girecektir. Edilgen yapmanız cihazın daha da ısınmasına neden olabilir.

Cihazın fan, ızgara temizliği yapıldı mı acaba? Termal macunu eskimiş olabilir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Notebook altını delince ısısı 100 lerden 45 - 50 derecelere düşmüştü..bir de 12 lik ev yapımı kontrollü fan ve tabi ki SSD ... kökten çözüm.. başka forumlarda okurken önce tereddütle ve önyargıyla yaklaştım sonra da denedim.. sonunda işe yaradığı tecrübeyle sabitleşti.. eğer cihaz eskiyse, garanti dışıysa ve işi bilen yaparsa.. sadece ekran kartı ve işlemcinin olduğu yerden.. oyunlarda takılma donma yok..

20190725_23163170cfb93f69a96327.jpg

20190725_2318234847c0a4afe849db.jpg

Ben zamanında cihazın ayaklarının altına şişe kapakları koyarak yükseltmiştim. Cihaz garantili olduğu için delemiyordum. :hihi

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Boşta o sıcaklıktaysa biraz çalışabilir belki. Ekran kartı sıcaklığı ne durumda acaba? AMD ekran kartı var sanırım?
Aşağıdaki Preferences bölümünden bir rengi GPU Diode olarak ayarlayabilirseniz ekran kartı sıcaklığı da görünür.

Fan için şu kısma da bakabilirsiniz ;

Denetim Masası > Sistem Ve Güvenlik > Güç Seçenekleri yolundan;

Seçili olan güç planının yanında yer alan "plan ayarlarını değiştir" kısmına tıklayın;

Gelişmiş güç ayarlarını değiştir'e tıklayın;

İşlemci güç yönetimi kısmına tıklayın, sistem soğutma ilkesi "Etkin" ise edilgen yapmayı deneyebilirsiniz.

Edilgen yaptığınız durumda işlemci ısındıkça fan devreye girecektir. Edilgen yapmanız cihazın daha da ısınmasına neden olabilir.

Cihazın fan, ızgara temizliği yapıldı mı acaba? Termal macunu eskimiş olabilir.
Cihaz daha dün alındı hocam , bu arada ekran kartı aktif değilmiş ?? bundanda kaynaklanabilir mi acaba ?? ekran kartı Amd Radeon R5 M420

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt