No Bootable device hatası

A Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Merhaba arkadaşlar. Bende 2015 model toshiba satalite c55 model bir laptop var. Bunu hızlandırmak için bir ss disk takalım dedik. Bu piyasada satılan aparatlardan alıp ssdiski hdd disk yerine hdd diski de cdrom girişine taktım. Hdd den yalnızca Windows olan kısmı klonlayıp ssdiske attım. Bu işlem bitince bilgisayarı açıp kapattım. Bir sorun olmadı. Sonra windowsu temiz kurulum yapıp hdd yi rahat kullanmak adına format attım. Oğlumun oyunlarını falan da yükledim. Sonra sanal olarak RAM artırma yaptım. Bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyordu. Ne olduysa orada oldu. No bootable device hatası verdi. Toshiba yazısı çıkıyor sonra bu yazı. Biosa girip ssd yi birinci disk yapma, YouTube de gösterilen bios ayarlarını yapma, ssd yi hdd ile fiziki olarak yer değiştirip tekrar birinci disk yapma, bios pilini çıkartma yöntemlerini denedim ama olmadı. Her iki diski de bilgisayar görüyor ama bu hatayı veriyor. Bu problemi çözebilecek bir arkadaşım var mı? Ben bilen için basit bir çözümü olacağına inanıyorum. Çünkü herşeyi çalışırken birden bu durum oldu? Yardımcı olacak aekadaşlara şimdiden çoook teşekkür ederim

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Sadece ssd yi takıp deneyin

Açılmassa başka bilgisisayara takıp bad sector kontrolü yapın hdd ve ssd yi

Hdd arızası bu aslında hdd leri bios görüyor ama hata veriyor ya bad sector vardır yada ram yükseltme yaparken birşeyler ters gitti

Yada ilk olarak windows kurtarma indirip onarmayı deneyin

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bad sector den önce sanal ram artırma işlemi kaynaklı olmuş olmasın? Başka pc varsa ssd yi ona takın, disk hala mbr mi gpt mi onu öğrenin derim. Onun haricinde BIOS'tan ecure boot, legacy support gibi seçeneklere bakın derim.

A Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. İşin içinden çıkamayınca Windows’u sıfırdan kurdum. Bu esnada ssd üzerine Windows kurulamayacağı uyarısı aldım. İnternetten bir kaç adımda hallettim. Sanırım sanal RAM oluşturma esnasında bir sorun olmuş. Diske format attıktan sonra Windows’u yeni baştan kurdum. En azından temiz bir kurulum oldu.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt