Nem Alma Modu.

S Çevrimdışı

SudaEriyenAspirin 

Aktif Üye
22 Haz 2018
284
33
Bu nem alma modu klimaya göre değişiyor sanırım. Bende iki tane klima var. Vestel nature plus modelinde nem alma modunda derece ayarlanabiliyor. Fan ayarlanamıyor. Kendiliğinden sürekli artıp azalan fan moduna geçiyor.
Beko prosmart 30945te ise tam tersi. Kumandada derece ayarlanamıyor. Fan hızı ayarlanabiliyor. Ancak iç ünitenin led göstergesinde 21-22-23 yazıyor duruma göre. Heralde dereceyi kendi belirliyor.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bu nem alma modu klimaya göre değişiyor sanırım. Bende iki tane klima var. Vestel nature plus modelinde nem alma modunda derece ayarlanabiliyor. Fan ayarlanamıyor. Kendiliğinden sürekli artıp azalan fan moduna geçiyor.
Beko prosmart 30945te ise tam tersi. Kumandada derece ayarlanamıyor. Fan hızı ayarlanabiliyor. Ancak iç ünitenin led göstergesinde 21-22-23 yazıyor duruma göre. Heralde dereceyi kendi belirliyor.

Klimaların nem alma modlarındaki temel mantık, kodlayana göre değişiyor. Fan devrinin ayarına izin verilmeme sebebi, ortamdaki havanın hızlı sirküle edilip havadaki nem dengesinikuhafaza etmek içindir. Bende de var sizdeki klima ile aynı koda sahip olan VESTEL. Nem alma modunda derece ayarlanır ancak fan ayarlamanıza izin vermez, buradakikıstas ise, fan devrinin kontrolünü alarak havadaki nem'i muhafaza etmek, ancak ne kadar soğutma yapılacağına da karar verebilmeniz için size müsaade etmektir.

Burada ortaya şu extra sonuç çıkar, nem alma modunda dereceyi çok yüksek yaparsak, sğutma az olur nem atımı yavaş olur, otomatik olan fan devri arada yükselir. Derece düşük olursa nem atımı hızlı olur bu nedenle fan devri hep düşük kalır.

Bununla ilgili aslında halen devam ettiğim bir çalışmam var, şu aşırı nemli hava benim için fırsattır bu nedenle bu gece sizlere NEM ALMA modunda hem tüketim verilerini hem de testo cihazları ile ortam ısı ve nem dengesini görsel olarak çalışıp sunarım :ok

Bu arada aynı yoğun sıcak ve nemli döneme ait HOTPOİNT klima nem alma modu, 30 derecede tüketim, 29 derecede tüketim gibi verileri de çektim elimde dataları var, karşılaştırma yapmak için farklı kklima bekliyordum işte VESTEL ile kıyaslarız bu vesileyle :ok

S Çevrimdışı

SudaEriyenAspirin 

Aktif Üye
22 Haz 2018
284
33
Klimaların nem alma modlarındaki temel mantık, kodlayana göre değişiyor. Fan devrinin ayarına izin verilmeme sebebi, ortamdaki havanın hızlı sirküle edilip havadaki nem dengesinikuhafaza etmek içindir. Bende de var sizdeki klima ile aynı koda sahip olan VESTEL. Nem alma modunda derece ayarlanır ancak fan ayarlamanıza izin vermez, buradakikıstas ise, fan devrinin kontrolünü alarak havadaki nem'i muhafaza etmek, ancak ne kadar soğutma yapılacağına da karar verebilmeniz için size müsaade etmektir.

Burada ortaya şu extra sonuç çıkar, nem alma modunda dereceyi çok yüksek yaparsak, sğutma az olur nem atımı yavaş olur, otomatik olan fan devri arada yükselir. Derece düşük olursa nem atımı hızlı olur bu nedenle fan devri hep düşük kalır.

Bununla ilgili aslında halen devam ettiğim bir çalışmam var, şu aşırı nemli hava benim için fırsattır bu nedenle bu gece sizlere NEM ALMA modunda hem tüketim verilerini hem de testo cihazları ile ortam ısı ve nem dengesini görsel olarak çalışıp sunarım :ok

Bu arada aynı yoğun sıcak ve nemli döneme ait HOTPOİNT klima nem alma modu, 30 derecede tüketim, 29 derecede tüketim gibi verileri de çektim elimde dataları var, karşılaştırma yapmak için farklı kklima bekliyordum işte VESTEL ile kıyaslarız bu vesileyle :ok
vestelde anlık tüketimi gösterme yok. bende de ölçecek donanım yok. ancak bekoda anlık tüketimi görebiliyorum. beko test kullanıcısı lazım olursa haber verirsiniz. ancak daha taşınmadık. bayramdan önce kısmetse taşınmış olacağız.

O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
Üstadlar bu tüketim mevzularından dolayı bende çok meraktayım. Geçenlerde klimanın nem alma modunda daha az elektrik tüketeceğini okudum ve dedim ki bir çalıştırayım. Klima kendi öyle bir kıstı ki çıtı çıkmıyordu resmen, arada dış ünite sesi çıkıyordu oda maksimum bir dakika sonra kesiliyordu. Dedim evi bu şekilde soğutmaz herhalde, ne üfleme var ne birşey ... Aradan 15-20 dakika geçti ev bildiğin buza döndü. Benim klimam giriş sınıfı olduğu için evin sıcaklığını gösterme muhabbeti yok ayrı dijital bir derecem var. Oradan takip ederim sıcaklığı. Klima 27-26 altıda setlenmesine rağmen salonun sıcaklığı 25'e indi. Elimdeki derece küsürat sıcaklığıda göstermekte en son hatta bir ara 24,9 oldu. Şimdi neredeyse hiç sesi çıkmıyorsa elektriği aslında az çekiyor anlamına gelmez mi ? Elektrik az ise bu kadar soğutmayı nasıl başarıyor ? Ve son sorum hangi şekilde kullanmak en doğrusu ?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,171
Her markada calisma prensibi ayni olsada yontemi farkli
Kimi markalarda dis ünite surekli calisir
Kimi markalarda belli sure calisir belli sure stop eder.

Kimi markalarda derece ve fan hizi degisitirebilirken
Kimi markalarda kesinlikle oynama yapamazsiniz.

Nem alma modunda bana gore tuketim artar
Klimanizi dusuk fana istediginiz dereceye alin
Icerinin sogumadigini goreceksiniz
Neden fan hizi dusuk ama kompresor hizi degisken yanı kafasina gore takılıyor.

Nem modunda benzer sekilde fani en dusuge aliyor ama kompresor hizi en yuksege cikiyor
Asiri sogumus gaz evaptaki dusuk hava surkulasyonunda gecince
Normalden daha fazla nem yogusmaya basliyor

Ortamdaki nemi %40 ve altina cekmeyi basarirsaniz
25 derece bile usumeye başlarsınız
Neden cunku vudunuz 36-37 derece
Ortamdaki nem miktari az oluncs
Deri yuzeyinde buharlasma miktari fazlalasir

Elinize kolonya surup serinlemek gibi dusunun.

O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
Ben zaten 26 derecede bile üşüyen bir insanım iyice üşüyünce sıcaklığa baktığımda 25 altına inmeye çalışıyordu ama dediğim gibi klima en sessiz bu şekilde çalışıyordu. Biz yinede sizleri dinleyip nem almayı kullanmayalım o zaman ... Tüketim konusu bu aralar malum zamlardan dolayı çok önemli, tasarruf edeceğiz diye hasta olmaya yada bilmeden fazla fatura tüketimine neden olmaya gerek yok =)

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Konu biraz hort gibi olacak ama normal mi yoksa nem alma modu mu daha az yakar ?

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
954
29
Öncelikle, Klimam Airfel LTXN35ub 12000BTU r410 gazlı bir model.

Antalya’da şu günlerde hava sıcaklığı normal ama ev içerisinde pişiyoruz. Normalde soğutma modunda 26 hatta bazen 27 derecede üşürken şu an evin kendi sıcaklığı 25-26 arası ve pişiyoruz.

Bu metni yazarken dün geceden beri klima kapalı. Birazdan açacağım.

Şu an ev içi sıcaklık 26 derece ve nem oranı %46
Serinlemek için 24 derecede klimayı çalıştırdığımda nem oranı hemen hemen aynı kalıyor ve sıcaklık 24 dereceye düşüyor. Gün boyu da nem bu seviyelerde geziyor. Klima daha fazla kompressör açıyor.

Bu nem oranının bağıl olduğunu ve sıcaklık 26 derece olsaydı %42 civarına tekabül edeceğini zaten biliyoruz.

Klimayı nem alma modunda çalıştırdığımdaysa nem oranı %35 civarına kadar iniyor bir kaç saatte ama sıcaklık 25 derecenin altına inmiyor. Ve 24 derecede klima karşısında üşürken diğer koltuklarda pişiyoruz ama nem alma modunda bütün evde aynı serinlik oluyor. Klima karşısında oturuyorsanız da 5 dakikada bir 10-15 saniyeliğine çok serin olmayan hava üflüyor. Bu süreçten hemen önce de sanki buz çözüyormuş da su birikintisine damlıyormuş gibi iç üniteden hatrı sayılır miktarda çıtırtılı su sesi geliyor. Kompressör çok kısa kısa ve düşük frekansta çalışıyor. Klima bu hava üfleme zamanı haricinde neredeyse hiç hava üflemiyor ve sessiz çalışıyor haliyle. Ara ara çıt pıt sesleri oluyor bir ısınıp bir soğuma belirtisi gibi. Ek olarak da sıcaklık ekranında 24-25-26 değişken olarak gösteriyor.

Ama dış hava sıcaklığı 40 derecelerdeyken nem alma moduna alırsak evde üşüyorduk ve şu an 24-26 arası gezen iç ünite ekranı o zaman 21 derecelere kadar iniyordu. 27 ye orta fanda sabitlemek en verimli serinliği sağlıyordu.

Benim anladığım kadarıyla eğer eve dışarıdan ısı yükü çok yoksa nem alma modu daha verimli ve tasarruflu çalışıyor. Ve tabi daha da konforlu. Ama çok yavaş çalıştığı için etkisini saatler sonra gösterebiliyor.

Özetlemek gerekirse Antalya Muratpaşa için dışarısı 35+ derecelerde çok düşük nem seviyelerindeyken soğutma modu 27 derece setlendiğinde daha etkili oluyor. 30 ve altı derecelerde de nem oranı zaten artıyor ve nem alma modu daha etkili oluyor.

Dışarısı 30 derece altındayken 27-26 setlediğimizde klima çalışamıyor bile. Dolayısıyla kompressör çalışmıyor ve evdeki nem dışarı atılmıyor. Doğal olarak daha az tüketiyor ama ben serinlemedikten sonra tüketimin az olmasının ne anlamı var? ?

Aynı durumda 23 dereceye aldığımızda yine serinleyebiliyoruz. Ancak o ayda 450₺ fatura getiren temmuz ayındaki kadar çok kompressör çalışıyor. Yani şöyle söyleyeyim, dışarısı ortalama 35 derece ve siz klimayı 27 derecede kullanıyorsunuz. 450₺ fatura geliyor. Dışarısı ortalama 30 derece ve siz klimayı 23 derecede kullanıyorsunuz. Fark yine 7-8 derece. Dolayısıyla fatura yine yüksek gelecek.

23 derecede klima karşısı koltuğun kullanılamaması da cabası tabi.

Nem alma modunu kullandığınızda kompressör üfleme sıcaklığını çok düşürüp havayı yavaş yavaş döndürerek alabildiğince nemi alıyor. Hatta galiba dondurucu derecelerde çalışıyor. Ama sirkülasyon az, ısı transferi az, tüketim az. Ara sıra da topladığı nemi dışarı attıktan sonra bu üfleme sıcaklığını yükseltiyor, sirkülasyonu arttırıp kompressörü kapatıyor ve nemi yüksek havayla azalttığı havanın karışmasını sağlıyor.

Genel olarak yazılımcı gözüyle gördüğüm algoritma ve tahmin ettiğim çalışma prensibi bu. Klima eğer 25-26 ayarlandığında serinletmiyorsa nem alma modu daha verimli. Ancak eğer evdeki nem yüksekse ve hızlı serinleme istiyorsanız öncelikle 1 saat kadar 23 derecede çalıştırıyorsunuz. 10 dakika içinde zaten serinlemiş oluyorsunuz ama yine de 1 saat çalıştırdıktan sonra nem alma moduna geçerseniz, klimanın çalıştığını bile unutup sabit konforun keyfini çıkarıyorsunuz. Özellikle dışarıda yağmur varsa yani nem oranı %100 e yakınsa soğutma modu üşütürken nem alma modu konforunuzu koruyarak bunalmanızı önlüyor.

Kısaca klima 25-26 dereceye ayarladığınızda serinletmiyorsa nem alma modu daha verimli ve konforlu,
Serinletiyorsa soğutma modu daha verimli ve konforlu.

Sadece tüketim gözüyle bakarsak başta da dediğim gibi ben serinlemedikten sonra daha az tüketmesinin bir anlamı yok. Serinlemek için 23 dereceye ayarladığımda da daha fazla tükettiğini kompressörün sesinden anlayabiliyorum zaten 1 saatlik kullanımda.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri