NAS kurulumu

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Herkese Merhaba.

Bilindiği üzerine Synology firmasının ücretli donanım ve yazılım olarak piyasada sürdüğü gayet de başarılı olan NAS cihazını ücretsiz ve hiçbir telifi olmadan elinizde bulunun bilgisayarlara kurulumunu anlatacağım.

NAS nedir

“Network Attached Storage” yani “ağa bağlı depolama” anlamına gelen İngilizce kısaltmasıdır. Kısaca kendi bulut sunucunuzu oluşturmaya yarayan esnek ve depolama açısından genişletilebilen bir sistemdir.

Peki ne işimize yarayacak bu sistem? Önemli olarak gördüklerimi aşağıda listeledim.

Cep telefonu, pc gibi cihazların yardımcı programları aracılığı ile isterseniz sadece ev ağınıza bağlandığınızda, isterseniz herhangi bir yerden herhangi bir ağa bağlandığınızda yedekleme yapması.

Media server (dlna) olarak yardımcı programlar ile kullanılması serviio vs.

( NVR ) Ip Kamera kayıt cihazı olarak kullanılması.

Php için gerekli sql, phpmyadmin uygulamaları ile wordpress, phpbb gibi ücretsiz web site kurulumu yapılabilirliği

DNS server kurulum yapılabilirliği

Fotoğraf, video istasyonu.

Önemli Not; Kurulum Yapacağınız PC anakartının usb boot özelliği olmak zorunda.

Gereksimler; Pc ve flash disk ( Kurulumu gerçekleştirmek için ayrı bir pc )

Gerekli Programlar

; ( not defteri de kullanabilirsiniz )

;

Kurulum;

• 1. Flash diski boot etmesi için hazırlama. (Flash disk boot görevi göreceğinden sürekli bilgisayarda takılı kalması gerekecektir.)
Öncelikle ağ kartınızın sürücüsü desteklenmiyorsa kurulumun 2. aşamasından ileri gidemeyeceğinizi belirtmek isterim.

Linkini verdiğim flash diske yazacağınız synoboot.img dosyayı indirip OFSmount ile açıp düzenleyeceğiz bunun için

Ofsmount uygulamasını açıp “mount new” sekmesine tıklayıp synoboot.img dosyanın hedef yolunu seçip next e tıklayın

16c8deaa9cbfc0869.jpg

Açılan sayfada pat 0 ı seçip tekrar next ile ilerleyin ve son olarak read-only drive tikini kaldırıp mount a tıklayın.

29d92bc0885290fba.jpg

Sırası ile Bilgisayar/mount ettiğiniz sürücü harfi/grub/ klasörüne ulaşıp grub.cfg dosyasını notepad++ ile açın

set vid=0x058F

set pid=0x6387

set sn=xxxxxxxxx

set mac1= xxxxxxxx

Kısmını bulun ( satır 22 23 24 25 )

Burası bizim kendi flash disk ve kurulum yapacağımız pc nin bilgilerini gireceğimiz yer.

Vid ve pid değerlerini flash diskimizden alacağız bunun için öncelikle flash diskinizi pc ye takın sonra

Bilgisayarıma girip flash diskinize sağ tıklayıp “ özellikler, Donanım, flaşh diski seçip Özellikler, ayrıntılar ve bilinen son üst eğe sekmesini açıp gerekli bilgileri grub.cfg dosyasına yazın

3732e28753d080542.jpg

Kurulum yapacağınız pc nin Ethernet kartının mac adresini bilmeniz gerekli bunu almanın çeşitli yolları vardır. Modem aracılığı ile alabilirsiniz üzerinde işletim sistemi varsa alabilirsiniz burasını anlatmadan geçiyorum

Son olarak seri numarası gerekli bunun için
adresinden ds916+ ı seçip generate sekmesine tıklayın herşey bittiğinde grub.cfg aşağıdaki gibi olmalıdır.

set vid=0x0781

set pid=0x5567

set sn= 1230NZN029832

set mac1= 01ED68A47P01

notepad++ ı kaydedip kapatın ve OFSmount dan dismount yapın.

synoboot.img dosyasını düzenlediğimize eminsek sıra yazdırmaya geldi

balenaEtcher uygulamasını açıp select image sekmesine tıklayıp düzenlediğimiz synoboot.img dosyasını seçin ardından flash diskini seçip flash sekmesine tıklayın işlem bittiğinde flash diskinizi kurulum yapacağınız pc ye takın.

2.

Öncelikle Nas işletim sistemini kendi sitesinden uygun olanı indirelim benim anlatımım ve verdiğim boot dosyası DS 918+ içindir.

adresinden

Mevcut DSM sürümünüzden beklenen sürüme yükseltin

Kısmından version aralığını “6.1.6-15266 ile6.2-23739 seçin “1” in altında bulunan indirme sekmesinden indirin.

adresine tarayıcınızdan ulaşın eğer 1.aşamayı doğru tamamladıysanız ve Ethernet kartınızın sürücüsü tanındıysa cihazınız bulunacaktır. ( bulunması için birkaç kez tekrar dene yapmanız gerekebilir. )

açılan sayfada bağlan sekmesine tıklayıp kullanıcı sözleşmesini kabul etmelisiniz.

Yenilenen sayfada ayarla sekmesine tıklayıp manuel kulurulu seçip indirdiğiniz nas işletim sistemini gözata tıklayarak yol gösterin

Ve ardından şimdi yükle diyip kurulumun gerçekleşmesini bekleyin.

En son sürümü güncelle dediğinizde sistem açılmayabilir. O yüzden manuel olarak söylediğim versiyonu yüklemeniz daha doğru olacaktır.

Yükleme tamamlandığında adresinden nas cihazınıza ulaşabilirsiniz.

Güncellemeleri kapatmayı unutmayın.

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Burada amaç server kumakmı,yani kısaca nedir amaç ,bulut olayını anladım da,gerçi sanki sanal yedekleme olayı gibi görünüyor.

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Burada amaç server kumakmı,yani kısaca nedir amaç ,bulut olayını anladım da,gerçi sanki sanal yedekleme olayı gibi görünüyor.
tek bir amaç yok abi çok amaçlı bir işletim sistemi ben uzun yıllardır serviio, cep yedekleme , taşındığım evimde kameralar için nvr ve kişisel programlarımı,yaptığım taslakları flash disk taşımak yerine buraya alıyorum her yerden ulaşabilmek için aslında dediğin gibi küçük çaplı bir sunucu

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Evet,serviiodan biliyorum gerçi :ok
Sistem ne peki,yani taban linux mu, free olduğuna göre linux olabilir (siteyi inceledim,çok bakamadım gerçi ) img dosyasını açabiliyormuyuz root altında (mount) acaba,gerçi bakma merak ettiğime,bana yeter artık elimdekiler ,evin içi telekomun altyapısı gibi oldu zaten :haha1

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Evet,serviiodan biliyorum gerçi :ok
Sistem ne peki,yani taban linux mu, free olduğuna göre linux olabilir (siteyi inceledim,çok bakamadım gerçi ) img dosyasını açabiliyormuyuz root altında (mount) acaba,gerçi bakma merak ettiğime,bana yeter artık elimdekiler ,evin içi telekomun altyapısı gibi oldu zaten :haha1
çekirdek linux abi sistem synology aslında ücretsiz değil ama buna göz yumuyorlar. Açık zaten abi her bir koda erişebilirsin işletim sistemini hiç denemedim

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Kişisel olarak evet,ücretsiz :)
İndirdim bakalım,acaba mount edebilecekmiyim direk, img dosyasını ,bilirisin bazı dosyaları kolaylıkla mount edebiliyorsun ,o zaman daha kolay oluyor ,birde sanırım usb belleğe kuruluyor,ve yanında taşıyorsun değilmi,doğrumu anlamışım :)

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Kişisel olarak evet,ücretsiz :)
İndirdim bakalım,acaba mount edebilecekmiyim direk, img dosyasını ,bilirisin bazı dosyaları kolaylıkla mount edebiliyorsun ,o zaman daha kolay oluyor ,birde sanırım usb belleğe kuruluyor,ve yanında taşıyorsun değilmi,doğrumu anlamışım :)
usb bellek sürekli kurulum yapacağın pc de takılı kalıyor işletim sistemini boot edebilmesi için abi. Pc'nin hdd sine kuruluyor kullandığın işletim sistemi ( pardux centos windows vs. ) gibi düşün abi ama herşey kolaylaştırılmış ve ağ üzerinden gerçekleşiyor

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Hımm,bellek sadece boot için demek,yani bellek olmazsa açılmazmı sistem,baktınmı ne var boot içinde :)

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Hımm,bellek sadece boot için demek,yani bellek olmazsa açılmazmı sistem,baktınmı ne var boot içinde :)
aynen öyle abi açılmıyor. öyle çok incelemedim abi sadece düzenlenecek yerleri düzenledim çıktım asıl boot eden dosyayı hiç açmadım

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt