Multi Sistem Klima Bilgi Ricası

C Çevrimdışı

Camel

Yeni Üye
5 Mar 2022
7
39
Merhabalar ;

18 m2 yatak odası ( 9000 BTU) ve 25 m2 salon ( 18.000 BTU )olmak üzere multi sistem klima düşünüyorum. Lokasyon Maltepe /İstanbul , ısı yalıtımı evde mevcut.

Forumda tavsiye edilen Midea'dan aldığım fiyat aralığı 37.000 TL multi sistem için 27.000 TL ayrı ayrı olursa.

Iklimsa ise multi için 28.000 TL civarı fiyat verdi lakin 9000 BTU yerine stoklarında olmadığı için 7000 BTU önerdi.

Daikin ise shaira plus olan multi için 40.000 tl civarı verdi 2 . teklifinde 18.000 BTU Shaira Plus + 9000 BTU Shaira Eco olunca 33 .000 TL civarı fiyat verdi.

Bu durumda İKLİMSA avantajlı ama 9000 BTU İç ünite yerine 7000 BTU iç ünite takacaklar.

Sorum multi için hangisini tercih etmeli ? Açıkçası 30.000 TL üstünü alabilirim lakin klima için değer mi ?

Bir hepsinde multi yerine tek tek alırsam , fiyat 10.000 TL'ye yakın düşüyor.

Saygılar sunarım.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Çok zaruri durum yok ise, büyükşehir ve yer sorunu var gibi durumlar yok ise yani mecburiyet yok ise neden multi klima istenir onu bilemiyorum.
Her şeyden evvel ben arıza durumunda çok tedirgin olurum. İki ayrı klimam var ise birisi arıza yaparsa diğeri ile idare edebilirim. Multide bu durum öyle değil, ya dış ünitenin gitmesi veya devredışı bırakılması gereken bir arıza olursa? Sorun tek ünitede ama ben ikisini de kullanamıyorum gibi bir durum.

Tam bayram geldi çattı, veya yazın cehennem sıcaklarında klimacı bulamıyorum, klima sigorta attırıyor, multi klimanın fişini çektim veya şalteri indirdim durumu idare ettim, eee ikisi de gitti şimdi.

Tamam kara senaryo bunlar farkındayım ancak ben ayrı ayrı ürün olmasını her zaman tercih ederim zira olası bir sıradışı durumda elden çıkarmak da daha kolay olur.

C Çevrimdışı

Camel

Yeni Üye
5 Mar 2022
7
39
Çok zaruri durum yok ise, büyükşehir ve yer sorunu var gibi durumlar yok ise yani mecburiyet yok ise neden multi klima istenir onu bilemiyorum.
Her şeyden evvel ben arıza durumunda çok tedirgin olurum. İki ayrı klimam var ise birisi arıza yaparsa diğeri ile idare edebilirim. Multide bu durum öyle değil, ya dış ünitenin gitmesi veya devredışı bırakılması gereken bir arıza olursa? Sorun tek ünitede ama ben ikisini de kullanamıyorum gibi bir durum.

Tam bayram geldi çattı, veya yazın cehennem sıcaklarında klimacı bulamıyorum, klima sigorta attırıyor, multi klimanın fişini çektim veya şalteri indirdim durumu idare ettim, eee ikisi de gitti şimdi.

Tamam kara senaryo bunlar farkındayım ancak ben ayrı ayrı ürün olmasını her zaman tercih ederim zira olası bir sıradışı durumda elden çıkarmak da daha kolay olur.
Sayın Adem Bey ;

Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

Sitede yaşıyorum ve site yönetimi dış tarafa sadece tek ünite konulmasına ( oda belirlenmiş yere , yani her malik klima için ayrılmış yere , dış ünitesini takabilir ) müsaade ediyor. Eğer bu uygulama değiştiyse ( site yönetimine soru sordum , cevap bekliyorum ama görebildiğim kadarıyla 2 ünite takan yok ) , 2 tane dış üniteyi , tek elektrik hattına bağlamamam gerektiğini , sigorta kutusundan 2. bir hat çekmem gerektiğini söylediler. Sigorta kutusu dairenin girişinde , klima dış ünitesi de balkonda . Buradan 2. bir hat çekilebilir mi bilemiyorum.

Multi sistem yerine , ayrı ayrı 2 adet almak daha ucuza geldiği gibi , cihazları başka bir yerde kullanma imkanı da varmış. Multi de , böyle bir imkan olmadığını söylediler.

Saygılar sunar, esenlikler dilerim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Sayın Adem Bey ;

Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

Sitede yaşıyorum ve site yönetimi dış tarafa sadece tek ünite konulmasına ( oda belirlenmiş yere , yani her malik klima için ayrılmış yere , dış ünitesini takabilir ) müsaade ediyor. Eğer bu uygulama değiştiyse ( site yönetimine soru sordum , cevap bekliyorum ama görebildiğim kadarıyla 2 ünite takan yok ) , 2 tane dış üniteyi , tek elektrik hattına bağlamamam gerektiğini , sigorta kutusundan 2. bir hat çekmem gerektiğini söylediler. Sigorta kutusu dairenin girişinde , klima dış ünitesi de balkonda . Buradan 2. bir hat çekilebilir mi bilemiyorum.

Multi sistem yerine , ayrı ayrı 2 adet almak daha ucuza geldiği gibi , cihazları başka bir yerde kullanma imkanı da varmış. Multi de , böyle bir imkan olmadığını söylediler.

Saygılar sunar, esenlikler dilerim.
Halk tabiri ile yazıyorum, ayakların baş olduğu her yerde durum bu şekilde ne yazık ki.
Bir multi klimanın içinde sanki mono üründekinin aynısı tek kompresör tek başına iki iç üniteyi birden mono ürünün tükettiği kadar enerji tüketecekmiş de ondan dolayı bu tercih edilmiş havası oluşturulmuş olsa da bir multisplit sistemin sadece tek bir gövde olması, tek bir mono ürün gibi enerji çekeceği anlamına gelmiyor siz elbette ki bunu biliyorsunuzdur. Yani iki ayrı ürün 1500+1000 veya 1500+1500 toplamda 2500-3000 watt çekecekse, Multi Split klima siz içeride iki iç üniteyi birden tetiklediğinizde yine aynı gücü çekecektir. Her şeyi geçtim, 2022 yılı teknolojisi ile halen 4-5kw gücü kaldıramayacak tesisat yapıyorlarsa oturup onu tartışmak lazım önce.

Benim evimde ebeveyn banyomda 3 üncü kademede 9000Watt çeken Ani su ısıtıcı ve aynı odaya bağlı max frekansta 1100 watt çeken 9000btu klima yeri geliyor aynı anda aynı tesisattan çalışıyor. Linye hatları ve çaışma prensipleri konusunda bilgisi olmayanların yönetimde olması neticesi zorluğu sizlerin çekmesini gayet iyi anlıyorum.

Haaa ''yönetim kararı kardeşim kötü görünüyor'' de geç canımı ye o başka, ama vay efendim aynı hatta iki dış ünite vs vs gereksiz konular bunlar ne yazık ki.

Multi sistemlerde Toshibanın başarılı bir üretim yaptığını biliyorum hiç onu araştırmşmıydınız acaba? En azından aklınızda kalmasın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt