Mozilla Vakfı, Facebook'un Diğer Sekmelerden Veri Toplamasını Önleyen Eklentisini Yayınladı

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Facebook'un geçmişte neden olduğu veri gizliliği ihlalinin ortaya çıkmasıyla başlayan " #deletefacebook " kampanyasına bir destek de Mozilla Vakfı'ndan geldi.
Mozilla Vakfı, Facebook'un açık olduğu tarayıcılarda diğer sekmelerden veri analizi yapmasına karşılık kendi geliştirdikleri Firefox tarayıcısına uyumlu "Facebook Container" isimli eklentisini yayınladı.

1-png49b3a9628956b233.png

Eklenti, Firefox tarayıcınızda Facebook açıkken diğer sekmelerden Facebook'un veri toplamasını önlüyor.
Facebook'a girdiğiniz sekme "mavi" renkte vurgulanıyor ve adres çubuğunda mavi renkli eklenti göstergesi beliriyor.

Güncelleme : Bu eklentiyi dilediğiniz linkler için de türünü belirterek uygulayabiliyorsunuz;

11-png.png

Eklenti sadece Mozilla Firefox tarayıcısı ile uyumludur.

Mozilla Firefox'u yüklemek için;

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Guzel bir konu ve bilgilendirme olmus umut eline saglik

Gecenlerde bir video görmüştum
Uygulama kapali dahi olsa
Uygulamalarin konusma sesleri uzerinden veri toplandığına dair iddialar vardi
bukadarini beklemiyordum
agir sekilde ozel hayata mudahele kapsamına giren bir durum dur bakalim adli sureci nasil olacak

Bulursam eklerim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Guzel bir konu ve bilgilendirme olmus umut eline saglik

Gecenlerde bir video görmüştum
Uygulama kapali dahi olsa
Uygulamalarin konusma sesleri uzerinden veri toplandığına dair iddialar vardi
bukadarini beklemiyordum
agir sekilde ozel hayata mudahele kapsamına giren bir durum dur bakalim adli sureci nasil olacak

Bulursam eklerim.

Ben artık Facebook'tan iğrendim fakat WhatsApp'ı bırakamıyoruz maalesef. İnsanlar hâlâ WhatsApp kullanıyor.
İnsanları bilgilendirmek lazım.
Ya benim telefonun firmware'inde sıkıntı var ya da uygulamalar gerçekten ihlal bozuyor.
Bende arkaplanda sadece WhatsApp çalışıyor. Gerisini hep kapattım.
Fakat alakasız bir uygulamada bana Facebook'dan bildirim geldiği oluyor.
SIM kart işini halledebilsem, ROM'a geçmeyi düşünüyordum.
Ancak Lineage OS'da Rehber uygulaması yok. Sadece Google rehber var gördüğüm kadarıyla.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Dünya ne manyak bir hal aldı arkadaş.
Adamlar bir uygulama yapıyor, uygulamayı yüklemek istediğinde senden YASAL izin istiyor, İstediği izinlere bakıyorsun ''Kişilerin, Resimlerin, Kameran ,Mikrofonun'' vs vs abi evin anahtarını vereyimkomidinde boxerlerimin rengini de alsın zaten ne kaldı ki geriye.

Bilinçli bireyler olduğumuzu varsayarak ''Hade len'' diyor ve bu erişimlere izin vermiyorsun, Peki izin vermediğinde ne oluyor? Hooopğ uygulama kurulumu iptal.

Yani ''ya izin verirsin ya da yok sana uygulama'' diyor adamlar.

Peki o zaman neden İZİN istiyor bu sistemler? Elbette ki konu hukuka intikal ettiğinde bu kuruluşların hukuk departmanları verilen onayları öne sürüyorlar da ondan.

Geçen sene bir siber güvenlik uzmanı FOX tv de açıklama yaptı ve dedi ki ''Sakın bu uygulamaları, erişim izinlerini onaylayarak kullanmasınlar''

Vallahi kahkaha ile güldüm, be muhterem sen siber güvenlik uzmanıysan Bizim Umut Kardeşimiz de MİT Müsteşarıdır o zaman, İzin vermediğinde uygulamalar kullanılamıyor ki :) :) :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Adamlar bir uygulama yapıyor, uygulamayı yüklemek istediğinde senden YASAL izin istiyor, İstediği izinlere bakıyorsun ''Kişilerin, Resimlerin, Kameran ,Mikrofonun'' vs vs abi evin anahtarını vereyimkomidinde boxerlerimin rengini de alsın zaten ne kaldı ki geriye.

Bilinçli bireyler olduğumuzu varsayarak ''Hade len'' diyor ve bu erişimlere izin vermiyorsun, Peki izin vermediğinde ne oluyor? Hooopğ uygulama kurulumu iptal.

Peki o zaman neden İZİN istiyor bu sistemler? Elbette ki konu hukuka intikal ettiğinde bu kuruluşların hukuk departmanları verilen onayları öne sürüyorlar da ondan.

Geçen sene bir siber güvenlik uzmanı FOX tv de açıklama yaptı ve dedi ki ''Sakın bu uygulamaları, erişim izinlerini onaylayarak kullanmasınlar''

Vallahi kahkaha ile güldüm, be muhterem sen siber güvenlik uzmanıysan Bizim Umut Kardeşimiz de MİT Müsteşarıdır o zaman, İzin vermediğinde uygulamalar kullanılamıyor ki :):):)

Abi Facebook falan yine bilindik bir şirketin ürünü.
Böyle daha basit uygulamalar var mesela, bir şahısın tek başına geliştirdiği, adam rehbere - galeriye erişim izni istiyor.
Ama uygulamanın oralarla bir işi yok. Yükler miyim, anca kol saati alır benden.:)

Ülkemizde her konuda uzman olmayan insan var mıdır diye sorsak yanıtını daha kolay verebiliriz diye düşünüyorum. :p

unreleased Çevrimdışı

unreleased 

Aktif Üye
7 Ocak 2018
422

Vallahi kahkaha ile güldüm, be muhterem sen siber güvenlik uzmanıysan Bizim Umut Kardeşimiz de MİT Müsteşarıdır o zaman, İzin vermediğinde uygulamalar kullanılamıyor ki :):):)

Seni iOS platformuna alalım abi. Uygulamalar yüklendikten sonra izin istiyor, istersen de vermeyip o özelliği çalışmadan kullanmaya devam edebilirsin. (tabii fotoğraf düzenleme uygulamasına fotoğraf yetkisi vermeden kullanmanın ne anlamı var o ayrı.)

Android için de uygulamaların telefona kurulmadan denenmesinin mümkün olacağı konuşuluyordu, bi nevi sanal makine işte.:)

Bence çok da şey yapmamak lazım.:rolleyes:

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Seni iOS platformuna alalım abi. Uygulamalar yüklendikten sonra izin istiyor, istersen de vermeyip o özelliği çalışmadan kullanmaya devam edebilirsin. (tabii fotoğraf düzenleme uygulamasına fotoğraf yetkisi vermeden kullanmanın ne anlamı var o ayrı.)

Android için de uygulamaların telefona kurulmadan denenmesinin mümkün olacağı konuşuluyordu, bi nevi sanal makine işte.:)

Bence çok da şey yapmamak lazım.:rolleyes:

IOS cihazların geleceği yavaşlamakla sonlanmasa ben de düşünürüm IOS cihazı.
Tabi bir de arayüz meselesi var. Sıkıcı ve kısıtlamalı maalesef. :(

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri