Motosikletimiz kışa hazırmı?

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Dostlar selam forumda sürekli olarak elektronik aletlerden bahsediyoruz ara sıra da olsa arabalardan ama ben hariç sanırım kimse motorsiklet hakkında hakimiyeti yok.

Konuya gelecek olursam YAMAHA YBR 125 Marka modelli motorsikletim var yeni almıştım sıfır ayarında gözüm gibi bakıyorum ama en son 1 ay önce çıkarıp gezdim motorlasikletle oda hava ilk bahar havası vardı o vakit malum kış ayındayız havalar iyice soğudu onu geçtim yağmurlar bide burdaki yaşayanlar bilir hatayın özellikle defne ilçesinin yolları berbat durumda heryer çamur kendimi geçtim motorsiklete korkuyorum bundan dolayı motorsiklet sürmeme kararına vardım motorsiklete n11 den branda getirtip balkonun altına kilitlemiş durumdayım hem yağmurdan hem tozdan korunsun diye.

1.Sorum Motorsikleti ara sıra çalıştırsammı?

2.Sorum eski sahibi aküyü sıfır takmış yaza kadar tabiki akü boşalır hiç olmadı zayıflar bunun aküye bir zararı varmı?

3.Sorum Yağmur yoksa hava şartları iyiyse arada çıkıp turlayımmı?

Cevap tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Aküye mantıken yaza kadar birşey olmaması lazım ancak ömrü biraz kısalabilir. Arada brandayı açıp çalıştırmakta fayda var. Hemde motorun arada çalışması iyidir. Contaların ve keçelerin fazla kurumasını engeller. Yani istiyorsanız bırakabilirsiniz pek de bir şey olmaz diye düşünüyorum ama arada bir çalıştırmak bence daha iyi. Tabi bu prensipler arabalar üzerinden düşündüklerim. Bir de 3-4 ay sürmeyi düşünmüyorsanız benzini olabildiğince boşaltın çünkü bu sürede bozulmaya başlayabilir.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada motoru yeni almışsınız galiba hayırlı olsun :ok

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Aküye mantıken yaza kadar birşey olmaması lazım ancak ömrü biraz kısalabilir. Arada brandayı açıp çalıştırmakta fayda var. Hemde motorun arada çalışması iyidir. Contaların ve keçelerin fazla kurumasını engeller. Yani istiyorsanız bırakabilirsiniz pek de bir şey olmaz diye düşünüyorum ama arada bir çalıştırmak bence daha iyi. Tabi bu prensipler arabalar üzerinden düşündüklerim. Bir de 3-4 ay sürmeyi düşünmüyorsanız benzini olabildiğince boşaltın çünkü bu sürede bozulmaya başlayabilir.

Bu arada motoru yeni almışsınız galiba hayırlı olsun :ok
Çok teşekkür ederim benimde aklımdan geçen buydu depoyu fullamıştım eylül ayıydı galiba yarım litre ya yaktım ya yakmadım malum ybr ler yakıt cimrisi arada evet dediğiniz gibi çalıştırmak şart Çalışan demir pas tutmaz sözü var nede olsa :clap2

Sen motoru fln bırak ne yaptın işleri yoluna koydun mu toparladın mi ?
Ustacım ilgin için teşekkür ederim çok şükür herşey yoluna giriyor yavaş yavaş çileli stresli günler geride kaldı eczane işi bitti A Adem Helvacı değerli abim antreman yaptık sonra sı biz kazandık çok şükür.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri