Motorsiklet Koruma Ve güvenlik

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Cümleten Selamın Aleyküm Kıymetli Dostlarım son bir kaç aydır eskisi gibi foruma giremiyorum Heleki şu deprem sonrası tam koptum diyebilirim 15 gün önce motorsiklet kazası geçirdim şuan motorla uğraşmaktayım foto yüklücem yakında çalışmıyorum işsizim elde avuçta ne var onu tüketiyoruz sabah kalk öğleden sonra motorla uğraş ye yat düzen alt üst oldu Motorsikletle ilgili koruma ve güvenlik adı altında şu anda aklıma gelen bir başlık açayım dedim hem motorsiklet sevdalıları fikrini yazar hemde paslaşırız forumca şimdi sizlere bir konuda danışmak istiyorum.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
piaggio-skipper150-motosiklet.webp
Bu motorsikletin Aynısı var bende sizce buna mimari bir şekilde proje çizilse kaynakçı buna koruma demiri yapamazmı ?

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
44
konudan anlamam ama gecmis olsun umarim en kisa sürede toparlanirsin
yapacagin koruma demirlerinin motorun agirlik dengesini bozma ihtimalinide gözönünde bulundurmani öneririm

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Öncelikle çok geçmiş olsun ve Kocaman bir hoşgeldin.

Maliyetlerinin ne olduğunu açıkçası çok bilmiyorum ama irfanmotor bu tip motorların çoğuna koruma demiri uygulaması yaptı diye hatırlıyorum. Hatta firma sahibi bu işe ev yapımı tek tekerli motosiklet römorku ile başladı. Motosiklet forumlarında piyanist irfan olarak geçer.

Koruma demiri konusu muayenede sıkıntı yaratabilecek şekilde tasarlanırsa sıkıntı çıkarır. Ayrıca şaseden köken alması gerekir ve grenaja boşluk, delik açılması gerekebilir. Bildiğin gibi grenajlarda çok ucuz parçalar değil. Ayrıca proje maliyeti v.b. Derken astarı yüzünden pahalıya gelmesin.

O yüzden yukarıda bahsettiğim noktayı bir araştır, hatta iletişim kurma şansın varsa bir görüş. Sonuç elde edilemezse bir çaresine bakmaya çalışalım.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Öncelikle çok geçmiş olsun ve Kocaman bir hoşgeldin.

Maliyetlerinin ne olduğunu açıkçası çok bilmiyorum ama irfanmotor bu tip motorların çoğuna koruma demiri uygulaması yaptı diye hatırlıyorum. Hatta firma sahibi bu işe ev yapımı tek tekerli motosiklet römorku ile başladı. Motosiklet forumlarında piyanist irfan olarak geçer.

Koruma demiri konusu muayenede sıkıntı yaratabilecek şekilde tasarlanırsa sıkıntı çıkarır. Ayrıca şaseden köken alması gerekir ve grenaja boşluk, delik açılması gerekebilir. Bildiğin gibi grenajlarda çok ucuz parçalar değil. Ayrıca proje maliyeti v.b. Derken astarı yüzünden pahalıya gelmesin.

O yüzden yukarıda bahsettiğim noktayı bir araştır, hatta iletişim kurma şansın varsa bir görüş. Sonuç elde edilemezse bir çaresine bakmaya çalışalım.
Çok Teşekkür ederim Hoşbuldum Keyfim kaçık belki vazgeçerim bu sevdadan ya yemin ederim bıktım bu kadar aksilikten şimdide benzin ışığı çok kısık yanıyor şaseyi iyi almıyormu acaba diğe merak ediyorum ışığı direk olarak bağladım aküye çok parlak yanıyor

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
44
Motorun koruması olmaz, hele ki Türkiye gibi kural tanımazlar ülkesinde. Bence kendine birseyler katacak, işsizlikten kurtaracak, geleceğin icin ışık olacak şeylere kanalize et kendini. 1 defa şükür kurtulmuşsun 2 olmasın. (Tamamen şahsi fikrim yanlış anlama)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Çok Teşekkür ederim Hoşbuldum Keyfim kaçık belki vazgeçerim bu sevdadan ya yemin ederim bıktım bu kadar aksilikten şimdide benzin ışığı çok kısık yanıyor şaseyi iyi almıyormu acaba diğe merak ediyorum ışığı direk olarak bağladım aküye çok parlak yanıyor
Şase bağlantısını hafif zımparala. Temas noktasında toz, pas kalmasın. Ondan sonra bir testini yaparsın. Belki kondansatörden kaynaklı bir sorun vardır. Dalgalanma oluyor mu?

Hatta motorsikletin marka model nedir?

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Şase bağlantısını hafif zımparala. Temas noktasında toz, pas kalmasın. Ondan sonra bir testini yaparsın. Belki kondansatörden kaynaklı bir sorun vardır. Dalgalanma oluyor mu?

Hatta motorsikletin marka model nedir?
Şaşeyi iyi almıyor tespit ettim arızayı şahse verince bu sefer de benzin göstergesi fırlıyor deli gibi yanlış gösteriyor

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Şaşeyi iyi almıyor tespit ettim arızayı şahse verince bu sefer de benzin göstergesi fırlıyor deli gibi yanlış gösteriyor
Konjektör sorunlu. Kolay kolay tamir edilmez. Farlarında gidip gelme, titreme yoksa benzin göstergesinin ışığı o kasar sıkıntı olmaz. Durumları az çok bildiğim için al bir konjektör değiştir diyemiyorum. 😉 Yürümesine şimdilik sıkıntı yaratmaz. Ama genel olarak elektrik sistemi düzensizleşirse ( stoplar, farlar, sinyaller, marş) o zaman değiştirmek gerekebilir.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Konjektör sorunlu. Kolay kolay tamir edilmez. Farlarında gidip gelme, titreme yoksa benzin göstergesinin ışığı o kasar sıkıntı olmaz. Durumları az çok bildiğim için al bir konjektör değiştir diyemiyorum. 😉 Yürümesine şimdilik sıkıntı yaratmaz. Ama genel olarak elektrik sistemi düzensizleşirse ( stoplar, farlar, sinyaller, marş) o zaman değiştirmek gerekebilir.
Ezbere konuşmussun Konjektörle alakası yok konjektör nedir araştır derim arızayı çözdüm ayrıca konjektör yeni orjinal aylar önce almıştım

Geri
Üst Alt