Monitörün görüntüsü gidip geliyor (Elektriğe Bağlı Olarak)

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Abi harmonik normalde fabrikalarda yüksek güç tüketen dc akımlardan gelir basit olarak buna harmonik diyoruz bu her şebekede olabilir bunun önüne kullanıcılar yani biz geçmemiz gerekiyor zorunlulugu yok tabiki tredasın istediği belli bir güçten sonra kompanzasyon sistemi kurulması ama bunun harmonik filtreli olup olmaması tamamen fabrika sahibi veya belli bir güçün üstüne gecen yapı sahibinin elinde
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ofisin panosuna fabrikadaki vinci bağlama kararı veren arkadaş kim acaba? :kiskis
Vinçi kuran firma abi elektrikci olmuyor genelde bu tarz dısardan gelenler kurup kaçma derdinde anlattıgım gibi bir olay gercekleştiğinde elektirikcıden uygun altyapı yapılması ısteniyor yanı mesuliyeti müşteriye aktarıyor oda bizlere.d biz bagladık calıstımı calıstı alt yapın uygun değil deyip yeni hat cektiriyorlar böyle

Telefondan yazıyorum bazı harfler kayıyor düzeltiyorum kusura bakmayın?

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

berkanbalta

Yeni Üye
27 Kas 2019
5
27

vallahi hocam sizi de uğraştırdık elinize, emeğinize sağlık ?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Abi kesin sorunu ben söyleyim
Öncelikle kullandıgınız ofis tarzı vs vs. Yerin Besleme kablosunun kesiti ince
biz elektirikcilerin ohm kanunu diye değişmez bir kuralı var detay isterseniz anlatırım

Sizin ofisinizin kablosu ince oldugundan yüke bindiğinde anlık voltaj düşmesi yaşanıyor ekran kapanma sebebi bu

Voltaj= akım*direnç

Akım yük demek yanı kullandıgınız cihazlar direnç ise sizin ofinizdeki ana prizleri aydınlatmanın baglı oldugu sigortaya giden kablo(pek tarif edemedim bunu ama?) bu kablonun kullanım şartlarına göre sabittir

Bu 2 sinden biri değişkenlik gösterdiğinde tamamen kablo kesidine baglı olay direçte değişiyor zaten sizin kullandıgınız prizlerlerde voltaj düşmesi yaşanır

Mesela 2.5mm kesitli kablonun sürekli kullanımda 16amper anlık olara 24 amper güç geçmrsinde sıkıntı yok fakat daha üstlerinde bunu gözlemleyebilirsiniz evde ani ısıtıcılı şöhpen calıstırdıgınızda lambaların kısılması gibi

Ve adem hocamızın dediği gibi elektiriktede parazitler var özellik ile dc akım kullanan ürünler bunu pc olarak görmeyin dc motorlar var makinelerin üzerlerinde bu tarz çok güç tüketen ürünler harmonik dediğimiz parazit yayarlar bu aynı trafoya baglı tüm meskenlere de geçer bu parazitler elektronik grubun cabuk bozulmasına sebep verir

Ofisinizin kablosunu değiştirin sorun ortadan kalkacaktır

Firmanız ne tarz bilmiyorum kompanzasyon ekranından harmonik bilgilerini öğrenin
ofis dediğimiz aslında bildiğimiz bir apartman dairesi. Daha önceden ev olarak kullanılırken biz şuan muhasebe ofisi olarak kullanıyoruz. Sorunun başlangıcı ise soğuk havalardan dolayı kombinin çalışmaya başlaması ile oldu. Dediğim gibi çoklu priz kombinin hattından çekilmiş. Bir mantık dedim ki monitörü çoklu prize değilde diğer duvarda ki tekli prize takayım belki sorunu çözeriz. Uzatma kablosu ile taktım yine sonuç yok. Bir de ne hikmetse sadece benim ana monitörüm de böyle bir sorun yaşanıyor. İkinci monitörüm de yazıcıda veya diğer hiç bir cihazda sorun yokken bu monitörde sorun yaşıyorum. Patrona da abi şu kabloyu değiştirelim diyemedim şimdi ? En basit çözümü kombiyi gizli gizli kapatmayı düşünüyorum şuan ?

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Dediğim olaya geliyor o kulandıgız hatta yükleniyorsunuz kabloya aşırınyuknolusuyor voltaj dşüyor.d

M Çevrimdışı

mustafa abanoz

Yeni Üye
25 Eyl 2023
1
44
selamlar, konuyu hortlatıom ama gerekliydi. Multimetre ile topraklamayı ölçtüm sıkıntı yok. Ayrıca voltaj regülatörü ve gerilim korumalı priz de kullanıyorum fakat monitör pc ilk açtığım zamanlarda daha çok sonra sanki benim pc ye yaklaşmamla hareketimle alakalıymış gibi monitör gidip geliyor.
1. stresli iş yapan insanların vucut elektriğinden monitör etkilenebilir mi?
2-hdmi veya displaport kablosunu daha denemedim.
Saygılar.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,860
selamlar, konuyu hortlatıom ama gerekliydi. Multimetre ile topraklamayı ölçtüm sıkıntı yok. Ayrıca voltaj regülatörü ve gerilim korumalı priz de kullanıyorum fakat monitör pc ilk açtığım zamanlarda daha çok sonra sanki benim pc ye yaklaşmamla hareketimle alakalıymış gibi monitör gidip geliyor.
Saygılar.
En başta yapacağınız şeyi henüz denemediğinizi söylüyorsunuz. Görüntü kablosu ve bağlı olan konnektörlerini kontrol edin. Monitör gidip geliyor derken gücü tamamen kesilip geliyor mu yoksa sinyal uyarısı vererek görüntü mü gidip geliyor önce onu bir netleştirin.

Son olarak Monitöre sarı çizmeli mehmet ağa demememiz için önce monitörün marka model bilgisini paylaşın.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,401
Saygılar.
Farklı HDMI kablo deneyin mümkünse kaliteli olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri