Monitör Tavsiyesi

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,937
32
Bu arada bilgisayarı da yeni aldım onu da bırakıyorum buraya

AMD RYZEN 5 3600 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci

MSI MAG B550 TOMAHAWK Amd B550 Soket AM4 DDR4 5100mHz + (OC) M.2 Anakart

ASRock RX580 8GB Gaming D O.C 256Bit GDDR5 Ekran Kartı (O.C Certified Edition)

Adata DDR4 16GB(2x8GB) 3000MHz XPG GAMMIX D30 Ram (AX4U300038G16A-SR30)

Adata XPG SWORDFISH 500GB 1800MB/1200MBs Soğutuculu NVMe PCIe M2 SSD (ASWORDFISH-500G-C)

Dark Diamond PRO Mesh 4x12cm FRGB Fan, Full Akrilik Yan Panel, USB 3.0 Bilgisayar Kasası

Dark AquaForce W244 2x12cm Çevresel Adreslenebilir RGB Fanlı Intel & AMD Uyumlu Sıvı Soğutma Sistemi

Aerocool 750W 80+ GOLD KCAS Serisi ARGB Fanlı Güç Kaynağı (AE-KCASP750RGB)

63F41BED-03B7-4E09-9CC2-D1B21DD0AE7A.jpg

F Çevrimdışı

felisleo 

Aktif Üye
15 Kas 2021
97
38
1 ms olayı TN monitörler haricinde pazarlama yalanı. GTG değerinde 1 ms'yi sadece TN monitörde görebilirsiniz. VA ve IPS monitörlerde 1 ms değeri MBR değeridir. GTG 6-7 ms civarındadır.

Mesela bu:

Ya da bu:

VA ya da IPS istiyorsanız:

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,937
32
1 ms olayı TN monitörler haricinde pazarlama yalanı. GTG değerinde 1 ms'yi sadece TN monitörde görebilirsiniz. VA ve IPS monitörlerde 1 ms değeri MBR değeridir. GTG 6-7 ms civarındadır.

Mesela bu:

Ya da bu:

VA ya da IPS istiyorsanız:

Cok bilgi sahibi olmadığım icin anliyamadim biraz daha açar misiniz tn panel harici monitorler 1 MS degil diyorsunuz neye inancaz vallahi bilmiyorum

F Çevrimdışı

felisleo 

Aktif Üye
15 Kas 2021
97
38
Cok bilgi sahibi olmadığım icin anliyamadim biraz daha açar misiniz tn panel harici monitorler 1 MS degil diyorsunuz neye inancaz vallahi bilmiyorum
Monitörlerdeki gecikme MBR ve GTG olarak olçülür. MBR ve GTG değerlerine girmeyeceğim ama asıl gecikme değeri GTG değeridir bu da sacede TN panellerde 1 ms olarak ölçülebiliyor, IPS ve VA TN panellere göre çok daha yavaştır ve onların 1 ms dediği değer MBR değeridir ona da yazılımla ulaşabilirler.

Hareketli oyunlarda IPS ve VA paneller başarısızdır, gölgelenme sorunları vardır. Oyun için en uygun panel TN'dir ama hareketli oyunlar oynamıyorsanız renkleri biraz daha canlı gösterdiği için IPS veya VA tercih edebilirsiniz. Günümüzde üst düzey TN paneller de renk konusunda başarılıdır.

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,937
32
Monitörlerdeki gecikme MBR ve GTG olarak olçülür. MBR ve GTG değerlerine girmeyeceğim ama asıl gecikme değeri GTG değeridir bu da sacede TN panellerde 1 ms olarak ölçülebiliyor, IPS ve VA TN panellere göre çok daha yavaştır ve onların 1 ms dediği değer MBR değeridir ona da yazılımla ulaşabilirler.

Hareketli oyunlarda IPS ve VA paneller başarısızdır, gölgelenme sorunları vardır. Oyun için en uygun panel TN'dir ama hareketli oyunlar oynamıyorsanız renkleri biraz daha canlı gösterdiği için IPS veya VA tercih edebilirsiniz. Günümüzde üst düzey TN paneller de renk konusunda başarılıdır.
Teşekkür ederim bilgilendirme için aslında cok uygun bir tn paneli tn panel diye almadım dün 1900 TL di 2500 TL olmus 1 günde

254D1A3A-8D17-4AE4-AB32-60ECFBA409E0.jpg

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,937
32

Soyle bir düşününce tn nin görüntü kalitesi olarak kendini geliştirdiği yerde va ve ips de hız olarak geliştirmiştir aynı yerde saymamışlardır diye düşünüyorum aynı zamanda . Arada ki farkı farkedebilir miyiz bilmiyorum goruntu olur farkedilir herhalde ama hız olarak düşündürücü.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt