Monitör tavsiyesi

ofis76 Çevrimdışı

ofis76 

Aktif Üye
20 Ağu 2018
300
47
Merheba, ilk 20 arasında hangisini tercih edersiniz. Basit oyunlar oynanıyor. Video, amatör çizim ve ders için kullanılacak. Genelde monitörleri 10 yıl üzeri kullanmaya alışık olduğum için son üretimlerin ömrü hakkında bilgim de yok, hala uzun ömürler mi? Fp odaklıyım yıllardır monitör alma ihtiyacım olmadığı için ben fiyatların 350-400 olduğu zamanlarda kaldım ? O yüzden binliralara çıkmak istemiyorum. Full HD titreşim engelleme ve düş0k mavi ışık özelliği olan dayanıklı bir ürün işimi görecrktir. 15'' boyuttan yeni bir monitöre geçecrğimüz için 18'' - 20'' civarı boyut bize devasa görünecek. Ekran kartı olan bir PC aldığımızda ise 2k 4k besleyecek bir bütçede üründe alamayız. Bunları göz önüne alınca da üst limit 800 olarak kafamda oluştu. Malum çalışma masası üzerinde karşısına oturularak kullanılacak, panel tipi konusunda kararsızım. Aynı fiyat skalasında va, tn, ıps paneller var ama hangi kalite ?. işin aslı 75 Hz ıps gönlümden geçen. Sabahtan akşama açık olacağı için enerji tüketiminde az olmalı. Mesela msı yazılımla ekranı ikiye bölme gibi özellikler eklemiş, kullanışlı mıdır, tercih sebebi mi sizce?

Sota Sota F fikoloji A Adem Helvacı Aragorn Aragorn

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Full HD için 23.8 inç üstüne çıkmanızı tavsiye etmem.
İnç/kare başına düşen piksel sayısı 100'ün altına düştüğü için yakın mesafede keskinlik azalır, görüntü bulanıklaşır, gözü yorar yani.
Renk derinliği kesinlike 8 BIT olmalı. 6 BIT + FRC panellerden uzak durun. Ürettiği renk skalası adamı kör eder.
Parlaklık olarak da en az 250 Nit parlaklığa sahip olmalı.
Çizim ve grafik işleri için de genelde IPS paneller tercih edilir ama bahsettiklerimin hepsine sahip olunca da sizin bütçenizi aşıyor ne yazık ki.

Bütçemi aşmasın, TN panel olsa da olur derseniz şunu alın;

(TN, VA panellerde izleme açısı kısıtlıdır, tam karşıdan bakmanız gerekir. Panel kaliteli olduktan sonra TN de olsa olabilir, ama renk skalası önemli derseniz orada biraz kısıtlı kalır. VA veya IPS panel tercih etmelisiniz.)

Bahsettikleri o düşük mavi ışık vs. seçeneklerine çok takılmayın, Windows'a yükleyeceğiniz bir program veya Windows 10'un gece ışığı özelliği de işinizi görecektir diye düşünüyorum. Tanıtımlara bakarsak uçmayan monitör yoktur ama iş pratiğe geldiğinde çoğu üretici siyah sorununu çözmekten aciz.

IPS panel olsun derseniz eğer minimum fiyata şu ürün var;

Biraz daha iyi bir IPS panel olsun derseniz eğer şu var;

Bu fiyata çıkmışken hem paneli güzel hem de oyunlarda işimi görsün derseniz;

Bunları tavsiye ederim.

ofis76 Çevrimdışı

ofis76 

Aktif Üye
20 Ağu 2018
300
47
Umut Barış Umut Barış bin liralara çıkmak istemiyorum ama 10 yıl kullanım ömrü olduğunu varsayarsak kabulleniyor insan.

Bin civarıda böyle bir ürün var, fikrinizi alabilir miyim?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut Barış Umut Barış bin liralara çıkmak istemiyorum ama 10 yıl kullanım ömrü olduğunu varsayarsak kabulleniyor insan.

Bin civarıda böyle bir ürün var, fikrinizi alabilir miyim?
144 Hz, PPI güzel ama 6 Bit+FRC bir panel.
Renk konusunda bir iddiası yok, teknik detayları da paylaşılmamış.

Oyun konusunda beklenti karşılar ama renkler konusunda bir numara beklemeyin.

VA veya IPS olan 8 Bit renk derinliğine sahip bir ürün bakın derim.
Ben sizin için olabilecek en asgari fiyata birkaç model sundum.

Hangisini tercih ederdin derseniz eğer de Philips 242E2FA/00 veya Philips 242E1GAJ derdim.

Akakçe.com yerine Epey.com'dan bakmanızı tavsiye ederim.
Tabi buralarda da moderasyon hataları olabileceğini unutmayın derim.
Ve bu tür sitelerin her satıcıdan fiyat bilgisi vermediğini de unutmayın derim. (Bu tür sitelere link vermek ücretlidir.)

Ben monitör tavsiye ederken epey.com ve displayspecifications.com'u kıyaslayarak veriyorum.
İki site de bazen moderasyon konusunda çuvallayabiliyor.
Üretici paylaşmadıkça monitörler hakkında teknik veri elde edebilmek zor tabi, ona da diyebileceğim bir şey yok.

Philips 242E1GAJ modelini arkadaşıma aldık mesela, detaylıca inceleyemedim ama ilk izlenimlerim olumlu diyebilirim.

ofis76 Çevrimdışı

ofis76 

Aktif Üye
20 Ağu 2018
300
47
Umut Barış Umut Barış tam aradığımı buldum diyorum 6bit + frc çıkıyor karşıma. aldık başa belayı :)

Philips 242E2FA/00 23.8 bunda karar kıldım şimdilik, ince hesap taksite fark uygulaması iyi olmadı. 144 hz olmaması çok kayıp olur mu?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut Barış Umut Barış tam aradığımı buldum diyorum 6bit + frc çıkıyor karşıma. aldık başa belayı :)

Philips 242E2FA/00 23.8 bunda karar kıldım şimdilik, ince hesap taksite fark uygulaması iyi olmadı. 144 hz olmaması çok kayıp olur mu?

144 FPS alamıyorsan önemi yok.
Taksitli nakit çekim yap, onu banka kartına at, sonra tek çekim al?
Ben hep öyle yapıyorum?

U Çevrimdışı

ulku0312

Yeni Üye
28 Haz 2020
29
43
Merhaba,
Dell S2421H (H olmayanı hoparlörsüz),
yada hp24f yada hp 24fw (24f in arkası beyazı, 3KS62AA hoparlörsüz, 4TB29AA hoparlörlü)
yada LENOVO Q24i-10 (hoparlörlü)
yada LG 24ML600M (hoparlorsuz)
tavsiye edebilirim. Bunlar full hd 1920*1080 çözünürlükte ve 75 hz. Ben HP 24fw kullanıyorum paneli LG ah ips ve gerçekten tavsiye ederim. Sanırım diğer monitorlerde de aynı panel mevcut (Dell de olmayabilir). fiyatları yaklaşık 1100 TL civarlarında. Fazlasıyla işinizi görecektir.

ofis76 Çevrimdışı

ofis76 

Aktif Üye
20 Ağu 2018
300
47
Umut Barış Umut Barış üstadım AsusVA24EHE bu modelin gerçek 8 bit olduğunu söyleyen olmuş, epeyde 8 bit görünmüyor, diğer sitede açılmadı. Sizin bilginiz var mı, gerçek 8 bit mi?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt